REKLAMA

Czyte(L)nia

Biblioteka legionisty: Wpadki komentatorów

Bodziach, źródło: Legionisci.com

Przed kilkunastu laty Jacek Łuczak i Radosław Nawrot wydali tomik zawierający wpadki polskich komentatorów popełnione podczas transmisji radiowych i telewizyjnych. To krótka, ale dobra lektura, szczególnie na poprawienie humoru.

"Cytaty zebrane z najrozmaitszych relacji sportowych w prasie, radiu i telewizji, które Państwu przedstawiamy, nie są szyderstwem z komentatorów, lecz raczej delikatnym uśmiechem wobec tych sformułowań, lapsusów czy wpadek, które przeszły do historii, tak jak widowiska sportowe, którym towarzyszyły. Bez nich byłyby one znacznie nudniejsze" - piszą autorzy w bardzo krótkim wstępie... i od razu przechodzą do rzeczy. A mianowicie do cytatów polskich komentatorów. Każdy z nich opatrzony jest imieniem i nazwiskiem autora oraz czy został "popełniony" w radio czy telewizji. Pojedyncze cytaty pochodzą również z prasy.

Cytatów na 142 stronach zebrano całe mnóstwo. Cytowanych jest wielu komentatorów, choć oczywiście najwięcej pochodzi od Dariusza Szpakowskiego. Nie brak jednak również cytatów z Andrzeja Zydorowicza, Andrzeja Janisza, Mateusza Borka, Jacka Jońcy, Włodzimierza Szaranowicza, Tomasza Zimocha, Bożydara Iwanowa, Jana Tomaszewskiego, Macieja Iwańskiego czy Krzysztofa Ratajczaka.

Oto kilka przykładów "wpadek", które opublikowali autorzy w książce:

"To musi być głód chęci strzelania bramki"
"Wichniarek - to jego ulubiona noga"
"Mieszka z całą rodziną, własną, z własną matką w ojczyźnie, otoczony najbliższą rodziną, zwierzakami"
"I znowu niecelne trafienie"
"Spalony gwizdek pana Gustafssona"
"Kibice Standardu mocno zawiedzeni, ujrzeli tylko gol na otarcie Demola"
"Polak zakończył już rwanie, podobnie jak ci z państwa, którzy oglądali nasze poprzednie wejście"
"W finale turnieju w Dubaju spotkali się dwaj Hiszpanie wychowani w tej samej stajni"
"Jak pies pasterski zrywający się do szybkiego biegu na jakichś pampasach ruszył teraz Cambiasso"
"Proszę zobaczyć jak bezczelnie bryluje Tevez"
"Drużyny afrykańskie są zdolne do rzeczy najlepszych i najgorszych"

Całość wystarczy by co najmniej przez godzinę - dwie uśmiech nie schodził nam z twarzy. Są takie, jak choćby tytułowa sentencja, które trudno zapomnieć.

Tytuł: Wpadki komentatorów, czyli słońce zachodzi za wschodnią trybuną stadionu...
Autor: Jacek Łuczak i Radosław Nawrot
Wydawnictwo: Vesper
Rok wydania: 2006
Liczba stron: 142

Więcej recenzji książek w dziale Biblioteka legionisty.


REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (19)

+dodaj komentarz
jarekk - 27.01.2022 / 16:06, *.metrointernet.pl

Na wyscigu pokoju komentator - Juz sa! Widze ich! Nasi na czele, prowadza! Wspaniale! Wspaniale! A nie, to ruscy.

odpowiedz
WWL_LEGIA - 27.01.2022 / 15:35, *.chello.pl

szpakowski i jego wpadki
- Włodek Smolarek krąży jak elektron koło jądra Zbyszka Bońka
- Berkamp trafił bramką w słupek
- Deco podrywa kolegów
- Grecy przy piłce, a konkretnie Warzycha
- Niemcy poznali już potencję Messiego

odpowiedz
jarekk - 27.01.2022 / 15:16, *.metrointernet.pl

Kmiecik po meczu na pytanie jak strzelil bramke - Kiwlem i koplem

odpowiedz
szpaku - 27.01.2022 / 14:59, *.chello.pl

oddał celny strzał w słupek

odpowiedz
MK - 27.01.2022 / 13:27, *.187.2

.."Irena Szewińska nie jest już tak świeża w kroku"...

odpowiedz
olew - 27.01.2022 / 12:01, *.vectranet.pl

Stefan Rzeszot - mecz Dynamo Kijów - Bayern, pierwszy kwadrans, tego nic nie przebije...

odpowiedz
Arnni 87 - 27.01.2022 / 04:02, *.centertel.pl

Kiedyś w starej NL była rubryka biedolenie na antenie zawierająca wpadki komentatorów

odpowiedz
Dany - 26.01.2022 / 22:02, *.plus.pl

...i na pytanie gdzie jest ta Legia, odpowiadam w Lidze Mistrzów. Dobranoc Państwu!
Nie wpadka ale tekst kultowy.

odpowiedz
Dany - 26.01.2022 / 21:18, *.chello.pl

...puscił Bąka lewa strona.... ;)

odpowiedz
Olaf - 26.01.2022 / 20:01, *.chello.pl

Ryszard Szurkowski. Cudowne dziecko dwóch pedałów. Klasyk

odpowiedz
Miasto Rafałka - 26.01.2022 / 17:52, *.play-internet.pl

Oddał strzał z nieprzygotowanej pozycji

odpowiedz
Krzeszczu 2.0 - 26.01.2022 / 17:14, *.16.53

Szwedzi tez mieli swoich "szpakowskich".
Podczas jednego z meczow na jednym z Mundiali gdy Kamerun przegrywal 2-0 z Anglia, i pokazali ich smutne miny: Czarno to wyglada na lawce Kamerunu... :)

Albo, mecz hokeja na lodzie vs CCCP, zblizenie niezbyt wizualnego hokeisty sovietow: Prosze spojrzec drzodzy panstwo, twarz ktora pokochac moze tylko matka... :)

MS w 1994, mecz szwedow, zmiana, Henke Larsson wchodzi za Andersa Limpara (bulgarski komentator): W szwecji zmiana, schodzi cygan a wchodzi czarnuch... :)

Pewien szwedzki trener do swojej druzyny ktora do przerwy przegrywa 4-0: Dalej panowie! Ich bramkaz jest tak samo chööyowy jak nasz! :)

szwedzki szpakowski "Lasse Kinch": szwecja strzelila razem 98 goli grajac przeciwko wlochom. Jeszcze 3 i bedzie 100! :)

Po raz pierwszy szwecja wygrywa z wlochami, we wloszech, przeciwko wlochom! :)

trener o rozgrzewce: ci trzej zrobia kwadrat na srodku boiska :)

tyle tego bylo ze az trudno spamietac :)


odpowiedz
Dariusz Ciszewski - 26.01.2022 / 17:01, *.plus.pl

Zydorowicz to był mistrz pomyłek. Pamiętam jak na Mexico 86 powiedział ,,polewa wodę głową”. A i nie zapomnę „ z prawej grają Beldzy, z lewej Holendrowie”. To tylko dwa przykłady.

odpowiedz
Sebo(L) - 26.01.2022 / 15:39, *.centertel.pl

Dariusz Szpakowski rozpoczynający transmisję meczu Anglia-Polska, nie pamiętam dokładnie z którego roku: "(...) ze stadionu Wembley wita państwa Dariusz Ciszewski". Sam później przyznał, że był tak podekscytowany, że zrobił to bezwiednie.

odpowiedz
jarekk - 26.01.2022 / 14:27, *.metrointernet.pl

Smolarek krazy kolo jadra Bonka - Ciszewski

odpowiedz
Po(L)ubiony - 26.01.2022 / 14:25, *.aster.pl

Nie pamiętam autorów:
"Mendietta uprawiał wcześniej królową sportu"
"Trener Bosko, rozłożył bezradnie ręce, zakrywając twarz".

odpowiedz
dino - 26.01.2022 / 12:56, *.plus.pl

Jacek Laskowski po meczu z Kolumbia
"Miał być mundial 4K i jest 4K Kolumbia katastrofa kompromitacja a to 3cie K niech Państwo sami sobie dopowiedzą"
Może nie typowa wpadka ale cytat pierwsza klasa

odpowiedz
lucho_83 - 26.01.2022 / 13:57, *.virtuaoperator.pl

@dino: to było Kazań, Kolumbia, klęska... ;-)

odpowiedz
Jasio - Podawajcie co wy pamiętacie. - 26.01.2022 / 11:46, *.centertel.pl

Szpaku: Bracia bliźniacy, Frank de bur i Ronald de ber. (zapis fonetyczny).
Jońca: Jest tak gorąco, że aż piłkarze ooddychają.
Szpaku: Koniec spotkania pierwszej części połowy.
Ktoś: (Początek transmisji) Powiedz antena' gdy będę. Nie teraz! jak będę! ... A, witam państwa ...

odpowiedz