Robert Lewandowski po zmarnowanym rzucie karnym - fot. Piotr Kucza / FotoPyK

MŚ 2022

Meksyk 0-0 Polska. Stracona szansa

Mishka, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

W pierwszym meczu podczas mistrzostw świata 20222 w Katarze reprezentacja Polski zremisowała z Meksykiem 0-0. Pierwsza połowa była bezbarwna. Na początku drugiej części gry rzutu karnego nie wykorzystał Robert Lewandowski. Ta sytuacja mogła przesądzić o końcowym wyniku. W spotkaniu nie wystąpił Artur Jędrzejczyk. 26 listopada o godzinie 14:00 rywalem Polaków będzie Arabia Saudyjska.

Spotkanie rozpoczął zespół Meksyku i to on prowadził atak pozycyjny. W 5. minucie bardzo poważny błąd popełnił Jakub Kiwior, który stracił piłkę blisko własnego pola karnego. Na szczęście jednak przeciwnik nie zdołał wykończyć dośrodkowania. W odpowiedzi mieliśmy dalekie podanie na wolne pole do Jakuba Kamińskiego, jednak rywal wybił piłkę na róg. W 12. minucie ponad bramką uderzył Hector Moreno.

Pierwszy kwadrans to dosyć niskie tempo gry, niewiele było też klarownych sytuacji. Dopiero w 26. minucie dobrą sytuację mieli Meksykanie, jednak Alexis Vega przestrzelił. Chwilę później Polacy złamali linię spalonego, Szczęsny wyszedł z bramki, jednak Luis Chavez nie trafił do bramki, a jeszcze jeden z zawodników zagrał ręką. Kolejne minuty to okres mało ciekawej gry, z niewielką optyczną przewagą po stronie Meksyku. W 44. minucie Piotr Zieliński popełnił błąd przy wyprowadzeniu piłki, co zakończyło się stratą. Szczęśliwie, rywale nie potrafili wykorzystać prezentu. Chwilę później Sanchez uderzył na bramkę, a piłka po interwencji Szczęsnego wyszła za linię końcową. Sędzia doliczył 2 minuty. Warto podkreślić, że Meksykanie oddali tylko 4 strzały w pierwszej części spotkania, przy 1 uderzeniu Polaków.

Kibice Legii z flagą na meczu reprezentacji - fot. Piotr Kucza / FotoPyK

Na drugą połowę reprezentacja Polski wyszła z jedną zmianą w składzie - Krystian Bielik zastąpił słabo spisującego się Nicolę Zalewskiego. W pierwszych minutach rywale mieli kilka sytuacji. Polacy z kolei w 54. minucie stanęli przed szansą na zdobycie bramki, jednak Robert Lewandowski został zablokowany. Wydawało się, że mogło tam dojść do przewinienia, ponieważ napastnik Polski trzymany był za koszulkę. I rzeczywiście - interweniowali sędziowie VAR, a arbiter główny po obejrzeniu sytuacji podyktował rzut karny. Do piłki podszedł oczywiście sam poszkodowany. Niestety, Guillermo Ochoa wyczuł intencje strzelca i obronił to uderzenie. Szkoda, bo Polska nie miała zbyt wielu sytuacji w tym spotkaniu.

Dużo nerwowości wkradło się w poczynania zawodników w kolejnych minutach. W 64. minucie doskonałą interwencją popisał się Wojciech Szczęsny, który sparował zaskakujący strzał głową. Kilka minut później rywale wykonywali rzut wolny z lewej strony boiska, ale mocna wrzutka nie trafiła do żadnego z piłkarzy z Meksyku.

W 72. minucie na placu gry pojawił się Przemysław Frankowski, który zastąpił Sebastiana Szymańskiego. Niewiele się jednak zmieniło w obrazie spotkania. To rywale dominowali, prowadzili grę. W 81. minucie niecelnie na bramkę uderzał Alexis Vega. Jeszcze na ostatnie minuty wszedł Arkadiusz Milik, który miał wzmocnić siłę ofensywną reprezentacji Polski. Sędzia doliczył 7 minut. W 90+3 szansę miał Jakub Kamiński, ale słabym strzałem nie mógł zaskoczyć bramkarza. Chwilę później mocno uderzał Grzegorz Krychowiak, jednak przestrzelił. Wynik nie uległ już zmianie i mecz zakończył się remisem 0-0.

Meksyk 0-0 Polska

Meksyk: 13. Guillermo Ochoa, 3. Cesar Montes, 15. Hector Moreno, 23. Jesus Gallardo, 19. Jorge Sanchez, 4. Edson Alvarez, 16. Hector Herrera (71' 8. Carlos Rodriguez), 24. Luis Chavez, 10. Alexis Vega (84' 21. Uriel Antuna), 20. Henry Martin (71' 9. Raul Jimenez), 22. Hirving Lozano
trener: Gerardo Martino

Polska: 1. Wojciech Szczęsny, 18. Bartosz Bereszyński, 14. Jakub Kiwior, 15. Kamil Glik, 2. Matty Cash, 21. Nicola Zalewski (46' 6. Krystian Bielik), 10. Grzegorz Krychowiak, 13. Jakub Kamiński, 20. Piotr Zieliński (87' 7. Arkadiusz Milik), 19. Sebastian Szymański (72' 24. Przemysław Frankowski), 9. Robert Lewandowski
trener: Czesław Michniewicz

żółte kartki: Sanchez, Moreno - Frankowski