Oprawa legionistów na meczu z Lechem - fot. Michał Wyszyński

Relacja z trybun: To poznańskie trudne sprawy, ukryć przesłanie oprawy

Bodziach, źródło: Legionisci.com

Zła seria w meczach ligowych trwa. Nasi piłkarze przegrali w tym sezonie szóste spotkanie ekstraklasy, ale tym razem sami nie mamy sobie nic do zarzucenia. Doping z naszej strony, mimo niekorzystnego wyniku, stał na bardzo dobrym poziomie. Dokładając do tego kolejną w tym sezonie choreografię z użyciem pirotechniki oraz kolejną "przestrzeloną" oprawę lechitów, widać po niedzielnym meczu sporo plusów. Szkoda tylko, że po końcowym gwizdku, zamiast radości z wygranej, trzeba było doprowadzać piłkarzy do pionu, bo ci jakby zapomnieli, że w europejskich pucharach nie ma grania, jeśli nie uda się do nich zakwalifikować punktując na krajowym podwórku...

Bilety na mecz Legii z Lechem rozeszły się parę dni przed meczem, co akurat dziwić nie mogło, szczególnie wobec kilkunastodniowej przerwy na mecze reprezentacji. Poznaniacy, którzy kilka tygodni temu wrócili na trybuny kończąc protest (pomimo niespełnienia przez klub kluczowych, stawianych przez nich warunków), również wyprzedali wszystkie dostępne wejściówki na sektor gości. Dzień przed meczem fani Lecha zebrali się pod swoim stadionem z transparentem i pirotechniką, żegnając piłkarzy wyruszających w kierunku stolicy.

W niedzielę poznaniacy do Warszawy przyjechali pociągiem specjalnym (17 wagonów), a osobno do stolicy podróżowali ich zgodowicze z ŁKS-u (wraz z Włocłavią), Arki (z flagą "HFA") oraz KSZO Ostrowiec (z flagą). Ostatecznie w sektorze gości zasiało ok. 1750 kibiców, którzy wywiesili 15 flag i parę transparentów. Wśród większych flag wisiały płótna "Kolejorz", "Rodowici Wielkopolanie" i "Awanturnicy", "Pyry" oraz sporo fan-klubowych - m.in. "Gniezno", "Konin", "Śremscy fanatycy", "Wolsztyn", "Lubuski FC", "Wildeccy fanatycy". Przyjezdni zajęli miejsca na obu kondygnacjach sektora gości.



Nasz stadion wypełniał się ze sporym wyprzedzeniem. Przy wejściu na trybuny prowadzona była zbiórka na kolejne oprawy. Jeszcze dobrych kilkanaście minut przed meczem miała miejsce pierwsza wymiana uprzejmości. Później zgodnie z tradycją odśpiewaliśmy "Sen o Warszawie" i "Mistrzem Polski jest Legia" na wyjście piłkarzy. Dzięki maksymalnemu zaangażowaniu z naszej strony, przyjezdni byli zupełnie niesłyszalni na Żylecie. Kilka razy zachęcaliśmy do śpiewów na dwie strony fanów z trybuny Deyny i współpraca wychodziła jak należy. Chociaż szybko legioniści trafili do bramki rywala, sędzia od razu podjął decyzję o nieuznaniu gola, więc po chwili z trybun niosło się głośne "PZPN, PZPN, j..., j... PZPN". Dość długo utrzymywał się bezbramkowy remis, aż w końcu to przyjezdni strzelili bramkę. W tym samym momencie krzyknęliśmy "Hej Legio, jesteśmy z Wami" i dalej staraliśmy się jeszcze głośniej dopingować nasz zespół.



W drugiej połowie miały miejsce oprawy z obu stron. Najpierw swoją zaprezentowali poznaniacy. Na dolnym sektorze rozciągnęli malowany transparent "Ślepnąc od świateł" z odpowiednimi cieniami, a niedługo później rozciągnęli malowaną sektorówkę przedstawiającą zamaskowanego kibica "Kolejorza" trzymającego torebkę ze stroboskopami. Całość uzupełniły stroboskopy odpalone w sporej ilości po "zjechaniu" sektorówki. W dalszej części prezentacji, po pewnej przerwie, przyjezdni odpalili kilkadziesiąt rac. I pewnie choreografię KKS-u przyjezdni mogliby zaliczyć do udanych, gdyby nie fakt, że kolejny raz przesłanie prezentacji zostało rozkminione wcześniej przez legionistów.


Kiedy tylko poznaniacy w sektorze gości zabierali się do prezentowania swojej prezentacji, na Żylecie odsłonięty został transparent "Ślepi na swą głupotę jesteście niezmiennie, oprawy wychodzą na światło dzienne", a fanatycy skandowali stosowne hasła. Kolejny raz Lech nie potrafił utrzymać w tajemnicy przesłania swojej oprawy. Tak było już dwukrotnie na starym stadionie przy Bułgarskiej, tak też było na jednym z finałów Pucharu Polski na stadionie Narodowym, tak również było w niedzielę. Pod względem "przestrzelonych" opraw 4-0 dla Legii.



Niedługo później pokaz ultras miał miejsce w naszym młynie. Najpierw rozciągnięta została sektorówka w barwach a'la "Boras", następnie zaś na górnej kondygnacji Żylety zaprezentowana została "Panorama Warszawy" w pełnej okazałości. Kiedy odpowiednio naciągnięta została nasza sektorówka, nastąpiło odliczanie od 10 do 1, a na dole Żylety odpalonych zostało kilkadziesiąt zielonych rac pośród setek powiewających chorągiewek w barwach. Śpiewany na pełnych obrotach "Hit z Wiednia" towarzyszył tejże prezentacji.

Niestety, na murawie sytuacja nadal nie wyglądała najlepiej. Piłkarze może grali z nieco większym zaangażowaniem niż ostatnio w Gdańsku, ale zdecydowanie nie tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Z trybun do walki na całego do ostatniej minuty zagrzewał ich okrzyk "Legia walcząca do końca!". W drugiej połowie długo i głośno śpiewaliśmy również "Do boju Legio marsz...", a przez ostatnich osiem minut właściwie bezustannie cały stadion śpiewał "Nie poddawaj się, ukochana ma...". Zamiast my doczekać się bramki wyrównującej, to lechici wywalczyli rzut karny. Przed jego wykonaniem wspieraliśmy Kacpra Tobiasza stojącego w bramce Legii, który po chwili... obronił jedenastkę. Niestety, do ostatniego gwizdka sędziego wynik nie zmienił się i pierwszą wygraną od sześciu lat na naszym stadionie zanotowali gracze Lecha.

Kiedy poznaniacy świętowali ze swoimi zawodnikami zwycięstwo, legionistów żegnały przeciągłe gwizdy. Zawodnicy niezbyt chętnie, wiedząc co ich czeka, podeszli pod Żyletę, gdzie usłyszeli kolejno: "Co wy robicie, wy naszą Legię hańbicie?!", "Hej k...a, gdzie są wyniki?!" oraz "Legia grać, k... mać!". Niestety tego dnia, mimo że na trybunach pokazaliśmy się jak należy, humory opuszczającym stadion kibicom dopisywać z pewnością nie mogły.


Już w czwartek Legia rozegra kolejne spotkanie Ligi Europy, tym razem w Neapolu. Niestety, podobnie jak w przypadku Spartaka Moskwa, nie będzie nam dane wspierać ukochanego klubu z trybun. Włoska policja mając w pamięci awantury przy okazji naszej ostatniej wizyty w mieście pod Wezuwiuszem, zabroniła klubowi wpuszczania kibiców Legii na stadion. W związku z tym legioniści musieli odwołać dwa wyprzedane czartery, a kilkaset osób wybierających się w inny sposób do Włoch również zostało zmuszonych do zmiany planów... Tak więc najbliższe spotkanie, które będzie nam dane zobaczyć, to niedzielny mecz w Gliwicach z Piastem.

P.S. Na Żylecie wywieszony został transparent "Je... Poczwarkę koronnego".

Frekwencja: 25 702
Kibiców gości: 1 750
Flagi gości: 15

Autor: Bodziach

Fotoreportaż z meczu - 71 zdjęć Woytka
Fotoreportaż z meczu - 43 zdjęcia Kamila Marciniaka
Fotoreportaż z meczu - 42 zdjęcia Hagiego
Fotoreportaż z trybun - 40 zdjęć Michała Wyszyńskiego / SKLW

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (52)

+dodaj komentarz
Jamnik - 21.10.2021 / 00:14, *.orange.pl

O co chodzi z tymi "przestrzelonymi" oprawami? Przecież to jakaś dziecinada... Naprawdę kogoś to podnieca? Zobaczyli oprawę i co? Zniszczyli ją? Zdobyli? Zamazali?

Kiedyś były bardziej normalne czasy. O miejscu w hierarchii kibicowskiej decydowały ustawki, zdobyte flagi, a teraz chyba zamazywanie grafik i "rozkminianie" opraw?

odpowiedz
Ej , przecież - 21.10.2021 / 18:14, *.tpnet.pl

@Jamnik: Wszystko się liczy , to jest duża gra . Co byś chciał , żeby może jeszcze klaskać jak Amikorze pokazują oprawę ? Coś taki sceptyczny ? Czynnik psychologiczny i w ogóle każdy rodzaj punktowania Pyrusów i innych frajerów ma znaczenie i się liczy .

odpowiedz
Barwy - 20.10.2021 / 23:55, *.centertel.pl

A co to za układ barw był prezentowany przy przygotowaniu oprawy. Dużo tego zielonego, układ barw jakby to były malinowe nosy z breslau. To samo pojawia się na szalikach coraz częściej. Może flagowi przejrzą na oczy

odpowiedz
Kibic Legii - 20.10.2021 / 05:57, *.t-mobile.pl

Będą otwarte zapisy do Gliwic?

odpowiedz
Legionista - 19.10.2021 / 22:57, *.t-mobile.pl

Byłem kiedyś na praktykach w Poznaniu i tam przypadkiem poznałem Poznaniankę, spotykaliśmy się przez całe praktyki - energii po takich spotkaniach nie miałem, ale bardzo miło wspominam - była z Wilda i tam też gosciłem ;)

odpowiedz
Kebab - 20.10.2021 / 18:51, *.chello.pl

@Legionista: z Wildy, dawna dzielnica pracownicza o nie najlepszej opinii, co prawda teraz to się zmienia

odpowiedz
? - 19.10.2021 / 21:01, *.tpnet.pl

Czyli Włocłavia już nie jest neutralna ? Co za dzbany .

odpowiedz
? - 20.10.2021 / 20:36, *.tpnet.pl

@?: Może pomyliłem tą Włocłavię z Kujawiakiem . Tak czy owak , Włocłavia to frajery i dzbany , bo z trzyliterową ku-ą sportową się spiknęli , po co im to ?

odpowiedz
P - 19.10.2021 / 19:02, *.play-internet.pl

Droga redakcjo co z cyklem NA STADIONACH ????

odpowiedz
FOREVER LEGIA - 19.10.2021 / 19:00, *.play-internet.pl

Lipa się zrobiła w kwestii "dopingu".Niby to ładnie wygląda i jest nawet melodycznie,ale ciężko to nazwac dopingiem.Bardziej jakimś festiwalem piosenki Legijnej,a czasami mam wrażenie,że powoli i niezauważalnie stajemy się "cheerleaderkami".Pomponów w barwach Legii tylko nam brakuje.Wszystko to dlatego,że coraz mniej jest kibiców,którzy "żyją meczem",a coraz więcej ludzi przychodzi na Legię,żeby sobie pośpiewać(nie wszyscy oczywiście),albo tylko fot nastrzelać.Ale nigdy tego nie zrozumieja Ci,co nie chodzili na mecze Legii w latach 80tych-tak do ok 2.000.r.

odpowiedz
hajdukL - 20.10.2021 / 06:57, *.77.242

@FOREVER LEGIA:
Racja, racja, to już nie jest to. A przecież dawna Żyleta to kwintesencja dopingu czyli darcie ryja i jednoczesne śledzenie wydarzeń boiskowych plus reakcja na nie. Teraz to jakiś średniej jakości i treści chór się zrobił...

odpowiedz
:) - 19.10.2021 / 18:07, *.plus.pl

Doping taki sam jak gra naszych pilkarzy

odpowiedz
Miasto Rafałka - 19.10.2021 / 15:45, *.play-internet.pl

Łach twierdzi, że info o oprawie sprzedała nam ochrona,a transparent został na szybko wymalowany na stadionie. Sami współpracują z ochroną,raz weszli na zamknięty dolny sektor i od dołu zerwali flagę GTS-u a drugi raz to oje...li depozyt z oprawą k...szajs.

odpowiedz
Wert - 19.10.2021 / 20:29, *.centertel.pl

@Miasto Rafałka:
Oni to zawsze mają na wszystko wytłumaczenie.
Niby skąd wiedzieliby, że ochrona sprzedała ich oprawę? Co mają wtyki w ochronie na Ł3?

Poza tym gdyby transparent był robiony na szybko, to byłby zdecydowanie brzydszy.

Łach Amica Wronko Poznań. Sprzedali swój klub, więc co za problem sprzedać oprawę haha

odpowiedz
Felek - 19.10.2021 / 14:39, *.netfala.pl

Może to i dobrze, że Legia w końcu nie zdobędzie mistrza. Powoli robi się to nudne tak co roku być mistrzem, a za rok jak odzyskamy mistrza będziemy się cieszyć ze zdwojoną siłą. Transparent "Mistrz Polski" będzie można uprać, bo po ostatnich latach jest trochę przybrudzony. Coś w tym jest, przyznacie chyba.

odpowiedz
Gocław - 19.10.2021 / 16:50, *.autocom.pl

@Felek:
Tak, przyznaję, coś w tym jest, całkowity brak charakteru i ambicji.

odpowiedz
Nie , nie przyznamy . - 19.10.2021 / 20:45, *.tpnet.pl

@Felek: To miał by żart ?? To słaby . Przypominasz tych komentatorów (niektórych) , które gdy stracimy gola w meczu głupio się cieszą : to będzie dobre dla widowiska , oo , teraz spotkanie nabierze rumieńców ... żałosne teksty telewizyjnych , skomercjalizowanych idiotów , którzy ''życzą sobie'' dużo goli (z obu stron xd) i dużą oglądalność ... Cię nudzą nasze Mistrzostwa zdobyte ? Serio ? To się przerzuć na short track albo curling , w tych dyscyplinach jeszcze nie zdobywamy Mistrzostw Polski (na razie) . Myślałem , że żartujesz , jednak ostatnie zdanie świadczy , że Ty tak na poważnie ... Weź sie ogarnij .

odpowiedz
Do Autora - 19.10.2021 / 14:11, *.128.68

Wildeccy Fanatycy to flaga dzielnicowa (wilda obok grunwaldu jest) a nie fanclubowa, a ze zajeli obie kondygnacje to chyba logiczne skoro wykupili caly sektor, nie trzeba o tym pisac;)

odpowiedz
Lufon - 19.10.2021 / 14:02, *.aster.pl

Jak dla mnie oprawa Legii nie powaliła na kolana stać NS na więcej.

odpowiedz
Seto - 19.10.2021 / 16:33, *.t-mobile.pl

@Lufon: Dobrze mówisz nie powaliła oprawa na kolana i doping też był przeciętny jeden ze słabszych w ostatnim czasie. Przy sektorze rodzinnym słabo było słychać Żyletę. Ile można śpiewać nie poddawaj się przy wyniku 0-0 to nie logiczne i bez sensu jak dla mnie.

odpowiedz
Red - 19.10.2021 / 18:30, *.play-internet.pl

@Lufon: Masz całkowita rację...
Biedna ta oprawa, same stroboskopy i trochę rac, kosz około 4tyś. Z takim przeciwnikiem powinna być "petarda i Kanada" a wyszło jak zawsze.
Nieznani mogli zrobić beke i pocisk z pseudo urodzin łacha/Amiki.

odpowiedz
Dred - 19.10.2021 / 21:46, *.tpnet.pl

@Red: ''a wyszło jak zawsze''?! Wyypad leszczu .

odpowiedz
Do Redakcji - 19.10.2021 / 13:48, *.play-internet.pl

Kiedy wróci "Kolejka na trybunach"? Kibice już dawno wrócili na stadiony, więc pandemia nie jest już wymówką.

odpowiedz
Korwinista - 19.10.2021 / 18:14, *.t-mobile.pl

@Do Redakcji: Podpisuję się pod pytaniem

odpowiedz
Kristof - 19.10.2021 / 20:25, *.ziggo.nl

@Do Redakcji:
No właśnie kiedy wróci super rubryka "Na stadionach"
???

odpowiedz
4:1 - 19.10.2021 / 13:42, *.changeintegrated.com

W przestrzelonych oprawach jest 4:1 - przypominam oprawę Lecha z lunetą w której odbijała się nasza syrenka pokazana w tym samym czasie na Żylecie.

odpowiedz
Kibic L - 19.10.2021 / 18:54, *.t-mobile.pl

@4:1: jakie przestrzelenie? Sprawdź wygląd tej syrenki w lunecie a naszej z oprawy....

odpowiedz
Jurek - 19.10.2021 / 19:05, *.vectranet.pl

@4:1:
No nie do końca się odbijala ta sama.Na naszej oprawie "Kapitalne Miasto" była syrenka z rynku Starego Miasta,na oprawie Lecha-z Powisla. Moim subiektywnym zdaniem był to czysty przypadek; oprawa Lecha w swej treści nie nawiązywała wtedy wprost do naszej o Warszawie,tematyka dla mnie się tu rozjeżdża.Nie było to coś takiego jak nasze "oni poznańska są jakością" gdzie wprost było widać,że to jest nasza kontra.Jeszcze wcześniej kiedyś Lech zaprezentował oprawę o podobnej tematyce,coś tam o ruszaniu w delegację (nie pamiętam dokładnie treści),ale biorąc pod uwagę jedna i druga ich oprawę można zauważyć jakiś logiczny ciąg w pomysłach na wyjazdy do nas.

odpowiedz
Wert - 19.10.2021 / 20:25, *.centertel.pl

@4:1: z tym to do końca nie wiadomo czy to nie był czysty przypadek. Bo nie ta syrenka się odbijała, która była na naszej oprawie.

odpowiedz
SKL - 19.10.2021 / 11:35, *.play-internet.pl

"Szkoda sensu" na jaranie się oprawami lecha, które udało się wcześniej rozkminić jeżeli nie przygotowaliśmy lepszej oprawy riposty niż ich oprawa jedynie transparent.

odpowiedz
wwwojtecky (L) - 19.10.2021 / 16:43, *.73.67

@SKL: zgadzam się. Co z tego rozkminienia wynika? Nic…

odpowiedz
maku - 19.10.2021 / 11:32, *.t-mobile.pl

Doping ogólnie bez szału, bo i piłkarze grali też ślamazarnie i nie porywali trybun. Brak reakcji trybun na opierdzielanie się naszych gwiazdeczek w trakcie meczu..

odpowiedz
Pawełek - 19.10.2021 / 09:49, *.netfala.pl

Jakie było to przesłanie oprawy łacha, bo nie napisaliście.

odpowiedz
Piknik - 19.10.2021 / 20:06, *.tpnet.pl

@Pawełek: jak to jakie? Rozkminione

odpowiedz
Wito(L)in - 19.10.2021 / 09:46, *.play-internet.pl

Legia - Pyry 4-0 :) Ale co jak co ale na Żylecie były momenty, że byli dobrze słyszalni. Nie wpadajmy w samouwielbienie bo w porównaniu do meczu z Leicester to doping był słaby.

odpowiedz
vcv - 19.10.2021 / 11:15, *.vectranet.pl

@Wito(L)in: To zależy kto jakim sektorze siedział. Ja byłem na 220 i prawie ogłuchłym.

odpowiedz
zukoju - 19.10.2021 / 12:09, *.t-mobile.pl

@Wito(L)in: 100% poparcia, momentami ręce opadały.

odpowiedz
Pacz - 19.10.2021 / 13:11, *.t-mobile.pl

@Wito(L)in: Na Leicester był maks, najlepszy doping od wielu lat.
Osobiście uwielbiam chwile, gdy mogę użyć szalika, ale poza oczywistym początku meczu ze "Snem..." i "Mistrzem Polski jest Legia", bardzo lubię wiatraki szalami przy "Legia, Legia, Legia gol". Fajnie byłoby wrzucić więcej dopingu przy użyciu barw.

odpowiedz
janusz z silver - 19.10.2021 / 09:31, *.38.17

kto prowadził doping ? Piotr S. ?

odpowiedz
1916 - 19.10.2021 / 14:09, *.128.68

@janusz z silver : Piotr C.

odpowiedz
jezus - 19.10.2021 / 17:12, *.vectranet.pl

@janusz z silver : Piotr K.

odpowiedz
janusz z silver - 20.10.2021 / 09:42, *.38.17

@1916: kim jest Pior C. ?

odpowiedz
1916 - 20.10.2021 / 18:10, *.233.193

@janusz z silver: tym samym co Piotr S

odpowiedz
Pl - 19.10.2021 / 09:21, *.net.pl

W końcu nasza piękna panorama została pokazana ;) uwielbiam tą sektorowke

odpowiedz
Paweł - 19.10.2021 / 16:35, *.play-internet.pl

@Pl: czasy NL i Wiesława Galera. Facet zrobił kawał dobrej roboty ze swoją redakcją żeby ucywilizować doping na Ł 3. Ja pamiętam jeszcze czasy Różyka na gnieździe i nieśmiertelne,, Arka Gdynia k....... ......... ,, więcej bluzgów niż dopingu dla Legii.

odpowiedz
AA - 19.10.2021 / 22:25, *.virginm.net

@Paweł: Święta racja,co do czasów Różyka, to wtedy każdy darł ryja,a nie patrzył w telefon.Piękne bezpowrotne czasy.

odpowiedz
Jerry - 20.10.2021 / 02:05, *.chello.pl

@AA: Róźyk na głowie widzewiaka złapanego na Centralu, który mazał coś na Legijkę, wyciął nożem elkę w kółeczku. No wariat. Kto pamięta jeszcze Jabola i jego zawołanie: wojnaaaaaa z całym światem!? Wspaniałe lata 80/90! Na Żylecie nie siedzieli ludzie z przypadku. Pozdrowienia dla tych, którzy jeździli z Mokotowa jedynkami na Legię!!!

odpowiedz
Jerry - 20.10.2021 / 02:05, *.chello.pl

@AA: Róźyk na głowie widzewiaka złapanego na Centralu, który mazał coś na Legijkę, wyciął nożem elkę w kółeczku. No wariat. Kto pamięta jeszcze Jabola i jego zawołanie: wojnaaaaaa z całym światem!? Wspaniałe lata 80/90! Na Żylecie nie siedzieli ludzie z przypadku. Pozdrowienia dla tych, którzy jeździli z Mokotowa jedynkami na Legię!!!

odpowiedz
Stefan1916 - 20.10.2021 / 10:32, *.chello.pl

@Paweł: bluzgi to nieodłączny element kultury kibicowania. Nie chcesz bluzgow? Polecam operę… za Rozyka była prawdziwa atmosfera, aż się chciało jeździć na Legie, nawet gdy nic nie grali…

odpowiedz
Ziomek Rozanca - 20.10.2021 / 11:33, *.233.193

@Jerry: zyletka mu wycial a nie nozem;)
Wojnaaaaa tez krzyczal inny typ, kto jezdzil na wyjazdy ten wie;) OP98 pozdro

odpowiedz
WO(L)A - 19.10.2021 / 08:50, *.gov.pl

Redakcjo, a dział "Na stadionach", to gdzie się zapodział??

odpowiedz
Juras - 19.10.2021 / 10:21, *.plus.pl

@WO(L)A: Dokładnie!!!!

odpowiedz