SiatkówkaHokejKoszykówka
NewsyNewsy
Newsy
RSS  |  WAP  |  Kosz  |  Siatka  |  Hokej
Drużyna siatkarzy Legii z 1962 roku. Większośc z nich grała rok później w 1/2 finale Pucharu Europy
Drużyna siatkarzy Legii z 1962 roku. Większośc z nich grała rok później w 1/2 finale Pucharu Europy
Środa, 29 czerwca 2011 r. godz. 20:38

Historia: Siatkarze Legii w 1/2 finału Pucharu Europy

Bodziach

Siatkarska Legia przed rokiem nie została zgłoszona do rozgrywek z powodu braku środków. Tymczasem siatkarze naszego klubu mają na swoim koncie aż 26 medali mistrzostw Polski, w tym 8 złotych. Legia ponadto 5 razy zdobywała Puchar Polski. Największym sukcesem międzynarodowym był awans do półfinału Pucharu Europy. Po raz pierwszy ta sztuka udała się Legii w 1963 roku.

Legia, jako mistrz Polski, reprezentowała nasz kraj w rozgrywkach Pucharu Europy. Legioniści w 1/8 finału trafili na fińskie Kimmo Lahti, które odprawili gładko, bez straty seta. W ćwierćfinale było już znacznie trudniej. W rywalizacji z Mladostią Zagrzeb, w pierwszym wyjazdowym meczu, rozegranym 6 marca, legioniści przegrali 3-2. Rewanż w Warszawie (17 marca) miał bardzo emocjonujący przebieg, a wygrana Legii 3-1, dała "wojskowym" awans do najlepszej czwórki w Europie.

W 1/2 finału Legia zmierzyła się z rumuńskim Rapidem Bukareszt. Niestety pierwszy mecz rozegrany przed własną publicznością, 6 kwietnia nie dał nam zaliczki przed rewanżem. Legia przegrała po ambitnej walce 2-3. W rewanżu, rozegranym 21 kwietnia, gospodarze wygrali bez straty seta i nasz klub nie awansował do finału europejskich rozgrywek.

Wyniki siatkarzy Legii w Pucharze Europy w 1963 roku:
1/8 finału: Kimmo Lahti - Legia 0-3; 0-3
1/4 finału: Mladost Zagrzeb - Legia 3-2; 1-3
1/2 finału: Rapid Bukareszt - Legia 3-2; 3-0

W barwach Legii występowali wówczas: Wojciech Rutkowski, Alfred Szperling, Mirosław Schlief, Ryszard Sierszulski, Zbigniew Rusek, Wojciech Markuszewski, Andrzej Drozdowicz, Zbigniew Jóźwiak, Janusz Wójcik, Janusz Kamiński, Romuald Paszkiewicz, Czesław Kwiatkowski.

Trenerem Legii był Maciej Łuczak.

Poprzednie teksty historyczne znajdziecie w dziale Historia.Komentarze: (5)

karbi, 29.06.2011 21:05 - *.neoplus.adsl.tpnet.pl

Dzięki wielkie za artykuły o historii!!! Dzisiejszy to prawdziwa bomba

?, 30.06.2011 00:06 - *.aster.pl

Janusz Wójcik???

t_78, 30.06.2011 08:34 - *.cus.pl

A Płomień(Milowice) Sosnowiec w 1978 zdobył ten Puchar...;-)

(L)eon38, 30.06.2011 09:48 - *.40.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

Fajny artykuł. Dzięki za niego. Pozdrawiam.

nawro65, 30.06.2011 23:04 - *.249.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

Pamietam tę małą hale na 500sób a wydawało sie że cała zyletka tam jest co morda to znajoma Jazgarzew 35 lat z Legiunią

Serwis Legionisci.com nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy - są one niezależnymi opiniami czytelników Serwisu. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy zawierających: wulgaryzmy, treści rasistowskie, treści nie związane z tematem, linki, reklamy, "trolling", obrażające innych czytelników i instytucje.
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za treść wypowiedzi i zobowiązuje się do nie wprowadzania do systemu wypowiedzi niezgodnych z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Dodaj swój komentarz:

autor:

e-mail:


lub wykorzystaj

treść:


Zgłoś newsa!

Jeżeli masz informację, której nie ma na tej stronie, a Twoim zdaniem powinna się znaleźć, zgłoś ją nam! Wystarczy wypełnić prosty formularz, a informacja zostanie dodana do naszej bazy.
Zgłoś newsa!