fot. Hagi / Legionisci.com
REKLAMA

Felieton

Słowo na niedzielę: Ego

Qbas, źródło: Legionisci.com

Jest czerwiec 2017 r. Legia zdobywa mistrzostwo, Lech musi zadowolić się brązowym medalem, a Pogoń kończy na siódmym miejscu. Raków zaś wygrywa II ligę. Minęło pięć lat, Lech mistrzem, Raków przegrywa tytuł na ostatniej prostej, Pogoń cieszy się z trzeciego miejsca, a Legia...

Legia walczy, by nie zająć najgorszego miejsca w historii występów na najwyższym szczeblu. Do tego po raz pierwszy od 2010 r. nie awansowała do europejskich pucharów, ma też na koncie rekordową liczbę ligowych przegranych w sezonie i jeszcze kilka wyników, którymi ta drużyna zapisała się w klubowych annałach.

Ma też za sobą pięć lat samodzielnych rządów Dariusza Mioduskiego, a w efekcie nie tylko niezliczone kompromitacje na wszystkich możliwych płaszczyznach (ostatnio podkradanie danych Ekstrastats), ale i bardzo niepewną przyszłość. Dość powiedzieć, że za chwilę dojdzie do ósmej zmiany trenera i kolejnej rewolucji w składzie.Rozmawiałem ostatnio z kilkoma legionistami z dużym stażem kibicowania. Pytają: po co Mioduskiemu Legia? I nikt nie potrafi udzielić sensownej odpowiedzi. Nie tylko nie zna się na piłce i na prowadzeniu takiego, pozwolę sobie na korporacyjną nowomowę, projektu, ale i nie wyciąga wniosków. Mioduski przejmował klub w czasie największej hossy w historii sportowej spółki akcyjnej. Jak oceniał niezależny ekspert Marcin Żuk, z ok. 15 milionami zł na koncie, które pozostały po spłaceniu ok. 80 mln zobowiązań wobec grupy ITI. Tymczasem, wg sprawozdania z czerwca 2021 r., ostatnie długi wyniosły prawie 200 milionów zł. Miał też znakomitych, jak na polskie warunki, ogranych w pucharach zawodników.

Miał więc idealne punkt startu. Wystarczyło tylko postawić na harmonijny, racjonalny rozwój, kontrolowane przebudowy i uzupełnienia składu. Ale nie. To byłoby zbyt proste. Wesoły pan Darek postanowił więc działać po swojemu. A że nie wiedział za bardzo jak, to postawił na oryginalność. I improwizację. Od ściany do ściany. Od pomysłu do pomysłu. Od myśli do bezmyślności. Głównie do tej ostatniej. Palił w piecu pieniędzmi jak szalony. I wiecznie uciekał do przodu, tyleż obsesyjnie, co nieudolnie próbując nawiązać do sukcesów z lat 2013-2016, by w stylu godnym oksfordczyka spijać śmietankę na salonach. Nie potrafił nigdy przyznać się do błędu, co najdobitniej pokazał podczas występu w #LegiaTalk na Twitterze, który przyniósł mu spektakularną klęskę. Trudno zresztą o zdrowy rozsądek, gdy otacza się pochlebcami, ludźmi bez kręgosłupa i charakteru. A w Warszawie mówi się, że tylko takich Mioduski toleruje. Dokonywał więc dziesiątek zmian personalnych i organizacyjnych, przelewał z pustego w próżne, a i tak większość z nich okazywała się tymi na gorsze.

Kibice Legii przyglądali się tym poczynaniom z niedowierzaniem, ale i nadzieją. Trudno było przecież sądzić, że można działać aż tak nieudolnie. Doszukiwano się, często na siłę, dobrych intencji, innowatorskich rozwiązań. Szybko się okazało, że na próżno. Zaczęto więc się nieśmiało z Mioduskiego podśmiechiwać. Potem szydzić. Wreszcie protestować, podstawiać taczki, ale tak jakoś nieśmiało, jakby nie chcąc urazić za każdym razem w takich sytuacjach chowającego głowę w piasek prezesa. Tłumaczono to na różne sposoby, nie chce mi się nawet w to wnikać.

Tymczasem po najgorszym od 30 lat sezonie nie ma już żadnego wytłumaczenia, zwłaszcza że to nie jest wypadek przy pracy, a wypadkowa tego, co się działo przy Łazienkowskiej w ostatnich latach. Bajdurząc o regularnej grze w fazach grupowych, nie zauważyliśmy jak rosną obok rozsądnie budowane kluby. Jak z nicości powstał Raków, jak na zdrowych zasadach zbudowana została Pogoń, jaką drogę przeszedł Lech, czy ugruntowały swą pozycję Lechia i Piast. Nie będzie łatwo ich przeskoczyć nie tylko w najbliższym sezonie, ale i niewykluczone, że przez kilka następnych. Dlaczego?

Bo prezes nie może zarządzać klubem z doskoku, zwłaszcza gdy nikomu w pełni nie ufa i nie chce podzielić się władzą. Nie może nie szanować swoich ludzi, pomiatać nimi w najgorszym korporacyjnym stylu. Nie może też pozwalać, by to rozbuchane ego determinowało jego poczynania. Tu nie chodzi przecież o kochającego siebie z wzajemnością Mioduskiego, a, do cholery, o Legię, klub setek tysięcy kibiców, którzy żyją nim na co dzień. Żyją, a nie zastanawiają się jak wypadną na tle poprzedników i co sądzą o nich znajomi z Konstancina.

Autor: Jakub Majewski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (63)

+dodaj komentarz
FOREVER LEGIA - 16.05.2022 / 11:03, *.play-internet.pl

Postulaty w rodzaju "mioduski won",są postulatami dość prymitywnymi,ponieważ o ile nawet się spełnią,to nie muszą wcale oznaczać końca naszych problemów,a może być i tak,że wręcz przeciwnie.Musimy brać pod uwagę,że odejście mioduskiego,może oznaczać......koniec Legii,bo kto niby by chciał władować ponad 200 mln(zakładam,ze to jest kwota oficjalna,a realna suma zobowiązań wobec szeregu osób jest pewnie ze dwa razy większa) w coś,co tak naprawdę nie gwarantuje zwrotu choćby nawet połowy poniesionych kosztów.Jedynym rozsądnym wyjściem w tej sytuacj jest "przymuszenie" mioduskiego do zmiany stylu prowadzenia Legii.Na początek np powinien przestać Legię zadłużać bez opamiętania,bo przecież wszyscy wiemy,że "towar kupiony na kredyt jest towarem kredytodawcy",dopóki nie zostanie spłacony.Niestety,ale mioduski działając w tenże sposób wpisuje się w system działania niejakiego Jana K......który w taki sam sposób doprowadził do upadku kilkanaście(dziesiąt?) Polskich firm,nieźle się przy tym obławiając.W tej chwili my pikujemy z ogromną prędkością w dół,a ponieważ nie leci z nami pilot,to tylko patrzeć,jak yebńemy o ziemię.Po takiej katastrofie raczej się nie podniesiemy i przez kilka następnych sezonów będziemy "chodzić na wyjazdy", na GKP Targówek,czy R.K.S.Okęcie.Obym się mylił.......

odpowiedz
Siódmy syn siódmego syna - 16.05.2022 / 15:13, *.t-mobile.pl

@FOREVER LEGIA : Prymitywne postulaty, może i tak ale lepiej działać niż milczeć i nie robić nic. Zgadzam się, że odejście tego pajaca może oznaczać jeszcze większe kłopoty klubu. Legii w takim stanie nikt nie zechce i nie pomoże tu marka, tytuły czy fanatyczni kibice słynący z najlepszych w Europie opraw. Legia byłaby magnesem dla ewentualnego inwestora ale nie w dzisiejszych czasach gdzie nawet największe firmy borykają się z problemami finansowymi i liczą się z każdym groszem. Inwestora też trzeba byłoby zachęcić czymś, nie wiem, może tereny wokół stadionu. Tylko też trzeba uważać by nie było jak z Bekdasem w Szczecinie. Poza tym obawiam się, że stan klubu jest dużo gorszy niż podają to oficjalnie. Ale o tym dowiemy się pewnie za kilka lat. Niektórzy nadal wierzą, że po ewentualnym odejściu Pudla Legię wykupi jakiś nadziany biznesmen i zrobi z Legii potentata w Europie Wschodniej. Ale ci ludzie żyją bajkami, a to nie fantasy tylko życie. Mioduski to uczeń Kulczyka tak więc wiemy czego można się spodziewać za jakiś czas. Uczeń dobrze "naśladuje" mistrza, a konsekwencje dla Nas i klubu będą opłakane. "Przymusić" go do zmiany stylu prowadzenia Legii? Masz jakiś pomysł, jak chcesz to zrobić? Pistoletu mu do głowy nie przystawisz, protesty ma gdzieś, a robi co chce, bo jest właścicielem więc prawnie jest wszystko w porządku. Swoje z klubu wyciągnie, a jeszcze długo po jego odejściu klub będzie spłacał długi. Obawiam się, że za kilka lat czekają Nas derby w 4 lidze z Drukarzem. Obym się mylił.

odpowiedz
tekken (L) - 16.05.2022 / 09:05, *.230.80

Przepis na sukces jest prosty można się wzorować na tych, co osiągają sukces i tu jest jeden wzór Bayern Monachium: kupują dobrych sprawdzonych zawodników z własnej ligi i trzymają ich długo, jeżeli gwarantują oni sukces, ludzie w zarządzie klubu są związani z Bayernem od lat, rozsądnie gospodarują pieniędzmi i nie wydają dużo, zawsze maja jakiś zapas, dużo kasy odłożonej, jakby dobry zawodnik się pojawił na rynku.Dla nich liczy się przywiązanie do klubu. Działają po cichu i ogłaszają coś, gdy jest już osiągnięte.
Nie patrzmy na kluby typu Barca, bo to bankrut, który jedzie na długu.

odpowiedz
Siergiej Bubka - 16.05.2022 / 15:54, *.t-mobile.pl

@tekken (L): Patrz, no, jakie to proste. Jak to możliwe, że nikt jeszcze na to nie wpadł. Wystarczy wzorować się na Bayernie i seryjne mistrzostwa pewne, a finał LM kwestią czasu. A tak poważnie, żeby tak działać to trzeba najpierw zbudować solidne podstawy finansowe, a to mozolny proces. Z roku na rok tego nie zrobisz, nawet w parę lat nie da rady, potrzeba czasu i cierpliwości. Chyba, że ma się szczęście jak PSG, Man City czy Chelsea i klub wykupi arabski książę lub moskalowy oligarcha. Dobrym przykładem jest Atletico które jeszcze w 2006 roku prawie bankrutowało i o mało nie spadło z ligi. Dziś są jedną z lepszych drużyn w Europie, może nie z najwyższej półki ale z drugiego szeregu już tak. Nie mieli prze te lata wsparcia finansowego od katarskich czy saudyjskich inwestorów i sponsorów.Bayern swoje podstawy budował od lat 90-tych gdy zaczęła powstawać LM i do futbolu zaczęły ściągać coraz większe pieniądze. Wtedy Werder nie wykorzystał swojej szansy, a był pierwszym niemieckim klubem w LM. Żeby ściągać czołowych zawodników z ligi trzeba mieć pieniądze, żeby trzymać ich długo trzeba mieć za co. Takie Montpelier po sensacyjnym mistrzostwie Francji zostało szybko rozkupione. Działacze nie byli w stanie zatrzymać czołowych piłkarzy mimo perspektywy gry w LM. Zasady są brutalne, bogatszy może więcej i jest w lepszej sytuacji. Nie zatrzymasz czołowych piłkarzy, bo są klauzule w kontraktach. Proces tworzenia silnego klubu bez silnego wsparcia finansowego jest długi i ciężki. Nie jest to takie proste jak Ci się wydaje. Znasz jeszcze jakiś przypadek w konkretnych, europejskich ligach klubu który się wybił ze słabego poziomu czy przeciętności na wysoki poziom bez arabskiego szejka? U nas Raków jest świetnym przykładem gdzie z małym budżetem klub zaliczył szybki progres. Oni 5 lat temu grali na trzecim poziomie rozgrywek, a dziś są dwukrotnym wicemistrzem Polski i dwukrotnym zdobywcą Pucharu Polski. Gdzie byłaby Legia z takim budżetem jak Raków pod rządami Mioduskiego?

odpowiedz
Darek - 16.05.2022 / 15:56, *.chello.pl

@tekken (L): Tylko Bayern gra co roku w lidze mistrzów a od czasu do czasu ją wygrywa.No i wypłaty mają dużo większe niż w Legii.U nas jak tylko zobaczy jakis piłkarz że w innym klubie dadzą mu więcej to jest nie do zatrzymania.Taka różnica.Jak byśmy mieli po 2 miliony euro na wyplatę dla piłkarzy też by od nas nie odchodzili tak chętnie.No i piłkarzy byśmy mieli w drużynie a nie przebierańców.

odpowiedz
tekken (L) - 17.05.2022 / 08:54, *.230.80

@Siergiej Bubka: Dlatego nie powinno się wydawać ponad stan! Mamy parę milionów z praw telewizyjnych co roku i nie powinniśmy tego przekraczać. Nie można liczyć, że co roku będziemy grali w LM, bo jest duża konkurencja i zawsze ktoś się nie , zmieści. Zobacz co chciały zrobić bogate kluby ligę z której nikt nie spada to znaczy boją się, że jak nie awansują to w du... Zapisy w kontraktach to klub decyduje co tam jest zapisane. nie zgadzasz się to nie grasz u nas. Zacząć stawiać na Polaków z niższych lig, a nie wynajdywać jakiś przebierańców i budować zespół to trzeba robić. Gwiazdy i tak nikt nam nie sprzeda po taniości - tu trzeba wyłożyć konkretną kasę za zawodnika o określonym poziomie i lepiej kupić jednego takiego na pół roku niż 3 niespodzianek, a nóż któryś może odpali.

odpowiedz
tekken (L) - 17.05.2022 / 09:01, *.230.80

@Darek : Stopniowo trzeba się piąć w górę. Bayern na to zapracował. Kupował sprawdzonych zawodników po 1-2 co sezon i budował zespół. Teraz ma odłożoną kasę i jak widzi takiego Lewego, czy Haalanda to go kupuje. Jednak tez rozsądnie nie za każdą cenę, co pokazuję przykład Haalanda, bo go nie kupili, a chcieli. Trzeba też się znać na zawodnikach. LM to nie są też takie kokosy, jak się nam wydaje.Kluby angielskie lepszą kasę maja z Premiership.

odpowiedz
Robert Szenfeld - 16.05.2022 / 08:56, *.centertel.pl

Jedyny plus tego sezonu to degradacja milicyjnego klubu z krakowa do 1 ligi

odpowiedz
L - 16.05.2022 / 10:06, *.t-mobile.pl

@Robert Szenfeld : Wczesna godzina a Ty już pijany?

odpowiedz
Zzz - 16.05.2022 / 07:46, *.orange.pl

Z tym zarządzaniem klubem to nie jest taka łatwa sprawa i Miodek nie jest wyjątkiem. Gdyby wierzyć inwestorom to po 1989 mielibyśmy ze 2 finały Ligi Mistrzów i pewnie z jedna zdobyta za czasów Daewoo. Wydaje mi się, ze na dobrym zarządzaniu można dolecieć tak w okolice 2/3 miejsca w lidze. Od tego poziomu zaczyna się ,,szczęście”, którego Miodek w tym roku nie miał (ale miał w eliminacjach do LE), ale w poprzednich latach zazwyczaj już tak. Leśny tez miał wtopy na czele z Celticiem, ,,dear friends” itd..
Natomiast nie ulega wątpliwości, ze Miodek nie radzi sobie z zarządzaniem klubem w warunkach kryzysowych. Z tego pała.
Co do innych drużyn - nie przesadzajmy z gloryfikacja. Raków jako przykład, ale co zdobył Raków - 2xPP? Lech rok temu był tam gdzie my, Pogoń i Lechia nic nie zdobyły. Gdyby jakiś klub robił coś takiego jak Wisła na przełomie XX/XXI wieku to można ich stawiać za wzór, ale tymi obecnymi specjalnie bym się nie przejmował.
Co do kolejnego sezonu - nasza szansa jest wyjątkowo długa przerwa letnia. Zobaczymy jak zostanie to wykorzystane.

odpowiedz
olo - 16.05.2022 / 11:11, *.80.28

@Zzz: brawo.

odpowiedz
mojo jojo - 16.05.2022 / 05:30, *.t-mobile.pl

gonić jak iti!!!

odpowiedz
Zlb - 16.05.2022 / 01:53, *.t-mobile.pl

Może zamiast płakać to czas zacząć jechać z nim jak z patataj?Czy nie można?

odpowiedz
Wolfik - 15.05.2022 / 21:12, *.mm.pl

Trudno nie zgodzić się z tezą, że Mioduski mówiąc krótko "nie radzi sobie" z prowadzeniem klubu. Że miotanie się "od lewej, do prawej ściany nikomu nigdy nie przyniosło sukcesu.

Z drugiej strony mając przykład krakowskiej Wisły, która właśnie pokazowo spadła z ligi trzeba pamietać, że do jej upadku przyczynili się "Ci najbardziej ja kochający" przejmując władzę w klubie i dojąc jak leci rękoma podstawionej Sarapaty (lub Sharks atrapy jak kto woli).

Należy też pamiętać, że ratować ją próbowali ludzie obeznani w realiach piłkarskich (Błaszczykowski, Brzęczek, czy Głowacki) czy biznesowych (Królewski, Jażdżyński). I niewiele z tego dobrego wyszło. Bo dobrymi chęciami....

odpowiedz
oLaf - 16.05.2022 / 15:51, *.vectranet.pl

@Wolfik: 100% racji. MIodek nie radzi sobie kompletnie, tylko trudno znależć lepszego.... Leśny wróć!!! : )

odpowiedz
zibin55 - 15.05.2022 / 19:52, *.play-internet.pl

A propos pieniędzy na transfery a raczej ich brak:
Przypomnijmy sobie jak znaleziono Dudę (coś ok. 300 tys euro), Nicolica, Juranovica i paru innych. Nie trzeba więc dużych pieniędzy a tylko i aż DOBRZE szukać.

odpowiedz
Pentagon - 16.05.2022 / 09:31, *.chello.pl

@zibin55:
Tylko, że ludzie którzy potrafili tak dobrze wyszukać piłkarzy i ściągnąć ich do klubu, byli zatrudnieni przez poprzednich właścicieli. Teraz ich już w klubie nie ma, bo byli niewygodni dla "prezesa".

odpowiedz
LG - 15.05.2022 / 18:46, *.vectranet.pl

Miło zobaczyć jakąś pochwałę w kierunku Lechii, jednak z przykrością dodam, że u nas też do władzuchny szczęścia brak i sam nie wiem, jakim cudem jest jeszcze tak dobrze w wymiarze sportowym. Bo w organizacyjnym i finansowym to nawet nie chcę się "wyrażać".

odpowiedz
tekken (L) - 16.05.2022 / 11:21, *.230.80

@LG: Nie chce Cie smucić, ale skoro już jesteś na naszym forum to Lechia gra raczej nudną piłkę i to od wielu lat. Zarządzanie tragedia, bez finezji, wizji i polotu. Dostaliście stadion za free na Euro 2012 i szczerze mówiąc myślałem, że da Wam to jakiś rozpęd, ale kiepsko to wygląda. Pisze to jako kibic, któremu zależny, aby w polskiej piłce było parę mocnych klubów w Europie oprócz Legii.

odpowiedz
Rytm - 15.05.2022 / 18:23, *.centertel.pl

Mioduski nie dorasta nawet do pięt prezesowi Leśnodorskiemu. Mioduski to nieudacznuk i tyle.

odpowiedz
MIODUSKI OUT !!!! - 15.05.2022 / 18:11, *.btcentralplus.com

Mioduski 7 rok z rzedu wybrany Nieudacznik Roku. Brawo !!

odpowiedz
Szymon - 15.05.2022 / 16:32, *.com.pl

Jeśli to są faktycznie setki tysięcy (wątpię), to sprawa jest prosta - można wykupić klub w modelu socios:
- przyjmijmy dla prostego rachunku, że kwota wykupu oraz spłaty długów to 250 mln zł
- przyjmijmy ze są setki tysięcy bardzo zaangażowanych fanów - 500k dla równego rachunku
- cegiełka = 500 zł
- spośród 500k ludzi wybierze się chyba kilkuosobowy zaangażowany i profesjonalny zarząd?
To naprawdę można zrobić.

odpowiedz
floyd - 15.05.2022 / 17:04, *.aster.pl

@Szymon: Nie, nie można. Udało się gdziekolwiek komukolwiek?

odpowiedz
Jacuła - 15.05.2022 / 18:48, *.centertel.pl

@Szymon: Wspiera więcej ludzi... nie koniecznie cegiełkami po 500 pln ale kupując karnety... Temu cieciowi Mioduskiemu K***A DZIĘKUJEMY

odpowiedz
Szymon - 15.05.2022 / 19:06, *.com.pl

@Jacuła: kupowanie karnetów to bierzący budżet. Ja mówię, ze aby przejąć klub należałoby złożyć kapitał na inwestycje, mieć osobowość prawna i powołać zarząd składający się z liderów. Tylko tak możemy wziąć sprawę w swoje ręce. Inaczej to możemy biadolić albo liczyć ze może znajdzie się jakis inwestor (tak, albo nie…)

odpowiedz
Szymon - 15.05.2022 / 19:09, *.com.pl

@floyd: są kluby działające w modelu socios - np Barca. Technicznie wydaje się to dość proste: osobowość prawna (fundacja?), powszechna partycypacja kibiców. Najtrudniejsze jest, żeby na czele stanął ktoś z charyzma i doświadczeniem. Czy mamy kogoś takiego pośród nas?

odpowiedz
floyd - 15.05.2022 / 20:46, *.t-mobile.pl

@Szymon : ta barca z milionami długów która pikuje podobnie do Legii? Czy może Wisła Kraków która również zarządzali kibice i właśnie radośnie zj...ala się do 1 ligi?

odpowiedz
Wolfikk - 15.05.2022 / 21:03, *.mm.pl

@floyd: Otóż to!

odpowiedz
Szymon - 15.05.2022 / 22:43, *.com.pl

@floyd:
1. Wisła nie jest w modelu socios. Co Ty gadasz? Stowarzyszenie socios Wisła wspiera klub (w niewielkim stopniu), ale nim nie zarządza ani nie jest właścicielem.
2. Barca, Real Madryt, atletic bilbao - tak. Te kluby maja strukturę właścicielska składająca się z kibiców. Oni wybierają prezesa. Co by nie mówić, sukcesów maja sporo…
3. Z reszta nawet jeśli są przykłady pozytywne i negatywne, to czego to dowodzi? Piszecie, ze Miodek musi odejść. Tylko jak on ma odejść (zakładając ze by chciał), jak nie ma kupca. Wiec ja pisze, ze jest to jakaś alternatywa wykupu firmy od właściciela. Inna jest ze będziecie chodzić i szukać chętnego inwestora. Jeszcze inna - narzekać.
4. Socios / inna forma- to tylko formuła. W tej formule kibice maja realny wpływ (w obecnej nie maja żadnego). Tyle jest narzekania, ale nikt nie jest chętny wziąć sprawy w swoje rece

odpowiedz
floyd - 15.05.2022 / 23:03, *.t-mobile.pl

@Szymon: Nie chce, bo się na tym nie znam. Nie zarządzalem nigdy spółka akcyjna o stuletniej historii i milionowych obrotach, działającej do tego w tak niepewnym i trudnym biznesie jak football. Podobnie jak 99% kibiców Legii.
Kupiec by się może znalazł, ale najpierw mioduski musiałby chcieć sprzedać, i dodatkowo zgodzić się na ogromna strate.

odpowiedz
oLaf - 16.05.2022 / 15:49, *.vectranet.pl

@Szymon: NIE, nie, i jeszcze raz nie.

Dlaczego?:
A. Nie ma "setki tysięcy bardzo zaangażowanych fanów - 500k dla równego rachunku" tylko REALNIE może 20-30 000 fanów zaangażowanych, którzy dadzą np. 500zł.

B. żadnych socios, jakiekolwiek ''ruchy społeczne'' są dobre do KRÓTKICH/szybkich i prostych celów typu: pomalowanie szkoły, zasadzenie 10 000 drzew, pomoc w szpitalach - i to oczywiście róbmy, to szlachetny cel.

Prowadzenie klubu piłkarskiego jest dosyć skomplikowane pod względem:
a) sportowym (30 grajków + transfery/niewypały+ kontuzje, trener uczący się, gwiazdki z insta etc.)
b) finansowym (jak zapewnić przypływ gotówki z wielu źródeł).
... i kibice - generalnie- nie znają się na ww. i to byłaby katastrofa. Miodek teoretycznie zna się na aspekcie finansowym - w praktyce tragedia niestety bo wyprowadza pieniądze z klubu (LTC i tenis, etc.), stąd jedynie zmiana właściciela coś da.

Do socios Barcy się w ogóle nie porównujmy, bo to zostało przez dziesięciolecia utworzone, to wielka praca dokonana a i tak prezesem zostaje "ten kto obieca najwięcej cukierków" i też b. często są z nim problemy...

odpowiedz
Szymon - 16.05.2022 / 20:38, *.com.pl

@oLaf:
1. Wiem - nie ma żadnych setek tysięcy. Śmieszyła mnie teza w artykule.
2. Nie socios zarządzają tylko profesjonalny zarząd. Socios to struktura wlascicielska nie zarządcza
3. Nie, nie jest to skomplikowany biznes: małe zatrudnienie, budżet na poziomie msp, brak wyrafinowanego pricingu, sprzedaz lokalna, struktura przychodów - prościutka

Generalnie - wszyscy krytykują, a jak mówię, weźmy sprawę w swoje ręce, to chętnych brak…

odpowiedz
oLaf - 16.05.2022 / 22:55, *.vectranet.pl

@Szymon: Ad 1,2. masz rację. Ogólnie jak w 2,2 mln mieście na Legię przychodzi - z górką- 15 000 osób to ... jest to żenujące wg. mnie.

Tak to właśnie jest z socios/stowarzyszeniami: "Generalnie - wszyscy krytykują, a jak mówię, weźmy sprawę w swoje ręce, to chętnych brak…" 1000 pomysłów i się jeszcze pokłócą między sobą ; ) Może kiedyś jak kraj będzie dojrzalszy, bogatszy...

Ja działam stowarzyszeniu tego rodzaju i ... dramat. 1000 pomysłów ale żaden nie jest przemyślany na więcej niż pół roku...

Nie ma to jak 1 właściciel, który jest "sterem, okrętem" (nie, panu MIoduskiemu już dziękujemy, to zły przykłąd ; P

odpowiedz
Peter - 15.05.2022 / 15:04, *.vectranet.pl

Nic dodać, nic ująć. Czeka Nas przeciętniactwo w słabej ekstraklapie i tyle...

odpowiedz
jkm - 15.05.2022 / 15:03, *.orange.pl

No ale teraz rządzi Herra, czy tam Hyrra. Podobno to specjalista od naprawiania rzeczy niemożliwych do naprawy. Mioduski usunął się w cień.
Poprawcie mnie jeśli nie mam racji.

odpowiedz
Cam - 15.05.2022 / 14:55, *.plus.pl

W punkt

odpowiedz
Kali - 15.05.2022 / 14:30, *.artcom.pl

O co chodzi że skradzionymi statystykami?

odpowiedz
Arek - 15.05.2022 / 16:05, *.tpnet.pl

@Kali: a no właśnie. Podbijam.

odpowiedz
Darek - 15.05.2022 / 13:20, *.chello.pl

I co wynika z tego artykułu?
Pasjonat tenisa robi co chce.I kto mu zabroni? Do tego ma nasze przyzwolenie.My tylko Legia klask klask klask,nie poddawaj się i gdybym jeszcze raz...Jak nie pasowało nam ajtijaj to był protest,walka z wa_terem i mik_asem.Wyjazdy na zakazach gdzie wpuszczali nas gospodarze.Koszulki,wlepki itd.Za chwilę zacznie się sprzedaż karnetów na nowy sezon.Dalej będziecie(pytanie do kumatych) nabijać kabze naszemu wizjonerowi i przyglądali się na zagraniczny zaciąg szrotu i dalsze zadłużenie klubu?
A nowego właściciela jakoś nie widać więc co robimy dalej?Przygladamy się dalej jak klub upada?

odpowiedz
Tylko Vuko - 15.05.2022 / 13:43, *.2.125

@Darek : skąd jesteś i na ilu meczach byłeś

odpowiedz
SzB - 15.05.2022 / 14:37, *.play-internet.pl

@Darek :
Mogę tylko napisać, że cieszy fakt, że są ludzie, którzy logicznie myślą I stawiają zasadne pytania. Brawo.

odpowiedz
Legia - 79 - 15.05.2022 / 16:35, *.play-internet.pl

@Darek : Witam, jedynie tylko PROTEST PUSTY STADION !!! MOŻE COŚ DAĆ !!! Dziwne, za czasów iti byłoby już kilka protestów. A tak nowy sezon, zakup karnetów, koszulek, a oszust ma się dobrze !!! ( obiecywał ,LEGIA będzie w 50 klubów piłkarskich Europy !!!)

odpowiedz
Szymon - 15.05.2022 / 19:14, *.com.pl

@Legia - 79: A co wg Ciebie da protest? Zmusi właściciela do sprzedaży klubu? A jest jakis chętny? Protest nie da wiele.

odpowiedz
Protestant - 15.05.2022 / 19:42, *.autocom.pl

@Szymon: Przypomnę tylko kolegom powyżej, ze protest przeciwko iti miał miejsce dlatego, że walter i jego banda niszczyli ruch kibicowski. To zgoła inna sytuacja niż brak wyników czy nieudolne zarządzanie klubem, którego bynajmniej nie usprawiedliwiam.
Czas pudla w Legii się skonczył, typ niszczy Legie piłkarsko, nie ma pojęcia o prowadzeniu klubu, ale nie róbmy z siebie lecha, ktory protestuje jak mu sie wyniki nie podobają. Dla mnie to, ze bylismy przez caly sezon na trybunach to duza wartość, pokazująca, ze nie jesteśmy wynikowcami i dziećmi sukcesu. Byly oprawy poswiecone pudlowi, transparenty, rozne akcje na miescie, wyzywanie jego i jego przydupasow przez pol meczu.

odpowiedz
do Protestant - 15.05.2022 / 22:00, *.tpnet.pl

@Protestant:Odnosnie ostatniego zdania. Czy to coś dalo?

odpowiedz
Praski - 15.05.2022 / 13:14, *.chello.pl

Wszystko wskazuje na to, że zmierzamy w stronę ligowego przeciętniactwa - a może nawet zaczniemy podążać drogą Wisły, która parę sezonów bujała się w środku tabeli, a teraz każdy wie, gdzie jest. Nasz skład jest tragiczny, 90% piłkarzy do wymiany, zaraz nowy trener, nowy sztab, kolejne transfery za drobne i z łapanki, bo pieniędzy nie ma i nie będzie. Dopóki w Legii będzie Mioduski, nic się nie zmieni. Tłuste czasy się skończyły i teraz miejsce w pierwszej 8 będzie dla nas sukcesem.

odpowiedz
Jurek - 15.05.2022 / 12:47, *.tropolys.de

Wszystkich krytykujących prosiłbym o konstrukcyjne pomysły jak zmienić obecną sytuację.
Krytykować jest łatwo…

odpowiedz
pnk - 15.05.2022 / 12:56, *.chello.pl

@Jurek: No tak... nie krytykujmy tylko milczmy albo wręcz chwalmy naszego zbawcę...

odpowiedz
bjs - 15.05.2022 / 13:09, *.chello.pl

@Jurek: pomysł jest bardzo prosty - właściciel powinien sprzedać klub w rozsądnej cenie

odpowiedz
Anty Kosta - 15.05.2022 / 13:49, *.plus.pl

@bjs: u nas powinno być jak w realu i Barcelonie gdzie de facto rządzą socios.

odpowiedz
Arek - 15.05.2022 / 16:09, *.tpnet.pl

@Jurek: przykręcić, odkręcić, przekręcić, rozpieprzyć.

Oto konstrukcja, w wykonaniu Mioduskiego. Znaczy się, konstrukcyjny pomysł. Pasuje Ci?

odpowiedz
Szymon - 15.05.2022 / 16:35, *.com.pl

@Jurek:
można wykupić klub w modelu socios:
- przyjmijmy dla prostego rachunku, że kwota wykupu oraz spłaty długów to 250 mln zł
- przyjmijmy ze są setki tysięcy bardzo zaangażowanych fanów - 500k dla równego rachunku
- przy tych parametrach cegiełka = 500 zł
- spośród 500k ludzi wybierze się chyba kilkuosobowy zaangażowany i profesjonalny zarząd?
To naprawdę można zrobić.

odpowiedz
Grzesiek - 15.05.2022 / 12:45, *.centertel.pl

A gdzie są ci wszyscy entuzjaści przejęcia Legii przez Miodka? Było ich tu pełno, jak był konflikt właścicielski i pisałem, że przejęcie klubu przez Miodka to najgorsze co nas może spotkać to pisali, że to jedyny który ma jakiś pomysł na Legię, ale do cholery jasnej największe sukcesy w tej dekadzie odnosiliśmy za rządów Leśnego, Miodkowi nie dawali się nawet dotknąć do Legii, bo wiedzieli co to za człowiek. Jedyna szansa, żeby nasz klub wrócił na właściwe tory to Mioduski Out.

odpowiedz
axlrose - 15.05.2022 / 17:26, *.tpnet.pl

@Grzesiek: Dlaczego Leśny nie spłacił Darka, nie został jedynym prezesem, tylko zawinął z Wandzlem kasę za najlepszych graczy ( zapomniałeś kiedy sprzedano architektów gry w LM?). Oni wszyscy troje są po jednych pieniądzach, tylko chyba Loczek liczył, że jeszcze coś ugra. Nie udało się, a i Leśny jakiś wielkich sukcesów w Lublinie i e-sporcie nie ma.

odpowiedz
MarioL - 15.05.2022 / 12:22, *.wanadoo.fr

O taka krytyka na tym portalu? No szok.

odpowiedz
SzB - 15.05.2022 / 12:11, *.netfala.pl

Jak iti próbowało walczyć z ruchem kibicowskim, to podjęliśmy protest (i bardzo słusznie), jak ten upokarza i z błotem miesza nasz klub, wesoło tańczymy labada.... Okrzyki Midouski i won i oprawy skierowane do niego, z pewnością są źródłem do refleksji i motywacją do dalszych decyzji...

odpowiedz
Tymczasowy - 15.05.2022 / 11:36, *.t-mobile.pl

Idealne podsumowanie rządów nieudacznika M.

odpowiedz
Miasto Rafałka - 15.05.2022 / 11:33, *.play-internet.pl

Konstancin sypialnia czerwonych

odpowiedz
Fru - 15.05.2022 / 14:41, *.2.177

@Miasto Rafałka: kolegą zapomniał dodać świń tfuu!

odpowiedz
Ju(L)ius - 15.05.2022 / 11:20, *.vectranet.pl

Brawo Kuba!!!!

odpowiedz
Po(L)ubiony - 15.05.2022 / 09:44, *.aster.pl

Trafna analiza. Ale konkluzja chyba obok. "Prezes" MOŻE: zarządzać z doskoku, pomiatać ludźmi, pielęgnować pychę. Bo cały czas to robi. Bo publika łyka jego wszystkie ograne numery. Kupił kogo trzeba i się bawi.

odpowiedz
(L) - 15.05.2022 / 09:43, *.plus.pl

Nic dodać nic ująć.

Miiduski WON!!!!

odpowiedz
lechu47 - 15.05.2022 / 09:34, *.orange.pl

Gdy Miodek przejmowal stery, wołałem do tych zadowolonych ze zmiany na stanowisku prezesa, że jeszcze bedziecie żałować. Mówiłem, że to będzie zmiana na gorsze. Nie sądziłem jednak, że bedzie, aż tak źle.

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2022 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.