Falstart

Czechy 3-1 Polska

Woytek, źródło: Legionisci.com - Wiadomość archiwalna

Pierwszy mecz reprezentacji Polski pod wodzą trenera Fernando Santosa okazał się bardzo dużym rozczarowaniem. "Biało-Czerwoni" przegrali w Pradze z Czechami 1-3.

Spotkanie rozpoczęło się znakomicie dla gospodarzy, którzy już w 27. sekundzie objęli prowadzenie. Daleki wrzut z autu wykonał Vladimir Coufal, a głową futbolówkę do siatki skierował Ladislav Krejci. Polacy nie zdążyli otrząsnąć się po stracie pierwszego gola, a chwilę później Wojciech Szczęsny musiał skapitulować po raz drugi. W 3. minucie David Jurasek uciekł lewym skrzydłem i dograł na piąty metr do Tomasa Cvancary, który z dołożył nogę i nie dał szans bramkarzowi Polski. W 8. minucie boisko z powodu urazu musiał opuścić Matty Cash, w jego miejsce wszedł Robert Gumny. W kolejnych minutach nadal przeważali Czesi. Polacy mieli problemy z wymianą kilku dobrych podań. Dopiero w 20. minucie Przemysław Frankowski oddał strzał z 15 metrów, ale obronił go Jiri Pavlenka. Tuż przed przerwą powinno być 3-0, ale Szczęsny dwukrotnie uratował kolegów broniąc strzały Cvancary.

Drugą część meczu "Biało-Czerwoni" rozpoczęli odważniej i dłużej utrzymywali się przy piłce. W 55. minucie po rzucie rożnym Robert Lewandowski strzelił za lekko by zaskoczyć golkipera gospodarzy. W 61. minucie Czesi przeprowadzili szybki kontratak. Sam na sam ze Szczęsnym znalazł się Cvancara, ale dobrze spisał się bramkarz reprezentacji Polski. Niestety trzy minuty później skapitulował po raz trzeci. Aleks Kral znalazł się w polu karnym i podał na piąty metr do Jana Kuchty, który wpakował piłkę do siatki. W 67. minucie po zagraniu ręką Krejci tuż przed polem karnym niecelnie z rzutu wolnego uderzał Piotr Zieliński. Trzy minuty przed końcem regulaminowego czasu gry Polacy zdobyli honorową bramkę. Po rzucie rożnym strzał z ostrego kąta oddał Michał Skóraś, ale piłka trafiła prosto pod nogi Damiana Szymańskiego, który z bliska posłał ją do bramki.

Czechy 3-1 (2-0) Polska
1-0 - 1' Krejci
2-0 - 3' Cvancara
3-0 - 61' Kral
3-1 - 87' Szymański

Czechy: 23. Jiří Pavlenka - 3. Tomáš Holeš, 4. Jakub Brabec, 8. Ladislav Krejčí - 5. Vladimír Coufal (71' 13. David Douděra,), 21. Alex Král, 22. Tomáš Souček, 9. Adam Hložek (89' 17. Václav Černý), 15. David Jurásek (89' 6. Jaroslav Zelený) - 19. Tomáš Čvančara (65' 10. Mojmír Chytil), 11. Jan Kuchta (71' 7. Antonín Barák)

Polska: 1. Wojciech Szczęsny - 2. Matty Cash (9' 17. Robert Gumny), 5. Jan Bednarek, 14. Jakub Kiwior, 16. Michał Karbownik (46' 18. Michał Skóraś) - 10. Sebastian Szymański (65' 21. Nicola Zalewski), 8. Karol Linetty (77' 4. Damian Szymański), 6. Krystian Bielik (46' 11. Karol Świderski), 20. Piotr Zieliński, 19. Przemysław Frankowski - 9. Robert Lewandowski

żółte kartki: Souček, Brabec

sędziował: Anastássios Sidirópoulos (Grecja)