Aleksandar Vuković - fot. Mishka / Legionisci.com
REKLAMA

Konferencja pomeczowa

Vuković: Jestem dumny, że klub jest uratowany

Fumen, źródło: Legionisci.com

Aleksandar Vuković (trener Legii): Na pewno miłym akcentem kończymy ten niemiły sezon. Przynajmniej dzisiaj zwycięstwo było okazałe i zasłużone, choć uważam, że... za wysokie. Mieliśmy momentami szczęście, którego brakowało w poprzednich meczach. Najważniejsze jest to, że wygraliśmy i przynajmniej na koniec daliśmy trochę optymizmu, co czeka ten klub w następnym sezonie, bo to na pewno będą inne rozgrywki.

Po meczu otrzymałem transparent "Dziękujemy "Vuko". Jestem wdzięczny takim kibicom, że nas wspierali. To istotne, bo ci fani nie tylko byli moimi fanami, ale co ważniejsze - tego klubu. A co do koszulki... Wiktor Bołba to postać dobrze znana. Wielki człowiek. Mój przyjaciel. Chciałem przypomnieć tę postać. Odszedł za wcześnie. Przed tą rundą mieliśmy sporo rozmów. Obiecaliśmy sobie, że w tym dniu będziemy razem i będziemy mogli uczcić koniec tej sagi. On też mnie o to prosił. Także dzisiejsze zwycięstwo dedykuję jemu. Wiem, że w klubie też będą pamiętać o Wiktorze, bo na to zasługuje. Ta koszulka trafi do muzeum, bo tam jest jej miejsce. Wiktor był wzorem kibicowskim. Cześć jego pamięci.Po meczu pojawiały się gwizdy pod adresem piłkarzy, ale nie chcę odnosić się w tej chwili do takich rzeczy. Wiadomo jaki był ten sezon dla klubu, piłkarzy, kibiców. Mówiłem, że można być złym, niezadowolonym, ale kluczowe jest to, żeby zapracować na to, żeby było lepiej. Jestem wdzięczny tej grupie ludzi, bo podołała. Wydawać się mogło, że to wszystko łatwe, ale w sporcie różnie bywa, a już szczególnie w takim klubie i takich okolicznościach. Wyszliśmy obronną ręką z tej sytuacji. Wiadomo, że łatwiej kibicować gdy się wygrywa, a trudniej jest po porażkach. Zrobiliśmy 28 punktów w 16. meczach, ale statystyki są jak bikini - wszystko pokazują, choć nic nie widać. Gdy zdobywaliśmy mistrzostwo, to w 15 meczach zdobyliśmy 29 punktów. Zaczęliśmy coś budować i ten wynik jest przyzwoity, choć cały czas rzutowało na nas to, co było wcześniej.
A pamiętać należy o kontuzjach - Jędrzejczyk, Kapustka, Ribeiro, Josue, Johansson. Tych punktów mogło być więcej i wynik byłby lepszy. Jednak patrzę na ten okres zarówno z zadowoleniem, jak i niedosytem. Zawsze chcę więcej, a już szczególnie od meczu z Rakowem.

Na pewno nowe było dla mnie doświadczenie walki o utrzymanie. Tego nie doświadczyłem wcześniej, to było coś innego. Przeżyć to jest dużą wartością i będzie przydatne w przyszłości. Po Górniku powiedziałem, że utrzymanie cenię wyżej od mistrzostwa, co różnie było odebrane. Jednak ostatnio Frank Lampard przyznał po utrzymaniu Evertonu, że nie może to się równać z wygraną w Lidze Mistrzów. To jest dowodem na coś wyjątkowego. Takie miałem odczucia.

Tworzyliśmy coś innego. Na początku wyciszyłem drużynę, żeby nie było możliwości śledzenia nas wszędzie przez klubowe kamery. A tak było w szatni po niejednym meczu. Zespół potrzebował ciszy, ale wiem, że trochę szkoda, bo kilku ujęć nie można było zobaczyć. Wówczas może byłaby inna świadomość. Tak czy inaczej jestem zadowolony jak to się zmieniało na lepsze. Powiedziałem drużynie, że nie wiem czy będziemy wygrywać, ale, że będziemy inną ekipą pod kątem atmosfery, szacunku i to się udało. Każda osobowość czuła się ważna i potrzebna. Na koniec to była inna szatnia niż ta, którą przejmowałem.

Dużo dało zgrupowanie w Dubaju. Praca nad świadomością, że nie wystarczy przegonić Termalikę, Górnika Łęcznę, ale, że trzeba zdobyć więcej punktów. Później to się zacięło po meczu z Wartą, ale musiałem dać wsparcie chłopakom po remisie w Niecieczy. Wtedy chciałem pokazać, że wierzę w nich, że musimy być wytrwali. Powiedziałem, że to był historyczny punkt, bo wcześniej w trzech meczach Legia wszystkie przegrała. Istotne było przekonać drużynę, żeby nie spuszczała głowy i z Wisłą Kraków, Śląskiem i jeszcze raz z Niecieczą, odmieniliśmy swoją sytuację. Gdybyśmy nie mieli wtedy morale, to dziś bylibyśmy w miejscu Wisły Kraków. To był proces wymagający wytrwałości i przekucia porażki w coś lepszego niż tragedie, które rodzą kolejne tragedie.

Teraz szatnia jest inna i wiem co trzeba zrobić, żeby była lepsza. Wiem, że tak się stanie, bo klub ma wiedzę. Także będzie inaczej.
Zimą normalnym odruchem zawodników mogła być ucieczka, ale powiedziałem, że słowa polskiego hymnu brzmią "Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy...". Nie został on napisany dla osób bez charakteru, dla tych co uciekają, tylko dla tych, którzy o coś walczyli. I w każdym kraju można znaleźć ludzi, którzy podołali problemom. Chciałem ludzi gotowych stawić czoła wyzwaniom. Takich zostawiliśmy i tacy są dzisiaj. Tej drużynie brakuje jakości na niektórych pozycjach, bo nie wystarczy tylko siła woli. Owszem, to było coś, co było ważne i nad tym pracowaliśmy.

Czy 8, 9 czy 10. miejsce mają znaczenie... Nie chcę tego oceniać, ale na pewno nie zapisałbym tego jako powód do dumy. Jestem dumny, że klub został uratowany. Jestem przekonany, że za 10 lat to będzie coś, co będzie doceniane bardziej niż teraz. Dlatego potrzebujemy poczekać. A co będzie dalej ze mną? Teraz cieszę się, że odcinam pępowinę. Odchodzę z klubu, który mnie wypromował i dał mi szansę. Jestem wdzięczny i gotowy podjąć się następnego wyzwania. Wtedy będziemy mieć więcej odpowiedzi na to, jak sobie radzę faktycznie.

Kogo mógłbym wyróżnić? Josue. Był najtrudniejszy. W każdym meczu wyglądał tak, że może wylecieć z boiska, a ostatecznie dostał dwie żółte kartki. Wieteska był liderem, choć miewał gorszy moment. Wszołek - demon liczb. Jego brak w walce o finał Pucharu Polski i w kilku ligowych spotkaniach był dużym ciosem. Kilku zawodników, których znałem wcześniej, jak Slisz, Rosołek, Jędrzejczyk czy Pekhart - nie zawiodłem się na nich. Mógłbym wymienić praktycznie wszystkich. Rose czy Johansson, niemal wyganiani z klubu... Nie wiem czy byśmy utrzymali się bez nich. Szczególnie przy kontuzjach obrońców wiosną...

Widziałem różne protesty na Legii. Ten sezon był trudny do strawienia przez kibiców. Żyleta... Miałem różne momenty, bo mówię to, co myślę, a czasami się powstrzymuje i teraz też się powstrzymam. Historia mnie oceni i czas, który jest przed nami. Cieszę się, że mnie nie wygwizdano, bo też tego mogłem się spodziewać.

WYNIKI SONDYJak oceniasz pracę Aleksandara Vukovicia na stanowisku trenera Legii?
SUMA GŁOSÓW: 40771
START: 16.12.2021 / KONIEC: 25.05.2022

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (28)

+dodaj komentarz
Arek - 24.05.2022 / 08:55, *.t-mobile.pl

Dzięki, że odchodzisz !! Nie wracaj !!

odpowiedz
Kibic - 23.05.2022 / 22:54, *.centertel.pl

Vuko stał się legendą klubu. Dobra gra dla Legii i ratowanie klubu, w kryzysowych momentach.

odpowiedz
Kris Piaseczno - 23.05.2022 / 00:10, *.centertel.pl

Powodzenia i .... Nie poddawaj się Vukochana ma ... :-)

odpowiedz
Ju(L)ius - 22.05.2022 / 10:35, *.vectranet.pl

Dokładnie tak jak u mnie w robocie... Kierownik pipa, a dupę mu ratują zajebiści, samodzielni i oddani pracownicy, którzy bez jego pomocy (a czasami nawet wbrew jego "pomysłom") dają radę... Ciekawe co by się porobiło z Legią i miodkiem, gdyby Vuko nie zdecydował się wrócić i uratować pudlowi dupy...? A może tego byłoby potrzeba.... Wieczna prowizorka i łatanie dziur na dłuższą metę się nie sprawdzi....
Jedyny plus, że miodek ostatnio ucichł i oddał stery Jackowi.... Zobaczymy...

odpowiedz
kuba83urs - 22.05.2022 / 10:04, *.chello.pl

Vuko, dziękuję i życzę powodzenia w dalszej trenerskiej karierze.

odpowiedz
x123 - 22.05.2022 / 08:03, *.logitus.pl

Pierdu pierdu, podniecanie się i granie na jedną nutę. Uratowałem klub, jak było ciężko. Idź pajacu i nie wracaj, jesteś cienkim trenerem a to co zrobiłeś z piłkarzzami, Boruc, Włodarczyk itd, lepiej Pekharta wystawiać.

odpowiedz
Ju(L)ius - 22.05.2022 / 10:19, *.vectranet.pl

@x123: Chyba ty!

odpowiedz
Praga - 22.05.2022 / 10:28, *.t-mobile.pl

@x123:

Walnij baranka w ściane bo głupoty piszesz

odpowiedz
Arek - 22.05.2022 / 11:45, *.tpnet.pl

@x123: też już idź i nie wracaj oszołomie.

odpowiedz
Luro - 22.05.2022 / 07:52, *.chello.pl

Vuko dzięki za pomoc.. ale niektóre betonowe wybory to nawet dziecko widziało, że są błędne.

Pozdro i powodzenia

odpowiedz
Miki - 22.05.2022 / 11:52, *..

@Luro: Wiara, że skoro X jest kiepski, to na pewno w klubie jest jakiś Y, który grałby lepiej.

Vuko przyszedł do klubu który przegrywał wszystkie mecze jak leci i serio zabierał się za walkę o spadek – i zdołał go uspokoić, bez nerwów utrzymać a nawet zagrać parę ładnych meczy. Skoro uznał, że z pomocników w klubie najlepiej mu do tego pasuje Ślisz, to … może pozostali byli po prostu gorsi, jeśli nie „uniwesalnie”, to przynajmniej w kontekście zbalansowana drużyny?

odpowiedz
Tenz Żylety - 22.05.2022 / 00:27, *.play-internet.pl

Vuko mówi prawdę.To cud że udało sie utrzymać ten klub w esa.W następnym sezonie będzie trzeba się bić o utrzymanie.Brak funduszy,zmiana kadry,dług właścicielski Legie może uratować tylko akademia,ale to są lata zanim zacznie funkcjonować.Problemem są długi.200mln.Poza tym,klub nie może robić transferu+do klubu bo ma nadzór finansowy jako Spółka Akcyjna.Powiem wam jest ciężko a będzie gorzej.Legia idzie drogą Wisły.Jedyny plus jest taki że ma akademię i to jest jedyna poduszka finansowa tego klubu.

odpowiedz
Rafał Prg. Płn. - 21.05.2022 / 22:52, *.t-mobile.pl

Dobrze, że udało się utrzymać Legię w Ekstraklasie. Powodzenia w następnym etapie kariery.

odpowiedz
olew - 21.05.2022 / 22:37, *.vectranet.pl

Kłaniam się nisko i dziękuję Vuko !!! Bardzo !
Choć cieszę się, że nie prowadzisz dalej Legii ! Może kiedyś ... jeszcze raz dzięki !

odpowiedz
Ms - 21.05.2022 / 22:13, *.play-internet.pl

Nie poddawaj się Vuko stary Nasz, nie poddawaj się jeszcze przyjdzie twój czas ! ;)

odpowiedz
Hg - 21.05.2022 / 22:09, *.t-mobile.pl

Brawo dla decyzyjnych z Żylety. Po co dziękować człowiekowi który ryzykował własną karierę dla Legii i dzięki któremu nie spadamy do 2 ligi zamiast Wisły. Niektórzy mają krótką pamięć, bo jeszcze nie tak dawno było do tego bardzo blisko.Chyba zmiany powinny być nie tylko wśród zarządzających klubem...

odpowiedz
Kibic - 22.05.2022 / 03:04, *.plus.pl

@Hg: Zaryzykowal i zakonczyl kariere trenera raczej na stale, bo po tym co pokazal nikt go nie zatrudni.

odpowiedz
Paweł - 22.05.2022 / 07:58, *.play-internet.pl

@Hg: masz na myśli tych insta huligano gangusow? Oni nie zrozumieją

odpowiedz
Polak - 21.05.2022 / 22:00, *.aster.pl

Dzięki Vuko. Driver. Szacun.

odpowiedz
Legia Ochota - 21.05.2022 / 21:50, *.orange.pl

Vuko szacunek na zawsze!

odpowiedz
(L) - 21.05.2022 / 21:45, *.ilabs.pl

Dziękuję Vuko. Powodzenia.

Może z Zagłebiem Sosnowiec zrobisz awans;)

odpowiedz
mis - 21.05.2022 / 21:43, *.mm.pl

Dzieki Vuko!!!

odpowiedz
Mk - 21.05.2022 / 21:43, *.vodafonedsl.it

VUKO dziekujemy ! Powodzenia w tym nielatwym trenerskim fachu !

odpowiedz
(L)eo - 21.05.2022 / 21:40, *.t-mobile.pl

Dziękuję Vuko,że nie muszę się wstydzić jak pół Krakowa, jeszcze raz dziękuję. Ale jest jedno ale.. Praca trenera nie polega na kolesiostwie,nie polega na tym,że Ci którzy są za tobą,są z tobą to ich wystawisz. Praca trenera polega na tym,aby z CAŁEJ drużyny wyciskać maksimum,dawać szansę gry tym,którzy na to zasługują,a nie tym, których się lubi i tych którzy poszliby za tobą w ogień. Mam nadzieję,że to kiedyś trafi do Ciebie i odniesiesz duży sukces,z nami,tutaj w domu,w Legii. Powodzenia!

odpowiedz
Pab(L)o - 21.05.2022 / 21:39, *.mm.pl

Dzięki Vuko!!!

odpowiedz
Tym - 21.05.2022 / 21:36, *.net.pl

Vuko zawsze miałem szacunek do ciebie i nigdy się nie zmieniło dzięki za utrzymanie nas w ekstraklasie grałeś tym szrotem co miałeś i tyle w temacie nic więcej nie dało się zrobić więcej Polaków powinno być takich jak wszolek

odpowiedz
chrisSiekierki - 21.05.2022 / 21:32, *.vectranet.pl

Dzięki Vuko...

odpowiedz
Ibor - 21.05.2022 / 21:29, *.play-internet.pl

Dzięki

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2022 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.