fot. Mishka / Legionisci.com
REKLAMA

20-lecie OFMC

Bodziach, źródło: Legionisci.com

Podczas wyjazdowego meczu z Lechem legijna grupa Old Fashion Man Club, znana doskonale jako OFMC, świętowała 20-lecie działalności. Aktywna ekipa o jasnych poglądach, która aktywnie uczestniczy we wszystkich patriotycznych obchodach i kultywuje pamięć o narodowych bohaterach, postanowiła przybliżyć kulisy powstania grupy w 2004 roku."W 2024 świętujemy dwudziestolecie istnienia OFMC. Stare zdjęcia przypominają obraz kibicowskiego świata sprzed lat. Pierwszy wyjazd ekipy Legii do Wiednia w 2006 w liczbie szacowanej na ponad 4 tys... Nie tylko obraz 'Żylety' i starego Stadionu Ludowego w Sosnowcu, ale też urok kameralnych obiektów. Czy to na warszawskim Bemowie, gdzie w ramach protestu przeciwko ITI wspomagaliśmy drużynę CWKS w rozgrywkach z potentatami w rodzaju KS Raszyn albo Żyrardowianki, czy też stadionu w Białej Podlaskiej, gdzie tamtejszy FC Legii w 2012 zorganizował bardzo udany charytatywny turniej oraz mecz z udziałem pierwszej drużyny Pogoni Lwów. Na mniej kameralnym obiekcie w Kijowie zaprezentowaliśmy naszą kresową flagę Wilno-Lwów. W końcu przy Ł3 pojawił się nowy stadion. Historia.

A jak się zaczęła nasza historia? Najpierw była zaprzyjaźniona z fanami, tym razem szczecińskiej, Pogoni z Gryfina ekipa z Mokotowa. To na drugiej jej fladze z 1996 pojawił się przeniesiony później w ramach ciągłości na barwy naszej grupy charakterystyczny napis 'Better Dead Than Red'. W czasach protestu i nakładanego wymiennie przez ITI i PZPN bana na naszą główną flagę przekaz obecny na kolejnej - w opcjonalnym rozwinięciu skrótu 'BDTR' jako zobowiązania 'Będziemy Dobre Tradycje Rozpowszechniać'. 'BDTR' to 'BDTR'. Też się przyjęło.Początek XXI wieku był czasem nihilistycznego postkomunizmu. Wśród kibicowskiej braci skupionej wokół naszej Legii pojawiła się potrzeba działania. W kontrze do biernej postawy ówczesnej władzy rosło naturalne zapotrzebowanie na działalność patriotyczną. Na kibicowskim szlaku boczne drogi poszczególnych osób często biegną w sposób nieoczywisty, niekiedy krzyżując się, czasem plącząc ze sobą, by ostatecznie zbiec się w jeden nurt. W tym przypadku: od Mokotowa i Ursynowa do OFMC.

Nasza nieoczywista droga biegła między innymi przez Trójmiasto. Mieliśmy ten zaszczyt, że naszym Przyjacielem był zdeklarowany antykomunista, legendarny fanatyk Lechii Gdańsk - Tadeusz Duffek 'Dufo'. Postać godna najwyższego uznania i z pewnością tym uznaniem ciesząca się po dzień dzisiejszy.
W integracji i nawiązaniu współpracy poszczególnych osób bardzo pomógł, nie tak oczywisty jak dziś, Internet. A zaczęło się na kibicowskim forum właśnie Lechii Gdańsk od tematu 'Tu można porozmawiać z Pawełkiem', założonego przez jednego z lechistów zmęczonego aktywnością wirtualnego gościa z Warszawy w różnych wątkach. Zwłaszcza politycznych. Wbrew intencjom założyciela, 'Tu można porozmawiać z Pawełkiem', stało się na tym właśnie forum wieloletnim hitem. Z czasem na forum lechia.gda zaczęło trafiać coraz więcej legionistów o wyraźnie antykomunistycznych poglądach. I dopiero tak się poznaliśmy, mimo wcześniejszego wieloletniego mijania się na kibicowskim szlaku o centymetry.Ostatecznie połączyła nas idea wysadzenia w powietrze Pałacu Stalina w Warszawie, znanego w półświatku jako Pałac Kultury i Nauki. Wtedy, w 2004, doszło do pierwszego spotkania w knajpie w pobliżu rogu Marszałkowskiej i Trasy Łazienkowskiej z udziałem nieodżałowanego Jaco z Mokotowa. Wprawdzie Pałac wciąż stoi, ale 'w tak zwanym międzyczasie' udało się wiele mniej symbolicznych, ale niemniej ważnych tematów. 'Robimy ekipę' - taki był wniosek z tej nieco zakrapianej rozmowy w Śródmieściu Warszawy... I taka to historia."

Foxx i Pawełek
przeczytaj więcej o:
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (38)

+dodaj komentarz
@rozsądny - 25.05.2024 / 07:25, *.centertel.pl

Jak by nie było PRL-u to Warszawa nie była odbudowanana? Słyszałeś o czymś takim jak plan Marshalla?

odpowiedz
Kozioł - 24.05.2024 / 06:07, *.t-mobile.pl

O której już zapewnię nieistniejącej knajpie że Śródmieścia jest mowa w tekście powyżej?

odpowiedz
takitam - 24.05.2024 / 08:33, *.74.98

@Kozioł: Favola

odpowiedz
siewca plotek - 24.05.2024 / 12:10, *.jjs.pl

@takitam:
Podobno Favola była przy Puławskiej, czyli nie mogła być na rogu Marszałkowskiej i Trasy Łazienkowskiej jak wskazano w tekście F&P.

odpowiedz
takitam - 24.05.2024 / 13:21, *.74.98

@siewca plotek: racja, czyli Carino

odpowiedz
mjr krzyś - 23.05.2024 / 00:24, *.centertel.pl

Patriotyczna Legia! Miłość i męstwo!Brawo!

odpowiedz
Horhe - 22.05.2024 / 20:52, *.play-internet.pl

Porządna ekipa. I fantastyczne hasło przewodnie.

odpowiedz
Polska dla Polaków - 22.05.2024 / 19:59, *.plus.pl

Szacunek za pamięć historyczną Wam się należy lecz nigdy nie pojmę negowania wszystkiego co wywodzi się z PRL.

Przecież w PRL wszystko było Polskie a dziś?

Wystarczy rozejrzeć się dookoła by uświadomić sobie w którą stronę to wszystko zmierza.

Polski nie będzie, federalizacja Euro kołchozu przyspieszy proces rozkładu Państwa a wojna z Rosją definitywnie go zakończy.

odpowiedz
mexx - 22.05.2024 / 21:56, *.chello.pl

@Polska dla Polaków:
W PRL najbardziej polski był polski komunizm, oparty na rosyjskich bagnetach.
Co tam widziałeś jeszcze super polskiego?
A dzisiaj trzeba natychmiast wyjść z UE. To zenitalna oczywistość.
Nie ma z czym dyskutować.

odpowiedz
Odp - 22.05.2024 / 23:36, *.lunet.eu

@Polska dla Polaków: to i nie pojmiesz wielu innych prostych spraw.

odpowiedz
rozsądny - 23.05.2024 / 08:32, *..

@mexx: Ja Ci napiszę co widzę polskiego. Warszawę która została odbudowana przez PRL, Biuro Odbudowy Stolicy gdzie pracowali polscy patrioci i dzięki nim odbudowano Stare Miasto które jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, wiele nowych inwestycji z których korzystamy wszyscy po dziś dzień- Trasa W-Z, Trasa Łazienkowska, Dworzec Centralny, szkoły tysiąclatki, dworce, kina, teatry, domy towarowe, osiedla mieszkaniowe- całe dzielnice Warszawy jak Ursynów, Bemowo czy Bródno, gdzie dziś zaczyna się doceniać mimo siermiężności tej architektury choćby to ile jest przestrzeni między blokami, zielone podwórka, infrastrukturę która była równocześnie wokół budowana itp itd. Czy to się komuś podoba czy nie Warszawa i ogólnie Polska została odbudowana i stanęłą na nogi w PRL. Oczywiście był to system zdalnie sterowany z Moskwy, wiadomo że byliśmy uciśnieni i działo się wiele złych rzeczy jak choćby prześladowania AK-owców, ruska agentura wszechobecna, prześladowania środowisk patriotyczno-wolnościowych, lata słabej sytuacji gospodarczej (kartki, puste półki) itp itd Natomiast faktem jest że świat nie jest czarno-biały, jest wiele odcieni szarości i tą szarością jest choćby Warszawa która dziś wygląda jak wygląda w dużej mierze przez PRL.

odpowiedz
Roma - 23.05.2024 / 10:26, *.plus.pl

@rozsądny: nie oszukuj młodych ludzi. Polska stanęła na nogi w prl? Chyba czytałeś o tym w "trybunie ludu" ( małe litery - celowo)

odpowiedz
Polska dla Polaków - 23.05.2024 / 10:33, *.plus.pl

@mexx: Wszystko było Polskie, od Przemysłu zaczynając a na kulturze kończąc.

Za to dziś nie ma już praktycznie nic, wszystko zostało rozkradzione lub sprzedane za bezcen. Polak zamiast zarządzać u siebie, został sprowadzony do roli parobka.

Pokaż mi w PRL kiedy Polska flaga musiała dzielić miejsce z obcymi barwami...

odpowiedz
Bart - 23.05.2024 / 11:59, *.chello.pl

@rozsądny: Gdyby Polska nie trafiła pod sowieckie buty, to Warszawa nie zostałaby odbudowana?

odpowiedz
siewca plotek - 23.05.2024 / 12:25, *.jjs.pl

@Polska dla Polaków:
Podobno obok biało-czerwonych wisiały czerwone, komunistyczne, bolszewickie – czyli obce.

odpowiedz
rozsądny - 23.05.2024 / 12:52, *..

@Bart: gdybologia co by było gdyby.... nie wiem, może tak, może nie, fakty są takie a o tym piszę że to PRL Polskę odbudowywał i odbudował.

odpowiedz
Bart - 23.05.2024 / 13:20, *.chello.pl

@rozsądny: To Ci odpowiem: tak, zostałaby odbudowana. I Warszawa, i Polska. I rozwijałaby się bez 45 lat represji, ucisku, marazmu, ogłupiania społeczeństwa i niszczenia porządnych ludzi.

odpowiedz
rozsądny - 23.05.2024 / 14:48, *..

@Bart: nie wykluczam że masz rację, obydwaj nie wiemy co by było. Patrząc na Zachód i Plan Marschalla można domniemywać że rozwinęlibyśmy się bardziej i żyli dostatniej bez całej indoktrynacji i represji. Natomiast poruszamy się cały czas w temacie "co by było gdyby" ponieważ tak się nie stało i mieliśmy PRL ze wszystkimi jego przywarami. Ale to wszystko o czym pisałem powyżej zostało w tym PRL zrobione i to jest niekwestionowalne, no bo chyba Centralny stoi, pociągi z niego jeżdżą, Starówka jest i to niebrzydka, parę dni temu spacerowałem, Trasą Łazienkowską jechałem wczoraj itd. Żeby nie było, daleko mi do czerwonych, mam prawicowe poglądy ale temat PRL jest bardzo szeroki i wielu zwykłych uczciwych Polaków odbudowało w nim nasz kraj, mając gdzieś ideologię i czerwonych.

odpowiedz
Polska dla Polaków - 23.05.2024 / 15:00, *.plus.pl

@Bart: @Bart: Gdyby Niemcy wygrały wojnę to żadnego Państwa Polskiego by nie było a Polaków ostała by się ledwie garstka. I to między innymi Polacy z AL odbijali Polskę z rąk oprawców, pogonili z Warszawy i odzyskali pomorze.

Ogłupienie społeczeństwa sięga zenitu skoro ludzie zapominają prawdziwej historii Państwa Polskiego. Przodków z Warszawy chyba nie mieliście bo by wam wytłumaczyli jak było.

Poczytajcie zapiski Powstańców to Wam może się rozjaśni.

odpowiedz
horhe - 23.05.2024 / 15:19, *.play-internet.pl

@Polska dla Polaków: Domniemam, że jesteś albo bardzo młody albo Twoja rodzina nie miała do czynienia z represjami, o takich drobnostkach jak kartki, brak paszportu i wilcze bilety na uczelnie wyższe nie wspomnę.
Ale zapamiętaj jedno. W PRL nie było NIC dobrego, nic. To był czas biedy, strachu, szarzyzny, zamordyzmu i awansów idiotów.

odpowiedz
Bart - 23.05.2024 / 16:57, *.chello.pl

@Polska dla Polaków: Nie pisałem o wygraniu wojny przez Niemców – broń Boże. A Armia Ludowa to sowiecka agentura, mordująca AK-owców (nie mówiąc o ich największym wrogu – NSZ) i donosząca na nich do Gestapo.

odpowiedz
Polska dla Polaków - 23.05.2024 / 17:44, *.plus.pl

@horhe: Ja PRL nie pamiętam bo urodziłem się pod koniec, dużo czytam i rozmawiam. Z choinki się nie urwałem, Babcia opowiadała że nędza straszna była po wojnie, jak dwie krowy chłop miał we wsi to był bogaty bo nic nie było, wszystko zniszczone, rozgrabione i wymordowane. To wina PRL? Represję znali przodkowie ze strony Niemców, po pradziadka przyszli i już nie wrócił, najpierw więziony a potem zlikwidowany, wieś spacyfikowana. Jest artykuł w lokalnej prasie ale nie będę się uzewnętrzniał.

Były w rodzinie epizody u Cara w wojsku czy Milicji za okupacji, u Andersa, bataliony chłopskie i AK.

Taki los Polaków. A Wy z kosmosu? Też urodzeni w PRL, ktoś Waszym rodzicom po wojnie dał przydział na mieszkanie w Warszawie...

odpowiedz
Ko(L)o - 24.05.2024 / 11:57, *.plus.pl

@mexx: Zgadzam się w 100% tylko szkoda, że wiele osób jest ślepych.

odpowiedz
Lemiesz Grochuw - 22.05.2024 / 19:54, *.plus.pl

Jak dołączyć do grupy? Ile w łapie?

odpowiedz
mexx - 22.05.2024 / 22:01, *.chello.pl

Jest jakaś szansa. Skontaktuj się z tym na literę P. Stary OLYMP.
:)

odpowiedz
22 - 23.05.2024 / 04:05, *.plus.pl

@Lemiesz Grochuw: W tej grupie oprócz łapy liczy się ile masz w głowie. Jesteś bez szans.

odpowiedz
takitam - 24.05.2024 / 08:35, *.74.98

@mexx: stary Olymp już w rozbiórce

odpowiedz
mexx - 24.05.2024 / 20:48, *.chello.pl

@takitam:
Siłowni nie ma, ale budynek stoi. Prawdziwa legenda, relikt przeszłości :)

odpowiedz
antykomunista - 22.05.2024 / 15:27, *.vectranet.pl

Najważniejsza Grupa Kibicowska na Legii w obecnym tysiącleciu.

odpowiedz
taco - 22.05.2024 / 22:07, *.vectranet.pl

@antykomunista: Szkoda tylko, że polityczna a nie kibicowska…

odpowiedz
siewca plotek - 23.05.2024 / 09:02, *.jjs.pl

@taco:
Podobno:
- nie identyfikują się, jako grupa, z żadną z partii politycznych
- biorą aktywny udział w życiu kibicowskim na Legii
- jeżdżą na wyjazdy
Reasumując – zarzut wydaje się być nietrafiony :)

odpowiedz
siewca plotek - 22.05.2024 / 13:38, *.jjs.pl

Podobno OFMC nadal ma w Gdańsku dobre kontakty, ale tylko tzw. Stara Gwardia.
Z mojej strony najwyższy szacunek.

odpowiedz
Hugo Boss - 22.05.2024 / 14:54, *..

@siewca plotek: nie tylko OFMC ma dobre kontakty w Gdańsku, inni nasi kibice również chociaż wiadomo, oficjalnie jest kosa ;)

odpowiedz
Bart - 22.05.2024 / 16:34, *.chello.pl

@Hugo Boss: A Andrzej Duffek był parę lat temu w kościele na Grochowie i dawał świadectwo. Był też ksiądz Jarosław Wąsowicz (także Lechia Gdańsk). Było zacnie.

odpowiedz
gary - 22.05.2024 / 16:53, *.227.23

@Hugo Boss: Inni kibice mają dobre kontakty? jacy kibice? Dawno relacje,nawet te prywatne gdańsko-warszawskie ochłodziły się.Lechia traktuje nas jak kose nr 2,więc nie wiem jaki sens pisać o nich

https://legionisci.com/galeria/5333

Sprawdźcie sobie galeria z meczu Lechia-Legia i utrzymujcie dalej "kontakty"

odpowiedz
Hugo Boss - 22.05.2024 / 19:10, *.orange.pl

@gary: Ty wiesz swoje, ja wiem swoje. Niech tak zostanie :)

odpowiedz
gary - 22.05.2024 / 21:18, *.227.23

@Hugo Boss: Nie ma takich relacji jak 20-lat temu,tylko o tym napisałem

odpowiedz
Benek Dudka - 22.05.2024 / 22:28, *.chello.pl

@gary: Zajebista oprawa, pięknie nas pocisneli

odpowiedz
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.