Dariusz Mioduski, Marcin Herra - fot. Mishka / Legionisci.com
REKLAMA

Mioduski: Polska to nieodkryty i niedoceniany klejnot

źródło: Reuters - Wiadomość archiwalna

Prezes Legii Warszawa, Dariusz Mioduski jest jednym z uczestników Financial Times Business of Football Summit w Londynie. - Polska to nieodkryty i niedoceniany klejnot europejskiego futbolu. Pod względem wartości mamy konkurencyjną strukturę podobną do Premier League, mimo że nie mamy sponsoringu rządowego ani inwestycji oligarchów - powiedział Mioduski, cytowany przez agencję Reuters.

- Nasze kluby rozwinęły się organicznie, rozwinęły infrastrukturę, zainwestowały w zawodników – tylko dzięki wsparciu kilku osób prywatnych, które dbają o kluby i są zaangażowane w ich ulepszanie. Teraz jesteśmy w punkcie, w którym nasze kluby są dobrze zarządzane i dysponują pulą talentów, gdzie prywatne inwestycje, takie jak private equity, mogą przenieść kluby i ligę na wyższy poziom - dodał.- Polska liga jako całość rozwija się wolniej, ale w znacznie bardziej konkurencyjny sposób, a drużyny maksymalizują swoje ograniczone zasoby. W najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce, Ekstraklasie, każdy klub posiada równy udział w lidze, który wynosi 92,8% udziałów, podczas gdy krajowy związek piłkarski (PZPN) posiada pozostałe 7,2%. Większość tych drużyn, nawet kluby z drugiej ligi, ma bardzo dobrą nowoczesną infrastrukturę stadionową i coraz więcej inwestuje w swoje akademie i rozwój zawodników. Jesteśmy w pierwszej dziesiątce pod względem praw medialnych, obecnie na poziomie 55-60 mln euro przychodów rocznie, które wzrosną do 75-80 mln euro wraz z nowym cyklem rozpoczynającym się w przyszłym sezonie.

Mioduski nie ukrywa, że liga jest gotowa na doinwestowanie.

- Liga jest bardzo dobrze zarządzana, produkuje własne wysokiej jakości transmisje wszystkich meczów i rozwija szereg cyfrowych narzędzi i zasobów, które bardzo dobrze przygotują ją do przyszłej komercjalizacji. To, czy coś się wydarzy, zależy od osiągnięcia konsensusu przez wszystkie kluby. Ale coś może się wydarzyć w ciągu najbliższych dwóch lat, już widzimy zainteresowanie ze strony inwestorów.

REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.