REKLAMA

Czyte(L)nia

Biblioteka legionisty: Ateny 2004

Bodziach, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

Kilka miesięcy po zakończeniu Igrzysk Olimpijskich w Atenach wydany został album zawierający kilkaset unikatowych fotografii z tychże zawodów. Początkowo wszystkie zdjęcia, które znalazły się w albumie, zostały zaprezentowane w Centrum Olimpijskim PKOl.

"Polskie zwycięstwa, porażki, sportowe dramaty, gwiazdy ze świata, publicystyka opowiadana obiektywem - to było jak spacer po Atenach. Wciągający, niepowtarzalny. Niczym sportowa, niekończąca się historia. Dlatego zdecydowaliśmy wspólnie - Autorzy i organizatorzy wystawy - przenieść wszystkie zdjęcia do tego albumu, żeby je zachować na dłużej. Bo są tego warte" - czytamy w krótkim wstępie do wydanego pod koniec 2004 roku albumu.

Na 125 stronach zaprezentowano zdjęcia siedmiu polskich fotoreporterów akredytowanych na Igrzyska - Kuby Atysa, Piotra Błąwickiego, Leszka Fidusiewicza, Tomasza Markowskiego, Ewarysta Świtka, Przemysława Wierzchowskiego i Bartosza Zborowskiego. "Wszyscy autorzy zdjęć przekazali swoje najlepsze prace na wystawę i do albumu honorowo i bezinteresownie. Fundacja Centrum Edukacji Olimpijskiej serdecznie im za to dziękuje!" - czytamy.

A następnie... oglądamy sporych rozmiarów - jedno lub dwustronicowe - zdjęcia w pełnym kolorze, oczywiście na dobrym papierze. Każde z nich podpisane jest autorem zdjęcia oraz posiada tytuł nadany właśnie przez autora. Jest więc bardzo dobre zdjęcie "przegranej" Renaty Mauer-Różańskiej, która jest załamana po strzelaniu, a pobliżu sprzątaczka sprząta pozostałości po nabojach, z podpisem "pozamiatane".

Na wybranych zdjęciach nie ma sportowców Legii, startujących na IO w Atenach. Na fotografię załapał się natomiast Paweł Korzeniowski, który w Atenach zajął czwarte miejsce w wyścigu na 200 metrów delfinem, a kilkanaście lat później (we wrześniu 2016 roku) zaczął reprezentować barwy sekcji pływackiej Legii.

Tytuł: Ateny 2004
Autor: Sławomir Wilk oraz Kuba Atys, Piotr Błąwicki, Leszek Fidusiewicz, Tomasz Markowski, Ewaryst Świtek, Przemek Wierzchowski, Bartek Zborowski
Wydawca: Fundacja Centrum Edukacji Olimpijskiej
Rok wydania: 2004
Liczba stron: 127

Więcej recenzji książek w dziale Biblioteka legionisty.


REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.