fot. Woytek / Legionisci.com

Felieton

Słowo po niedzieli: Mądrość

Qbas, źródło: Legionisci.com

Legia notuje najgorszy start sezonu od czasu jaskiniowców. Oczywiście winnym tego stanu rzeczy szybko okrzyknięty został trener Czesław Michniewicz i tę narrację skwapliwie podchwyciłyby władze klubu, o ile w ogóle by jej nie zainspirowały. A właściwie zostałby okrzyknięty, gdyby nie znakomita postawa zespołu w europejskich pucharach. Sprawa więc nie jest taka oczywista i jednowymiarowa.

A przynajmniej do meczu w Neapolu, bo w przypadku porażki, zwłaszcza dotkliwej, hamulce puszczą. Być może również legijnym prezesom.

Czesław Michniewicz to 11 trener Legii w ostatnich 10 latach. Trener, który pewnie wygrał Ekstraklasę i zrobił coś ekstra - awansował do grupy Ligi Europy, w której po dwóch kolejkach ma komplet punktów. Przez te wszystkie lata przyzwyczailiśmy się w Legii, że jak coś nie idzie, to zmieni się szkoleniowca i to jest remedium. Zespół odżywa, prezentuje się lepiej przez kilka miesięcy, a gdy przychodzi pierwszy kryzys, to znów następuje zmiana. Dla kibiców to wręcz normalne. Oni nie muszą liczyć się z kosztami i lekką ręką chcą wyrzucać trenerów. Tymczasem to zawsze droga albo bardzo droga operacja. Bo nie tylko trzeba liczyć koszty bieżące, ale i przyszłe - nowy sztab, nowi piłkarze, którzy będą potrzebni do nowej koncepcji. Tymczasem klub ze 170 milionami długu musi zawsze pięć razy obejrzeć każdą złotówkę.

Jednocześnie pozwoliliśmy sobie wmówić, że problemem Legii są trenerzy. Owszem, bywało różnie. Romeo Jozak i Dean Klafurić byli przebierańcami, Ricardo Sa Pinto zachowywał się jak niezrównoważony, ale pozostali jacyś byli. Lepsi, gorsi, ale zawsze w pełni zaangażowani, oddający całą swą wiedzę. Kibic jednak zawsze wierzył, że może być lepiej, że każdy nowy oznacza wyższe kwalifikacje, czasem ocierające się o magię. Tak jest też z Michniewiczem. Niedawno był niemal noszony na rękach, uważany za naturalnego kandydata do objęcia posady selekcjonera kadry, z przyszłością w zagranicznych klubach. I co się stało w półtora miesiąca? Jest gorszym trenerem? Zgłupiał? Oduczył się zawodu? Jest taki sam, a nawet lepszy niż gdy zaczynał pracę w Warszawie, choćby dlatego, że wzbogacił się o bezcenne doświadczenia. Czy piłkarze pod jego rządami się nie rozwinęli? Mladenović ma za sobą sezon życia, tak jak Pekhart, Kapustka się odrodził, pięknie rozwinęli się Juranović i Karbownik, w pełni wykorzystywał potencjał Emreliego i Nawrockiego. To może drużyna pod jego wodzą się nie rozwinęła? Michniewicz znalazł swój sposób na ten zespół, wyznaczył mu kierunek i wykorzystywał środki, jakimi dysponował. A pamiętajmy, że jego wizja gry dość znacząco rozjeżdża się z tą, którą proponują jego przełożeni. Przynajmniej tak można wnioskować po transferach do klubu - nie są to piłkarze, jakich potrzebował szkoleniowiec skutecznego wdrażania swoich pomysłów taktycznych. Owszem, jego Legia nigdy nie grała tak efektownie, jak choćby ta Vukovicia w najlepszym czasie, ale akurat jego drużyny nigdy nie imponowały fajerwerkami. Zwykle za to były bardzo dobrze poukładane w defensywie i, co najważniejsze, realizowały cele. Mioduski musiał przecież o tym wiedzieć, gdy zatrudniał Michniewicza, a tym samym godzić się na to. W Legii, jako się rzekło, też zadania wykonał.

Czemu zatem oglądamy katastrofę w Ekstraklasie? Powodów jest kilka. Przede wszystkim Legia nie zbudowała kadry na grę na dwóch frontach. Piłkarzy mamy dużo, ale do grania bardzo niewielu. Teoretycznie najsilniejszy skład nie ma wartościowych zmienników. Jeśli za Emreliego wejdzie Pekhart, a za Muciego Lopes, jak to miało miejsce w niedzielę, to obniżenie jakości na boisku jest widoczne. W drużynie nie ma zawodników, którzy byliby w stanie realizować wizję Michniewicza: Karbownik odszedł, Kapustka kontuzjowany, Juranović odszedł, Mladenović stracił formę, podobnie jak Luquinhas, czy Pekhart. W ofensywie brakuje jakości, co najbardziej jaskrawe było właśnie w meczu przeciw Lechowi. Nie ma też lidera, który potrafiłby zmobilizować kolegów, potrząsnąć nimi, nie mówiąc już o wzięciu na siebie odpowiedzialności za grę i wynik. Drużynie brakuje też charakteru, charyzmy, zwłaszcza, gdy na boisku nie ma Artura Boruca. Jedni patrzą na drugich, potem na trenera i bezradnie rozkładają ręce. I to nawet nie jest zarzut do piłkarzy, taką po prostu mają naturę. Trudno też kwestionować klasę nowo pozyskanych zawodników, ale równie trudno przyjąć, by byli to ludzie pasujący do koncepcji trenera. Patrząc zupełnie z boku wygląda to tak, jakby mobilizowali się tylko na mecze w Europie. Możliwe więc, że nie są to po prostu gracze mentalnie, a niektórzy również zdrowotnie, gotowi do rywalizacji na dwóch frontach.

Przy czym widać, że Michniewicz nie trzyma się za wszelką cenę swoich idei. Zmienia, szuka, próbuje nowych rozwiązań. Na to jednak trzeba czasu, a w Legii nigdy go nie ma. Zwłaszcza teraz, gdy gramy co trzy dni. Warto pamiętać przy tym, że tylko latem przyszło 10 nowych piłkarzy, w większości nie będących do gry, potrzebujących tygodni na dojście do siebie. Zespół jest w wiecznej przebudowie, ale mającej kolejne etapy i to jest właśnie taki moment, moment, gdy trener musi dobrać skuteczną taktykę do posiadanego materiału.

Oczywiście przegranie Ekstraklasy w październiku to niecodzienny wyczyn, ale nie zawsze będziemy wygrywać, do czego, mam wrażenie, wielu się mocno przyzwyczaiło i zaczęło traktować jak oczywistość. Natomiast nadal jesteśmy w grze o grę w eliminacjach Ligi Konferencji Europy i Puchar Polski. Do tego trzeba jak najlepiej punktować w Lidze Europy, tak by zarobić, wyjść z grupy i nazbierać jak najwięcej punktów do rankingu UEFA. Celów do zrealizowania jest więc sporo. Czesław Michniewicz zaś swą dotychczasową pracą zasłużył, by spróbować je osiągnąć. No bo jakie konkretnie zarzuty można sformułować wobec niego? Ciężko pracuje, nie ustaje w analizie i poszukiwaniach rozwiązań taktycznych i personalnych. OK, może zbyt długo stawiał na Mladenovicia, ale czy ktoś rozsądny naprawdę uważa to za czynnik przesądzający o niepowodzeniach? Mówi się czasem o wyczerpaniu formuły współpracy z piłkarzami. Ale co to właściwie oznacza? Że trener znudził się zawodnikom? Po pierwsze to nie oni powinni decydować, a po drugie te relacje są dobre. Oczywiście, zdarzają się niesnaski, zwłaszcza wśród tych, którzy nie grają, ale na boisku może znaleźć się góra 16, a kadra jest dużo bardziej rozbudowana. Niemniej, nie, to nie to.

Swoją drogą dziwi mnie, jak bardzo kibice są wyrozumiali wobec piłkarzy. Niedawno przecież Artur Jędrzejczyk stwierdził, że to głownie oni są winni niepowodzeń w eliminacjach europejskich pucharów w poprzednich czterech latach. Legioniści są głaskani ze wszystkich stron. Tymczasem taki Luquinhas w ostatnim półroczu zagrał ze dwa dobre mecze, Pekhart przestał strzelać, a nawet namaszczony na króla strzelców Emreli miewa spore wahania formy. I właśnie jeśli coś rzeczywiście mógłbym zarzucić trenerowi Michniewiczowi, to właśnie stosunek do swych podopiecznych. Może należałoby nimi potrząsnąć? Jak? Już w tym głowa trenera.

W mojej ocenie obecnie zwolnienie trenera byłoby tylko karą za fatalne wyniki w lidze, obarczeniem trenera winą za słabości całego klubu, a nie środkiem zaradczym. Tymczasem dla dobra Legii potrzebne jest, mówiąc językiem rządzących klubem, wdrożenie programu naprawczego. Przydałoby się więc dogłębne przeanalizowanie przyczyn, bo problem jest wielowymiarowy, i wyciągniecie wniosków. Na chłodno. I w bliskiej współpracy z trenerem, a nie tak, jak bywało to w latach minionych. Tu nie ma łatwych odpowiedzi i prostych rozwiązań. Pora wykazać się mądrością, panie prezesie.

Autor: Jakub Majewski

WYNIKI SONDYJak oceniasz pracę Czesława Michniewicza na stanowisku trenera Legii?
SUMA GŁOSÓW: 95781
START: 02.12.2020 / KONIEC: 30.10.2021

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (88)

+dodaj komentarz
bronek49 - 20.10.2021 / 17:06, *.chello.pl

co ten pseudo dziennikarzyna pisze bzdury gdzie Legia tak pewnie zdobyła mistrzostwo za michniewicza przecież końcówka poprzedniego sezonu to była nerwówka zespół człapał a nie grał zdobył mistrzostwo z przewagą 3 pkt jakby jeszcze były ze dwie kolejki to byłoby kiepściutko czy Legia gra tak wspaniale w pucharach jak pisze ten dziennikarzyna śmiem wątpić było kupe fartu w rewanżach już tak nie będzie bo zawodnicy w czasie gry oddychają rękawami to widać w każdym meczu ,ten dziennikarz to musi być opłacany przez Michniewicza i mu tak słodzi

odpowiedz
Legia - 20.10.2021 / 14:48, *.chello.pl

Do autora artykułu : Szanowny Panie Jakubie Majewski - 100% cały tekst napisał Tobie Czesław M711 a jak kto woli chórzysta -zadałem sobie trud i przeczytałem całość żygać się chce jak poukładaliście się z Michniewiczem dzieli się z Wami czy jak ?? po prostu ludzie bez twarzy i honoru....Amen !!!!

odpowiedz
Hiszpan - 20.10.2021 / 17:57, *.telnaptelecom.pl

@Legia: Mam podobne odczucia. Od kilku miesięcy zwłaszcza w lidze Legia kopie się po czole.

odpowiedz
MAKEN - 20.10.2021 / 13:48, *.t-mobile.pl

Szanowne Grono Kibiców Legii. Moim zdaniem będzie dobrze. Potrzeba nam wytrwałości i szczęścia oraz obiektywnego sędziowania w lidze. Nie martwcie się.

odpowiedz
Po(L)ubiony - 20.10.2021 / 15:58, *.aster.pl

@MAKEN: Obiektywne sędziowanie w lidze? To znaczy, że będą nam przyznawali karne, żółte i czerwone kartki, za to samo, co rywalowi? Niestety, nie da się....

odpowiedz
Julon - 20.10.2021 / 13:36, *.centertel.pl

Trudno się nie zgodzić z autorem! Zwłaszcza w kontekście piłkarzy którzy wyglądają jak by olewali ekstraklasę!

odpowiedz
Dario - 20.10.2021 / 14:50, *.chello.pl

@Julon: to zadaniem trenera jest żeby im się chciało a on nie ma już wpływu na drużynę czy to tak trudno zauważyć ??

odpowiedz
kiki - 20.10.2021 / 09:25, *.citystrada.pl

Wiecznie w LE nie będą nas lekceważyć. Ja wiem, że niektórym się przyśniło, że mamy drużynę na poziomie europejskim. Pora jednak się obudzić.

odpowiedz
Jano - 20.10.2021 / 09:02, *.orange.pl

Słowo po niedzieli : KONIEC MARZEŃ JAK NA TEN SEZON!

odpowiedz
krasnal - 20.10.2021 / 08:46, *.orange.pl

Każdy z was tu piszących na pewno kocha LEGIĘ, czy nie widzicie że w lidze mamy pecha, przy odrobinie szczęścia mieli byśmy przynajmniej 9 punktów więcej. Więcej optymizmu i wiary w nasz zespół!

odpowiedz
Morda - 20.10.2021 / 13:52, *.wanadoo.fr

@krasnal: Bo w zeszlym sezonie i w LE było to samo. Michniewicz wygrywał szczęściem. Szczęście kiedyś się kończy. Słowiki i telefoniarze won z Legii

odpowiedz
vadisodjidjiaofoe - 20.10.2021 / 08:32, *.centertel.pl

Cytat z Mioduskiego: "Mistrzostwo nie musi być co roku" i dlatego jest bryndza, bo jest przyzwolenie, a może nawet takie życzenie prezesa.

odpowiedz
Wolfik - 20.10.2021 / 11:45, *.mm.pl

@vadisodjidjiaofoe: Wydajje się, że na ten sezon priorytetem jest ugranie możliwego maksimum w LE. Nie byłoby to nawet takie złe, gdyby nie fakt iż brak stabilności (czyt. ponownego awansu do europejskich rozgrywek) niweczy w zasadzie cały ten wysiłek.

odpowiedz
vadisodjidjiaofoe - 20.10.2021 / 14:31, *.petrotel.pl

@Wolfik: Może Mioduski planuje wygrać LE ;-) ? Wtedy problem awansu by się rozwiązał, a Legia skończyłaby sezon pewnie tuż nad strefą spadkową :-(
Idealny scenariusz dla buków, bo nikt się go nie spodziewa...

odpowiedz
t - 20.10.2021 / 08:19, *.edu.pl

Słowo po niedzieli: Nowy trener od zaraz!!!

odpowiedz
Luki - 20.10.2021 / 05:42, *.t-ipconnect.de

Dla tych pilkarzykow najlepszym rozwiazaniem jest zmiana trenera, bo wtedy bedzie wytlumaczenie, ze to powod ich slabej gry. Banda kopaczy, ktorzy maja wszystko w glebokim powazaniu. Kasa jest to o co maja sie martwic. Zmiana systemu wynagrodzen to podstawa. Nic ich nie motywuje. No i wieczne: „nie poddawaj sie…”, a powinno byc ostre dzialanie ze strony nas kibicow tak jak pozegnanie dwa sezonu temu soczystym „ wypier…ac”!

odpowiedz
Do Cweki : - 20.10.2021 / 04:14, *.tpnet.pl

@Cwe7ka: Frajerze Amikowcu Poznański , przypomnę ci sezon 1999/2000 , gdy niejaki Lech Poznań (była kiedyś taka drużyna) spadał z hukiem z Ekstraklasy . Ależ my mieliśmy wtedy bekę z tego Leszka cieniutkiego , hehehehehe . Więc myślisz , że w grudniu będzie -20 stopni Celcjusza albo lepiej ? Zimą tak bywa . Chcę , abyś nam przypomniał , gdzie gra Amika Poznań w ten czwartek ? Bo zapomniałem ... z Realem czy z Chelsea gracie jutro ? A może z Fc Porto? Powiedziałeś , że od kogo masz bekę ? Od Arki Gdynia ? Beczkę śledzi wam przysłali ? Mają gest ... Cała Polska - to się chłopczyku śmieje z was , bo ledwie sześć Mistrzostw Polski , na tak znaną i tak pragnącą sukcesu ekipę jak wy to baardzo mało . To frajerstwo , nie zdobyć nawet 10 Mistrzostw Polski , a tak szpanować i uważać się za faworyta (hehe) przed każdym sezonem . My mamy szesnaście Mistrzostw Polski , więc zawsze jesteśmy faworytami , wy nie . Beka z was Amikorze , nie zdobędziecie Mistrzostwa , będziecie na 5 miejscu na koniec sezonu . Mało to razy spieprzyliście wiosną waszą dobrą jesień ? Tak będzie i tym razem - raczej . Przegracie z Wisłą Płock , bo Wiśle jakby zachciało się grać ... Zobaczysz , chłopcze .

odpowiedz
Yeti - 19.10.2021 / 23:27, *.vectranet.pl

Jaka mądrość??? W Legii od lat panuje głupota. Wydawało się, że po kilkuletniej grze w europucharach czego zwieńczeniem była Liga Mistrzów na stulecie klubu, Legia odjedzie rywalom na polskim podwórku na lata świetlne. Teraz widać jak te sukcesy zostały zmarnowane. Jedyny plus ostatnich lat to powstanie ośrodka treningowego. Piłkarsko cofnęliśmy się do czasów iti.

odpowiedz
Wolfik - 20.10.2021 / 00:40, *.mm.pl

@Yeti: Masz rację z jednym zastrzeżeniem. Co najmniej jeden na tej LM i na zawodnikach zarobił tyle, że teraz może się bujać motorkiem....

odpowiedz
Yeti - 20.10.2021 / 09:08, *.netfala.pl

@Wolfik: Wiadomo o kogo chodzi. Ja myślę, że takich jest nawet dwóch.

odpowiedz
skrzat - 19.10.2021 / 22:06, *.centertel.pl

Nie zgadzam się co do luqiniasa.nawet jak nie kręci liczb to robi robotę na boisku.reszta Ok...

odpowiedz
vadisodjidjiaofoe - 20.10.2021 / 08:45, *.centertel.pl

@skrzat: Luki prawdopodobnie dużo traci na bardziej obronnym stylu gry za Michniewicza

odpowiedz
c u L t u r a - 19.10.2021 / 21:03, *..

PIŁKARZE ZASZYBKO MYŚLELI O ZWOLNIENIU TRENERA, I NIE MA CO SIE IM DZIWIĆ, WIEDZA ŻE NIC DOBREGO ICH NIE NAUCZYŁ PRZEROSLA ICH DO TEGO STOPNIA ŻE DALEJ JEST BUDOWANA DRUŻYNA, NIEDECYZYJNY MICHNIEWICZ ZA DUŻO DORADCÓW TRENERÓW ASYSTĘTÓW I POWTARZAM! MASAŻYSTÓW NO I TEN KIERO DRUŻYNY BEZ k u L tu r y....

odpowiedz
L - 19.10.2021 / 19:19, *.orange.pl

Dobry tekst, dzięki. Ktoś kiedyś napisał że u nas jest od ściany do ściany, czarne albo białe. Wczoraj Czesław na trenera kadry albo Spartakus, dziś się nie nadaje na Świt Skolwin. Fajny mu czas i poczekajmy co przyniesie jutro. Kibic ma krótką pamięć ale ja pamiętam kto nas wyrzucał z pucharów. I nie jestem pewien czy to była wyłączna wina trenerów. Z fartem mordeczki, jeszcze się pobawimy w maju!

odpowiedz
oLaf - 19.10.2021 / 19:07, *.vectranet.pl

o nie, bez Luquinhasa gra Legii siada o 30%, w ogóle nie ma techniki wtedy. Reszta - zgoda, niech do grudnia Grubcio trenuje - czasami takie złe passy się każdemu zdarzają... tych 10 nowych zawodników to normalnie zacznie grać w lutym, mam nadzieję.

odpowiedz
bubba - 19.10.2021 / 14:28, *.hawetelekom.pl

świetny przegląd pola. a patrząc odrobiną optymizmu mamy w teori aż i tylko 9 punktów straty do lidera. Nie wierze że Lech do końca sezonu będzie grał jak teraz, zimą musi kogoś sprzedać np Ishaka i może się okazać że układanka klęknie, plusem jest tez to że oprócz Lecha jest Raków, Pogoń, Lechia, Śląsk więc punkty może zgubić każdy i ale warunek taki że trzeba grać i zbierać punkty

odpowiedz
xyz - 20.10.2021 / 10:55, *.autocom.pl

jeden jest mistrz Polski i jest to Legia :p
a przypomnij ile ten mocarny złodziejorz zdobył mistrzostw od pamiętnego 1993, że takie głupoty pie.dolisz xd

odpowiedz
spasiony - 19.10.2021 / 13:37, *.123.82

Najbardziej niepokojace jest to, ze ten kryzys to nie nowosc. Pamietacie koncowke ubieglego sezonu? 3 gole w siedmiu ostatnich meczach? Zdobycie mistrzostwa przykrylo te degrengolade ale trwa ona tak naprawde od wiosny. Jezeli Czeslaw jeszcze tego nie ogarnal to ma mu sie udac w tydzien lub dwa?

odpowiedz
Sarcastico. - 19.10.2021 / 16:34, *.inetia.pl

@spasiony: Ciągle to powtarzam. Moim skromnym zdaniem nie da rady. Zmiany już niedługo. Tylko kto ku*** ma przyjść?

odpowiedz
kapen - 19.10.2021 / 13:11, *.poczta-polska.pl

Legia ma swoją ciemną specyfikę paradoksów, jak zresztą cała krajowa piłka. W momentach, kiedy wszystko wskazuje, że sprawy weszły na właściwy tor, kiedy zrobiono transfery i nie połowy elementów gdzie indziej złomowanych i jest kasa oraz koncepcja, właśnie wtedy zaczyna się wszystko walić. Ta historia powtarza się od wielu lat. Ogólnie zgadzam się z tezą tekstu, choć mam małą uwagę - trener Michniewicz nie bardzo potrafi wypracować ofensywnego stylu gry, jak choćby w warunkach ligowych zrobil to Aleksandar Vuković najlepszych swoich meczach. Świadczy o tym mała skuteczność zespołu w lidze, dowodzą tego puchary. Drużyna lepiej czuje się w rozbijaniu ataków rywala i przechodzeniu do kontry, niż konstruowaniu gry ofensywnej (tylko ze Slavią grającą w osłabieniu Legia potrafiła atakować i to zachowując dużo szczęścia). W końcu trener podpiera się włoską myślą szkoleniową - oczywiście nie z najwyższej półki. Może nastał czas na opracowanie systemu gry, przepracowanie tego okresu, skoro niezdobycie mistrzostwa już nikogo nie zaskoczy. Może, bo skoro większość zakontraktowanych piłkarzy chce zaraz odchodzić, to jesteśmy skazani na doraźność. A może zagraniczny zaciąg bardzo już trudno zmobilizować na naszą ligę. Paradoksem tych spostrzeżeń o stylu trenera Michniewicza jest obrona, bo mam wrażenie, obronę mamy personalnie słabą, choć w meczach pucharowych ci piłkarze wznoszą się na wyżyny umiejętności, a drużyna uchodzi za świetnie grająca w defensywie. W ogóle za dużo tych paradoksów.

odpowiedz
Kolko - 19.10.2021 / 12:17, *.chello.pl

Zawsze czytam z zaciekawieniem ale fakt że Luqi zagrał tylko dobre dwa mecze zamazał wartość całego artykułu.. może nie ma fenomenalnego momentu u nas ale on jako jeden z nielicznych stara siecos zrobic i walczyc. Zlechem w obronie kilka razy ladnie zagral do przodu tez staral sie ciagnac nie byk to niesamowity wystep ale czego chciec jak posyla Emreliemu takie ciasteczko a ten obok bramki... Luqiemu to akurat zycze transferu do powaznej ligi.. Chłop z super umiejętnościami, dobrym sreduchem i duchem walki co nie jest łatwe przy takich parametrach fizycznych.

odpowiedz
45540 - 19.10.2021 / 09:27, *.kth.pl

Tak piłkarsko - to widać brak konkretnego stopera, środkowi pomocnicy nie oddają groźnych i celnych strzałów z gry z za pola karnego. Żeby grać w pucharach to trzeba mieć bardzo szeroką i wyrównaną kadrę a tego też brakuje. Mladen, Pekhart - brakuje im ogrania, czucia piłki i dlatego zgubili formę. Tym kimś kto by pociągnął grę byłby z pewnością Kapustka. Zagadką jest też prawe wahadło / prawa obrona.

odpowiedz
Sss - 19.10.2021 / 09:25, *.t-mobile.pl

Z tym Louqinhasem to Cie panie Qbas trochę poniosło. Gość jako jedyny zostawia na murawie całe serducho,daje z siebie w każdym meczu 100%. Wiadomo nie od dziś że nie ma dobrego strzału, ale z drugiej strony gdyby go miał to by u nas już nie grał lub wcale by do nas nie trafił, ale zaangażowania i serca do gry nie można mu odmówić. Jego jak to nazwałeś "spadek formy" wynika z tego że on nie ma w tym zespole z kim grać, sam meczu nie wygra, nie przedrybluje 11stu zawodników. Widać panie Qbas że nigdy nie grałeś w piłke na wyższym poziomie niż na orliku, nie wiesz jak to jest być faulowanym jak on w każdym meczu po kilka kilkanaście razy w meczu. On wstaje i dalej gra, 99%z nas po którymś z kolei faulu wyyebało by rywalowi z liścia. Doceń więc jego grę, umiejętności i zaangażowanie bo jak odejdzie to będziesz pan patrzył na samych kopiących sie po czołach Sliszach, Wieteskach i Jędrzejczykach, czego oczywiście Tobie i sobie nie życzę

odpowiedz
CHV - 19.10.2021 / 09:20, *.orange.pl

Niestety jeżeli zarząd i dyr. sportowy są zazdrośni o trenera to prędzej czy później wyjdzie bajzel. Przecież piłkarze też widzą jak słaba jest pozycja trenera, jak prezes podważa jego kompetencje. Zresztą granie na 2ch frontach jest ciężkie dla wszystkich dlatego pozostałe zespoły z grupy podchodzą do nas rezerwowymi składami.

odpowiedz
Legion - 19.10.2021 / 09:06, *.194.12

Kuriozalna obrona trenera, a tu nie ma co robić jakichś szpagatów i fikołków, wystarczy popatrzeć na tabelę ligową. a) 6 porażek w 9 meczach. Jedyne zwycięstwa to z de facto spadkowiczami, wszystkie pozostałe mecze w ryj. b) Zdobytych 10 bramek w 9 meczach. W meczu z Lechem oddany 1 strzał celny, więc nic dziwnego, że taki bilans bramkowy. Do tego jeszcze sposób gry, na który po prostu nie da się patrzeć. Zero pressingu, ciągłe męczenie buły i wrzutki (ciekawe do kogo skoro Pekhart siedzi na ławie). Za to wszystko odpowiada trener. Za ich absolutny brak przygotowania fizycznego do sezonu również. Co oni robili na obozach przed sezonem? Czy treningów biegowych to już nie ma? A jak są przerwy na kadrę to gwiazdorzy dostają od trenera wolne, a potem zdziwienie, że "niezgrani" i "zmęczeni". I jak to jest, że mamy w składzie króla strzelców z zeszłego sezonu, który jest jaki jest, ale przecież on się nie zmienił od zeszłego roku i zawsze tak "grał", że się piłka od niego odbijała, ale jednak bramki zdobywał. A teraz zamiast grać na dwóch napastników skoro przyszedł Emreli to Pekhart grzeje ławę (ewentualnie gra razem z Lopesem a wówczas kreatywność z przodu wynosi 0). A trener bredzi o jakiejś drużynie w budowie. Kto niby taki odszedł??? Odeszli wszyscy z prawej strony, czyli de facto 1 zawodnik z 11 na boisku. Zamiast niego Johansson lub Kastrati, zależnie od systemu. I to wszystko. Wszyscy inni zostali, przyszli nowi. A ten bredzi o jakiejś budowie. Dość tej szopki, won z Michniewiczem! Co się musi stać, żebyście przestali go bronić? Strefa spadkowa wystarczy, czy nie? Musi być koniecznie ostatnie miejsce w lidze, czy też nie, bo wtedy powiecie (ale jest jeszcze 1 mecz zaległy!!!). Co jeszcze się musi stać!? Czy może spadek z ligi i dopiero wtedy? Czy może wtedy będzie "ale dajmy czas czesiowi naprawić w 1 lidze"?!!!

odpowiedz
Gość niedzielny - 19.10.2021 / 07:16, *.tpnet.pl

Paradoksem będzie jak zdobędziemy mistrzostwo ,wtedy tą całą eksraklape zaorać i zasadzić buraków. A jest to mimo wszystko możliwe pozdrawiam

odpowiedz
FOREVER LEGIA - 18.10.2021 / 23:53, *.play-internet.pl

Kolego Qbasie Oczywiście,że się z tym nie zgodzę,co napisałeś w swoim "artykule".Po pierwsze,problemem jest to,że nam-kibicom,się wydaje,że prezes jest w Legii po to,żeby nasz klub osiągał sukcesy.Otóż nie,dla Mioduskiego ważniejsze jest to,żeby tanio kupić,drożej sprzedać,a sukces sportowy nie jest w tym przypadku motywem przewodnim.Po drugie,Michniewicz zapewne zostanie w klubie,bo zwyczajnie jest Mioduskiemu potrzebny taki "trener",któremu można "delikatnie zasugerować",kogo ma wystawiać w pierwszym składzie,pomimo fatalnej dyspozycji.Co do samego Michniewicza,to uważam,że jego ogromnym błędem,który popełnia,jest......jakakolwiek taktyka.Mając do dyspozycji zbieraninę przypadkowo kupionych zawodników,których poziom wyszkolenia technicznego (mam na myśli technikę użytkową),jest porównywalny z kopaczami w II lidze,dobieranie do nich taktyki jest zupełnym bezsensem.Chyba jedyną "taktyką",która mogła by zdać egzamin,to taka,że "gramy na aferę",bo przecież gołym okiem widać,że założeń taktycznych ci piłkarze wogóle nie rozumieją.Przede wszystkim na boisku wogóle nie przesuwają się strefami,jako dana formacja,tylko jeden truchta z piłką,reszta stoi i się przygląda.Zazwyczaj kończy się to oddaniem piłki do najbliższego kolegi z druźyny,na zasadzie "Ty się z tą piłką bujaj".Po trzecim oddaniu zazwyczaj następuje strata piłki,bo któryś z zawodników "nie wytrzymuje ciśnienia" i kopnięciem tak samo mocnym jak i niecelnym posyła piłkę akurat w tą cześć boiska,gdzie najczęściej akurat nikogo z naszych nie ma (sic).I na serio,czasami mam wrażenie,że robią to celowo,jak by naprawdę mieli wywalone jajca na grę.Dlatego jakoś mocno bym Cześka nie krytykował,bo na serio,mamy choooyovyh piłkarzy,których tak naprawdę trzeba by uczyć podstaw gry w piłkę.A przecież oni mają po 25-30 lat,z czego kilka(naście) tą piłkę już kopią,więc jak do tej pory nie nauczyli się celnie podawać na np odległość 30 metrów,albo przyjąć takie właśnie podanie,że o strzale z dalszej odległości nie wspomnę,to i jakiś Mourinho nie dał by rady z takiego szrotu czegoś wyklepać.Reasumując;Jest takie powiedzenie,że "ryba psuje się od głowy",a że głową w tej całej układance jest ......Mioduski,to uważam,że to właśnie On tu jest przyczyną całego zła,które jest teraz w Legii,pomimo oczywiście plusów,jakim są wyniki w L.E.Ale jest i drugi cytat,którego autorem jest Bolesław Wałęsa,a mianowicie "niech wam plusy nie przesłonią minusów" I z tą mądrością bohatera,co to "z Danuśkom obalył komunę"Was zostawiam.Zdrówka.

odpowiedz
Mladenović do rezerw - 19.10.2021 / 08:18, *.net.pl

@FOREVER LEGIA: Pełna zgoda.

odpowiedz
Sss - 19.10.2021 / 08:47, *.t-mobile.pl

@Mladenović do rezerw: 100% racji

odpowiedz
Wolfik - 18.10.2021 / 23:46, *.mm.pl

Po meczu w Gdańsku miałem dziwne przeczucie, że coś właśnie się skończyło. Zagralismy tam taki antyfutbol, że nie miałem złudzeń jak skończy sie mecz z Lechem. Autor felietonu pisał o mądrości. Gdyby ktokolwiek w klubie myslał chociaz krok naprzód wyciagnąłby wniosek z sezonu jaki miał własnie Lech dokładnie rok temu. Przecież to kalka tamtych wydarzeń. Jeśli jesteście Koledzy zdziwieni, to powiem tak - naiwność zasłania Wam trzeźwe spojrzenie.

Polskie kluby od lat nie umieja grać co trzy dni. Polscy trenerzy od lat nie umieją z tym sobie poradzić. Do tego dochodzi wpajana latami "gra od tyłu i do tyłu". Czyli bronienie wyniku od 30 minuty jak Piast wielkiego stratega Fornalika w Łęcznej. I całe dwa strzały na bramkę rywali w meczu.

Od dwóch lat piszemy tutaj, że kadra jest źle zformatowana, że za mało a niej Polaków. No to w okienku dostalismy samych zagranicznych graczy. Takiego Kastratiego, Josue, Charatina, Johanssona czy nawet Emreliego interesuje gra w naszej lidze? A co (z)robił niejaki Jakszibojew? Całe pół roku się tutaj bujał by nagle w Naddniestrzu odżyć. Oczywiście wychodzi tez mental rodzinych działaczy - wszak lepiej wysłać chłopaka do Włoch gdzie zginie, niz sprzedac takowego do Legii. Tutaj z kolei mozna przytoczyc przykłas Patryka Szysza i postawe Lubina.

Nie obronimy w tym roku mistrzostwa. Nie zagramy w eliminacjach do CL z ligi. Pozostaje walka o kasę w LE i PP. Liga jest przegrana. Bez pucharów za rok, wysiłek włożony w LE mozna sobie wsadzić w d.... Za rok nowy trener, nowa kadra i budowa zespołu na eliminacje do CL w sezonie 2023. I tak do zesrania.

odpowiedz
Po(L)ubiony - 19.10.2021 / 10:08, *.aster.pl

@Wolfik: Taka jest sytuacja. Trudno to zrozumieć, ale szefostwo Legii z Mioduskim na czele, żyje w innym świecie. Legia nie tyle gra katastrofalnie, co w ogóle nie gra. Pełna zgoda, co do polityki transferowej, bo jest praprzyczyną tego cyrku, które widać na boisku. Przychodzą do nas łebki na pół roku, rok, kasują ciężkie pieniądze (Obradovic, Yasur) i albo nie grają, albo wybierają sobie "dni meczowe" (Emreli, Mladen, wcześniej Jura czy Wszołek). Polaków się traktuje w/g zasady: "bij swojego, aby obcy się bał". Praszelik czy Warchoł dają wiele swoim nowym ekipom, Kochalskiego sprowadziliśmy do roli drugiego bramkarza Radomiaka. Kapustka wciąż czeka na zmiłowanie, w sprawie kontraktu. Gruby Czesiek - po wyczerpaniu szczęścia nowicjusza, pokazuje to co było do przewidzenia - brak umiejętności prowadzenia drużyn grających ofensywnie. Nigdy takich ekip nie trenował.
Jest źle i miejsce w tabeli jest dokładnym odzwierciedleniem naszego poziomu. Nie dopisujmy sobie 6 punktów za zaległe mecze i nie liczmy straty do Lecha. Trzeba zacząć grać. Wtedy przyjdą punkty.

odpowiedz
Legionista - 20.10.2021 / 11:13, *.centertel.pl

@Wolfik: Żeby piłkarz przeszedł z polskiego klubu do Legii, to trzeba najpierw zapłacić temu klubowi, a że Legia jest goła i nie ma jak zapłacić to nikt jej nie da nic za darmo. Slavia płaci po 2 mln euro za graczy z rodzimej ligi, niech Legia też tyle zacznie płacić to dostanie graczy z rodzimej ligi. A nie sorry przecież Legia jest goła jak barszcz i ma jeszcze wielki dług. Aby grać i dobrze w pucharach i w lidze to trzeba mieć na każdą pozycję po 2 piłkarzy i tyle w temacie.

odpowiedz
WojtasBB - 18.10.2021 / 23:40, *..

Przegrali z Lechem, bo byli zmęczeni po czwartkowym meczu w pucharach. A nie, czekaj...
Dlaczego polscy kibice dali sobie wmówić, że niemożliwe jest łączenie gry w Europie z ligą? Wisła jakoś potrafiła poszaleć w Europie i przy okazji ogolić naszą ligę. Ktos powie, że to zamierzchłe czasy. No to 2016 i Legia walczy z Realem, by później w lidze pakować po 5 bramek. Albo się ma formę, al o nie. Taka prawda. Ktoś pisał, że w obronie Legia Michniewicza wygląda świetnie, ale problem pojawia się, gdy sama musi przejąć inicjatywę. Chyba coś w tym jest. Nieporadność w Ekstraklasie jest widoczna gołym okiem. Poczekać trzeba do przerwy zimowej i wtedy na chłodno przeanalizować czas Michniewicza przy Ł3. Obawiam, się, iż tego spokoju może zabraknąć...

odpowiedz
Arek - 18.10.2021 / 23:38, *.tpnet.pl

Ja od razu, jak wizjoner stwierdził, że mamy kompletną drużynę napisałem, że niczego takiego nie mamy. Michniewicz musi rzeźbić i robi to jak może z różnym skutkiem. No bo skoro w Europie jest tak dobrze, to dlaczego w lidze jest tak źle? Ostatnio Żuraw wypowiedział się na ten temat i w zasadzie trudno nie przyznać mu racji. Co innego jest , jak gra się regularnie w pucharach, a co innego grać z doskoku raz na kilka lat. I niestety na przykładzie łacha z zeszłego roku i naszym teraz można się przekonać, że to zupełnie różne dyscypliny.

odpowiedz
Wolfik - 18.10.2021 / 23:56, *.mm.pl

@Arek: W Europie gramy trochę bardziej ambitnie, a rywale przeciwnie. To były dopiero dwa mecze. Jak rywale podejda powazniej, nie bedzie co zbierać....Żuraw to taki sam trener, jak większośc rodzimych "fachowców". Najbardziej lubi mówić "nie da się".

Żuraw idealnie pasuje do Lubina. Tam wyniki nikogo nie interesują. KGHM topi tam kasę by zaoszczędzić na podatkach. No to grają jak dzis w Mielcu.

odpowiedz
Zenek - 18.10.2021 / 23:30, *.orange.pl

za wyniki zawsze odpowiedzialny jest trener. Pokarz mi klub w Europie gdzie po takich wynikach trener nie wylatuje. Nawet jeżeli złe wyniki wynikają ze słabej postawy zawodników to za ten aspekt też odpowiada trener. Widocznie nie potrafi do nich dotrzeć. To też jet rolą trenera. Przestańmy pier....ć tylko zacznijmy wyciągać wnioski. Legia ma najmocnieszy skład w lidze, mocniejszy od lecha. Od początku sezonu widać że my w lidze nie gramy w piłkę. Tylko długie podania, wrzutki niecelne w pole karne i tyle. A gdzie rozegranie piłką przez środek, bez przyjęcia na jeden kontakt, gra bez piłki. Tego w Legii w ogóle nie ma. I tu jest pytanie zasadnicze dlaczego? Opowiadanie bajek że zacznijmy zwlaniać zawodników a nie trenerów to są bajki dla małych dzieci, myślenie życzeniowe. Wiadomo że żaden klub nie może sobie na to pozwolić. Ludzie się podniecają wynikiami w europejskich pucharach i nie dziwię się, bo ja też się podniecam ale zobaczcie co my tam gramy...? autobus w bramce i liczenie na kontrę. I to trzeba Czesiowi oddać, że potrafi taktycznie ustawić defensywę i właśnie grać z kontry. Ale gdy trzeba grać w piłkę i tworzyć akcje, totalny brak pomysłu. Także nie ma co zaklinać rzeczywistości, Czesio nie ma pojęcia jak wstrząsnąć drużyną, czas nic tu nie zmieni. Jeżeli do tej pory jako trener Czesław nie miał żadnych sukcesów (poza mistrzostwem w Lubinie) to skąd wniosek że z Legią będzie inaczej.

odpowiedz
WojtasBB - 19.10.2021 / 00:07, *..

@Zenek: Brawo, trafne spostrzeżenia.

odpowiedz
sssdd - 19.10.2021 / 08:21, *.proflink.pl

@Zenek: MAN UTD z początku Ole Gunnar Solskjæra

odpowiedz
zenek - 19.10.2021 / 12:46, *.orange.pl

@sssdd: masz rację, ale traktowałbym to raczej jako wyjątek a nie regułę. Czas pokaze

odpowiedz
Leśny Dziadek - 18.10.2021 / 23:13, *.centertel.pl

W sumie to racja, nie ma co się przejmować, czy napinać. To tylko sport. Dlatego zdecydowałem - od stycznia rezygnuję z Canal +. Lepiej zająć się własnym życiem, bo nigdy nie wiadomo, ile potrwa. Dziękuję panowie, spełnienia wszystkich marzeń, w życiu osobistym i zawodowym.

odpowiedz
Wolfik - 18.10.2021 / 23:50, *.mm.pl

@Leśny Dziadek: Trzeba podejśc do tego ze spokojem. Żadnej stabilności, planowania czy strategii nie ma i nie bedzie. Gra i wyniki to pochodna kilku ostatnich dni góra tygodni. Gdy to sobie Kolego uzmysłowisz, mecz obejrzysz na luzie. Potem spacerek, rower czy działka. Szkoda nerwów.

odpowiedz
Darek - 18.10.2021 / 23:02, *.chello.pl

Drużynie mamy dobrą.Potrzeba czasu by się zgrali.Nie zaszkodzi też przeprowadzić rozmowę motywacyjną z piłkarzykami?
Zmiana trenera nic nie da.Bedziemy mieli na utrzymaniu trzeciego trenera(obecnie mamy też Vuko) i trzeci sztab szkoleniowy.Dzieki temu wzrośnie tylko dług Legii.Czy jeśli przyjdzie nowy trener to piłkarzyki zaczną wygrywać jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki?Wątpię w to.
Amikorz w tym sezonie zdobedzie mistrzostwo bo oni tak mają raz na 7-8 lat. A teraz mają stulecie amiki poznań.Za rok za to spuchną w lidze jak rok temu.
My zdobedziemy puchar Polski na pocieszenie.
Przyjdzie tu Papszun i jaką ma pewność, że nie poleci po pierwszym lepszym kryzysie.W takiej Częstochowie będzie sobie tam siedział jeszcze z 10 lat.
Z tymi porażkami to chłopaki idą na rekord.Ale nasza dupoklasa ma to do siebie że wystarczy wygrać 4 mecze i już się jest w czubie tabeli.
Pamietam przyklad Wisły Płock gdy po 5 porażkach wygrali z nami u siebie 1 do 0.Później wygrali jeszcze 5 meczów z rzędu,zostali liderem dupoklasy by na koniec sezonu bronić się przed spadkiem.
Czasami trzeba zrobić krok w tył by zrobić dwa kroki do przodu.Potrzebujemy tych pieniędzy z gry w europie.Bez nich nie pójdziemy do przodu. Z mistrzostwa tyle się nie zarobi.Obowiązkiem jest zakwalifikować się do europejskich pucharow i wzmocnić kadrę. Uważam że taki klub jak Legia w takiej gównianej lidze jest w stanie awansowac do europejskich pucharów.Będziemy mądrzejsi po rundzie jesiennej co dalej zrobić z trenerem i drużyną.
Nawet Wisła Kraków za najlepszych czasów Cupiała też co 2-3 lata traciła tytuł.

odpowiedz
Jerz z Potoku - 18.10.2021 / 22:51, *.chello.pl

Sądzę, że myślą przewodnią tego felietonu mogłoby być stwierdzenie jego autora jakoby, cyt.: (...) Przede wszystkim Legia nie zbudowała kadry na grę na dwóch frontach. Piłkarzy mamy dużo, ale do grania bardzo niewielu. Teoretycznie najsilniejszy skład nie ma wartościowych zmienników (...)
I niejako w kontrze, przypominam populistyczną wypowiedź "prezesa dekady" wygłoszoną tuż po moskiewskiej victorii (ew. po zamknięciu okna transferowego), iż drużyna Legii wreszcie dysponuje składem kompletnym. Komentarz chyba zbyteczny...
Swój tekst Kol. Jakub kończy oczywistym postulatem, cyt.: (...) Pora wykazać się mądrością, panie prezesie". Problem polega jednak na tym, że my kibice owego przymiotu intelektualnego ze strony ww. oczekujemy już od pięciu lat...
I na koniec tej prześmiewczej wyliczanki warto uświadomić sobie, że już niebawem udział naszej drużyny w ramach rozgrywek PP stanie się priorytetowy. Dlatego też, bez zbędnej zwłoki należy rozpocząć poszukiwania dodatkowego składu wartościowych zmienników, który mógłby sprostać trzecio frontowym wymaganiom. Śmiem twierdzić, że jeżeli on się nie znajdzie, to w połowie grudnia br. winnym takiego stanu rzeczy wskazany zostanie - jakżeby inaczej - trener Czesław...
Serdeczności

odpowiedz
Adam - 18.10.2021 / 22:33, *.play-internet.pl

Generalnie dobry artykuł trudno się jednak zgodzić, że brak formy tylu zawodników to nie wina trenera. 6 meczy przegranych w żaden sposób się nie obroni. Emreli Mlado grają tylko w LE bo chce się wypromować i niestety to rola trenera by ich przekonać do zaangażowania w lidze: nie grasz dobrze w lidze nie grasz w pucharach proste, inny problem to fakt, że nasz trener umie grać tylko jednym schematem: autobus i coś strzelimy w LE to działa w lidze nie bo nie da się grać ustawiając dwa autobusy.

odpowiedz
ach - 18.10.2021 / 22:51, *.as13285.net

@Adam: ciezko sie z Toba nie zgodzic, W lidze eutopy to idzie kontra jakis farfocel i cos uda im sie strzelic pozniej murowanko i sie udaje. Oni w tych meczach nie byli przeciez duzo lepsi. W ekstraklapie to dwa murowanka z tym ze przeciwnik Legii gra z kontry, a Legia w poprzek boiska. Jak przeciwnik zacznie grac szybciej to juz pozamiatane. Na obecna Legie wystarczy zaangazowanie. Polskie druzyny chca Legie ograc i to robia. W lidze Europy taki spartak czy leicester mysleli ze mecz sam sie wygra i takie sa efekty. Nie wiem co loczek ma zrobic , nie wiem czy Michniewicz jest ok czy nie, pilkarze potrafia kopac czy tylko to machacze lapami. Wiem tyle, ze maja sie ogarnac i zaczac wygrywac bo jak nie to wszyscy won :)

odpowiedz
Kuchy King - 18.10.2021 / 22:33, *.vectranet.pl

Jak nie wygra w Gliwicach, to niech se roboty szuka u Ruskich.

odpowiedz
ZWP - 18.10.2021 / 22:16, *.cyfrowypolsat.pl

Zacznę od siebie. Pierwszy raz na Legii byłem w 1953 roku, a potem nie odpuściłem jednego meczu przez kilkadziesiąt lat. Mieszkałem obok stadionu i byłem w trakcie treningów na bocznym boisku częściej niż na stadionie. Od kilkunastu lat czytam o Legii i patrzę na ekran. Nie jestem człowiekiem z Żylety. Od zawsze patrzyłem na mecze nie jako kibic ale widz. Taki co siada na krześle w teatrze. Obserwuję i rozmyślam. Widzę i liczę, że w czasach trenera Sterjlaua Tumiński w trakcie 45 minut podał niecelnie 25 razy.

Teraz też oglądam mecze i analizuję je. Czytam komentarze. Zaczynam od tych na tej stronie. Dzisiaj też przeczytałem wpis i 25 komentarzy. I przekażę, że przeczytanie tego, co napisał Jakub Majewski oraz Farme[L] dowodzi, że warto zaglądać na tę stronę.

A tym rozemocjonowanym podpowiem. To tylko sport. Prawdziwą wojnę, to mamy w innych obszarach życia publicznego.

PS
Wpis kończy sonda. Pogonić Michniewicza, czy nie? Nie zagłosowałem, bowiem wiem zbyt mało aby rozsądzać.

odpowiedz
MS - 18.10.2021 / 22:07, *.play-internet.pl

@LSANMBRD: Ten artykuł jest jednym z lepszych jaki ostatnimi czasy czytałem!
A TY stary pier***olisz. Maciej Skorża w sezonie 2015 prowadził Lech w 11 meczach, przegrał 8 razy, 2 razy zremisował, wygrał... tylko raz. Idąc tropem Twojego bełkotu, przegrywał bo wcześniej trenował Wisłę którą lubił i Legię którą lubił ale już dużo mniej, a z Lechem mu nie szło bo Lecha nie lubił wcale!? Mineło 6 lat i teraz już Lecha lubi bardziej.. bo lepiej mu idzie? Wooooow. Niech zgadnę nie wyszedł Ci ten wpis i nie ma w nim logiki bo nie lubisz Michniewicza? :):):):)

odpowiedz
LSANMBRD - 18.10.2021 / 23:29, *.centertel.pl

@MS: Zapomniałeś o jednej bardzo ważnej kwestii. Maciej Skorża jako trener z klasą nigdy nie obrażał swojego przeciwnika czego Michniewicz niestety nie może o sobie powiedzieć. Jak komuś ubliżał to z szacunku dla siebie samego nigdy nie powinien dla kogoś takiego pracować no ale on nie ma cechy zwanej dumą i dla pieniędzy i chęci wybicia się wyżej sprzedał swoje ideały. Nie wiem czy byłeś na meczu, w którym debiutował Kaczorowski i jak został przywitany i ogólnie jakie miał tu życie. Ta stara Legia to było miejsce gdzie zasady były święte i nikt tego nie negował a tu jakieś wątpliwości macie. W latach 90-ych czy 00-ych żaden z Was z taką gadką nie miałby czego szukać na trybunach. Legia to Legia i ten kto się Nas unosi ten karę ponosi. Dziś jest miękko i dlatego ten pajac jeszcze tu jest ale życie zweryfikuje jego mierne umiejętności trenerskie i zaraz go nie będzie. Michniewicz nawet nigdy nie przeprosił za to, że śpiewał na Legię bo on tego po prostu nie żałuje a Wy się jaracie jakimś gościem, który naprawdę Nas w głębi duszy nienawidzi bo po prostu nie znacie zasad wojny jaka kiedyś była prowadzona na każdym meczu czy u siebie czy na wyjeździe. Michniewicz to kret i takich ludzi w Legii nie trzeba. Jest to trener z najgorszą reputacją w historii. Nigdy Legii nie prowadził ktoś to na Nas wcześniej jechał a żałosne jest to, że jeszcze ktoś go broni. Co Wy wiecie o zasadach jak za Nim obstajecie?

odpowiedz
(L)egia - 18.10.2021 / 22:03, *.69.109

Smaczne. Lubię felietony Qbasa.

odpowiedz
LSANMBRD - 18.10.2021 / 21:38, *.centertel.pl

Nie wierzę w to co czytam. Jak kibic Legii, której Michniewicz zawsze był wrogiem (tak był i pokazywał to wielokrotnie) może go bronić. Przecież każdy szanujący się klub nigdy by nie zatrudnił do pracy kogoś kto wcześniej temu klubowi okazywał brak szacunku a teraz za głupotą Prezesa idą co niektórzy kibice. Pamięć to bardzo ważna cecha, która potrafi odsegregować szkodników od ludzi którzy mogą coś z głebi serca dla danej społeczności wykonać. Prawda jest taka, że Michniewicz to średni trener, który coś w życiu przyfarcił ale ogólnie warsztat bez szału i sukcesów wielkich też za sobą nie ma. Mam nadzieję, że już wkrótce skończy się ten okres hańby, w której naturalny wróg Legii zasiada na jej ławce trenerskiej. Nie zapominajcie kto na Was w życiu pluł bo jak mawiają litość to zbrodnia i kiedyś się to odwróci przeciw. Dziś po wspaniałej pracy szkoleniowej Michniewicza jesteśmy w ogonie tabeli a liczba porażek to chyba będzie rekordowa jak na ostatnie 15 lat przynajmniej. I to jest efekt tego, że trenerem Legii jest ktoś kto nigdy nie lubił ani tego klubu ani tego miasta a już najmniej na pewno kibiców. Michniewicz won z Legii! Nie dla przebierańców takich jak Kaczorowski i Michniewicz! Bóg wybacza, Legia nigdy!!!

odpowiedz
Kibic(L) - 18.10.2021 / 22:51, *.com.pl

@LSANMBRD:
Mam podobne zdanie. Nie trawie Michniewicza zarówno jako trenera jak i człowieka. Trener z niego marny, ot zwykły zlotousty karierowicz potrafiący na krótka metę zbudować atmosferę. Długofalowo jednak jego charakter jak i warsztat nie pozwala na jakikolwiek sukces. Do tego marny człowiek, który nie dość, że w przeszłości, jak piszesz, nie okazywał szacunku Legii to jeszcze do dziś nie wytłumaczył się ze swoich kilkuset połączeń telefonicznych z fryzjerem. Dla mnie ten felieton to jakaś parodia jest. Koleś w 9 meczach przegrywa 6 a tutaj jakieś pitu pitu o zawodnikach, o grze na dwóch frontach. Co to za tłumaczenie? Legia jest całkowicie beż formy. Kilku najważniejszych piłkarzy zalicza totalny zjazd formy. Nie ma żadnego progresu taktycznego, piłkarskiego. Legia gra długa piła, na poziomie 1 i 2 ligi polskiej i dostaje baty od każdego. Michniewicz do zwolnienia i tyle!

odpowiedz
Ja - 18.10.2021 / 21:22, *.play-internet.pl

Zacznijmy zwalniać piłkarzy a nie trenerów !
Bo tak zawsze pajacyki będą rządzić i wybierać kiedy kogo zwolnić !

odpowiedz
Sss - 19.10.2021 / 08:33, *.t-mobile.pl

@Ja: W tym tkwi właśnie problem , nas nie stać na zwolnienie jednego trenera, a tym bardziej na zwolnienie 11stu piłkarzy grających na "zwolnienie" trenera... Bo to jest właśnie problem piłki nożnej piłkarze powinni mieć umowy o pracę a nie kontrakty.... Granie na zwolnienie trenera to największa bolączka polskiej piłki nożnej, tutaj nawet Ferguson, Guardiola czy Mourinho by długo nie popracował bo kazałby piłkarzykom pajacykom ciężko trenować, a przecież im sie nie chce...

odpowiedz
Kasztan - 18.10.2021 / 21:09, *.com.pl

6 porażek w 9 meczach jest niewytłumaczalne
Koniec kropka
Zamrozić kasę dla leniwych kopaczy
Im się nie chce
Wystarczy że byle ogórki się zepną i już leżymy, porażka

odpowiedz
Farme(L) - 18.10.2021 / 21:06, *.virginm.net

Zgadzam się, że przyzwyczailiśmy się do Mistrzostwa kraju.
Zgadzam się, że nie należy robić pochopnych zmian, a przynajmniej dać szansę Cześkowi wyjść z doła do końca rundy.
Jednak nie zgadzam się, że nie ma wpływu na drużynę. Podobało mi się, że próbował coś zmienić w meczu z kuchenkorzem. Jednak ilość oddanych strzałów z czegoś wynika. Zwłaszcza celnych. To trener odpowiada za treningi i jeśli zaczyna trening od gry w dziada to później brakuje czasu na godzinnym treningu na poprawę strzałów czy przyjęcia.
Bardzo wiele zależy od zawodników i żaden z nich nie jest wyżej niż klub. Problem polega na tym, że my jako kibice nie widzimy tego by trener w jakikolwiek sposób próbował zareagować na słabą postawę zawodnika. Sam Qubas przytoczyłeś Mladena. Od dawna wszyscy wiedza, że chociaż na chwile powinien powąchać ławki, nawet kosztem wyniku. Brak zaangażowania i ten wywiad latem. Chłop liczył, że odejdzie a tu się nie udało i narasta frustracja... czerwona kartka wczorajszy faul w polu karnym. Nawet ja z nadwagą takiego numeru bym nie od.je.bał. Za to wyjdzie w czwartek w Neapolu i będzie gryzł trawę bo to jego droga do odejścia...
Co do Prezesa to jak na człowieka z takim doświadczeniem życiowym to dalej zachowuje się jak nastolatek, ale tu już wszystko zostało powiedziane.
Z tym Luqim to trochę Cię poniosło z dwoma dobrymi meczami ale ok. Nikt nie broni zawodników, to raczej Wy w artykułach ich bronicie.
Jednak jakby nie patrzeć główny trzon drużyny został zachowany. Cześć zawodników przyszła przed okresem przygotowawczym, cześć w trakcie cześć po. To napewno jest wina prezesa jak i dyrektora sportowego. Powód dlaczego tak się dzieje jest wiadomy. Brak kasy poprzez głupie decyzje odnośnie kandydatów na trenera z ostatnich lat.
Nigdy zwolennikiem Czesława nie byłem, ale skoro już tu jest powinien dostać szansę, zwłaszcza, że zapracował na nią poprzez LE.
Patrzmy na kluby jak Man City czy Liverpool ile lat pracują tam trenerzy. My mamy tendencje do zmiany, bo tak najłatwiej.
Nie bądźmy jednak obojętni na przymykanie oka na zawodników, którzy słabo grają. Nie mam tu na myśli tych którzy maja słabą formę lub umiejętności. Nie ich wina. Lecz Ci którzy po prostu olewają. Tu widzę winę trenera.
Michniewicz ma swoje wady i biorąc pod uwagę jego historię powinienem chcieć jego odejścia.
Mimo wszystko mam nadzieję, że Michniewicz przedłuży kontrakt, bo to oznaczać będzie, że zdobył Mistrzostwo i coś ekstra w LE.
Pozdrawiam!!!

odpowiedz
Marek Czaplicki - 18.10.2021 / 21:36, *.intkomp.net

Cóż, na dobre i na złe Panowie. Racja autora artykułu. Szacunek dla Lecha, niech walczy jak najlepiej w przyszłym sezonie...... Też mnie szlag wczoraj trafił i na Panu Michniewiczu psy wieszałem..... Prawda jest taka j, ak autor artykułu napisał.... I jeszcze jedno, na przegranym sezozonie nic się skończyło. PRZEGRANA BITWA NIE OZNACZA PRZEGRANEJ WOJNY. A od napoli dostaniemy straszny wpier...la, pozdrawiam

odpowiedz
DRAMAT - 18.10.2021 / 20:57, *.com.pl

Słowem po Niedzieli powinno być " DRAMAT "

Niema co ukrywać Lech na tą chwilę jest sportowo dużo lepszy od Legii

odpowiedz
JFk - 18.10.2021 / 20:41, *.chello.pl

O czym my mówimy! Wielkie mecyje bo za późno i nie takich jak chciał zawodników dostał. My naszą ligę powinniśmy zamiatać tym potencjałem. Tysiące analiz, wymyślne taktyki żeby lać ligę...a kiedy myśmy zagrali, żeby siąść na przeciwniku od początku meczu tak żeby nawet nie pierdnął? Oni powinni wychodzić na mecz jak wygłodniałe lwy. 20 minut niepieprzenia się w tańcu i masz przeciwnika psychicznie ustawionego na cały mecz. U nas pressing nie istnieje. Nasza liga jest prosta a trenerzy myślą, że to jakaś gra w menadżerze piłkarskim.

odpowiedz
Andrzej - 18.10.2021 / 20:35, *.tpnet.pl

Jeszcze możemy wygrać mistrzostwo , trzeba jednak prawie wszystkie mecze wygrać . Jest to możliwe , serio . Trzeba zacząć oddawać strzały (jak w tym kawale o bokserze ruskim , który nie wiedział , że może zadawać ciosy , hehe ...) . STRZELAĆ , a nie bawić się w pieprzoną Barcelonę (sto podań , a strzałów prawie wcale , ech ...) . Walczyć , trenować !!! ( L )

odpowiedz
Zly - 18.10.2021 / 19:58, *.play-internet.pl

Dawać tu Wielkiego Stacha , zaraz ten burdel ogarnie

odpowiedz
WETERAN - 18.10.2021 / 19:11, *.tpnet.pl

Karbownik,Wszołek,Vesović,Juranowić odeszli.Boruca bolą plecy,Mladenović się ożenił,Luquinhasowi urodziło się dziecko,Pekhartowi okradli mieszkanie a poważnej kontuzji doznał Kapustka i .....zrobiła się pustka !
p.s.: ale jakim cudem są liderują w grupie L.E. ?

odpowiedz
xyz - 18.10.2021 / 19:09, *.cyfrowypolsat.pl

Jak zwykle stek żenujących bredni. Mam wrażenie, że większość zawodników pod wodzą Michniewicza zwija się w zastraszającym tempie zamiast rozwijać: Luki, Mladen, Emreli ,itd za to tych którzy się rozwinęli brak. Wszędzie za stagnację zespołu odpowiada trener tylko w chorych wizjach u nas ma odpowiadać prezes. Nie popisałeś się jak zwykle doktorku.....

odpowiedz
Hiszpan - 18.10.2021 / 20:12, *.telnaptelecom.pl

@xyz: Dokładnie. W tym sezonie nie ma gry , nie ma dominacji, gdzie strzały z dystansu? 3 podań nie umieją skleić. Tylko do boku i wrzuta a w obronie panika i kopanie po autach.

odpowiedz
eLka - 18.10.2021 / 18:49, *.tpnet.pl

To nie jest kryzys to armagedon. Sami napisaliście tak źle nie było

odpowiedz
AdamJ - 18.10.2021 / 18:44, *.chello.pl

Żenująca próba obrony Michniewicza. Jedyne, co on ma dobrego, to solidne umocowanie w zaprzyjaźnionych mediach.

odpowiedz
Mat Z - 18.10.2021 / 18:44, *.tktelekom.pl

Bardzo dobrze napisane.
Zgadzam się w 100%

odpowiedz
Phoenix(L)k - 18.10.2021 / 18:43, *.aster.pl

Kilka spraw...

1) Michniewicz wraca do starej formy - tylko w Zagłębiu Lubin miał prawie 2 punkty na mecz... Ma za to w swojej karierze zespół z Grodziska (podający się za kogoś innego), w którym w 7 meczach zdobył 7 punktów
2) Zawodnicy... gdyby sędziowie się nie bali dawać kartek, to el kapitano co mecz dostawałby po kilka żółtych za wejścia z łokcia, a drugie tyle za dyskusje z sędziami... Mladen od dawna bez formy, ale wczorajszy mecz pokazał, że wstawienie Ribeiro nie jest dobrym pomysłem... Slisz bez konkurencji osiadł na laurach (plus też spadek formy), Pekhart przestał dostawać wrzutki od Mladenovicia i Juranovica/Wszołka...
3) Zarząd... Pozbycie się (w ten czy inny sposób) 3 prawych, w zamian za to ściągnięcie na łapu capu dwóch - i już mamy konieczność wstawiania młodego Skibickiego w najważniejszych meczach... Na środek obrony doszedł świetny (jak na razie) Nawrocki... ale nadal nie mamy pewnego zastępstwa... Lewe wahadło? Znowu brakuje zmiennika na poziomie... Środek pomocy? Brakuje nam kogoś, kto może nie jest gwiazdą, ale gwarantowałby solidność... Jak widać zarząd dał ciała w kwestii transferów... CZEMU DO CHOLERY ZIMĄ NIE MOŻNA BYŁO ZROBIĆ TRANSFERÓW POD PUCHARY, A LATEM TYLKO UZUPEŁNIĆ SKŁAD?? CZEMU - WIEDZĄC, JAK WYGLĄDA SPRAWA Z VESOVICIEM I WSZOŁKIEM, ORAZ MAJĄC ŚWIADOMOŚĆ, ŻE JURANOVIC BĘDZIE ŁAKOMYM KĄSKIEM - KLUB TYLE CZEKAŁ Z ZASTĘPSTWEM?

odpowiedz
Leśny Dziadek - 18.10.2021 / 18:41, *.centertel.pl

PS. O jaķą ,,mądrość,, prezesa chodzi? Od 5 lat ją widzimy, na każdym kroku. Tak, wiem mogę kupić klubu i się wykazać. Pozdrowienia dla kibiców, którzy mają klub w sercu.

odpowiedz
Paw - 18.10.2021 / 18:38, *.t-mobile.pl

No cóż nałapiemy punktów w europejskich pucharach a że spadniemy kogo to obchodzi.Cała liga nas leję nawet górnik Łęczna był od nas lepszy . Teraz mecze z Piastem i Pogonią z taką grą to murowane 0 punktów i i i widmo spadku będzie bardzo realne i ... to jakaś fatamorgana .

odpowiedz
Leśny Dziadek - 18.10.2021 / 18:37, *.centertel.pl

Po pierwsze - nie żadne półtora miesiąca. Zobaczyłem dzisiaj tabelę od kwietnia do teraz. Legia jest na 8 miejscu z taką samą ilością zdobytych punktów co Stał Mielec... Po drugie - nikt nie broni piłkarzy, wręcz przeciwnie. Brak mentalu i ambicji, co powtórzę - pokazał Boruc w kilku spotkaniach. Po trzecie - spora część z nas za głównego winowajcę (i słusznie) uważa prezesa stulecia. Bo ten człowiek na pewno zapisze się w historii klubu. Z jednej strony MP, z drugiej nieporadnością w wejściu klubu na wyższe poziomy. Po czwarte - kto ma bezpośrednio wpływ na postawę zespołu? Zdaję się, że trener. Po piąte Czesław zostanie (wg. mnie powinien) do końca rundy. Ale mam przekonanie, że pewna koncepcja się nie sprawdziła. A wyniki w Europie zaciemniają obraz bezradności. Tę bezradność widać na każdym poziomie w klubie. I to jest kompletnie niezrozumiałe, zwłaszcza, że trwa już 5 rok...

odpowiedz
Skiz - 18.10.2021 / 18:26, *.netfala.pl

Przy Czerczesowie Mladen juz by byl w rezerwach a reszta plulaby krwia na treningach po takich meczach...

odpowiedz
Hiszpan - 18.10.2021 / 18:22, *.telnaptelecom.pl

Pięknalaurka. Zachowam do przeczytania po Pogoni.

odpowiedz
S3 - 18.10.2021 / 18:14, *.centertel.pl

Artykuł napisami w narracji jakoby zarząd chciał zwolnić trenera ale nie powinien tymczasem nie ma takiego tematu więc sobie tam nie dopowidajcie. Jak najbardziej uważam że nie powinno być tematu zwolnienia trenera. To głąby tu na forum uważają że to dobry pomysł

odpowiedz
Leśny Dziadek - 18.10.2021 / 18:46, *.centertel.pl

@S3: Dlaczego obrażasz ludzi tylko dlatego, że mają odmienne zdanie od Twojego. Żadnych konkretnych, merytorycznych argumentów. Teraz mają go zwolnić? Jaki to ma sens?

odpowiedz
S3 - 18.10.2021 / 20:13, *.centertel.pl

@Leśny Dziadek: otóż chodzi o to o to że jestem za tym żeby Czesio został. Obawiam gdyż łatwo jest napisać zwolnić a co dalej? Tu nawet najlpeszy trener by nie dał gwarancji seryjnych wygranych w lidze. A michniewicz najzwyczajniej zadłużył na to aby dać mu szanse wyjść z kryzysu w lidze. Tyle.

odpowiedz
Leśny Dziadek - 18.10.2021 / 20:49, *.centertel.pl

@S3: Na pewno zostanie na 5 następnych spotkań. Ja nie widzę żadnego postępu w grze od kwietnia. Ale ok. niech próbuje. Chociaż ja w to nie wierzę. A długo trwałem przy tym, żeby go nie zwalniać.

odpowiedz
Andrzej - 18.10.2021 / 18:13, *.chello.pl

Ten teksty będzie wygladąć żalośnie po następnych porażkach i wywaleniu Czesława. Na tę drużynę nie da sie od dawna patrzeć. Nie ma niczego, co pozwalałoby wierzyć, że to sie zmieni. W pucharach limit pecha wyczerpaliśmy w poprzdnich latach i taraz na farcie się udało.

odpowiedz