Adam Kemp i Paweł Leończyk - fot. Woytek / Legionisci.com

Koszykówka

Legia Warszawa 104-109 Trefl Sopot. W play-off z ze Stalą

Woytek, vid. Bodziach, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

W meczu 30. kolejki koszykarskiej ekstraklasy Legia Warszawa przegrała 104-109 we własnej hali z Treflem Sopot. O zwycięzcy spotkania decydowała dogrywka, bo w regulaminowym czasie gry było 76-76. Pierwsze pięć minut doliczonego czasu ponownie nie przyniosło rozstrzygnięcia (12-12), w kolejnych ponownie był remis (8-8). Dopiero w trzeciej dogrywce goście przechylili szalę zwycięstwa na swoją stronę. W "Zieloni Kanonierzy" zajęli 6. miejsce w tabeli Energa Basket Ligi po fazie zasadniczej i w ćwierćfinale zmierzą się z trzecią drużyną z tabeli, czyli Stalą Ostrów Wielkopolski. Gra będzie toczyła się do trzech zwycięstw, pierwsze dwa spotkania odbędą się w Wielkopolsce.

Fotoreportaż z meczu - 40 zdjęć Woytka

Legioniści przystępowali do meczu z sopocianami pewni gry w fazie play-off, niewiadomą było tylko miejsce jakie w tabeli ligowej zajmą warszawianie. Trefl natomiast nie miał już szans na znalezienie się w gronie ośmiu najlepszych ekip w kraju.

Spotkanie lepiej rozpoczęli goście, którzy po niespełna pięciu minutach gry prowadzili 6:2. Po celnych rzutach Adama Kempa, Raymonda Cowelsa i Roberta Johnsona Legia wyszła na prowadzenie 12:6. Przerwa na żądanie trenera Krzysztofa Roszyka poskutkowała, bowiem Trefl odrobił część strat i po pierwszej kwarcie przegrywał 15:16. Druga kwarta miała bardzo wyrównany przebieg, legioniści częściej ponawiali atak zbierając piłkę pod tablicą rywala. Na trafiania Pawła Leończyka i Daniela Ziółkowskiego odpowiadali Grzegorz Kulka i Raymond Cowles. Na cztery minuty przed końcem pierwszej polowy meczu Trefl wygrywał 27:26. Końcowe fragmenty tej części meczu zdominowali przyjezdni, którzy na półmetku spotkania cieszyli się prowadzeniem 37:31.

Tuz po powrocie z szatni warszawianie zdobyli pięć „oczek” z rzędu. Trefl nie odpuszczał, ale to Zieloni Kanonierzy dyktowali warunki gry zdobywając punkty po szybkim ataku. Zacięta walka na parkiecie trwała w najlepsze, jednak przed ostatnią kwarta meczu to Trefl nieznacznie prowadził, 54:53. O wszystkim zadecydowała czwarta odsłona spotkania, którą celną „trójką” otworzył Grzegorz Kulka. Po trafieniach Łukasza Koszarka i Grzegorza Kamińskiego było już 64:58 dla Legii ale wówczas do głosu doszli sopocianie, którzy zdobyli 10 punktów z rzędu. Wskazówki od trenera Wojciecha Kamińskiego przyniosły skutek, bowiem warszawianie szybko drobili straty, a nawet wyszli na prowadzenie. 69:68. Emocjonująca końcówka nie wyłoniła jednak zwycięzcy – po czterech kwartach było 76:76, a koszykarzy obu ekip czekała dogrywka.

Dodatkowy czas gry to wciąż walka punkt za punkt w której żadna z ekip nie była w stanie zbudować większej przewagi. Końcowa syrena wybrzmiała przy stanie remisowym, 88:88 zatem widowisko trwało nadal. W drugiej dogrywce początkowo lepiej spisywali się legioniści, ale sopocianie odrobili sześciopunktową stratę i doprowadzili do trzeciej dogrywki! Ta wyłoniła w końcu zwycięzcę, którym okazał się być Trefl, który triumfował 109:104.

- Gratuluję zespołowi z Sopotu zwycięstwa, to na pewno był bardzo fajny mecz dla kibiców zgromadzonych w naszej hali. Przed nami walka w ćwierćfinale play-off, wkrótce zaczniemy przygotowania do najważniejszej fazy Energa Basket Ligi – powiedział po meczu trener Wojciech Kamiński.

Stołeczna ekipa zakończyła sezon zasadniczy rozgrywek na szóstym miejscu i w pierwszej rundzie rozgrywek play-off zmierzy się z Arged BM Stalą Ostrów Wlkp., czyli aktualnym mistrzem Polski. W serii do trzech zwycięstw pierwsze dwa starcia zostaną rozegrane w Ostrowie Wlkp. – 18 i 20 kwietnia. Walka o awans do półfinału przeniesie się do Warszawy 24 kwietnia.

PLK: Legia Warszawa 104-109 Trefl Sopot
Kwarty: 16-15, 15-22, 22-17, 23-22, d. 28-33