fot. Michał Wyszyński

Kibice złożyli wieniec przy pomniku Poległych i Pomordowanych na Wschodzie

Bodziach, źródło: Legionisci.com

Jak co roku, kibice Legii z grupy OFMC złożyli wieniec w kształcie legijnego herbu, jak również zapalili charakterystyczne legijne znicze w dniu 17 września, przy pomniku Poległych i Pomordowanych na Wschodzie na Placu Muranowskim.

OFMC: "17 września 1939 Sowiecka Rosja zdradziecko napadła na walczącą z Niemcami Rzeczpospolitą. W wyniku tej agresji oraz ustaleń z III Rzeszą zagarnęła Polsce ponad połowę jej terytorium. Pomimo haniebnego rozkazu Marszałka Śmigłego-Rydza 'Z bolszewikami nie walczyć!' na wysokości zadania stanęli żołnierze Korpusu Obrony Pogranicza, niektóre jednostki wojskowe, a przede wszystkim legendarni Obrońcy Grodna, cywile i żołnierze. Rezultatem tych wydarzeń była eksterminacja mieszkających na Kresach Polaków, a także utrata dwóch najważniejszych obok Warszawy i Krakowa centrów polskości, polskiej kultury, nauki i życia politycznego - Wilna i Lwowa. Tak pisał o konsekwencjach powyższego dla Polski znany historyk Paweł Wieczorkiewicz: Nie może być zdrowy organizm, któremu amputuje się dwie z czterech kończyn. Polsce amputowano dwa historyczne centra: Wilno i Lwów. Żadna stocznia Szczecina, żadne fabryki Wrocławia do dzisiaj nie są w stanie tego zrekompensować. 17 września 1939 to symboliczna data początku upadku II Rzeczypospolitej. Tego dnia w Warszawie Niemcy zbombardowali Zamek Królewski... O bestialstwie rosyjskiego okupanta niech świadczy fakt, że nieco później w czasie słynnej bitwy pod Lenino ponad 600 walczących po stronie sowieckiej Polaków, tzw. Kościuszkowców, uciekło na niemiecką stronę poddając się do niewoli. A formujący z wydobytych z ruskiego jarzma w ZSRS polską armię gen. Anders we wrześniu’42 o swoich żołnierzach raportował tak: 'Nastroje wśród naszego wojska i uchodźców; nawet ta mała ilość lewicowców zaprzysiężonych, jaka była, została gruntownie wyleczona. Szalona nienawiść do bolszewików (…). Panuje niezwykły patriotyzm. Ogromna religijność. Trzeba ich bardzo trzymać, boby mordowali bolszewików przy każdej okazji'. Trudno o lepszy komentarz...
PamiętaMY, nie przebaczyMY!".fot. Michał Wyszyński

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (11)

+dodaj komentarz
mjr krzyś - 19.09.2021 / 14:32, *.centertel.pl

Golgota Wschodu dla milionów Polaków. PamiętajmMY!

odpowiedz
GrzeLeg - 18.09.2021 / 20:16, *.157.80

Nie przebaczymy!

odpowiedz
e;orivj;oeq - 18.09.2021 / 14:29, *.chello.pl

OFMC robi od lat dobrą robotę poza jednym, komentarzami historycznymi własnych akcji. Te mają zbyt dużo sugestii, kontrowersyjnych ocen i niepotrzebnych przymiotników. Nie wszystko w ocenie historycznej jest czarno-białe tak jak to bywa w komentarzach grupy. Dzisiejsza wiedza nawet jeżeli sugeruje pewne oceny ówczesnych decyzji to po prostu nie jest odpowiednim kryterium dla wydarzeń z punku widzenia 1939 roku. Lepiej zatem informować i edukować, niż na tacy podawać czytelnikom gotowce. Najważniejsze jest bowiem aby obserwatorzy sami potrafili właściwe wnioski wyciągnąć zamiast wbijać sobie gotowe formułki z okazji historycznych wydarzeń.

odpowiedz
Grigol - 18.09.2021 / 20:37, *.play-internet.pl

@e;orivj;oeq: Czego nie rozumiesz? Czytałeś profesora Wieczorkiewicza? Doskonały sowietolog. Wszytko co napisali OFMC jest prawdą i nie wrzucaj tutaj jakis bzdur z teraźniejszej polityki. Prawda jest jedna o tylko ona jest ciekawa

odpowiedz
Błond - 18.09.2021 / 12:48, *.160.192

Poprawcie błąd. To Pomnik POLEGŁYM I POMORDOWANYM na Wschodzie.

odpowiedz
abc - 18.09.2021 / 11:40, *.cyfrowypolsat.pl

Dlaczego haniebnego rozkazu Śmiegłego-Rydza? Była duża dezinformacja i wojska Ochrony Pograniczna i wielu ludzi, że Rosja przybywa pomagać nam w walce z Niemcami, w wielu miejscach pokonali naszą granicę bez otwarcia ognia w naszą stronę

odpowiedz
Miasto Rafałka - 18.09.2021 / 11:37, *.play-internet.pl

Kilka lat temu czarna zaraza zrobiła demolkę z naszym wieńcem i zniczami.

odpowiedz
Hautausmaa - 18.09.2021 / 10:51, *.chello.pl

Obok KSP? Co za widok :)

odpowiedz
jarekk - 18.09.2021 / 11:41, *.metrointernet.pl

@Hautausmaa: Sa wyzsze wartosci niz niechec miedzyklubowa. Czasem trzeba dac na luz.

odpowiedz
Hautausmaa - 18.09.2021 / 19:38, *.net.pl

@jarekk: Tylko, że jak dziś tam przejeżdżałem, to naszego już nie było.

odpowiedz
Mrok - 20.09.2021 / 09:47, *.com.pl

@jarekk: Dokładnie, jak napisał przedmówca, naszego nie ma ich stoi jako jedyny. Tak samo było na Pl.Krasińskich przy obchodach PW . Poloniści jak widać to nie są partnerzy do upamiętniania wspólnych uroczystości. To frustraci chorzy z nienawiści do Legii nie potrafiący uszanować niczego, nawet takich symboli. Dla nich to wszystko to jedynie jakaś zabawa w wyścig na wielkość wiązanki.

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2021 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.