Lucjan Brychczy - fot. Mishka / Legionisci.com
REKLAMA
REKLAMA

90. urodziny Lucjana Brychczego

Redakcja, źródło: Legionisci.com

90 lat kończy dzisiaj legenda naszego klubu - Pan Lucjan Brychczy. Popularny "Kici" jest 4-krotnym mistrzem Polski z Legią jako zawodnik (1955, 56, 69 i 70), trzykrotnym królem strzelców polskiej ligi. Przez 19 sezonów w Legii rozegrał 368 meczów (najlepszy wynik w historii klubu) oraz zdobył 182 bramki (drugi najlepszy wynik w historii polskiej ligi). Rozegrał 58 meczów w pierwszej reprezentacji Polski, a w roku 1960 wystąpił na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie.



Do Warszawy trafił w 1954 roku z Górnego Śląska i związał się z Legią na całe życie. Po zakończeniu kariery zawodniczej został trenerem naszego klubu - przez kolejne lata (od 1971) był asystentem, trenerem juniorów i pierwszym trenerem. Po przeniesieniu zajęć pierwszej drużyny do Legia Training Center przestał uczestniczyć w codziennych zajęciach pierwszego zespołu. Na cześć Lucjana Brychczego nazwana została trybuna południowa naszego stadionu. W 2023 r. na Ochocie powstało boisko, którego patronem jest właśnie Lucjan Brychczy. Kibice namalowali także kilka graffiti poświęconych Brychczemu.

Z okazji urodzin składamy najlepsze życzenia, przede wszystkim zdrowia.




Lucjan Brychczy
Pochodzi ze Śląska i pierwsze kroki piłkarskie stawiał w klubie Pogoń Nowy Bytom, następnie przeniósł się do klubów gliwickich – ŁTS Łabędy (1948-1953) i Piasta. W 1954 – w związku ze służbą wojskową – przeniósł się do warszawskiej Legii i pozostał wierny klubowi do końca kariery zawodniczej, a także przez kolejne dziesięciolecia jako trener. Dziś jest wymieniany wśród największych legend warszawskiego klubu, cieszy się ogromną popularnością i szacunkiem wśród kibiców. Wraz z Legią zdobył cztery tytuły mistrza Polski (1955, 1956, 1969, 1970), również cztery razy zdobywał Puchar Polski (1955, 1956, 1964, 1966). Przez lata Brychczy – grając jako napastnik lub pomocnik – był najlepszym strzelcem Legii w rozgrywkach ligowych, a w latach 1957, 1964 i 1965 królem strzelców ligi polskiej. Występował w Legii przez 19 sezonów, zaliczył 368 meczów ligowych, w których zdobył 182 bramki; Jest najstarszym w historii Legii graczem ligowym (poza bramkarzami) – w dniu ostatniego meczu miał 37 lat i 161 dni – oraz strzelcem bramki w lidze – 37 lat i 88 dni. Jako piłkarz Legii Brychczy zaliczył także półfinał Europejskiego Pucharu Mistrzów Krajowych.

Data urodzenia: 13.06.1934, Nowy Bytom
Narodowość: Polska
Wzrost i waga: 166 cm / 60 kg
Przebieg kariery:
do 1948 Pogoń Nowy Bytom
1948-53 ŁTS Łabędy Gliwice
1954 Piast Gliwice
1954-72 Legia Warszawa

Debiut w Legii: 12.09.1954 (Ruch Chorzów - Legia Warszawa)
Ostatni mecz Legii: 12.03.1972 (Śląsk Wrocław - Legia Warszawa)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (67)

+dodaj komentarz
Legionista - 15.06.2024 / 21:16, *.vectranet.pl

Szacunek na zawsze Panie Lucjanie. I dużo, dużo zdrowia!

odpowiedz
mojo jojo - 14.06.2024 / 04:52, *.t-mobile.pl

200 (L)at!!! Najlepszego!!!

odpowiedz
Luck⚽️Jan - 14.06.2024 / 01:10, *.140.228

Taka historia ✨⚽️✨
Czas dla pisarzy lektur i podrècznikòw nowe pokolenia✨⚽️✨
Czas na filmowcòw i seriali lektòra obowiázkowa✨⚽️✨
90 Lat Brawo!Brawo!Brawo!
I Jeszcze raz Kochany nasz Lucjanie ✨⚽️✨

odpowiedz
Stary po.eb - 13.06.2024 / 22:42, *.play-internet.pl

Żywa legenda! 200lat życzę i dużo, dużo zdrowia! Szacunek Panie Lucjanie!

odpowiedz
Pl - 13.06.2024 / 22:42, *.net.pl

200 lat!

odpowiedz
FI(L)IP - 13.06.2024 / 20:23, *.voo.be

Od Kiciego nie będzie lepszego!
200 lat w zdrowiu, szczęściu, pomyślności.

odpowiedz
kibic - 13.06.2024 / 19:13, *.vectranet.pl

Wszystkiego najlepszego.

odpowiedz
Grodzisk Maz. - 13.06.2024 / 18:53, *.t-mobile.pl

Sto (L)at Panie Lucjanie !!!
Przede wszystkim zdrowia życzę .
Szacunek się należy Panu po wsze czasy !

odpowiedz
Leman - 13.06.2024 / 18:46, *.tpnet.pl

Zdrowia Zdrowia Zdrowia Panie Lucjanie pan Jan powinien być częstym gościem i na treningach i w szatni i dbać o naszego 90 latka i legendy Legii Warszawa wszystkiego najlepszego.

odpowiedz
Rysio - 13.06.2024 / 18:24, *.play-internet.pl

Wieczny szacunek po wsze czasy!!! Sto lat Legendom!!!

odpowiedz
Zdrowia Zdrowia Zdrowia ⚽⚽⚽ - 13.06.2024 / 18:20, *.02.net

Zdrowia Zdrowia Zdrowia Inasz prezes powinien bardziej dbac o naszwgo 90latka
Poza Ty pan Jan powinien byc czestym gosciem w szatni I na treningach
Jak to powiqdaja,,,
W zdrowym ciele
Zdrowy
Duch

odpowiedz
kaktus - 13.06.2024 / 18:17, *.orange.pl

200 lat!!!!!

odpowiedz
Kg 1916 - 13.06.2024 / 18:08, *.t-mobile.pl

Sto lat Panie Lucjanie. Dużo zdrówka.

odpowiedz
matus007 - 13.06.2024 / 17:57, *.centertel.pl

Wszystkiego najlepszego ;)

odpowiedz
LegiaFans - 13.06.2024 / 17:28, *.chello.pl

Wszystkiego najlepszego zdrowia szczęścia. Niech Legia zdobywa mistrzostwa za każdym sezonem dla pana tego panu życzę

odpowiedz
Trampek - 13.06.2024 / 16:26, *.125.113

W zdrowiu i w szczęśliwości długich, nieokreślonych matematycznie lat życia dla legendy LEGII jakim był i jest LUCJAN BRYCHCZY .

odpowiedz
Sarcastico - 13.06.2024 / 16:14, *.com.pl

Piękny wiek :) :) Życzę każdemu, żeby dożył takiego, przy tak sprawnym umyśle jak ma pan Lucjan, to jest bez żadnych niemiecko brzmiących chorób itd.

odpowiedz
Sośnica - 13.06.2024 / 15:59, *.t-mobile.pl

Zdrowia Panie Lucjanie i 200 lat! Nie zapominajmy, że został podkradziony z Naszego klubu w ramach "służby wojskowej". Kto wie jak historia by się potoczyła gdyby został w Piaście. Mielibyśmy o kilka tytułów więcej, pozdrawiam.

odpowiedz
Arecki - 13.06.2024 / 15:55, *.plus.pl

Panie Lucjanie ZDROWIA ZDROWIA I TYLKO ZDROWIA w tak pięknym wieku.Tyle co Pan przeżył i zobaczył w swoim życiu....Piękne! Arek (L)stròw Mazowiecka

odpowiedz
Goclaw - 13.06.2024 / 15:45, *.centertel.pl

P. LUCJANIE -ZDRUWKA I!!!!

odpowiedz
tomiacab - 13.06.2024 / 15:43, *.centertel.pl

Zdrowia

odpowiedz
gazza - 13.06.2024 / 15:33, *.centertel.pl

120 lat w zdrowiu - Niech pilkarze wramach prezentu zdobeda tytul mistrza Polski !!

odpowiedz
SlawoL - 13.06.2024 / 15:15, *.icpnet.pl

Zdrowia i jeszcze raz zdrowia Panie Kichanie.

odpowiedz
Japa - 13.06.2024 / 18:10, *.centertel.pl

@SlawoL: pijany jestes ?

odpowiedz
Darek - 16.06.2024 / 14:32, *.tpnet.pl

@Japa: Piszesz Lucjanie słownik zmienia na kichanie. Jak się nie czyta tego co się pisze przed dodaniem komentarza to właśnie tak wychodzi. Nie trzeba być pijanym by tak właśnie wyszło.

odpowiedz
najberg.zdzislaw@wp.pl - 13.06.2024 / 15:09, *.plus.pl

LEGENDO dużo zdrowia .

odpowiedz
lucho_83 - 13.06.2024 / 14:53, *.centertel.pl

200 lat i jeszcze więcej Zdrowia! Legenda!!

odpowiedz
Japa - 13.06.2024 / 14:52, *.orange.pl

200 lat moro !!!

odpowiedz
Gal Anonim - 13.06.2024 / 14:24, *.centertel.pl

200 lat Panie Lucjanie w zdrowiu i uśmiechu

odpowiedz
Kaspi - 13.06.2024 / 14:10, *.tpnet.pl

150 Lat!!!

odpowiedz
Sober - 13.06.2024 / 14:05, *.orange.pl

Pan Lucjan jest prawdziwą legendą naszego klubu.
200 lat w zdrowiu dla Pana Lucjana !

odpowiedz
Zaglebiak - 13.06.2024 / 13:32, *..

Wszystkiego co najlepsze Panie Lucjanie Największą legenda Legii która przybyła że Śląska.a została Warszawiakiem z zamiłowania.Tak jak ja jestem z Zagłębia Dąbrowskiego.a z zamiłowania Warszawiakiem.Jeszcze raz zdrowia Panie Lucjanie i jak najdłuższego życia!!!!!!

odpowiedz
Zaglebiak - 13.06.2024 / 13:21, *..

@lw73:

odpowiedz
Lao - 13.06.2024 / 13:16, *.play-internet.pl

Bardzo dużo zdrowia i radości z każdego dnia. Niech nam Pan żyje 200 lat. Pan Lucjan to prawdziwa Legenda.

odpowiedz
(L)istek - 13.06.2024 / 12:25, *.centertel.pl

Dużo zdrówka nasza (L)egendo.

odpowiedz
Syrenka - 13.06.2024 / 12:06, *.centertel.pl

Dużo zdrówka Panie Lucjanie! Pozdrowienia płyną z Konina!

odpowiedz
Po(L)lubiony - 13.06.2024 / 11:40, *.vectranet.pl

200 lat Panie Lucjanie! W szczęściu i zdrowiu!

odpowiedz
Tomasz - 13.06.2024 / 10:52, *.play-internet.pl

Dużo zdrowia ???? Panie Lucjanie!!!

odpowiedz
t - 13.06.2024 / 10:51, *.edu.pl

100 lat w zdrowiu Panie Lucjanie

odpowiedz
Wyrwikufel - 13.06.2024 / 10:43, *.netfala.pl

Wszystkiego najlepszego Panie Lucjanie. Zdrowia, zdrowia i więcej zdrowia!

odpowiedz
Juri - 13.06.2024 / 10:42, *.centertel.pl

Dużo zdróweczka Panie Lucjanie.

odpowiedz
ulan - 13.06.2024 / 10:37, *.com.pl

200 lat Penie Lucjanie!!!!
Legenda to mało powiedziane!!!

odpowiedz
Fan.Grotynskiego - 13.06.2024 / 10:16, *.chello.pl

Zdrowia dla Pana Lucjana,naszej prawdziwej Legendy!

odpowiedz
Fan.Grotynskiego - 13.06.2024 / 10:15, *.chello.pl

Zdrowia

odpowiedz
Szemrany - 13.06.2024 / 10:09, *.centertel.pl

200 lat Kici. Szacun na wieki!!!

odpowiedz
lw73 - 13.06.2024 / 10:00, *.t-mobile.pl

Jaki jedyny (i tak już zostanie) obecny przy wszystkich tytułach Legii!!!

odpowiedz
WIE(L)KOPOLSKA - 13.06.2024 / 09:32, *.icpnet.pl

Dużo zdrowia Panie Lucjanie. Szacunek dla Pana

odpowiedz
Cezar. - 13.06.2024 / 09:22, *.centertel.pl

Przynajmniej 100 lat panie Lucjanie,we względnym zdrowiu,jeszcze sporo przed panem,wszystkiego najlepszego .

odpowiedz
Jacek - 13.06.2024 / 09:00, *.202.254

200 lat panie Lucjanie

odpowiedz
Leman - 13.06.2024 / 08:51, *.tpnet.pl

wszystkiego najlepszego i długich lat i moc życia a także zdrowia dla Pana Lucjana i całej jego rodziny Prawdziwa legenda. Prawdziwy Legionista. 200 lat Panie Lucjanie trenerze Legii Warszawa.

odpowiedz
AAA - 13.06.2024 / 08:49, *.chello.pl

Zdrówka Mistrzu!

odpowiedz
Kriss - 13.06.2024 / 08:48, *.centertel.pl

Wszystkiego najlepszego!

odpowiedz
singspiel - 13.06.2024 / 08:47, *.4.149

szacunek i wszystkiego najlepszego

odpowiedz
L L L - 13.06.2024 / 08:21, *.centertel.pl

Panie Lucjanie,dużo zdrowia.

odpowiedz
Kibic - 13.06.2024 / 08:18, *.centertel.pl

100 lat, dużo zdrowia Panie Lucjanie

odpowiedz
Kurak (L) - 13.06.2024 / 07:47, *.telkab.pl

200 lat!!!! Zdrówka!!!

odpowiedz
Sla - 13.06.2024 / 07:46, *.vectranet.pl

Zdrowia trenerze

odpowiedz
Tomek - 13.06.2024 / 07:29, *.tpnet.pl

Zdrówka LEGENDO!!!!

odpowiedz
ws - 13.06.2024 / 07:16, *.autocom.pl

Dużo zdrowia Panie Lucjanie !

odpowiedz
Darek - 13.06.2024 / 05:59, *.t-mobile.pl

Panie Lucjanie zdrówka dużo i długich lat życia. Wszystkiego co najlepsze.

odpowiedz
Michał - 13.06.2024 / 05:55, *.206.174

100 Lat

odpowiedz
jackie - 13.06.2024 / 05:09, *.chello.pl

Wszystkiego Najlepszego Panie Lucjanie! Moc zdrowia.

odpowiedz
Heh - 13.06.2024 / 04:46, *.smgr.pl

Prawdziwa legenda. Prawdziwy Legionista. 200 lat Panie Lucjanie. Szacunek na wieki!

odpowiedz
zDo(L)ny - 13.06.2024 / 00:58, *.play-internet.pl

Legia ma 108 lat, a od 70 jest z Nią Pan Lucjan. Brychczy to Legia, jak nikt inny. Szkoda, że tak skromny z niego człowiek, bo przynajmniej od 20 lat powinien być prezydentem honorowym klubu i posiadać liczący się głos. Do tego pensje adekwatną do takiego stanowiska.
A tak możliwe, że jakiś mierny piłkarzyna, o którym możemy już nie pamiętać, zarobił w sezon tyle co Wielki Lucjan Brychczy przez 70 lat. Pewnie trochę przesadzam, ale nie zdziwiłbym się jakbym niewiele się pomylił.

Piłkarz niesamowity. Na pewno top 10 w historii całej polskiej piłki. Gdyby nie silna jeszcze komuna w czasach kiedy grał, byłby zawodnikiem Realu Madryt.

ZDROWIA dla Pana Lucjana i całej rodziny !!!

odpowiedz
Lfan - 13.06.2024 / 09:26, *..

@zDo(L)ny: Pan Lucjan jest honorowym prezesem klubu.

odpowiedz
Wycior - 13.06.2024 / 00:30, *.vectranet.pl

200 lat Mistrzu!!!

odpowiedz
robochłop - 13.06.2024 / 00:02, *.orange.pl

200- stu lat Panie Lucjanie !!!

odpowiedz