REKLAMA

Czyte(L)nia

Biblioteka legionisty: Sto na sto (274)

Bodziach, źródło: Legionisci.com

W 2022 roku wydana została książka "Sto na sto, czyli 100 najlepszych tenisistek i tenisistów w 100-leciu Polskiego Związku Tenisowego", przedstawiająca najważniejsze postaci w historii polskiego tenisa, zarówno męskiego, jak i żeńskiego. Album został wydany z okazji 100-lecia Polskiego Związku Tenisowego, który rocznicę obchodził 27 sierpnia 2021 roku. Autorem publikacji jest Tomasz Wolfke - dziennikarz sportowy i komentator tenisa, który ułożył osobisty ranking TOP 100.

Wśród nich oczywiście nie mogło zabraknąć wielu postaci związanych z tenisową Legią. Przeczytamy m.in. o Jadwidze Jędrzejowskiej, Ignacym Tłoczyńskim, Józefie Hebdzie, Władysławie Skoneckim czy Idze Świątek.W setce opisanych tenisistów znajdziemy m.in. Ksawerego Tłoczyńskiego. "Osiem lat młodszy brat najlepszego polskiego tenisisty II RP Ignacego Tłoczyńskiego. Ksawery zaczynał karierę jako czołowy polski junior drugiej połowy lat trzydziestych. Na rozegranych w 1937 roku w Krakowie mistrzostwach Polski w tej kategorii wiekowej wywalczył tytuły i w singlu, i w deblu, a w poprzednich latach dwa razy był wicemistrzem w grze podwójnej. W 'dorosłych' MP dochodził do półfinałów debla i miksta oraz ćwierćfinału singla (1939). Trenował z członkami kadry na Puchar Davisa i Mitropa Cup, ale w rozgrywkach nie wystąpił. (...) W czasie okupacji aktywny członek Armii Krajowej - w oddziale, w którego członkami było wielu sportowców, z jego bratem na czele, a także kilku młodych tenisistów Legii (obok Ksawerego m.in. Jerzy Gottschalk, Czesław Spychała, Jan Strzelecki i Bohdan Tomaszewski). Jednak nie tylko konspirowali, ale i mimo że było to przez okupanta zakazane - regularnie trenowali na skrytych w głębokim jarze kortach za Instytutem Głuchoniemych przy pl. Trzech Krzyży" - czytamy nt. niekoniecznie postaci z pierwszych stron przedwojennych gazet.

"Piękny styl, artysta rakiety, choć nieco chimeryczny" - pisał o nim red. Bohdan Tomaszewski. I nie jest to opinia bez pokrycia, bo np. w pojedynku z Włochem Emanuele Sertorio w 1936 roku potrafił wygrać 18 gemów z rzędu, ale... ze stanu 1:5 (do 7:5, 6:0, 6:0). Znany był także z rozrywkowego trybu życia - w kontraście do swego 'odwiecznego' rywala Tłoczyńskiego, którego tenis uchodził za mozolnie wytrenowany, a sam zawodnik za wyjątkowo pracowitego" - czytamy nt. Józefa Hebdy.

Na miejscu dziesiątym w rankingu autora znalazł się Tadeusz Nowicki. "Jeden z najlepszych polskich tenisistów całego okresu powojennego. Wychowanej szkoły łódzkiej w MKT, gdzie jego ojciec był kortowym, ale potrafił też nauczyć podstaw gry swych obu synów. Później przez wiele lat podpora warszawskiej Legii, której drużyna z nim w składzie, najczęściej grającym jako pierwsza rakieta, osiem razy wywalczyła mistrzostwo Polski. Przez 16 lat z rzędu klasyfikowany w czołowej dziesiątce singlowego rankingu PZT na koniec sezonów - najczęściej w pierwszej trójce, a w okresie 1971-73 jako lider. Na drugą pozycję w męskim polskim tenisie zepchnęła go dopiero eksplozja talentu sześć lat od niego młodszego Wojciecha Fibaka" - czytamy.

W książce znajdziemy także sylwetki innych wielkich przed laty tenisistów i tenisistek związanych z naszym klubem, a także pamiątkowe fotografie. Na koniec publikacji umieszczono rankingi polskich tenisistów w różnych turniejach czy też ich miejsca w plebiscytach na sportowca roku.

Tytuł: Sto na Sto
Autor: Tomasz Wolfke
Wydawca: Polskie Stowarzyszenie Trenerów Tenisa
Rok wydania: 2022
Liczba stron: 184

Więcej recenzji książek w dziale Biblioteka legionisty.


REKLAMA
REKLAMA
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.