fot. Woytek / Legionisci.com
REKLAMA

Statystyczne podsumowanie rundy jesiennej

Maciej Frydrych i Woytek, źródło: Legionisci.com

Półtora tygodnia temu legioniści zakończyli zmagania w 2022 roku. Runda jesienna była zdecydowanie lepsza od zeszłorocznej, o której cały czas próbujemy zapomnieć. Jak wyglądają statystyki ostatnich miesięcy w Legii? Zapraszamy na tradycyjne podsumowanie.

Mecze Legii

11 (55%)
ZWYCIĘSTWA
6 (30%)
REMISY
3 (15%)
PORAŻKI


Mając w pamięci fatalny sezon 2021/22, przy Łazienkowskiej mało kto mówił o mistrzostwie, a co dopiero o dublecie. Inną drogę przyjęli zawodnicy, którzy starali się otwarcie mówić o najwyższych celach, jakie im przyświecają, jednak ich głos był wyciszany. Kosta Runjaić bardziej realistycznie podchodził tematu, bo był świadomy, że do rywalizacji z najlepszymi potrzebuje wzmocnień. Wiele osób nie daje szans Legii na 17. takie trofeum w historii, gdyż niezawodny jest Raków Częstochowa i przed rundą wiosenną wypracował solidną zaliczkę.



Twierdza w Warszawie

Legioniści we wszystkich rozrywkach zwyciężali 11-krotnie, czyli górą byli w ponad połowie meczów. Zeszłej jesieni odnieśli o cztery zwycięstwa więcej, ale stanowiło to zaledwie 42% wszystkich spotkań - statystykę bowiem poprawiały dobre wyniki na europejskich salonach. W niedawno zakończonej rundzie do 11 wygranych dołożyli 6 remisów i zaledwie 3 porażki. Legia przegrała z dwoma rewelacjami początku sezonu z Cracovią (0-3) i Wisłą Płock (1-2) oraz liderem Rakowem Częstochowa (0-4). Oczywiście tak wysokie porażki jak z krakowianami czy częstochowianami nie powinny się zdarzać Legii, jednak były to wpadki, a nie długotrwałe okresy marazmu. Dodatkowo ważnym aspektem jest fakt, że Legia zakończyła rundę jako zespół niepokonany przed własną publicznością. Przy Łazienkowskiej podopieczni Runjaicia zwyciężali sześciokrotnie, a dwa razy podzielili się punktami (Pogoń Szczecin 1-1, Górnik Zabrze 2-2). Trzeba jednak pamiętać, że podczas rundy jesiennej z najmocniejszymi rywalami, jak Raków, Lech Poznań czy Widzew Łódź rywalizowaliśmy na wyjazdach, więc czas na ocenę twierdzy przyjdzie na wiosnę. To właśnie spotkania na obcych stadionach zdecydowanie psują statystykę. Legia poza Warszawą trzykrotnie zwyciężała i tyle samo razy remisowała oraz przegrywała. We wszystkich rozgrywkach warszawiacy zdobywali średnio 1,95 punktu na mecz.

Bilans meczów u siebie i na wyjeździe

Ogółem
Liczba meczów: 20 (11-6-3)
Bramki: 32-23
Średnia pkt na mecz: 1,95
Gole strzelone/stracone na mecz: 1,6/1,15
Liczba meczów bez zdobytej bramki: 4
Liczba meczów bez straconej bramki: 8

U siebie
Liczba meczów: 8 (6-2-0)
Bramki: 14-6
Średnia pkt na mecz: 2,5
Gole strzelone/stracone na mecz: 1,75/0,75

Na wyjeździe
Liczba meczów: 12 (5-4-3)
Bramki: 18-17
Średnia pkt na mecz: 1,58
Gole strzelone/stracone na mecz: 1,5/1,42



Strzelanie i bronienie? Przeciętnie

Legia jest dopiero siódmym zespołem w tabeli Ekstraklasy pod względem zdobytych bramek. "Wojskowi" w lidze strzelili 24 gole, co daje zaledwie 1,41 bramki na spotkanie. Nieznacznie lepszym wynikiem mogą się pochwalić nawet Górnik Zabrze czy Jagiellonia Białystok, a Raków zdobył o 11 bramek więcej. Jak broni Legia? Również przeciętnie. Tym razem pod względem straconych goli warszawiacy plasują się na szóstej lokacie za Wartą Poznań. W lidze Kacper Tobiasz piłkę z siatki wyjmował 19-krotnie, czyli średnio 1,12 razy na mecz. Jak widać, statystycznie Legia nie kończy spotkań z czystym kontem, choć w rzeczywistości takich było aż siedem. Podobniej Jak przy nie najlepszej liczbie strzelonych goli problemu doszukiwać możemy się w bardzo nieskutecznych piłkarzach ofensywnych, do czego przejdziemy później, tak defensywa warszawiaków na papierze wygląda przyzwoicie. W Pucharze Polski statystyki ofensywne są lepsze, bo w trzech meczach strzeliliśmy osiem goli, jednak straciliśmy cztery. Podsumowując, stołeczny klub w rundzie jesiennej we wszystkich rozgrywkach zdobywał 1,6 bramki na mecz, a tracił 1,15.

W czubie obrońca

Najlepszym strzelcem legionistów jest Josue, który we wszystkich rozgrywkach strzelił osiem goli. Kapitan jest również liderem w klasyfikacji asyst, tych zanotował pięć. Portugalczyk aż trzy trafienia odnotował w Pucharze Polski, więc warto również docenić Filipa Mladenovicia, który wraz z Josue są najlepszymi strzelcami Legii w lidze. Serb ogółem zdobył pięć bramek, co jest świetnym wynikiem, zważając na jego pozycję. Podobnie wygląda klasyfikacja asystentów, gdzie "Mladen" również zajmuje drugie miejsce z czterema ostatnimi podaniami na koncie. Napastników możemy szukać dopiero na trzecim miejscu podium. Carlitos oraz Ernest Muci we wszystkich rozgrywkach strzelili po trzy gole, a Maciej Rosołek i Blaz Kramer po jednym. Ta statystyka w słabym świetle stawia ofensywnych graczy Legii, której ewidentnie brakuje bramkostrzelnego snajpera. Warto zaznaczyć, że Hiszpan i Albańczyk zanotowali po trzy asysty, a przed nimi z czterema jest Paweł Wszołek.

Lubimy końcówki

Kilkakrotnie w tym sezonie legioniści ratowali wynik spotkania w końcowych minutach meczu. Taka sytuacja miała miejsce między innymi w starciu z Miedzią Legnica (1-0), ligowej potyczce z Lechią (2-1) czy podczas pucharowego spotkania w Gdańsku (2-2). Nic dziwnego, że najczęściej warszawiacy do siatki rywali trafiają między innymi podczas ostatniego kwadransa gry, tak było aż siedem razy. Tyle samo bramek zdobyli w okresie od 16. do 30. minuty. Trzeba zaznaczyć, że podczas ostatniego kwadransa legioniści tracili również najwięcej goli. Może to świadczyć o dekoncentracji lub bardziej otwartej grze, czyli częstego ratowania wyniku. Ciekawym aspektem jest fakt, że w lidze podopieczni Runjaicia ani razu nie zdobyli gola przed 15 minutą, a w tym czasie stracili dwa.

20 meczów Rosołka

W każdym spotkaniu aktualnego sezonu wystąpili Paweł Wszołek i Maciej Rosołek. Pierwszy z nich zawsze wychodził w pierwszym składzie, za to "Rossi" ośmiokrotnie na placu gry pojawiał się jako zmiennik. W sumie "Wszołi" na murawie spędził 1614 minut. Jest dwóch legionistów, którzy go przebili. Josue na boisku występował przez 1699 minut, a Bartosz Slisz rozegrał osiem minut więcej od Wszołka.

Żółty Jędrzejczyk

Jesienią piłkarze Legii 57 razy napominani byli żółtymi kartkami. Aż 10 z nich otrzymał Artur Jędrzejczyk, a tylko o dwie mniej Filip Mladenović. Dwukrotnie zespół z Warszawy kończył mecze w dziesiątkę - po jednej czerwonej kartce otrzymali Jędrzejczyk i Mateusz Wieteska.
Lista kartkowiczów:

10 - Artur Jędrzejczyk
8 - Filip Mladenović
7 - Josue
4 - Lindsay Rose, Bartosz Slisz
3 - Bartosz Kapustka, Maik Nawrocki, Mateusz Wieteska
2 - Rafał Augustynia, Makana Baku, Blaz Kramer, Yuri Ribeiro
1 - Carlitos, Ihor Charatin, Mattias Johansson, Lirim Kastrati, Ernest Muci, Maciej Rosołek, Paweł Wszołek

Gole strzelone i stracone

Gole: z akcji nogą z główki ze stałych fragmentów gry samobójcze

Wszystkie gole Legii w rundzie jesiennej 2021/22

Wszystkie gole Legii w rundzie jesiennej 2021/22

Gole strzelane i tracone w przedziale czasowym

Gole strzelane i tracone w przedziale czasowym




Klasyfikacja kanadyjska sezonu 2022/23 (Ekstraklasa, Puchar Polski)

Piłkarzgoleasystysumameczeminuty
Josue8513191699
Mladenović549151365
Wszołek347201614
Carlitos33613883
Muci336191111
Kapustka123191113
Rose22161017
Kramer1110205
Ribeiro1110603
Johansson1111878
Augustyniak1114967
Nawrocki11141070
Rosołek11201134
Pich1113352
Baku1115727

Stan na 18.11.2022.
* Do asyst nie są wliczane akcje, w których zawodnik wywalczył rzut karny/rzut wolny.


SONDACzy wierzysz w mistrzostwo Polski Legii Warszawa w sezonie 2022/23?

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (8)

+dodaj komentarz
Jacq - 28.11.2022 / 03:42, *.play-internet.pl

W klasyfikacji Kanadyjskiej dwa pierwsze miejsca dla zawodników,których za chwilę możemy stracić...

odpowiedz
smoła - 25.11.2022 / 08:31, *.orange.pl

Zagadka nr 1 - Co w Legii robi Pich ?
Zagadka nr 2 - Co w Legii robi Hładun ?
Nie potrafię tego odgadnąć, ktoś pomoże ?

odpowiedz
Darek - 24.11.2022 / 18:05, *.tpnet.pl

I tak jesteśmy wysoko w tabeli. Biorąc pod uwagę, że Wszołek,Pich i Baku czyli nasze skrzydła nic nie grali.A nasi napastnicy w trójkę Carlitos,Kramer i Rosołek razem strzelili dwa gole w dupoklasie.

odpowiedz
Pan - 24.11.2022 / 09:58, *.centertel.pl

Rossi , Wszołi ? bądźcie poważni

odpowiedz
Czytelnik - 24.11.2022 / 09:40, *.tpnet.pl

Pierwszy wykres do poprawy ilość remisów ze zwycięstwami jest zamieniona, wskaźnik procentowy jest dobrze:)

odpowiedz
Tomek - 23.11.2022 / 15:01, *.113.189

"Przy Łazienkowskiej podopieczni Runjaicia zwyciężali sześciokrotnie, a raz podzielili się punktami (Pogoń Szczecin 1-1)". Coś tu nie pasuje bo był też remis z Górnikiem 2:2

odpowiedz
Arek - 23.11.2022 / 16:56, *.tpnet.pl

@Tomek: przecież jest. Chyba, że wcześniej nie było i poprawili.

odpowiedz
onomatopeja22 - 23.11.2022 / 13:43, *.interkam.pl

Poczaekajcie jak sie zima skonczy-brak wzmocnien i brak przedluzenia umow z Josue i Mladenem-cienko to widze o cienko.brakuje nam skrzydlowego pomocnika do Josue i PO.pozegnalbym Johansona Rosolka

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2022 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.