Marcin Herra, Dariusz Mioduski - fot. Mishka / Legionisci.com
REKLAMA

Raport Deloitte: Legia liderem rankingu

Fumen, źródło: Legionisci.com

Legia Warszawa znalazła się jedenasty raz z rzędu w rankingu "Piłkarska liga finansowa" opracowanym przez firmę Deloitte. Choć w minionym sezonie stołeczny klub uplasował się na 10. miejscu w tabeli ekstraklasy, to wypracował przychód na poziomie 155,8 mln złotych. W porównaniu do rozgrywek 2020/2021, to wzrost o blisko 37 milionów złotych. Drugi w zestawieniu był Lech Poznań (79,1 mln zł). Kwoty te nie uwzględniają przychodów z transferów.



W sezonie 2021/2022 głównym źródłem dochodów Legii były wpływy z tytułu transmisji (65,7 mln złotych) oraz obszarów komercyjnych (53,2 mln złotych). Znaczny wzrost zaobserwowano w kategorii "dzień meczowy", gdzie przychody wyniosły 36,3 mln złotych wobec 10,2 mln w 2020/2021. W przypadku przychodów z transmisji oraz dnia meczowego kluczowe okazały się - udział Legii w rozgrywkach Ligi Europy oraz możliwość rozegrania pełnego sezonu bez ograniczeń liczb kibiców na trybunach z powodu pandemii, jak miało to miejsce w poprzednich latach.

źródło: Deloitte

Analizując ruchy transferowe wychodzące, to Legia sprzedając zawodników zagranicę odnotowała przychody w wysokości 23,9 mln złotych, zaś krajowe 0,6 mln złotych, co daje łączną kwotę w wysokości 24,5 mln zł.

Kolejnym elementem analizy były wynagrodzenia - na nie Legia przeznaczyła 48 proc. przychodów (uwzględniając wpływy z transferów). To jest trzeci wynik w lidze. Jednak jest też druga strona medalu. Uwzględniając wysokość wynagrodzeń w stosunku do osiąganego wyniku wychodzi, że Legia zapłaciła za jeden punkt... blisko 2 mln złotych. Dla porównania, Lech Poznań - 0,8 mln zł, Raków Częstochowa - 0,4 mln zł.

źródło: Deloitte

Łączne przychody klubów Ekstraklasy z działalności operacyjnej (bez uwzględnienia transferów) osiągnęły najwyższą wartość w historii rankingu Deloitte - 861 mln zł. Co istotne, przychody z dnia meczowego przekroczyły barierę 100 mln złotych. Biorąc pod uwagę dynamikę zmian, szacuje się, że przychody klubów Ekstraklasy przekroczą barierę 1 mld złotych w sezonie 2023/2024.

źródło: Deloitte
źródło: Deloitte

fot. Legionisci.com

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (37)

+dodaj komentarz
Warszawiak - 22.09.2022 / 13:26, *.chello.pl

Gdzie są pieniądze gdzie Mioduski zgarnia

odpowiedz
olew - 22.09.2022 / 13:54, *.vectranet.pl

@Warszawiak: No właśnie; sprawozdania nie notują dywidend wypłacanych Mioduskiemu, nie notują darowizn na jego lub rodziny rzecz, nie notują pożyczek udzielanych jemu lub rodzinie przez Legię , nie notują wreszcie strat nadzwyczajnych ( ...jakby Mioduski brawurowo napadał był na własne kasy, własne kasjerki, czy nie daj Bóg własnych kasjerów i ...pozostawał nieuchwytny). Może on nie zgarnia ? Sprawozdania wskazują, że Legia wszystko wydaje, wydaje więcej niż zarabia. No nie wolno tak myśleć, że on nie zgarnia ! no strach się bać !

odpowiedz
Urs72 - 21.09.2022 / 19:58, *.chello.pl

Pralka działa działa działa a gdy prąd wyłącza to ? Agregaty włączą i znów działa działa działa aż przyjdzie dzień kiedy wszystko pier.........

odpowiedz
bum - 21.09.2022 / 13:52, *.145.223

I pyk.....
Ile jeszcze to potrwa zanim ktoś zdejmie tego typa? Ten klub jest niszczony.... Niszczony jest jego potencjał ! Finansowy i marketingowy również... Złodziejstwo w legalnej postaci... Przerażające

odpowiedz
Ech... - 21.09.2022 / 05:30, *.t-mobile.pl

Deloitte to po pierwsze.
Po drugie: brak premii z tytułu mistrzostwa, pucharów, itd...
Ręka rękę myje.
Kreatywność dźwignią biznesu, tylko kiedyś prokurator może się za Pana może zabrać Panie Prezesie Właścicielu.

odpowiedz
Eldorado - 20.09.2022 / 21:49, *.174.112

48% przychodow klubu to wynagrodzenia. Wiadomo.

odpowiedz
Michał - 20.09.2022 / 17:52, *.plus.pl

No i co w związku z tym? Jak to mówią " pieniądze nie grają" i tyle w temacie. My jesteśmy LEGIA WARSZAWA i powinniśmy grać jak Legia Warszawa.....i będą mistrzostwa i będą puchary i będzie pięknie.... przynajmniej dla nas... kibiców. Pozdrawiam wszystkich Legionistów i Legionistki.

odpowiedz
olew - 20.09.2022 / 19:35, *.vectranet.pl

@Michał: To prawda, że pieniądze same nie grają, ale ich posiadanie grze nie szkodzi, lecz pomaga. Zarabiamy najwięcej - to cieszy, wydajemy za dużo - to martwi. Ale w sumie Legia ma się dobrze. Finansowo najlepiej w historii, piłkarsko lat 69-70 chyba nie powtórzymy, ale hegemonem w Polsce jesteśmy i długo będziemy.

odpowiedz
Michał - 20.09.2022 / 20:44, *.plus.pl

@olew: Co racja to racja. Pozdrawiam serdecznie i tylko LEGIA LEGIA WARSZAWA!!! Pozdro

odpowiedz
Turek z Warszawy - 20.09.2022 / 17:46, *.com.tr

Legia najbardziej zadłużony klub ekstraklasy ma największy zysk? Žart albo farsa

odpowiedz
Jacu - 20.09.2022 / 17:51, *.centertel.pl

@Turek z Warszawy : przychód nie koniecznie oznacza zysk, zwłaszcza w perspektywie kilkuletniej, z długami sięgającymi ponad 200 baniek.

odpowiedz
Mrok - 20.09.2022 / 17:32, *.com.pl

Skoro jest tak dobrze to dlaczego jest tak źle?

odpowiedz
StaryPo.eb - 20.09.2022 / 18:25, *.orange.pl

@Mrok: Dlatego, że pieniądze szczęścia nie dają. Daje je umiejętność zarządzania nimi.

odpowiedz
krislegia - 20.09.2022 / 17:21, *.matrixinternet.pl

w dup.mam waszą stronę jak kasujecie nie przychylne Darkowi koment.

nie wchodzę nie czytam nie kupuję produktów reklamujących się tutaj

dno dno dno

odpowiedz
PLEBI - 20.09.2022 / 15:33, *.t-mobile.pl

Gdzie jest siano, ja się pytam

odpowiedz
Vuko - 20.09.2022 / 16:00, *.tpnet.pl

@PLEBI: no siano to my jeszcze na papierze pozyczamy od naszego jasniepana. Zysk wiekszy i dlug tez wiekszy. Klub w dupie wlasciciel zadowolony

odpowiedz
13 - 20.09.2022 / 17:43, *.205.43

@Vuko: od kredytow nie placi sie podatkow. Wiec dlug zawsze bedzie wiekszy niz przychod. To celowe dzialanie kazdej korporacji. Bardzo zyskowne zreszta.

odpowiedz
olew - 20.09.2022 / 13:21, *.vectranet.pl

Z dnia meczowego można więcej wyciągnąć, to nasz wstyd. Dzięki nam kibolom Legia straciła na sprzedaży dwóch grajków kilka milionów eurusi. Gdyby nie to, byłoby znacznie lepiej, ale nie jest źle. Mamy chudy sezon, ale od czerwca ; znowu mistrzostwo, znowu puchary, znowu karnawał ! LEGIA to POTĘGA !

odpowiedz
parówa - 20.09.2022 / 14:08, *.chello.pl

@olew: Może dzięki tobie, na pewno nie mnie.

odpowiedz
Kondziu - 20.09.2022 / 15:15, *.t-mobile.pl

@olew: dzięki Miodkuskiemu Legia przez 5 lat straciła ponad 200 milionów, więc się zastanów nad tym co piszesz.

odpowiedz
olew - 20.09.2022 / 19:25, *.vectranet.pl

@Kondziu: Oficjalne sprawozdania finansowe Legii o tych 200 milionach milczą... rozumiem, że to metafora, ciekawe ile w takich kategoriach Legia straciłą przez nas kiboli; mecz z Ajaxem i mecz z Realem to wisienki na torcie...

odpowiedz
Syn oreszczuka - 20.09.2022 / 19:58, *.autocom.pl

@olew: z pewnością dużo mniej Legia "straciła przez kiboli" niż dzięki nim zyskała, to oczywiste.

odpowiedz
Córka Fabiana - 21.09.2022 / 09:10, *.t-mobile.pl

@Syn oreszczuka: jak wygląda mecz bez kiboli, mogliśmy się przekonać przy okazji niedawnego, towarzyskiego meczu Legii z ruskimi.

odpowiedz
Szmu(L)ki - 20.09.2022 / 12:39, *.chello.pl

Bardzo dużo Legia płaci miastu za stadion i jego dzierżawę. Sporym wydatkiem miesięcznym jest też utrzymanie nowego ośrodka szkoleniowego (wydatek jak najbardziej uzasadniony). Zapewne klub będzie szedł w stronę zmniejszenia wynagrodzeń w zespole, a wprowadzenie zaciągu młodych. Być może akademia się w końcu ogarnie i doczekamy się kolejnych Szymańskich czy Karbowników.
To sprawia, że jesteśmy poziom wyżej od większości klubów ekstraklasy i mamy fundamenty, aby być 2 poziomy wyżej w przyszłości.

Kluczowe będzie załapanie się przynajmniej do grupy w LK w następnym sezonie. Obecnie widać, że niezagrożone top4 to będzie Legia, raków, poznań i Pogoń. Cracovia i płock skończą sezon na dalszych miejscach ze sporą stratą. Więc z ligi do pucharów raczej bez problemu się dostaniemy.

Raków musi zacząć sprzedawać. Zapewne zimą przyjdą do nich oferty za czołowych piłkarzy i część będą musieli przyjąć. Lech będzie miał komfort odmówienia sprzedaży, ale zobaczymy czy wytrzymają na jesieni grę na 2 fronty. Na razie o dziwo zaczyna im to wychodzić.

odpowiedz
Jano - 20.09.2022 / 14:56, *.orange.pl

@Szmu(L)ki: Za to powinna podziękować swoim "kibicom" to oni "załatwili Legii najdroższy stadion ekstraklasy

odpowiedz
Luk - 22.09.2022 / 12:23, *.timplus.net

@Szmu(L)ki: Niestety najdroższa akademia nie równa się najlepszej, co niestety widać po młodzieży z ostatnich lat. Reasumując, jeżeli największa akademia nie jest w stanie znaleźć i oszlifować diamenty w centrum tego kraju to chyba oznacza, że jej funkcjonowanie wygląda podobnie jak pierwszej drużyny...

odpowiedz
Alan - 20.09.2022 / 11:57, *.t-mobile.pl

Niech Ci co tak wyzywają Prezesa od najgorszych poczytają te dane...choc z drugiej strony wątpię by cokolwiek z tego zrozumieli..

odpowiedz
L57 - 20.09.2022 / 12:23, *.chello.pl

@Alan: No właśnie te dane prowokują do jednego pytania: Gdzie są te ogromne pieniądze i dlaczego lądują na prywatnym koncie, a nie są inwestowane w Legię?????

odpowiedz
FOREVER LEGIA - 20.09.2022 / 12:46, *.play-internet.pl

@Alan: Nie bardzo rozumiem,co chciałeś powiedzieć tym postem.Że niby mioduski taki "dobry biznesmen"?.Biznesmen z niego jest dobry,tylko Legia coś mało z tego powodu zyskuje,a nawet często traci.Choćby piłkarzy,którzy (coraz rzadziej) się wyróżniają jakościowo,a w zamian za nich są sprowadzane podstarzałe miernoty,o których jedyne co można powiedzieć,to to,że "może jeszcze odpali".Po Twoim wpisie sądzę,że należysz do tej grupy kibiców,którzy głośno mówią"dobry jest,sprzedać go za 3mln euro",jak by sukces Legii polegał na bogaceniu się właściciela,co zresztą powiedział sam mioduski,że "o sukcesie klubu nie zawsze muszą decydować gabloty pełne trofeów".Czyli kasa misiu,kasa.......

odpowiedz
Roma - 20.09.2022 / 12:54, *.plus.pl

@Alan: Kolego o najjaśniejszym umyśle, a to zrozumiałeś "Legia zapłaciła za jeden punkt blisko 2 mln złotych"?

odpowiedz
Tymon - 20.09.2022 / 12:54, *.t-mobile.pl

@Alan: Te dochody są niczym w obliczu długu jaki ciąży na Legii dzięki "skutecznemu" zarządzaniu Legią przez kudłatego.

odpowiedz
(L) - 20.09.2022 / 13:04, *.plus.pl

@Alan:
Umiesz czytać ze zrozumieniem?

odpowiedz
Alan - 20.09.2022 / 13:10, *.t-mobile.pl

@FOREVER LEGIA :
A nie ma gablot pełnych trofeów ?To zobacz sobie ile mamy MP, PP, LE i LM odkąd DM jest w Legii...Naprawdę rok czy dwa lata posuchy nie zrobi tragedii a może wręcz przeciwnie Nas kibiców bardziej zmobilizuje bo te MP chyba trochę się niektórym przejadły patrząc np. na 3 tys frekwencję na ostatnich fetach mistrzowskich.

odpowiedz
Radek - 20.09.2022 / 13:45, *.gov.pl

@Alan: Przedstawione dane skłaniają raczej do postawienia prezesowi D. Mioduskiemu pytania które zawsze stawiał śp. Kazimierz Górski w odniesieniu do poziomu sportowego Naszej reprezentacji i piłki klubowej, tzn. "Skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle..." z poziomem sportowym Legii. W kontekście zaprezentowanego raportu tak jak L57 uważam iż dla obecnego właściciela Legii liczy się przede wszystkim jego prywatny zysk finansowy a nie sportowo-finansowy klubu. Dlaczego kibic Legii ma się jarać wzrostem jego dochodów jeśli niema to przełożenia na poziom sportowy jego klubu? Tylko dlatego żeby D. Mioduski mógł jeszcze bardziej uwierzyć w swoją wyjątkowość? To że D. Mioduski jako biznesmen może znać się na zarabianiu pieniędzy to nie oznacza iż jakoś wybitnie nimi zarządza jako właściciel Legii w kontekście jej rozwoju sportowego. W przeciwieństwie choćby do właścicieli Naszych konkurentów z np. Częstochowy czy nawet z Poznania. Liczby niestety mówią same za siebie bo jak podaje sam artykuł... "Uwzględniając wysokość wynagrodzeń w stosunku do osiąganego wyniku wychodzi, że Legia zapłaciła za jeden punkt... blisko 2 mln złotych. Dla porównania, Lech Poznań - 0,8 mln zł, Raków Częstochowa - 0,4 mln zł". I to jest największy problem Naszego klubu... dotychczasowe katastrofalne zarządzanie jego dochodami. Widać co prawda że w tym sezonie będzie pod tym względem lepiej niż w poprzednim ale to wcale nie oznacza iż kibice mają czcić D. Mioduskiego jak jakiegoś Boga.

odpowiedz
FOREVER LEGIA - 20.09.2022 / 15:04, *.play-internet.pl

@Alan: Przecież nie napisałem,że nie mamy żadnych trofeów,tylko że mioduskiemu przede wszystkim zależy na wyniku finansowym,a nie sportowym.A nawet jego kosztem,co wyraźnie widać,gdy sprzedaje zawodników "dobrych",a w zamian bierze chooiovyh.Od dawna piszę-prezes to nie kibic,a kibic to nie prezes i my,(ale nie wszyscy z N.a S. ) gramy o zupełnie inne cele.I pomijam fakt,że jest bardzo duże "rozdwojenie jaźni",gdy potraficie nawoływać "wszyscy na mecz",jednocześnie pisząc "mioduski won z Legii".

odpowiedz
Alan - 20.09.2022 / 16:25, *.t-mobile.pl

@FOREVER LEGIA :

Bo rozdwojenie jaźni to niestety nieodłączny element kibolstwa...jeszcze do tego nie przywykłeś ?

odpowiedz
PiotrŻo(L)iborz - 20.09.2022 / 23:14, *.plus.pl

@Radek: Zielu teraz zarządza, więc kiełbasy w górę i tylko czekajmy jak koszty spadną a wyniki pójdą do przodu, niestety poprzednik myślał, raczej o swoim portfelu a nie o Legii.

odpowiedz