REKLAMA

Czyte(L)nia

Biblioteka legionisty: Przewodnik Sportowy - Polskie ligi piłkarskie (258)

Bodziach, źródło: Legionisci.com

Kolejny numer kwartalnika wydawanego przez Kanał Sportowy wydany został w formie skarbu kibica polskich lig piłkarskich. Ten jednak różni się diametralnie od tradycyjnych skarbów kibica, gdzie dominują kadry zespołów, terminarz i podstawowe informacje nt. danego klubu.

Tutaj autorzy przygotowali liczące 424 strony wydawnictwo, w którym przedstawiono 126 drużyn od ekstraklasy do trzeciej ligi włącznie. A wszystko to w formie ciekawych historii dotyczących poszczególnych klubów (alfabetycznie liga po lidze). Przy okazji każdego klubu ekstraklasy znajdziemy dodatkowo krótki wywiad, sporo ciekawostek, i co nieco statystyk. Kadrę zespołu również. Klubom ekstraklasy poświęcono około 200 stron, zespołom I-ligowym - 110, drugoligowcom - 38, a zespołom trzeciej ligi - ponad 70.Fani Legii na pewno lekturę rozpoczną od kilkustronicowego tekstu poświęconego stołecznemu klubowi. Jest też wywiad z Markiem Jóźwiakiem. Ale ciekawych rzeczy poświęconych Legii znajdziemy więcej. I to nie tylko w krótkiej charakterystyce naszych III-ligowych rezerw. W przypadku Piasta Gliwice, cały tekst poświęcono "Vuko", i zdecydowana większość tejże historii dotyczy Legii. "Vuković, czyli sztuka zrywania łatki" - polecamy lekturę z czystym sumieniem.

Ponadto w przypadku Górnika Zabrze, przytoczony został przez red. Tomasza Lipińskiego mecz Legia - Górnik decydujący o tytule mistrza Polski z sezonu 1993/94. Autor, będący wówczas na trybunach pośród kibiców Legii, zastanawia się, czy sędzia Redziński podejmował słuszne decyzje, wyrzucając z boiska trzech piłkarzy Górnika, i jak potoczyłyby się losy zabrzańskiego klubu, gdyby to jednak on triumfował wówczas przy Łazienkowskiej. "Tomasz Hajto w końcówce meczu biegał za Redzińskim i ciągle go krytykował, wyzywał, ewidentnie prowokował. W normalnych okolicznościach zobaczyłby czerwoną kartkę i sędzia miałby święty spokój. Jednak gdyby wykluczył czwartego zawodnika Górnika, to w myśl regulaminu musiałby przedwcześnie zakończyć mecz. Rzecz bez precedensu w ekstraklasie. Skandal zrobiłby się jeszcze większy. Sędzia także to miał pod kontrolą" - czytamy.

Wydawnictwo, które kosztuje 44,90 zł na pewno, szczególnie ze względu na sporą objętość, ale i naprawdę wartościowe teksty, zapewni lekturę na długie jesienne wieczory.

Tytuł: Przewodnik Sportowy 2 - Polskie ligi piłkarskie 2023/24
Autor: Krzysztof Stanowski, Kamil Gapiński, Przemek Rudzki, Jakub Białek, Mateusz Janiak, Szymon Janczyk, Michał Kołkowski, Tomasz Lipiński, Jakub Majewski, Jan Mazurek, Przemysław Michalak, Leszek Milewski, Jakub Olkiewicz, Paweł Ożóg, Paweł Paczul, Dominik Piechota, Wojciech Piela, Szymon Piórek, Norbert Skórzewski, Damian Smyk, Marcin Stus, Szymon Szczepanik, Michał Trela, Kamil Warzocha, Sebastian Warzecha, Maciej Wąsowski.
Wydawnictwo: Kanał Sportowy
Rok wydania: 2023
Liczba stron: 424
Cena: 44,90 zł

Więcej recenzji książek w dziale Biblioteka legionisty.


REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (7)

+dodaj komentarz
okładka - 19.11.2023 / 00:08, *.autocom.pl

Szczerze, jakby nie dali takiego wielkiego ksp na tej okładce i wcisnęli tam jeszcze w okolicy Herbu Legii choćby po maleńkim herbie Hutnika i Ursusa to by by o wiele lepiej to wyglądało :)

odpowiedz
Draper - 19.11.2023 / 14:03, *.aster.pl

@okładka:
a gdzie herb Gwardii Warszawa lub herb Warszawianki - parę sezonów zagrali w Lidze; Warszawianka nigdy nie spadła z Ligi

odpowiedz
Peter - 19.11.2023 / 16:04, *.vectranet.pl

@Draper: Jeśli Koledzy nie zauważyli to na okładce są herby klubów AKTUALNIE występujących od ekstraklasy do III ligi. Gwardia nie istnieje od kilku lat grając ostatnio w B klasie a sekcja piłkarska Warszawianki została zlikwidowana w latach 70-tych. Ursus i Hutnik grają w lidze IV a KSP w I, dlatego jej herb jest większy. Serio na to nie wpadliście?

odpowiedz
Lfan - 19.11.2023 / 16:21, *.centertel.pl

@Draper: chodzi o druzyny ktore graja a nie ktore nie istnieja. To bardziej Skarb Kibica niz kronika.

odpowiedz
023L - 18.11.2023 / 18:40, *.play-internet.pl

Jest spoko, jak stare wielkie skarby kibica

odpowiedz
grzesiek - 18.11.2023 / 15:29, *.centertel.pl

fajnie, że wydawnictwa nie ograniczają sie tylko do e-booków, pomijając fakt nowoczesności. Chyba dobrze dać odpoczáć odczom od ekranów i poczytać cokolwiek pisanego na kartce papieru.

odpowiedz
Peter - 18.11.2023 / 13:59, *.vectranet.pl

Może być ciekawe.

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2023 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.