fot. Legionisci.com
REKLAMA

Przepis o młodzieżowcu utrzymany na następny sezon

źródło: PZPN

Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej w trakcie posiedzenia w dn. 20.05.2024 r. podjął decyzję w zakresie udziału zawodników młodzieżowych w rozgrywkach PKO BP Ekstraklasy. Postanowiono, że aktualne regulacje będą obowiązywały również w nowym sezonie. Jednocześnie PZPN informuje, że kontynuowane będą prace specjalnego zespołu, którego zadaniem jest zaproponowanie zmian w przepisach w kolejnych sezonach.



Jak przedstawiono na poprzednim posiedzeniu Zarządu PZPN, przepis o młodzieżowcu przynosi realne korzyści. Wielu młodych piłkarzy zaistniało i rozwinęło się poprzez grę na wysokim poziomie, co wpłynęło również na liczne sukcesy młodzieżowych reprezentacji. Polski Związek Piłki Nożnej chce podtrzymać te korzystne tendencje dla rozwoju najmłodszych piłkarzy.

W nadchodzącym sezonie każdy klub uczestniczący w PKO BP Ekstraklasie będzie zobowiązany do zapewnienia udziału w tych rozgrywkach dowolnej liczby zawodników młodzieżowych w łącznym wymiarze czasu gry nie krótszym niż 3000 minut w danym sezonie, przy czym:

a) w jednym meczu drużyna nie może zgromadzić więcej niż 270 minut;

b) minuty rozegrane w doliczonym czasie gry w pierwszej i drugiej połowie zawodów nie są uwzględniane w ewidencji.

W przypadku rozgrywek PKO BP Ekstraklasy zawodnikiem młodzieżowym jest piłkarz posiadający obywatelstwo polskie, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie danego sezonu rozgrywkowego, kończy 22. rok życia oraz zawodnik młodszy.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (17)

+dodaj komentarz
Lopez - 22.05.2024 / 00:39, *.orange.pl

Przepis o młodzieżowcu nieć nie zmieni bo problemem jest fatalne szkolenie piłkarzy przez trenerów co nie mają pojęcia o trenowaniu, trzeba zacząć zmiany od najmłodszych roczników którzy zaczynają grać w piłkę są odrazu źle uczeni przez niekompletne osoby i od tego trzeba zacząć czyli szkolić trenerów i płacić lepiej już takim od najmłodszych roczników a nie jak Dariusz Mioduski który zatrudnia nauczycieli wfu z pobliskich podstawówek i potem się dziwi dlaczego taka słaba ta akademia...

odpowiedz
xxc - 21.05.2024 / 13:47, *.com.pl

...przepis o młodzieżowcu przynosi realne korzyści... zwłaszcza te finansowne, gdy nie jest wyrobiony limit minut!

odpowiedz
miro maro - 21.05.2024 / 10:02, *.chello.pl

Czyli co, jak wystawimy na zagłębie cały skład młodzieżowców to moglibyśmy uniknąć kary ?

odpowiedz
Tamkidydes - 21.05.2024 / 17:17, *.chello.pl

@miro maro: "W jednym meczu drużyna nie może zgromadzić więcej niż 270 minut"

Gdyby wystawić 3 młodych na cały mecz to zbiera się maksymalną możliwą liczbę minut.

Kolejni młodzieżowcy ponad to już by nic nie (do)dali.

odpowiedz
Darek - 21.05.2024 / 00:53, *.chello.pl

Głupi przepis. Przykład ŁKS-u. Grał młodymi i spadł. To już lepiej nie grać młodymi i zapłacić karę niż spaść z dupoklasy.
Biedny będzie grał młodymi bo nie będzie miał na kary a bogaty będzie miał wywalone w ten przepis.
Pytanie czy lepiej grać młodymi i spaść z ligi czy nie grać młodymi tylko lepszymi piłkarzami i zapłacić karę ale w zamian za to zdobyć mistrzostwo?
Niech każdy sobie sam odpowie na to pytanie. Dla mnie jako kibica liczy się to co w klubowej gablocie a nie to by grał młody. I to nie dlatego, że jest lepszy od swojego kolegi na tej samej pozycji tylko dlatego, że jest taki przepis.

odpowiedz
Arek - 20.05.2024 / 23:52, *.tpnet.pl

Jak dla mnie, przepis do wyj...ania. I do tego ten farmazon z jakimiś 3000 minut. A dlaczego nie np. 2,5, albo 4000?

odpowiedz
Tamkidydes - 21.05.2024 / 17:15, *.chello.pl

@Arek: Bo cały sezon to 3060 minut.

odpowiedz
WoLa - 20.05.2024 / 20:47, *.centertel.pl

Żenada, powinno być sześciu Polaków na boisku w każdej drużynie i tyle, ten przepis o młodzieżowcu to jakiś żart, w Rakowie czasem nie wychodził żaden Polak w pierwszym składzie

odpowiedz
Lupus - 20.05.2024 / 17:45, *.centertel.pl

Wy już o przyszłym sezonie piszecie, a w tym aby nie zapłacić 1 mln kary, tylko 0,5 mln, trzeba ugrać młodzieżą jeszcze ponad 190 minut 1 ostatnim meczu - ciekawe czy pomyślą o tej oszczędności?
Wystarczy wystawić min 3 młodych i po sprawie.
Wynik na boisku się nie liczy, i tak będzie tylko 3 miejsce, a kasa się zawsze przyda!

odpowiedz
,,księgowy" - 20.05.2024 / 23:21, *.play-internet.pl

@Lupus: Czy dobrze masz to policzone, czy nie wiecej minut niż 190 musi być w ostatnim meczu?

odpowiedz
bronek49 - 20.05.2024 / 17:41, *.vectranet.pl

Bardzo dobrze w ten sposób można zmusić kluby do pracy z młodzieżą

odpowiedz
Mateusz z Gór - 20.05.2024 / 17:22, *.orange.pl

Ten przepis jest bez sensu, bo nie przekłada się na rozwój młodzieży, a jest jest jedynie obciążeniem dla klubów. Już lepiej stworzyć program, w którym młodzieżowcy za dobrzy na zespół juniorski, a za słabi na Ekstraklasę byliby wypożyczani do klubów na swoim poziomie i ten program byłby jakoś dofinansowywany z PZPN tak, aby kluby biorące tych graczy mogły otrzymywać pokrycie części kontraktu czy co tam potrzebują. Inna sprawa, co pokazuje np. Raków Częstochowa, jeżeli i tak wprowadzamy ten bezsensowny przepis o młodzieżowcu to nie należy karać finansowo, bo będą kluby, które sobie przekalkulują, że lepiej zapłacić niż stawiać na młodzież. Dlatego jeśli już ten przepis miałby istnieć to karą powinny być punkty na koniec sezonu. Rozegrasz 100% wymaganego czasu otrzymujesz np. 3 punkty ekstra w tabeli. Rozegrasz 90-99% nic nie dostajesz. Rozegrasz 70-89% masz i 3 punkty na koniec sezonu. Uzyskasz 50-69% minut masz minus 6 punktów. Masz poniżej 50% wymaganych minut dostajesz minus 1 5 punktów.

odpowiedz
Witam - 20.05.2024 / 16:56, *.inetia.pl

Bardzo dobrze!
Ja bym zwiększył ilość minut, nagrody i kary.
Nasza młodzież lepsza niż pseudo gwiazdy z Bałkanów czy Hiszpanii.

odpowiedz
AdamJ - 20.05.2024 / 16:39, *.chello.pl

I kary zostają te same... J... PZPN!!!

odpowiedz
Misiowaty - 20.05.2024 / 16:13, *.orange.pl

I dobrze, niech się młodzi ogrywają, zamiast sprowadzać kogoś kto albo się zaaklimatyzuje albo nie.

odpowiedz
Mlbets - 20.05.2024 / 17:33, *.tpnet.pl

@Misiowaty: jasne niech się młodzi ogrywają, a potem wielkie zdziwienie w lipcu, że polskie kluby odpadają z Albańczykami czy innymi Słowakami

odpowiedz
Misiowaty - 20.05.2024 / 17:41, *.orange.pl

@Mlbets: A ze starszymi zawodnikami w składzie to będą wszystko wygrywać??

odpowiedz