REKLAMA

GKS Katowice awansował do Ekstraklasy

Redakcja, źródło: Legionisci.com

GKS Katowice jako drugi zespół awansował do Ekstraklasy. W ostatniej kolejce 1. ligi drużyna ze Śląska wygrała z bezpośrednim rywalem do awansu, Arką Gdynia. W barażach zagrają natomiast: Arka Gdynia, Motor Lublin, Odra Opole i Górnik Łęczna. Spotkania barażowe odbędą się 30 maja i 2 czerwca.



Po raz ostatni zespół z Katowic grał w najwyższej klasie rozgrywkowej w sezonie 2004/05, czyli 19 lat temu. Zajął wówczas ostatnie, 14. miejsce. Po tym sezonie wznowił rozgrywki od 4. ligi.

Ostatnie spotkanie Legii z GKS-em Katowice miało miejsce 9 czerwca 2005 roku. Legioniści wygrali wówczas 2-0, a bramki zdobyli Marek Saganowski i Jacek Magiera.

Wcześniej awans zapewniła sobie Lechia Gdańsk.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (46)

+dodaj komentarz
Bellial - 28.05.2024 / 04:11, *.co.uk

Pamiętam finał PP na L3 , trochę się potaniało po murawie z piłkarzami na koniach i polewaczka też zapewniała ochłodę ????
GKS Katowice kury i ladacznice, Buda, pies....
Dobrze, że wracają

odpowiedz
Domino - 28.05.2024 / 00:52, *.spectrum.com

Najważniejsze, że spadła Warta i Lech nie będzie zaczynał sezonu z sześcioma punktami.

odpowiedz
Zawsze - 27.05.2024 / 22:55, *.inetia.pl

NO WRESZCIE.
kiedys to byly z nimi mecze.
GKS Byly swego czasu top1 na Slasku

odpowiedz
Vader - 27.05.2024 / 19:32, *.134.204

Dzisiaj rano do sedesu wpadł mi znaczek gks-u a ja nawet nie płakałem tylko go olałem!
lalalalala

odpowiedz
Darek - 27.05.2024 / 14:44, *.plus.pl

@Adam - stare dobre wariaty. Oj w swoim czasie robiło się z chłopakami z Lechii dobre jazdy. Za zgodę z końca lat 70 i początku 80 zawsze pełen szacunek dla Gdańska.

odpowiedz
gary - 27.05.2024 / 16:36, *.222.5

@Darek : Taaaaaaa z wisłą tez mielismy,to jedźcie do wisełki na melanz i sobie pogadajcie

odpowiedz
siewca plotek - 27.05.2024 / 13:57, *.jjs.pl

Podobno Gieksiarze chodzą w koszulkach SONDERKOMMANDO OBERSCHLESIEN. Bardzo patriotyczne, nieprawdaż? :)

odpowiedz
3210start - 27.05.2024 / 17:30, *.233.205

@siewca plotek:
Nie wypowiem się jak jest z tym w obecnych latach.
Natomiast jak się jeździło na wyjazdy na Górny Śląsk w latach 90-ych, to częstym widokiem na sektorach gospodarzy były wiszące na płotach niemieckie flagi obok tych klubowych(można ciągle na YT obejrzeć skróty ligowych kolejek z lat 90-ych, tam jest to łatwo dostrzec).
Miało to miejsce zarówno na GKS Katowice , Górniku Zabrze i Ruchu Chorzów .
Nie wiem jak z tym było na Polonii Bytom, w Tychach i Jastrzębiu ,bo byli w niższych ligach i Legia raczej z nimi nie grała ( oprócz Tyskich jeden sezon) .
W opozycji do nich zawsze było pro-Polskie Zaglebie Sosnowiec, choć oni oczywiście nie z G.Ś.
Było wtedy nawet przez pewien okres też takie kuriozum jak " Śląska siła" czyli układ/zgoda Ruchu i Górnika na mecze kadry:).

odpowiedz
knuro-wór - 27.05.2024 / 17:51, *.centertel.pl

@siewca plotek: Historia Górnego Śląska toczyła się zupełnie inaczej, niż centralnej Polski i tożsamość Ślązaków jest również w opinii wielu z nich inna.

Już w XV wieku, w czasach Jagiellonów, kronikarz Jan Długosz pisał, że '„Żaden naród sąsiadujący z królestwem Polskim nie jest bardziej zawistny i wrogi Polakom od Ślązaków”

W spisie powszechnym w 2021 roku 600 tysięcy osób zadeklarowało przynależność do narodu śląskiego. W poprzednim jeszcze więcej.

odpowiedz
Ulcia von der liar - 28.05.2024 / 18:44, *.tpnet.pl

@knuro-wór: Nie ma narodu śląskiego , jest polskie województwo śląskie , dzielnica Polski . Wiem że cytowałeś te dane ze spisu powszechnego po prostu , ku przestrodze . Tam nie jest zbyt różowo , ogólnie . Śląsk powinien być czujny , w tym GKS ...

odpowiedz
pique-nique - 27.05.2024 / 12:56, *.chello.pl

fajnie jakby w barażach Arka weszła, z Arką zawsze fajne emocje na trybunach, nie to co jakaś Łęczna czy Odra Opole. A Gieksa też fajnie że wraca, kiedy zaczynałem kibicowanie to GKS był mocny (Furtok, Koniarek, Kubisztal) i Legii zawsze się ciężko grało. Były emocje.

odpowiedz
Grodzisk Maz. - 27.05.2024 / 12:29, *.t-mobile.pl

Pamiętam jak pzpn wprowadził chory przepis że za porażkę 3 bramkami odejmowali jeden punkt a za wygraną dodawali i My na początek sezonu porażka z katowicami 5:2 i zaczynaliśmy od ujemnego punktu. I był też słynny Marian Dziurowicz największa k.... z katowic

odpowiedz
Fcm - 27.05.2024 / 10:44, *.centertel.pl

Pamiętam ich jak jeszcze grał u nich Adam Ledwoń, a wolne super wykonywał Sławomir Wojciechowski.
Później od GKS kupiliśmy Bartka Karwana i Wojciecha Szale.
Lepiej że oni weszli niż śledzie

odpowiedz
Lukasz_Legia - 27.05.2024 / 09:53, *.play-internet.pl

Ja z tego co pamiętam to ciężko zawsze sie Legii grało z GKS-em Katowice

odpowiedz
(L)eming - 27.05.2024 / 09:20, *.gov.pl

GKS Katowice kur... latawice, GKS Katowice kur... latawice!

odpowiedz
t - 27.05.2024 / 08:46, *.edu.pl

GKS Katowice k...y i ladacznice :)

odpowiedz
Mat - 27.05.2024 / 08:00, *.centertel.pl

Gratulacje dla GKS za awans

odpowiedz
Zyga - 27.05.2024 / 07:54, *.206.42

I znów trzeba będzie sobie przypomnieć jak się buduje szubienice ;)

odpowiedz
R. - 27.05.2024 / 06:44, *.chello.pl

I fajnie. Z 4 pozostałych Motor Lublin lub Odra Opole dla mnie fajnie jak by były. Arki mi nie szkoda, ciut derbów 3 miasta ale zapewne tutaj kary się posypią po ostatnim meczu i mecze bez kibiców.

odpowiedz
Kaczyński - 27.05.2024 / 01:23, *.play-internet.pl

Buda,buda,buda, łańcuch,pies...to Katowice, Katowice GKS!

odpowiedz
Kalambur - 26.05.2024 / 23:22, *.216.139

Czarna du...a żółte cyce to gks katowice. Trzeba będzie odświeżyć kilka przyśpiewek.

odpowiedz
wwwojtecky (L) - 26.05.2024 / 22:41, *.netfala.pl

i dobrze!!

odpowiedz
Alan - 26.05.2024 / 21:13, *.t-mobile.pl

Dobra ekipa byłem tam 2 x plus 3 w Łodzi na finale PP gdy się tak grzali na galerze i ponad 30 stopniowym słońcu .....

Ps. Radomiak kiedyś do nich podbijał o zgodę ale zostali zlani ciekawe jak będzie wyglądał mecz między Nimi..

odpowiedz
@ Eddie - 26.05.2024 / 21:06, *.plus.pl

Ten mecz był moim pierwszym na Łazienkowskiej, zabrał mnie na niego mój ŚP Tata. Do przerwy “ maniana “ - 3:1 dla nas ale potem rozszalał się skrzydłowy Odry, Alfred Bolcek, który zapakował nam 3 bramy, oprócz niego Wojciech Tyc i Kazimierz Korek. Dla
nas Kazimierz Deyna dwie i Marek Kusto. Do tej pory pamiętam te nazwiska wyświetlone na starym zegarze. Miałem szczęście zobaczyć Deynę na własne oczy - to był ostatni Jego mecz ligowy na Legii przed wyjazdem do Anglii…. 45 lat minęło i nie takie przewagi zdarzało się roztrwonić, choć wydawało się to niemożliwe…
LEGIA PANY! Stabur

odpowiedz
LMP93 - 26.05.2024 / 20:51, *.orange.pl

A pamiętacie Finał PP 1995? To były czasy...
Dobrze, że awansowali (wiosnę mieli genialną - atakowali z 12. miejsca - 9 pkt straty do 2. m-ca) żeby nasi tak zagrali ;-)
teraz pora na Motor lub Odrę ewentualnie Arkę...

odpowiedz
Dickson Chotowski - 26.05.2024 / 20:47, *.btcentralplus.com

Pamietam 'spokojny' final pucharu Polski na Lazienkowskiej w 1995 roku......

odpowiedz
Bo(L)o - 26.05.2024 / 20:43, *.play-internet.pl

Ach, Gieksa… wraca wspomnień czar z lat 94-95, zwłaszca pamiętny finał PP w 1995.

odpowiedz
Rob - 26.05.2024 / 20:28, *.chello.pl

Czarna du...a żółte cyce to gks Katowice

odpowiedz
Wolfik - 26.05.2024 / 19:36, *.mm.pl

Gieksa pod wodzą trenera Góralczyka wykonała tytaniczną pracę wiosną. Ja tam sie cieszę, że wracają do elity, zawsze były w nimi ciekawe mecze. Utrzymać będzie się im ciężko, ale skoro Puszcza podołała... Byle tylko nie wpadli w pęd ściągania "piatego sortu pomarańczy".

W Katowicach gra kilku ciekawych chłopaków z naszego kraju którym warto się przyglądać.

odpowiedz
Dickson Chotowski - 26.05.2024 / 18:13, *.btcentralplus.com

Cykory wracaja do ekstraklapy. Maja Araka to moze uda sie im sprzedac Rosolka.

odpowiedz
Legiak83 - 26.05.2024 / 17:44, *.97.98

Fajnie, byłem tam 20lat temu jak spadali, wygraliśmy chyba w ostatniej kolejce 4:2, była awanturka z policją, a potem impreza w Sosnowcu w oczekiwaniu na pociąg. Fajne czasy. Teraz też chętnie się przejadę, mieli spaść tylko na sezonów sześć ;-)

odpowiedz
Adam - 26.05.2024 / 19:38, *.chello.pl

@Legiak83: Dokładnie. Mieli spaść tylko na sezonów sześć. Taką piosenkę popsuli. Już ich nie lubię ;-)

odpowiedz
Arek - 26.05.2024 / 22:57, *.tpnet.pl

@Adam: ale przecież, znów mogą spaść.

odpowiedz
Witkacy - 28.05.2024 / 15:09, *.centertel.pl

@Legiak83: też byłem na tym wyjeździe. Jeszcze stara dobra trybuna gości- lepsza niż młyn gieksy! I po końcu meczu wpadli na murawę i próbowali pobić naszych grajków (m.in. Magica Magierę)

odpowiedz
Kamuflaż - 26.05.2024 / 17:32, *.tpnet.pl

Dobrze grali, to awansowali. Zasłużone brawa. Dobrze, że nie gra Roman Szewczyk, bo zawsze nam się z nimi ciężko grało "w przeszłości" :)

odpowiedz
Eddie - 26.05.2024 / 17:40, *.aster.pl

@Kamuflaż:
z GKS zawsze były ciężkie mecze w latach 80-tych i 90-tych
trzy wygrane Puchary Polski z nimi; jeden przegrany w latach 90-tych

odpowiedz
Eddie - 26.05.2024 / 17:22, *.aster.pl

jeszcze Odra Opole mogłaby wrócić po tylu latach
i ten pamiętny mecz Legia - Odra Opole (29.10.1978); Legia prowadziła u siebie 3-1 a przegrała 3-5

odpowiedz
Eddie - 26.05.2024 / 17:37, *.aster.pl

@Eddie:
tak patrzyłem to bilans spotkań między Legią a Odrą jest wyrównany
Legia wygrała 13, Odra 12 i mamy 17 remisów

odpowiedz
Gmoch - 26.05.2024 / 17:39, *.orange.pl

@Eddie: Odra Opole,
Ja Odrę w d... P......e.

odpowiedz
artic - 26.05.2024 / 18:37, *.t-mobile.pl

@Eddie: byłem ma tym meczu śp.Kaziu strzelił Młynarczykowi lobika za kołnierz ma bramke od strony Torwaru .

odpowiedz
Tomasz - 26.05.2024 / 17:12, *.supermedia.pl

Oby nie awansowała Łęczna. Reszta duże kluby ze stadionami. Tą przyśpiewką spadnie gks na sezonów 6 to wykrakalismy ???? Zieliński pewnie niezadowolony bo jako piłkarz chciał spadku gieksy bo na stadionie pachniało słonecznikiem???? Takie to były lata 90

odpowiedz
Mamut - 26.05.2024 / 17:11, *.t-mobile.pl

Jeszcze fajnie byłoby jakby Motor awansował

odpowiedz
L - 26.05.2024 / 17:05, *.190.215

I fajnie. W koncu powrot do lat 90 :) Do tego nowy stadion na wyjazd.

odpowiedz
SŁAWEK(L) - 26.05.2024 / 17:52, *.play-internet.pl

@L: Nowy stadion podobno ma być gotowy na rundę rewanżową czyli dobrze by było zagrać z nimi jesienią na Ł3. Trzeba przyznać, że wiosną grali najlepiej na zapleczu EX i dziś zasłużenie wygrali z Arką.

odpowiedz
Darek - 26.05.2024 / 17:02, *.79.34

Gratulacje dla Lechii.

odpowiedz
Adam - 26.05.2024 / 19:34, *.chello.pl

@Darek : Kiedyś charakterna ekipa. Często incognito gościli w stolicy, a i w Gdańsku poza sezonem nie można było się z nimi nudzić.

odpowiedz