fot. Mishka / Legionisci.com
REKLAMA

Przepis o młodzieżowcu pozostaje bez zmian

Woytek, źródło: PZPN

Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej przyjął w piątek uchwałę w sprawie zasad udziału zawodników młodzieżowych w rozgrywkach PKO BP Ekstraklasy w sezonie 2023/2024. Przepisy pozostały dokładnie takie same, jak w trwających rozgrywkach.Każdy klub uczestniczący w PKO BP Ekstraklasie jest zobowiązany do zapewnienia udziału w tych rozgrywkach dowolnej liczby zawodników młodzieżowych w łącznym wymiarze czasu gry nie krótszym niż 3000 minut w danym sezonie, przy czym:

a) w przypadku rozegrania przez zawodników młodzieżowych w jednym meczu łącznie więcej niż 270 minut, w ewidencji danej drużyny zostanie uwzględnione jedynie 270 minut rozegranych w tym meczu;
b) minuty rozegrane w doliczonym czasie gry w pierwszej i drugiej połowie zawodów nie są uwzględniane w ewidencji.

Przykład: W meczu ekstraklasy zawodnicy młodzieżowi jednej z drużyn rozegrali łącznie 360 minut. W ewidencji tej drużyny zostanie uwzględnione jedynie 270 minut rozegranych przez zawodników młodzieżowych w tym meczu.

W przypadku rozgrywek PKO BP Ekstraklasy, zawodnikiem młodzieżowym jest zawodnik posiadający obywatelstwo polskie, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie danego sezonu rozgrywkowego, kończy 22. rok życia oraz zawodnik młodszy.

Przykład: W sezonie 2023/2024 zawodnik posiadający obywatelstwo polskie i urodzony w roku 2002 lub młodszy spełnia kryteria wymagane do uznania za zawodnika młodzieżowego.
Przykład: W sezonie 2023/2024 zawodnik posiadający obywatelstwo polskie i urodzony w roku 2001 nie spełnia kryteriów wymaganych do uznania za zawodnika młodzieżowego.
Przykład: W sezonie 2023/2024 zawodnik posiadający obywatelstwo niemieckie i urodzony w roku 2003 nie spełnia kryteriów wymaganych do uznania za zawodnika młodzieżowego.

W sytuacji, gdy klub uczestniczący w rozgrywkach PKO BP Ekstraklasy nie spełni w danym sezonie tego wymogu, będzie zobowiązany do wniesienia opłaty na rzecz PZPN w wysokości:

a) 3.000.000 zł – w przypadku udziału w rozgrywkach dowolnej liczby zawodników młodzieżowych w łącznym wymiarze czasu gry 999 minut lub krótszym;
b) 2.000.000 zł – w przypadku udziału w rozgrywkach dowolnej liczby zawodników młodzieżowych w łącznym wymiarze czasu gry od 1000 do 1999 minut;
c) 1.000.000 zł – w przypadku udziału w rozgrywkach dowolnej liczby zawodników młodzieżowych w łącznym wymiarze czasu gry od 2000 do 2499 minut;
d) 500.000 zł – w przypadku udziału w rozgrywkach dowolnej liczby zawodników młodzieżowych w łącznym wymiarze czasu gry od 2500 do 2999 minut.

Suma wpłat, o których mowa powyżej, zostanie przeznaczona na wskazane przez PZPN zadania związane ze szkoleniem młodzieży. Opłaty wnosi się w terminie 30 dni od zakończenia sezonu rozgrywkowego. Brak realizacji opłaty w terminie może być przedmiotem postępowania prowadzonego przez Komisje Dyscyplinarną PZPN i/lub Komisję ds. Licencji Klubowych PZPN.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (5)

+dodaj komentarz
L fan - 28.05.2023 / 10:23, *.chello.pl

Obecny pożal się Boże miszcz pokazał gdzie ma te przepisy

odpowiedz
Arek - 28.05.2023 / 00:40, *.tpnet.pl

A dla mnie przepis bez sensu. Młody, stary, jaka to różnica? Jak jesteś dobry, to grasz. Jak nie, siedzisz na dupie i tyle.

odpowiedz
SEBO(L) - 27.05.2023 / 14:39, *.76.14

W Płocku i Wrocławiu doskonale rozumieją ten przepis. Tam dołączyli do kadry, przeżywających JUŻ drugą piłkarską młodość, Janusa i Pawelca... :)

odpowiedz
oLaf - 27.05.2023 / 14:06, *.vectranet.pl

wg. mnie przepis o młodzieżowcu typu. min. 3 młódych w każdym meczu powinien być tylko w 1 lidze (i niższych też) !!! To tam ma się promować polska młódzież!!!

W Ekstraklasie trudno zmuszać klub żeby - w praktyce- w każdym meczu grał 1 młody (w realu (kontuzje etc.) trzeba by mieć min. 2-3 DOBRYCH młodych), szczególnie dla 4-ch najlepszych drużyn to może być duże obciążenie (vide Raków sobie nie poradził).

Z drugiej strony jakoś tych słabych młodych trzeba ciągnąć za uszy.... i weź tu bądź mądry ; )

odpowiedz
Wycior - 27.05.2023 / 14:20, *.t-mobile.pl

@oLaf: dla mnie przepis jest dobry - szczególnie, że kilku młodych skorzystało z szansy promocji. Co do tych odstających poziomem to wolę jak chrzest bojowy przechodzi młody Polak niż portugalski no-name z 4 poziomu rozgrywkowego. A kluby zawsze mają wyjście - nie chcesz szkolić młodzieży, zawsze możesz płacić…

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2023 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.