REKLAMA
REKLAMA

Filmoteka: Ja, kapitan. Josue (38)

Bodziach, źródło: Legionisci.com

Josue był w ostatnich sezonach czołową postacią piłkarskiej Legii. W obszernym materiale video przygotowanym przez Canal+ w serii "Ja, kapitan" poznajemy historię portugalskiego piłkarza od podszewki. Pokazane zostały miejsca, gdzie spędzał dzieciństwo. Do dziś nie ma i nie chce mieć kontaktu z własną matką. Josue opowiada nie tylko o trudnym dzieciństwie, ale i momentach buntu, kiedy np. nie godził się na wybraną przez trenera pozycję na boisku, co oznaczało konieczność zmiany barw klubowych.W ponad godzinnym materiale jest sporo o FC Porto - klubie, w którym Josue występował, ale i przeciwko któremu zagrał w finale Pucharu Portugalii w barwach Bragi. Specjalne zapisy uniemożliwiały mu występ przeciwko Porto w lidze, ale nie w rozgrywkach pucharowych. Porto złożyło mu wówczas propozycję powrotu, pod warunkiem, że nie zagra w tamtym finale. On nie dość, że zagrał, to strzelił gola na 2-0.

Droga zawodnika nie była łatwa. Wybory nowych klubów nie zawsze wydawały się najlepsze. Kiedy na przykład trafił do Galatasaray, klub zaczął mieć poważne problemy finansowe. To zresztą nie jedyny taki przypadek w jego karierze. Jako że dla Josue rodzina jest niezwykle istotna, dowiadujemy się sporo o jego córce i żonie. Kiedy u żony piłkarza zdiagnozowano raka i konieczna była natychmiastowa operacja, stwierdził, że nie jest w stanie grać w piłkę i skupił się na rodzinie. Dopiero po kilku miesiącach, po namowach żony, wrócił do treningów i ostatecznie wznowił piłkarską karierę.

O jego przenosinach na Łazienkowską w dużej mierze zdecydowała postać Andre Martinsa - innego Portugalczyka, który grał już wtedy przy Ł3. Przekonywał on, że przy nim Josue będzie spokojny i obejdzie się bez pozasportowych afer. O zawodniku wypowiada się m.in. Aleksandar Vuković, który przekonuje, że swój najlepszy moment w Legii miał właśnie wtedy, kiedy nasz klub przechodził najpoważniejszy kryzys i był poważnie zagrożony spadkiem z ligi. Josue oraz Martins wspominają historię, kiedy po przegranym w Płocku spotkaniu kibice dostali się do autokaru zawodników pod Legia Training Center. Josue przybliża także pamiętny mecz w Alkmaar, po którym spędził noc w holenderskim areszcie, a także wspaniałe pożegnanie, jakie zgotowali mu kibice Legii.

W materiale nt. Josue wypowiadają się także jego koledzy z przeszłości, m.in. Pepe, Fernando Musler, Lukas Podolski czy Paulo Fonseca. Materiał można obejrzeć w Canal+ Online.Tytuł: Ja, kapitan. Josue Pesqueira
Czas trwania: 62 min.
Data premiery: 11 czerwca 2024
Produkcja: Canal+

Ja, kapitan. Kamil Grosicki
1992 Wielka gra
La Banda 92
Furioza
Ekstraklasowe historie - Nikolić
Legia. Do końca
Sędziowie
Piłkarze na podsłuchu
Istanbul United
Puerta 7
Ultras
Na zawsze czyści
Legia Mistrzów
Mistrz Kici
Okołofutboła
Bunt stadionów
Partyzanci Czerwonej Gwiazdy
Kto wygra mecz
Miłość bez ustawki
Pomnik Deyny
Stadiums Of Hate
Ostatni argument
Magazyn kibicowski w TV: Fanatyk odc. 6
Magazyn kibicowski w TV: Fanatyk odc. 5
Magazyn kibicowski w TV: Fanatyk odc. 4
Magazyn kibicowski w TV: Fanatyk odc. 3
Magazyn kibicowski w TV: Fanatyk odc.2
Magazyn kibicowski w TV: Fanatyk
Deyna
Kryptonim gracz
Łazienkowska 2/3 - dokument o porażce z Widzewem
O krok od Pucharu
Kibol
Fanatycy odc. 4
Fanatycy odc.3
Fanatycy odc.2
Fanatycy odc.1

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (4)

+dodaj komentarz
Siwy - 09.07.2024 / 11:38, *.sky.com

Bardzo fajny serial a odcinek z Josue wiele tłumaczy o jego wybuchowych zachowaniach na boisku

odpowiedz
(L)oniak - 09.07.2024 / 10:15, *.pkm-sa.pl

Wszystko fajnie - gość nietuzinkowy, ale całościowo coś też z nim nie jest do końca idealnie skoro nie zrobił kariery takiej na jaką ma papiery.
Mimo wszystko - dziękuje za to co zrobiłeś dla Legii - powodzenia!
Pora żeby nasi gracze wzięli ciężar na swój grzbiet i pokazali że istnieje życie po Josue.

odpowiedz
Znawca - 09.07.2024 / 14:21, *.interkam.pl

@(L)oniak: nie zrobił większej kariery bo nie miał motoryki,dynamiki, i przebojowości ale techniczne super i z mega wizją gry,i bajecznym podaniem!

odpowiedz
Arek - 09.07.2024 / 17:36, *.tpnet.pl

@(L)oniak: jakby wszystko było idealnie, nie trafiłby to Legii. Dokładnie to samo z Nikoliciem i innymi piłkarzami zagranicznymi, którzy tu grali i będą grać.

odpowiedz
REKLAMA
Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.
© 1999-2024 Legionisci.com - niezależny serwis informacyjny o Legii Warszawa. Herb Legii, nazwa "Legia" oraz pozostałe znaki firmowe i towarowe użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.