András Schäfer - fot. Woytek / Legionisci.com

Polska 1-2 Węgry

Maciej Frydrych, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

W ostatnim meczu grupy I eliminacji do Mistrzostw Świata Katar 2022 reprezentacja Polski przegrała 1-2 z Węgrami. Jedyną bramkę dla "Biało-czerwonych" zdobył Karol Świderski.

Fotoreportaż z meczu - 74 zdjęcia Woytka

Z początku oglądaliśmy sporo walki w środku pola. Pierwszą groźną akcję "Biało-czerwonych" zobaczyliśmy w 11. minucie, gdy lewym skrzydłem pognał Jakub Moder, po czym dośrodkował futbolówkę w pole karne Węgrów. Strzał na wślizgu oddał Krzysztof Piątek, jednak piłka po jego uderzeniu została zablokowana. Kilka minut później do sporego zamieszania doszło w szesnastce naszego rywala. Krzysztof Piątek wrzucił futbolówkę w okolice piątego metra, gdzie dosięgnąć jej starał się Jan Bednarek. Ostatecznie akcja zakończyła się tylko sporym niebezpieczeństwem i chaosem, gdyż Węgrzy wydelegowali piłkę. W 23. minucie Kevin Varga zacentrował futbolówkę w pole karne gospodarzy, lecz na posterunku był Wojciech Szczęsny. Była to pierwsza groźna akcja "Madziarów". Niecałe pięć minut później ponownie zagotowało się w polu karnym Polaków, po błędzie naszych obrońców, jednak na szczęście obyło się bez utraty gola. W 35. minucie Jakub Moder oddał strzał z dystansu, lecz z łatwością piłkę wyłapał Dénes Dibusz. W 37. minucie na prowadzenie wyszła reprezentacja Węgier. Zsolt Nagy dośrodkował piłkę w pole karne z rzutu wolnego, wrzutkę przedłużył... Tymoteusz Puchacz. Futbolówka trafiła na głowę Andrása Schäfera, który zmieścił ją między nogami Wojtka Szczęsnego. Po chwili szybko odpowiedzieć chciała reprezentacja Polski, jednak starającego się oddać strzał Krzysztofa Piątka uprzedził golkiper Ferencvárosi TC. W 41. minucie jednego z Węgrów ostro potraktował Mateusz Klich, który za ten atak na rywala obejrzał żółty kartonik. Niestety, ta kara indywidualna powoduje absencję piłkarza Leeds United w barażowym meczu. Tuż przed przerwą dobrym podaniem Jakuba Modera znalazł Karol Świderski. Szkoda, że Moder uderzył zdecydowanie za lekko, aby zaskoczyć bramkarza gości.

Po zmianie stron to Polacy pierwsi zaatakowali. Z rzutu rożnego piłkę w pole karne posłał Piotr Zieliński, gdzie do głosu doszedł Krzysztof Piątek. Snajper Herthy Berlin uderzył z ostrego kąta, lecz lepszy w tym pojedynku był Dénes Dibusz. Po chwili odpowiedź Węgier, lecz słaby strzał Kevina Vargi wybronił bramkarz reprezentacji Polski. W 53. minucie techniczny strzał zza pola bramkowego oddał Szabolcs Schön, ale skuteczną interwencją popisał się Wojciech Szczęsny. Piłkę dobijał jeszcze jeden z Węgrów, ale fatalnie przestrzelił. Dużo szczęścia mieli "Biało-czerwoni". W 61. minucie radość na stadionie w Warszawie! Piłkę z rzutu rożnego w pole karne dośrodkował Piotr Zieliński, tam walczył o nią Jan Bednarek, ale ostatecznie padła łupem Karola Świderskiego. "Świder" ze spokojem strzałem głową wyrównał stan meczu. W 70. minucie bardzo mocno z dystansu uderzył Piotr Zieliński, lecz się pomylił. Po chwili podobnej sztuki spróbował Paweł Dawidowicz, ale 26-latek zupełnie przestrzelił. W 80. minucie byliśmy świadkami dobrej akcji Węgrów, która zakończyła się bardzo mocnym, a przede wszystkim celnym strzałem Dániela Gazdaga, który dał swojej drużynie prowadzenie. Po chwili Wojciech Szczęsny wyszedł daleko za pole karne i bardzo ryzykownie wślizgiem zaatakował rozpędzonego Zsolta Nagya, Ostatecznie Polak wyszedł zwycięsko z tego pojedynku. W 85. minucie Arkadiusz Milik głową uderzył w światło bramki, ale piłkę do "koszyczka" złapał golkiper. Sędzia doliczył pięć minut i pomimo że Polacy napierali, nie udało im się zdobyć wyrównującego trafienia.

0-1 37' András Schäfer
1-1 61' Karol Świderski
1-2 80' Dániel Gazdag

Polska: 1. Wojciech Szczęsny - 4. Tomasz Kędziora, 3. Paweł Dawidowicz, 5. Jan Bednarek - 2. Matty Cash (46' 21. Kamil Jóźwiak), 10. Mateusz Klich, 8. Karol Linetty (65' 19. Przemysław Frankowski), 16. Jakub Moder (46' 20. Piotr Zieliński), 15. Tymoteusz Puchacz (83' 9. Przemysław Płacheta) - 23. Krzysztof Piątek (65. 7. Arkadiusz Milik), 11. Karol Świderski.

Węgry: 1. Dénes Dibusz - 2. Ádám Lang, 4. Attila Szalai, 5. Attila Fiola, 6. Zsolt Nagy, 7. Loïc Négo, 8. Ádám Nagy (90' 23. Bálint Vécsei), 9. Ádám Szalai, 11. Kevin Varga (59' 16. Dániel Gazdag), 13. András Schäfer, 19. Szabolcs Schön (73' 19. Tamas Kiss).

żółte kartki: Mateusz Klich, Matty Cash, Tymoteusz Puchacz, Tomasz Kędziora - Zsolt Nagy, Szabolcs Schön, Attila Szalai, Dániel Gazdag

widzów: 56 197