Wicemistrzowie Polski 2021/22 - fot. Woytek / Legionisci.com

Koszykówka

Śląsk Wrocław 90-77 Legia Warszawa. Legia wicemistrzem Polski!

W piątym meczu finałowym play-off o koszykarskie mistrzostwo Polski Legia Warszawa przegrała na wyjeździe ze Śląskiem Wrocław 77-90. Tym samym Śląsk zdobył mistrzostwo, Legia natomiast została wicemistrzem Polski. To ogromny sukces stołecznego zespołu, którego chyba nikt się w tym sezonie nie spodziewał. W piątym meczu finałowym legioniści niestety musieli radzić sobie bez dwóch silnych skrzydłowych - Grzegorza Kulki (doznał złamania kostki w 1. meczu finałowym, w dniu piątego finału przeszedł operację) oraz Jure Skificia, który miał problemy z kolanem.

W dniu meczu we Wrocławiu Łukasz Koszarek został ojcem, a urodziny obchodził Robert Johnson.

Fotoreportaż z meczu - 158 zdjęć Woytka

Legia źle rozpoczęła to spotkanie. Gospodarze szybko osiągnęli przewagę 12-5. Trójką odpowiedział Abdur-Rahkman, ale Śląsk po chwili prowadził już 20-8. Legioniści pogubili się, do gry wkradła się nerwowość i proste błędy. O czas poprosił trener stołecznego zespołu, ale nadal tylko gospodarze zdobywali punkty. Dopiero na minutę przed końcem kwarty Łukasz Koszarek celnie rzucił za 3 punkty. Dość powiedzieć, że legioniści w pierwszej części gry zdobyli zaledwie 11 punktów, przy 27 punktach gospodarzy. Okrągłe 0 widniało przy zdobyczy punktowej jednego z dotychczasowych liderów, Roberta Johnsona. Mnóstwo strat notowali zawodnicy Legii.

Druga kwarta przyniosła niewielką poprawę w grze Legii. Goście zdołali odrobić straty i na 3 minuty przed przerwą przegrywali tylko 28-31. Abdur-Rahkman celnie rzucił za 3 punkty i mieliśmy remis 31-31, a także serię 18-0 dla Legii. Niespełna 60 sekund pozostało, kiedy Grzegorz Kamiński dwukrotnie trafił "trójki" i goście wyszli na 4-punktowe prowadzenie. Legioniści wrócili w tym spotkaniu z dalekiej podróży, wygrywając drugą kwartę aż 27-6 i prowadząc do przerwy 38-33.

Śląsk dobrze rozpoczął trzecią kwartę i szybko osiągnął 7 punktów przewagi. Do gry Legii ponownie wkradła się nerwowość. Dwa faule w ataku, kilka strat i Śląsk prowadził 56-44. Na 2 minuty przed końcem trzeciej kwarty pierwsze punkty zaliczył Johnson. Niewiele to jednak zmieniło, bo legioniści przegrali tę część 14-28. Jeśli marzyli jeszcze o przedłużeniu swoich szans na zdobycie mistrzostwa, musieli zagrać zdecydowanie lepiej.

Niestety, ostatnia kwarta przebiegała po myśli gospodarzy, którzy po dobrej serii osiągnęli 14-punktowe prowadzenie. Na parkiecie brylował Kerem Kanter. Śląsk raz po raz trafiał za 3 punkty, wykorzystując bezlitośnie każdy błąd Legii. Chociaż goście starali się i walczyli do końca, byli zdecydowanie słabsi w tym spotkaniu. Całą rywalizację przegrali 1-4.

PLK: Śląsk Wrocław 90-77 Legia Warszawa
Kwarty: 27-11, 6-27, 28-14, 29-25