Nikozja - miasto murem podzielone
Dziś wieczorem Legia zmierzy się z Omonią Nikozja w ramach Ligi Konferencji. Będzie to 3. mecz stołecznego zespołu na Cyprze w historii. Postanowiliśmy pokazać Wam, jak wygląda miejsce, gdzie zagrają legioniści. Zapraszamy do oglądania przedmeczowych zdjęć z Cypru!
Omonia Nikozja 0-3 Legia Warszawa - Mishka / 135 zdjęć
Stadion GSP położony jest niedaleko Nikozji - stolicy Cypru. Więcej o obiekcie pisaliśmy tutaj. Miasto leży w środkowej części wyspy i... jest podzielone na dwie części. To efekt tureckiej okupacji, jaka ma miejsce od 1974 roku. Wzdłuż całej wyspy przebiega linia graniczna, to strefa zdemilitaryzowana, utrzymywana przez ONZ. Część grecką zamieszkuje ok. 300 000 osób. Nie ma tu zbyt wielu zabytków - warto zobaczyć dawne mury miejsce z bramami, kilka kościołów, place. Jest też historyczna część miasta z wąskimi uliczkami, deptakami. Są tu sklepy z pamiątkami, restauracje.
fot. Mishka / Legionisci.com
Główny deptak Ledras prowadzi do punktu granicznego, gdzie można pieszo przejść do części tureckiej. Wystarczy paszport lub dowód osobisty i... znajdujemy się w zupełnie innym świecie. Zewsząd dobiega język turecki, czuć zapach egzotycznych przypraw, a spacerujących otaczają dziesiątki straganów z pamiątkami, sklepiki i restauracje, gdzie można zakosztować kuchni tureckiej. Na każdym kroku napotykamy też koty, które są oswojone i chętnie jedzą z ręki i dają się głaskać. Co ciekawe, również w części tureckiej bez najmniejszych problemów można zapłacić w euro czy dolarach, euro pobierane jest również przy płatnościach kartą.
fot. Mishka / Legionisci.com
Zarówno w części greckiej, jak i tureckiej ruch uliczny odbywa się lewą stroną. Gniazdka elektryczne również mają kształt brytyjski i wymagają przejściówek. To z kolei efekt ekspansji Wielkiej Brytanii na Bliskim Wschodzie w XIX wieku. Na mocy umowy angielsko - tureckiej z 1878 roku Cypr przejęli Brytyjczycy, którzy zbudowali tu bazy wojskowe. Wiele z nich istnieje do dzisiaj. W 1925 roku Cypr został ogłoszony kolonią brytyjską.
fot. Woytek / Legionisci.com
Choć Nikozja jest największym miastem na wyspie, wcale nie jest najciekawszym pod względem turystycznym. Zdecydowanie warte odwiedzenia są okolice Pafos z malowniczymi plażami i ciekawymi stanowiskami archeologicznymi, m.in. mozaikami czy grobowcami królewskimi. Interesujące są także okolice Protaras i Ayia Napy. To region bardzo imprezowy, z wieloma pięknymi plażami. Spośród nich najbardziej oblegana jest Nissi Beach z wyspą tuż przy brzegu, na którą można przejść pieszo przy niskim poziomie wody.
fot. Mishka / Legionisci.com
Niedaleko położona jest Larnaca, która jest bazą piłkarzy Legii podczas pobytu na Cyprze. Tu też znajduje się lotnisko, na którym wylądowali legioniści. Główną atrakcją miasta jest zabytkowy klasztor. Są też mury obronne i długa plaża. Ok. godzinę jazdy z Larnaki na zachód położona jest Skała Afrodyty - miejsce, gdzie według legendy z morskiej piany narodziła się bogini.
Cypr może poszczycić się średnio ponad 300 dniami słonecznymi w roku, ale jesienią i zimą pogoda bywa zmienna. Zdarzają się pochmurne i bardzo wietrzne dni, czasem także z opadami, ale też słoneczne i ciepłe. Tak też jest w czasie pobytu Legii na wyspie - w najcieplejszym momencie dnia temperatura dochodzi do 20 stopni, niebo jest bezchmurne, a woda w morzu nadal ma 22 stopnie. W trakcie meczu będzie już jednak znacznie zimniej, ponieważ po zachodzie słońca powietrze błyskawicznie się ochładza. Spotkanie rozpocznie się późno, bo o godzinie 22 czasu lokalnego. W tym czasie spodziewanych jest 8-10 stopni. Warunki do gry będą więc idealne.
fot. Woytek / Legionisci.com
fot. Woytek / Legionisci.com
fot. Mishka / Legionisci.com
WIĘĆEJ ZDJĘĆ:
Omonia Nikozja 0-3 Legia Warszawa - Mishka / 135 zdjęć