fot. Kamil Marciniak / Legionisci.com
REKLAMA

Legia ponownie liderem rankingu przychodów

źródło: Ekstraklasa SA, Deloitte

Po raz dziesiąty z rzędu Legia Warszawa wygrała w rankingu "Piłkarska liga finansowa", przygotowywanym przez firmę Deloitte. Mistrz Polski osiągnął przychody w wysokości 119,1 mln zł. Drugi na podium klub – Lech Poznań – wypracował 74,5 mln zł przychodów. W finałowej trójce znalazła się też Lechia Gdańsk (44,6 mln zł). Kwoty te nie uwzględniają przychodów z transferów.

W analizowanym sezonie Legia zanotowała spadek przychodów o 5,2 mln zł w porównaniu do sezonu 2019/2020. Niekwestionowanym liderem rankingu przychodów transferowych jest Lech Poznań, który zarobił z tego tytułu ponad 82 mln zł. Drugie miejsce w tej kategorii zajmuje Zagłębie Lubin z wynikiem 26,4 mln, trzecie zaś Legia Warszawa (24 mln zł).

Jedynie 7 z 30 kolejek Ekstraklasy odbyło się z ograniczeniem publiczności do 25 proc., pozostałe 77 proc. meczów rozegrano bez udziału publiczności. Na zamknięciu stadionów, w porównaniu do roku kalendarzowego 2019, najwięcej straciły: Legia Warszawa (17,5 mln), Wisła Kraków (11 mln zł), Lechia Gdańsk (7,3 mln zł) oraz Lech Poznań (6,1 mln zł).

Kolejnym elementem analizy były wynagrodzenia - na nie Legia przeznaczyła 47 proc. przychodów.

Łączne przychody klubów Ekstraklasy z działalności operacyjnej (bez uwzględnienia transferów) osiągnęły najwyższą wartość w historii rankingu Deloitte - 627,2 mln zł.

RokKomercyjneTransmisjeDzień meczuSUMA
20144032,830,8103,6
201542,134,831,1108
201653,1114,839,6207,4
201752,150,136,2138,4
201847,12528100,1
201970,925,227,8123,95
2019/2070,432,021,9124,3
2020/217021,910,2119,1



fot. Deloitte

Rozkład przychodów
fot. Deloitte

fot. Deloitte

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (39)

+dodaj komentarz
Gepetto - 11.11.2021 / 16:02, *.chello.pl

No to eLoko powie, że stracił 25 mln, a zadłużenie klubu względem jego powiększyło się o 50 mln przynajmniej

odpowiedz
skrzat - 10.11.2021 / 04:03, *.centertel.pl

Takie rankingi mogą interesować co najwyżej szopena...

odpowiedz
P.s - 09.11.2021 / 20:04, *.play-internet.pl

To prawda ze lech jest liderem bo w tym zestawieniu niema wplywow z transferow gdy sie doda te dwa zestawienia przychodow lech na przeskoczyl

odpowiedz
Mateusz z Gór - 09.11.2021 / 17:38, *.orange.pl

Inne źródła podają, że Lech liderem przychodów.

odpowiedz
lol - 09.11.2021 / 15:31, *.lyse.net

gitara i po co grac jak kasa sie zgadza

odpowiedz
czaja ja - 09.11.2021 / 10:53, *.tktelekom.pl

2020/21 - 70 + 21,9+ 10,2 nijak nie daje 119,1, ale pewnie ja się nie znam.

odpowiedz
Singspiel - 09.11.2021 / 19:14, *.plus.pl

@czaja ja: tabela nie uwzglednia wszystkich wpływów np. kasy za występy mlodziakow, czy tzw dotacje covidowa, ktora zostala w wiekszosci umorzona

odpowiedz
Lebaid - 09.11.2021 / 07:14, *.vectranet.pl

I co z tego?!

odpowiedz
SEBO(L) - 09.11.2021 / 06:18, *.centertel.pl

Skoro o pieniądzach mowa,TYGODNIOWE zarobki naszych artystów w przybliżeniu:
- Jędrzejczyk 45500 zł
- Kapustka 40200 zł
- Mladenovič 39100
- Josue 38000
- Pekhart 35300
- Martins 34800
- Kastrati 32100
- Boruc 23100
- Kharatin 22000
Jest dobrze,jest suto,żyć nie umierać...
CAŁOROCZNY WAKACYJNY KLUB SENIORA LEGIA MA SIĘ DOBRZE!

odpowiedz
Ju(L)ius - 09.11.2021 / 08:04, *.vectranet.pl

@SEBO(L): Masakra!! Do Legii przychodzą ludzie nie grać, tylko zarabiać... PUDEL weź coś zmień!!

odpowiedz
grzesiek - 09.11.2021 / 08:33, *.centertel.pl

@SEBO(L): sluchajcie za to akurat wlasciciela winić nie mozna, bo zawsze byly pretensje ze sprowadzamy dwoch murzynow do poganiania bydła z afryki za 150-250 tys. Teraz transfery byly lepsze , slisz, josue, kastrsti hararin kazdy z nich kosztowal mioduskiego minimum 1 mln euro + wcale niw tanie kontrakty jak widac. Za lesnodorskiego niewyobrazalnie drogi kontrakt mial jedrzejczyk a teraz jak widac nie tylko on. Pilkarze do grania są. Od razu jak zatrudniono michnirwicxa stwierdzilem ze to nie krok w tył tylko kilka krokow w tył. Sytuacjacja jeszcze nie jest zmarnowana. Pokazemy jeszcze na boisku kto rzadzi tylko trzeba trenera a nie wuefiste...

odpowiedz
Zlb 82 - 09.11.2021 / 00:08, *.t-mobile.pl

I kudłaty szczęśliwy!!!Co tam wyniki,sos się liczy!!!Poszed won!!!

odpowiedz
Do redakcji - 08.11.2021 / 19:21, *.tpnet.pl

Moze pora napisac jak miodek wydymal na kase boruca?

odpowiedz
FOREVER LEGIA - 08.11.2021 / 16:11, *.play-internet.pl

A czemu na wykresie "miejsce w tabeli v przychody" zamiast herbu Legii jest (L)?.Proszę o tylko mądre odpowiedzi.....

odpowiedz
Sputnik 44 - 08.11.2021 / 16:19, *.vectranet.pl

@FOREVER LEGIA : bo takim logo posługuje się klub. Celowo piszę "logo" bo korporację Miodka jakoś dziwnie uwiera nasz herb...

odpowiedz
KARTY NA STÓŁ - 08.11.2021 / 16:05, *.com.pl

Trener Legii mówi w wywiadzie , że wie co się dzieje w Legii , ale więcej każe pytać się zarządu klubowego ? No pora wyjawić tą informację na stół jak coś jest tam grane ?

odpowiedz
Hehe - 08.11.2021 / 15:53, *.plus.pl

Ciekawe czy ktoś tu rozumie czym się różni przychód od dochodu. Przecież te pieniądze już dawno zostały wydane

odpowiedz
Curragh - 08.11.2021 / 19:01, *.plus.pl

@Hehe: chyba kazdy, kto chodzil do szkoły. Przychod to pieniadze wplywajace do firmy. Dochod to inaczej zysk, czyli przychod minus wydatki

odpowiedz
grzesiek - 08.11.2021 / 15:40, *.centertel.pl

119 mln zl daje jakies 25 mln euro. Czemu za te 25 mln euro nie zostali kupieni profesjonalni pilkarze? 5 pilkarzy za 5 mln euro na poziomie VOO i szturmujemy LE albo LM. Ale po co....mozna przeciez odlozyc te 25 mln euro do kieszeni i niech tam sobie lezą :)

odpowiedz
Mlbets - 08.11.2021 / 16:01, *.centertel.pl

@grzesiek: Polaków edukacja finansowa w pigułce, ehh

odpowiedz
MartinMix - 08.11.2021 / 16:03, *.innogy.com

@grzesiek: mega głupi komentarz - 25 mln euro to cały budżet Legii z pensjami. Legia przed sezonem wydała 3 mln euro + 1 mln honoraria za podpisy na kontraktach i prowizje (w przypadku transferów bez odstępnego). Jak widać nie dało to dobrego efektu. Tu nie chodzi o to, żeby bez pomysłu wywalić kasę (tak jak to się działo przed tym sezonem) tylko mądrze je rozdysponować. Legia co rundę kupować 3 maksymalnie 4 zawodników w okienku transferowym i 3-4 młodych zawodników z akademii/rezerw włączać do drużyny. Dobrze byłoby przywrócić też nieco proporcje Polaków do obcokrajowców.

odpowiedz
grzesiek - 08.11.2021 / 16:17, *.centertel.pl

@Mlbets: ojej ojej. Nawet jesli sa to przychody nie uwzgledniajace wydatkow to mogą to być zakłamane dane. Myslisz ze z takiego klubu jak Legia lichwiarz sciaga małą kase? Jak tak to prosze napisz jakiez to okropne wydatki ma wlasciciel Legii oprocz kontraktow dla zawodnikow?

odpowiedz
Wolfik - 08.11.2021 / 17:06, *.play-internet.pl

@Mlbets: Dlatego uparcie wierzą, że ktoś im coś daje....(ups..) :D

odpowiedz
grzesiek - 08.11.2021 / 17:10, *.centertel.pl

@Mlbets: no a jak kolwgo wytlumaczysz ze wplywy rakowa to bodajze niecale ,30 mln zl i to wystarcza na wydatki i jakos daja rade. Co Legia robi z 90 mln zl wg cb?

odpowiedz
Nieznany - 08.11.2021 / 18:11, *.jmdi.pl

@grzesiek: Nie wiem jak to wygląda teraz, ale był czas, że trzeba było "wynajmować" stadion od miasta. Porównaj sobie teraz cenę wynajmu mieszkania w Warszawie, a w Częstochowie albo kupna jak wolisz. (te mniejsze kluby raczej rzadko płaciły cokolwiek za grę na WŁASNYM stadionie). Porównaj sobie także wynagrodzenia, jakie dostają nasze grajki, a inni kopacze z tej śmiechu wartej ligi. Możesz także dodać teraz ten 4? Komplet strojów, ten taki czarny, brzydki. No i najważniejsze w tym wszystkim spłata zadłużeń, które niewątpliwie na Legii ciążą i koszty utrzymania LTC. Ponadto wszystko jest tutaj na "większą skalę" - a wiadomo utrzymanie pracownika też kosztuję

odpowiedz
grzesiek - 08.11.2021 / 18:33, *.centertel.pl

@Nieznany : tez nie mam pewnosci jak jest ze stadionem ale chyba jest wlasnoscia Legii juz, bo przy stadionie jakies boiska treningowe mialy powstac chyba i zadnych zgod miasta nie trzebalo.
Roznica w wynajmie mieszkania w czesrochowie i w warszawie owszem na pewno jwst ale wcale nie az taka duza podejrzewam bo teraz kazdy wlasicciel takie ceny wali ze glowa mała. Ale jak juz jestes przy wyliczaniu to warto tez dodac transfery. W tym roku w Legii slabo to wuglada ale rok temu z 10 mln euro za karbownika i majeckiego poszlo....a transfery nie sa wliczone w te 119 mln zl...a 10 mln euro= 45 mln zl ....

odpowiedz
Singspiel - 08.11.2021 / 18:56, *.plus.pl

@grzesiek: to raport Deloitte, a nie info od miodka. Ten sam raport podaje tez wydatki oraz straty lub zyski klubu. W sezonie pandemicznym Legia zarobila ok 9mln pln

odpowiedz
Singspiel - 08.11.2021 / 18:58, *.plus.pl

@grzesiek: Legia placi miastu za stadion ok 9 mln rocznie. Wszystko jest w raportach finansowych, ktore sa jawne

odpowiedz
oLaf - 09.11.2021 / 14:22, *.vectranet.pl

@grzesiek: Ty nie masz pewności ale ja mam: stadion NIE jest własnością Legii.

Legia (poprzez 2 rożne podatki) płaciła ok. 6 mln zł na rok za stadion na rzecz miasta W-wa.

Reszta to podstawy edukacji, nie możesz kupić zawodników 5x5 mln Euro bo Twoja firma zbankrutuje. To tak w wielkim skrócie.

odpowiedz
grzesiek - 09.11.2021 / 15:17, *.centertel.pl

@oLaf: alez oczywiscie ze mozna kupic 5 xawodnikow po 5 mln euro.
Co z tego ze placimy 6 mln euro za stadion skoro wplywy z biletow w trakcie jednej rundy przewyzszaja ten wydatek?
Rakow placi na pewno mnie za stafion ale wplywy biletowe rowniez ma mnoejsze.

A 5 zawodnikow za 5 mln euro jasne ze klub zwwsze moze kupic wystarczy wziac kredyt. Ale mysle ze nawet bez tego mozna kupic. Sprzedajemy majeckieo k karbownika za 10 mln euro. Zostaje 15 mln euro ktore na prawde bardzo latwo zaoszczedzic jak sie prowadzi Legie.

Wg was latwiej jest prowadzic Legie czy np Termalice nieciecze?
Oczysiscie ze Legie.

odpowiedz
Tadek - 08.11.2021 / 15:01, *.netfala.pl

Śmiech na sali. Ostatni wykres pokazuje jak Legia marnotrawi kasę. Do tego kudłaty zatrudnił jakiegoś Szwajcara, który odpowiada za nie wiadomo co, a kasę bierze pewnie niewąską. Przecież Szwajcar nie pracuje za 5 czy 10 tys. PLN. To jakiś doradca kudłatego od nic nierobienia.

odpowiedz
Orson - 08.11.2021 / 14:51, *.173.10

I jak widać gówno z tego...

odpowiedz
Wolfik - 08.11.2021 / 14:25, *.play-internet.pl

Ostatni wykres pokazuje, że klub wywala kase w błoto...

No bo jeśli zlała nas Stal Mielec będąca na początku wykresu....wnioski nasuwają się same. Ktoś kogos robi ewidentnie w ciula.

Tak, wiem: pieniądze nie graja... :D

odpowiedz
Leśny Dziadek - 08.11.2021 / 15:31, *.orange.pl

@Wolfik: Podsumujmy inaczej - wartości sportowe to jedna sprawa, a kasa, którą można wyciągnać, prowadząc taki klub jak Legia, to drugie...

odpowiedz
Kasztan - 08.11.2021 / 14:18, *.net.pl

no i co z tego że sportowo leżymy
przecież Legia pod rządami Mioduskiego to korporacja
jemu kasa ma się zgadzać
i dlatego teraz my mądrzy kibice Legii, jako klienci korporacji Pana Mioduskiego - nieudacznika i grabarza naszej Legii - powinniśmy zagłosować naszymi portfelami i nie finansować dalej tego chłamu nam serwowanego.
PUSTY STADION !!!!

odpowiedz
Biała Siła - 08.11.2021 / 15:24, *.t-mobile.pl

@Kasztan: Tak to chyba jedyny spod by go zmusić do reformy klubu

odpowiedz
Pab(L)o - 08.11.2021 / 14:06, *.t-mobile.pl

Nie do końca jasno to napisaliście lub po prostu jest błąd. lech z tytułu transferów zarobił 82 mln, a ma 74,5 mln przychodu łącznie. Piszecie o tych samych okresach czy o co chodzi?

odpowiedz
Legionisci.com - 08.11.2021 / 14:13, *.Legionisci.com

@Pab(L)o: Już doprecyzowaliśmy, dzięki.

odpowiedz
.....L....... - 08.11.2021 / 14:14, *.plus.pl

@Pab(L)o:

Oni tego nie rozumieją. Skopiowali i wysłali.

odpowiedz