Raport PZPN o organizacji meczów: infrastruktura (2)
Polski Związek Piłki Nożnej opublikował raport dotyczący organizacji i stanu bezpieczeństwa meczów piłki nożnej szczebla centralnego w sezonie 2023/24. W raporcie uwzględniono kwestie dotyczące bezpieczeństwa na stadionach, infrastruktury, frekwencji, organizacji imprez oraz kibiców gości. Dokument został opracowany na podstawie raportów delegatów ze wszystkich spotkań Ekstraklasy, 1. ligi i 2. ligi. Przyjrzeliśmy się, jak Legia wypadła pod względem infrastruktury na tle innych klubów.
Pierwszym z elementów, jakie oceniono w raporcie, są parkingi, zarówno dla kibiców gospodarzy, jak i przyjezdnych. Pod uwagę brano m.in. ich lokalizację, wielkość, drogi dojazdowe, zarządzanie ruchem oraz oznakowanie i czystość.
Legia pod tym względem uplasowała się w połowie stawki:
fot. PZPN
Dobrze ocenione zostały części parkingów przeznaczone dla drużyn i oficjeli:
fot. PZPN
Jeśli chodzi o przystosowanie infrastruktury do potrzeb osób niepełnosprawnych, Legia znalazła się w czołówce zestawienia. Oceniano łatwość dostępu obiektu, łatwość poruszania się po stadionie, udogodnienia, np. obniżone bufety, dostosowane toalety, dostęp do audiodeskrypcji, itp.
fot. PZPN
Kolejnym ocenianym elementem są punkty depozytowe (procedura korzystania, liczba punktów, liczba obsługi, oznakowanie, rozmieszczenie, dostępność):
fot. PZPN
Ocenie poddane zostały również ciągi komunikacyjne na obiekcie - promenady, korytarze, schody. Zwracano uwagę na: obsługę i oznakowanie ciągów komunikacyjnych, ich szerokość, brak utrudnień i przeszkód. W tym aspekcie Legia oceniona została na 3. miejscu od końca. Gorzej było jedynie na stadionach Widzewa i Radomiaka.
fot. PZPN
Kolejny element to wyjścia bezpieczeństwa i ich obsługa przez stewardów.
fot. PZPN
Bardzo dobrze oceniono punkty gastronomiczne na stadionie Legii - liczba i ich rozmieszczenie, asortyment, obsługę i zarządzanie kolejkami.
fot. PZPN
Wysoko ocenione zostały również sanitariaty - dostępność toalet, ich czystość i wyposażenie.
fot. PZPN
Legia znalazła się na 1. miejscu pod kątem warunków oglądania meczu. Przy ocenie pod uwagę brano: widoczność boiska z poziomu trybun, komfort, czystość i zadaszenie siedzisk, oświetlenie i nagłośnienie.
fot. PZPN