Legia pożegnała swoją Legendę
W poniedziałek w Katedrze Wojska Polskiego i na cmentarzu Powązki Wojskowe odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Lucjana Brychczego, który zmarł tydzień temu, przeżywszy 90 lat. Legendę Legii Warszawa żegnały tłumy kibiców, warszawiaków, przedstawiciele polskiej piłki i władze państwowe. Pogrzeb miał charakter państwowy. Na cmentarzu odśpiewano Sen o Warszawie, a kibice odpalili 70 rac. Lucjan Brychczy został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Andrzeja Dudę. Z kolei Cezary Kulesza uhonorował zmarłego Diamentową Odznaką Honorową PZPN.
Pogrzeb Lucjana Brychczego - Woytek / 62 zdjęcia
Ostatnie pożegnanie Lucjana Brychczego zgromadziło właścicieli i pracowników klubu oraz bardzo wielu gości związanych nie tylko z piłką nożną. Pojawili się byli piłkarze stołecznego zespołu - m.in. Michał Kucharczyk, Marcin Mięciel, Jacek Magiera, Aleksandar Vuković, Tomasz Jarzębowski, Tomasz Sokołowski, Artur Jędrzejczyk i wielu zawodników z obecnego zespołu "Wojskowych". Obecni byli również były prezes Legii Warszawa, Bogusław Leśnodorski, prezes PZPN Cezary Kulesza, Andrzej Strejlau, Stefan Majewski czy prezes Rakowa Częstochowa, Wojciech Cygan. Tylko rodzina, bliscy, przyjaciele i zaproszeni goście mogli wejść do środka katedry. Bardzo licznie zgromadzeni kibice stali na zewnątrz za specjalnie ustawionymi barierkami. Jeszcze więcej osób stawiło się na cmentarzu. Wieńce złożyły delegacje wszystkich zaprzyjaźnionych klubów. Pan Lucjan Brychczy spoczął w kwaterze K-1-18 na cmentarzu Powązki Wojskowe.
* * *
Popularny "Kici" był 4-krotnym mistrzem Polski z Legią jako zawodnik (1955, 56, 69 i 70), trzykrotnym królem strzelców polskiej ligi. Przez 19 sezonów w Legii rozegrał 452 mecze (najlepszy wynik w historii klubu) oraz zdobył 226 bramek. Rozegrał 58 meczów w pierwszej reprezentacji Polski, a w roku 1960 wystąpił na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie. Był odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Do Warszawy trafił w 1954 roku z Górnego Śląska i związał się z Legią na całe życie. Po zakończeniu kariery zawodniczej został trenerem naszego klubu - przez kolejne lata (od 1971) był asystentem, trenerem juniorów i pierwszym trenerem. Od 2014 pełnił funkcję honorowego prezesa Legii Warszawa. Ten sam rok był rokiem świętowania 60-lecia pracy Lucjana Brychczego w Legii. W 2016 roku trybuna południowa stadionu przy Łazienkowskiej 3 otrzymała imię cześć Lucjana Brychczego.
Więcej informacji o Lucjanie Brychczym znajdziecie na dedykowanej stronie www.lucjanbrychczy.pl.
fot. Woytek / Legionisci.com
fot. Woytek / Legionisci.com
fot. Woytek / Legionisci.com
fot. Woytek / Legionisci.com
fot. Woytek / Legionisci.com