Stadion Sparaka - fot. Woytek / Legionisci.com
REKLAMA

Wywiad z ekspertem

Atak to główna broń Spartaka

Maciej Frydrych, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

Legioniści zmierzą się dziś w Moskwie ze Spartakiem. Postanowiliśmy porozmawiać o "czerwono-białych" z przedstawicielem portalu zajmującego się na co dzień rosyjską ekstraklasą, Rosyjska Priemjer-Liga. Dowiedzieliśmy się między innymi o mocnych i słabych stronach Spartaka, ich problemach czy sposobie na pokonanie wicemistrza Rosji. Zapraszamy do lektury.

Jakim aktualnie zespołem jest Spartak Moskwa?

- Jest to jedna z tych drużyn, które posiadają największe aspiracje, jeśli chodzi o zdobywanie trofeów. W zeszłym roku udało im się zdobyć wicemistrzostwo kraju. Chwilowo myślami są przy tym, aby odrobić straty z pierwszych kolejek, ale to w dalszym ciągu ambitna ekipa z doświadczonymi i głodnymi zwycięstw piłkarzami.

Mówi się o sporych problemach Spartaka. Patrząc na ich aktualną pozycję w tabeli, można faktycznie stwierdzić, że są w słabej formie. Na czym polega ich problem?

- Ich forma to niestety równia pochyła. Istota tego problemu zrodziła się parę miesięcy temu w organie władzy Spartaka, a mianowicie chodzi mi tutaj o ich właściciela Leonida Feduna, który przy namowie swojej partnerki Zaremy Salichowej miał podejmować niezrozumiałe decyzje w klubie. To właśnie ona miała mieć wpływ na to, że dyrektor sportowy podał się do dymisji. Rzekomo był przez nią mocno obrażany we wpisach na Telegramie (inne osoby w klubie także) oraz odrzucał niektóre propozycje transferowe. Media huczały o tej sprawie. Na ten moment temat został uciszony. Mogło to mieć większy lub mniejszy wpływ na ogólną atmosferę w drużynie, ale głównym powodem jest to, że Spartakowi kompletnie brakuje skuteczności w ataku oraz szczelności w obronie, do której przyzwyczaili nas w zeszłym sezonie. Być może to nowy trener, Rui Vitoria nie jest w stanie udźwignąć ciężaru i po prostu nie nadaje się na trenowanie klubu z Moskwy. To dopiero początek sezonu, więc nie można tego jednoznacznie stwierdzić, a może już niedługo nastąpi powrót wyników z poprzedniego sezonu.

Jakie są najmocniejsze ogniwa moskwian?

- Aleksandr Maksimenko, Jordan Larsson, a także Roman Zobnin oraz Ezequiel Ponce. Do nich można jeszcze dodać Quincy Promesa, Aleksandra Sobolewa czy Victora Mosesa, ale potrzebują oni więcej czasu na pokazanie pełni swoich możliwości. Są to zawodnicy z dużym potencjałem, a także wpływem na tegoroczną grę całego zespołu.

Na których płaszczyznach Spartak jest najsilniejszy?

- Gra kombinacyjna oraz siła ofensywna. Atak to ich główna broń i przy dobrej dyspozycji poszczególnych zawodników może to wpłynąć niewyobrażalnie na obraz spotkania. Mankamentem staje się tu skuteczność, ale przełomowym wydarzeniem może się wydawać ostatni mecz ligowy, wygrany 3-1.

Jakie są najsłabsze strony wicemistrza Rosji?

- Ostatnio sporo problemów napotykają w bocznych sektorach boiska. W kwestii ogólnego przebiegu meczu ich słabością jest często złe ustawienie. Dobrze przeprowadzony pressing może sporo namieszać, bo Spartakowi zdarzają się liczne błędy w rozgrywaniu i podejmowaniu decyzji.

Jak Legia powinna zagrać przeciwko Spartakowi?

- Najlepiej, aby starali się utrzymywać przy piłce i prowadzić grę. Jeśli jednak oddaliby inicjatywę, to dobrze przeprowadzone kontrataki mogą zostać spokojnie zamienione na bramki, gdyż w obronie Spartaka lubi panować niespodziewany chaos.

Jeśli Legia zagrałaby na podobnym poziomie jak ze Slavią, to powinna dać radę Spartakowi?

- To może nie wystarczyć. Powinni przede wszystkim ustrzec się utraty niepotrzebnych bramek. Szczelna obrona może okazać się kluczem do sukcesu. W ofensywie zaś nie może zabraknąć im konsekwentności i dobrego wykończenia, a pod tym względem Legia posiada odpowiednich zawodników.

Jakie szanse dajesz Legii na zwycięstwo w Moskwie?

- 50%

Spartak czy Legia? Który zespół zajmie wyższe miejsce w grupie?

- Jeśli stołeczny klub Rosji zagra rzeczywiście na miarę swoich możliwości, to myślę, że właśnie oni. Patrząc jednak na ich poczynania w obecnej kampanii, równie dobrze to Legia może sobie zagwarantować miejsce przynajmniej w Lidze Konferencji Europy.

Rozmawiał Maciej Frydrych

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.