Marko Vesović 29
Igor Lewczuk 5
Artur Jędrzejczyk 55
Michał Karbownik 14
72' Paweł Wszołek 22
Domagoj Antolić 7
Andre Martins 24
Luquinhas 82
54' Maciej Rosołek 39
Jose Kante 20
Radosław Cierzniak 33
Mateusz Wieteska 4
Inaki Astiz 34
Paweł Stolarski 41
Mateusz Praszelik 77
54' Walerian Gwilia 8
Arvydas Novikovas 18
72' Mateusz Cholewiak 17

Remis z beniaminkiem

Legioniści zremisowali 2-2 z Rakowem Częstochowa. Bramki dla "Wojskowych" zdobywali Luquinhas i Jose Kante. Spotkanie było bardzo emocjonujące, a arbiter podyktował dwa rzuty karne. Ten wynik dla Legii to jednak strata dwóch punktów, a nie zdobycie jednego.

Pierwszy strzał w tym meczu oddała Legia, a dokładniej Jose Kante. Gwinejczyk uderzył zza pola karnego, niestety futbolówka wylądowała poza linią boczną. W 9. minucie niezłą centrę w głąb pola karnego wykonał Domagoj Antolić, niestety jeden z defensorów uprzedził Luquinhasa. W 16. minucie za długo piłkę po nodze trzymał Radosław Majecki, przez co futbolówkę przejęli rywale. Na całe szczęście po chwili dobrą interwencją popisał się Artur Jędrzejczyk. W 22. minucie wynik otworzyli częstochowianie, za sprawą główki Sebastiana Musiolika. Po stracie gola nastąpiła rotacja w zespole Aleksandara Vukovicia, na skrzydło zszedł Maciej Rosołek, a do środka przesunął się Luquinhas. Następne dziesięć minut to spore oblężenie bramki Rakowa, jednak z próbami Jose Kante i Luquinhasa pewnie radził sobie golkiper gospodarzy. W 32. minucie zza pola karnego uderzył Fran Tudor, jednak piłkę nad poprzeczką przerzucił Radosław Majecki. Po chwili bramce „Wojskowych” zagrozić chciał Kamil Kościelny, jednak futbolówka po jego strzale głową minimalnie minęła słupek. W 41. minucie Michał Karbownik wypatrzył niekrytego w polu karnym Maciej Rosołka, który uderzył mocno, ale bardzo niecelnie.

Nie minęła minuta drugiej części meczu, a piłkę do bramki rywala zapakował Luquinhas. Brazylijczyk uderzył bardzo precyzyjnie z woleja, a przy strzale bez szans był golkiper. Dwie minuty później we własnym polu karnym rywala sfaulował Artur Jędrzejczyk, przez co sędzia wskazał na „wapno”. Piłkę na jedenastym metrze ustawił Daniel Bartl. Piłkarz Rakowa chciał podbić futbolówkę nad Radkiem Majeckim, jednak przerzucił ją nad bramką. W 56. minucie zza pola karnego uderzał Kamil Kościelny, ale piłkę poza linię końcową sparował Radosław Majecki. Po chwili ponownie świetną interwencją popisał się młody bramkarz broniąc mocną główkę Jarosława Jacha. W 60. minucie z dystansu huknął Jose Kante, jednak bramkarz częstochowian tym razem się nie pomylił. Cztery minuty później oko w oko z Radosławem Majeckim stanął Daniel Bartl, lepszy w tym pojedynku okazał się golkiper warszawiaków. W 74. minucie z piłką w pole karne wpadł Walerian Gwilia, który następnie posłał futbolówkę do Jose Kante. Gwinejczyk opanował piłkę, po czym z bliskiej odległości posłał ją do siatki. W 78. minucie legioniści po raz drugi dzisiaj sprokurowali karnego, tym razem faulował Luquinhas. Futbolówkę na jedenastym metrze ustawił Peter Schwarz. Piłkarz Rakowa się nie pomylił i pokonał Radosława Majeckiego. Chwilę później ponownie gorąco zrobiło się pod bramką „Wojskowych”. Technicznie zza pola karnego uderzył Felicio Brown Forbes, jednak ze strzałem świetnie poradził sobie bramkarz warszawiaków.

18:43 - Witamy z Bełchatowa! Za nieco ponad godzinę legioniści będą walczyli o kolejne trzy punkty.
18:44 - W wyjściowym składzie Legii nastąpiła jedna zmiana. Arvydasa Novikovasa zastąpił Maciej Rosołek, który zanotował udane wejście w starciu z ŁKS-em.
18:46 - Piłkarze Legii dotarli już na obiekt i sprawdzili stan murawy. Na trybunach jeszcze pustki. Gospodarze przygotowali oprawę z hasłami: "Z tęsknoty za domem moje serce płonie" oraz "Duma świętego miasta". Do tego na krzesełkach leżą chorągiewki w czerwono-niebieskich barwach.
19:28 - Trwa rozgrzewka legionistów. Pierwsi kibice ze stolicy weszli już na sektor.
W sektorze Legii komplet kibiców. Legioniści wywiesili dwie flagi: "Jesteśmy Waszą Stolicą" i "Legia Warszawa". Czekamy na rozpoczęcie spotkania.
Mecz z trybun ogląda prezes Legii Dariusz Mioduski.
Piłkarze wychodzą na murawę. Legia na biało. Raków na czerwono-niebiesko.
Kapitanem "Wojskowych" jest Artur Jędrzejczyk.
Rozpoczną gospodarze.

2' - Legioniści dziś w ustawieniu 4-4-2. Rolę napastników pełnią Kante i nieco cofnięty Rosołek. Luquinhas gra na lewym skrzydle.
2' - Niedokładne podanie Antolicia i rywale przejęli piłkę, ale legioniści szybko ją odzyskali.
3' - Prawą stroną pędził Wszołek, ale został skutecznie powstrzymany przez Bartla.
3' - Jose Kante właśnie dołączył do "galerii sław" którzy w tej rundzie kopnęli na aut ;)
4' - Dośrodkowanie w pole karne wyłapuje Jakub Szumski.
5' - "Do boju Legio marsz, zwycięstwo czeka nas" - śpiewają fani ze stolicy.
6' - Uderzenie Andre Martinsa po rykoszecie wyszło na rzut rożny.
7' - Dośrodkowuje Domagoj Antolić ale obrońca wybił piłkę poza pole karne. Następnie szybko odzyskali ją legioniści i kolejne dośrodkowanie zakończyło się nieudanym strzałem z główki Pawła Wszołka.
10' - Świetne dośrodkowanie Antolicia prosto na głowę Luquinhasa, ale Brazylijczykowi zabrakło centymetrów by dobrze uderzyć...
13' - Legioniści osiągnęli bardzo dużą przewagę. Niemal cały czas przebywają na połowie rywali i szukają luki w obronie Rakowa.
13' - Na spalonym Marko Vesović.
13' - fot. Woytek / Legionisci.com
15' - Fani gospodarzy prezentują dużą sektorówkę z napisem Raków.
17' - Aj... ale fatalny błąd Majeckiego, który postanowił kiwać się z napastnikiem i stracił piłkę, na szczęście legioniści zdołali ją odzyskać, choć też z problemami i na pograniczu faulu.
18' - Teraz strata w środku pola Antolicia. Gospodarze wyszli z kontrą, ale pogubili się i Lewczuk odzyskał piłkę.
21' - fot. Woytek / Legionisci.com fot. Woytek / Legionisci.com
22' - Faul Wszołka na środku boiska.
23' - GOL! Raków Częstochowa
23' - Raków nieco otrząsnął się z przewagi... i nie dokończyliśmy tego wpisu, bo padła bramka.
23' - Strzelec gola: Sebastian Musiolik (Raków)!
25' - Bardzo dobry strzał zza pola karnego Jose Kante - Szumski piąstkuje przed siebie!
26' - Teraz mocne uderzenie Luquinhasa znów odbija Szumski!
27' - Legia znów napiera. Znów raz po raz piłki są dośrodkowywane w pole karne, ale Raków broni się w dziesięciu we własnym polu karnym.
30' - Dośrodkowanie Wszołka na głowę Kante, ten uderzył z trudnej pozycji, ale futbolówkę spokojnie złapał bramkarz Rakowa.
30' - Kontra Rakowa... ogromne zamieszanie w polu karnym na szczęście zawodnik gospodarzy nie trafił w piłkę!
31' - Indywidualnie Karbownik... nie miał jednak do kogo podać. Próbował prostopadłego zagrania, ale za mocno.
32' - Nastąpiła korekta w ustawieniu. Rosołek przeszedł na skrzydło, a na środek wrócił Luquinhas.
33' - Potężny strzał Frana Turoda - Majecki wypiąstkował na rzut rożny.
34' - Seria główek po stały fragmencie gry... piłka wybita i strzał z dalszej odległości odbity od jednego z legionistów i ponownie korner.
34' - Teraz mogło być 2-0. Kami Kościelny idealnie wyskoczył do główki, ale strzelił obok słupka.
35' - Faul Karbownika na środku boiska.
35' - Żółta kartka: Michał Karbownik (Legia)
37' - Strata Karbownika w ataku.
37' - Kąśliwy strzał Vesovicia z ostrego kąta, piłka jeszcze lekko się od kogoś odbiła i mamy rzut rożny.
39' - Po podaniu Luquinhasa na spalonym Kante
39' - "Nie poddawaj się ukochana ma" - śpiewa 384 kibiców gości.
41' - Vesović faulowany przy linii bocznej pola karnego. Rzut wolny wykona Domagoj Antolić.
42' - Z rzutu wolnego nic nie wyszło, ale powinno wyjść kilka sekund później po tym jak Karbownik wypatrzył niepilnowanego Rosołka. Dograł mu idealnie, ten przyjął piłkę i z ostrego kąta próbował strzelać/podawać i nikt nie wbił piłki do siatki.
45' - Faul Luquinhasa po stracie piłki na środku boiska.
46' - Dobry rajd prawą stroną Vesovicia zakończony dośrodkowaniem, które Szumski musiał wybijać na rzut rożny.
46' - Sędzia dolicza 1 minutę.
47' - Legioniści próbowali przedrzeć się środkiem boiska, ale obrona Rakowa szczelna.
47' - Koniec pierwszej połowy

Legia bez zmian.

46' - Zmiana Raków: Piotr Malinowski Miłosz Szczepański
47' - GOOOOOOLLLLLL!!!! Legia Warszawa!!!
47' - TAK!!! Piękne rozpoczęcie drugiej połowy.
47' - Strzelec gola: Luquinhas (Legia)!
48' - Faul Jędrzejczyka na Musioliku.
48' - Dośrodkowanie w pole karne Legii... karny dla Rakowa!
49' - Musiolik został faulowany przez jednego z graczy Legii. Jeszcze zapewne będzie konsultacja VAR.
49' - Żółta kartka: Artur Jędrzejczyk (Legia)
51' - Haha! Bartl przestrzelił nad poprzeczką!
51' - Znakomita seria niewykorzystanych karnych w tej kolejce. Już 4 na 4 próby.
52' - Szybka kontra Legii. Wszołek wpadł w pole karne i uderzył nieczysto zahaczając o murawę i nic z tego nie wyszło.
55' - Zmiana Legia: Maciej Rosołek Walerian Gwilia
56' - Rzut wolny dla Rakowa na połowie Legii.
57' - Strzał Kościelnego sprawił duże kłopoty Majeckiemu. Rożny dla Rakowa.
58' - GENIALNA interwencja Majeckiego po strzale z główki Jarosława Jacha!
59' - Mecz może się kibicom podobać. Nie brakuje szybkich i groźnych akcji z obu stron.
59' - Vesović walczył w narożniku boiska i wywalczył rzut rożny.
60' - Antolić wycofał do Vesovicia, który wstrzelił piłkę w pole karne, a tam Jędza nie zdołał jej dobrze opanować.
62' - Legioniści w polu karnym. Karbownik przedarł się do końcowej linii i zagrał na piąty metr do Wszołka, ale ten nie trafił czysto w piłkę.
63' - fot. Mishka / Legionisci.com fot. Mishka / Legionisci.com
65' - Obrońcy Legii dali się przedrzeć Bartlowi przez środek i Majecki obronił sam na sam!!
66' - Dośrodkowanie Wszołka bez problemów łapie Szumski.
66' - fot. Mishka / Legionisci.com fot. Mishka / Legionisci.com
67' - Strzał Gwilii z pola karnego broni Szumski.
69' - Kante dobrze wywalczył sobie piłkę w polu karnym i oddał strzał odwracając się w stronę bramki, ale spokojnie złapał piłkę Szumski.
69' - Rzut rożny dla Rakowa.
70' - Zmiana Raków: Daniel Bartl Patryk Kun
71' - fot. Mishka / Legionisci.com fot. Mishka / Legionisci.com
72' - Do wejścia gotowy Cholewiak.
73' - Zmiana Legia: Paweł Wszołek Mateusz Cholewiak
74' - Strata Karbownika na własnej połowie... groźna akcja gospodarzy zakończona strzałem Schwarza obok bramki
75' - GOOOOOOLLLLLL!!!! Legia Warszawa!!!
75' - Strzelec gola: Jose Kante (Legia)!
75' - GOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLL!!!! Po dużym zamieszaniu w polu karnym rywali Kante głową wpakował piłkę do siatki!
76' - Napastnik doznał urazu i obecnie jest opatrywany poza boiskiem.
77' - fot. Mishka / Legionisci.com
78' - I... Karny dla Rakowa.
80' - GOL! Raków Częstochowa
80' - Strzelec gola: Petr Schwarz (Raków) z karnego!
81' - Tym razem pewnie wykonana jedenastka. Majecki rzucił się w swoją prawą stronę, a piłka poleciała w lewą.
82' - Zmiana Raków: Petr Schwarz Felicio Brown Forbes
83' - Dobra kontra Rakowa. Mocny i celny strzał wprowadzonego przed chwilą Forbesa broni Majecki!
84' - Strata Luquinhasa w ataku.
85' - Faul Cholewiaka na połowie rywali.
87' - Rzut rożny dla Legii. Kante przejął piłkę w polu karnym ale nic z tego nie wyszło.
88' - Teraz w polu karnym przewracał się Luquinhas ale faulu nie było.
89' - Dośrodkowanie w pole karne Rakowa... rożny dla Legii.
89' - Słaby strzał Jędrzejczyka z główki broni Szumski.
91' - Musiolik rusza z kontrą, ale zatrzymał ją Lewczuk.
91' - Gwilia wybija głową na rzut rożny po dośrodkowaniu w pole karne Legii.
92' - Strzał z główki Jacha spokojnie broni Majecki.
92' - Cholewiak źle podał, ale od razu wrócił i odzyskał piłkę.
92' - Sędzia dolicza 4 minuty.
93' - Strzał Antolicia z trudnej pozycji broni Szumski.
93' - Papszun z trybun instruuje swoich podopiecznych.
94' - Faul na Karbowniku. Będzie dośrodkowanie w pole karne.
94' - Piłkę wstrzeloną przez Gwilię wybili obrońcy.
95' - Jeszcze Legia w ataku.. strzał Kante i kolejny korner!
95' - Dośrodkowanie Gwilii... Cholewiak uderza prosto w obrońcę!
95' - Koniec meczu!

FOTOREPORTAŻ Z MECZU

W Bełchatowie po latach

Podczas przerwy zimowej wydawało się, że nie dane nam będzie zobaczyć na żywo pierwszego w 2020 roku wyjazdowego meczu Legii z Rakowem z powodu zakazu przyjmowania kibiców gości na stadionie w Bełchatowie w spotkaiach podwyższonego ryzyka. Niespełna dwa tygodnie przed spotkaniem okazało się jednak, że prezydent Bełchatowa zmieniła decyzję i pozwoliła na przyjmowanie na meczach Rakowa w ich mieście fanów drużyn przyjezdnych.

W Bełchatowie nie byliśmy już ładnych kilka lat - dokładnie od listopada 2014 roku, kiedy na meczu z GKS-em stawiło się nas 384, czyli tyle, ile pomieścić może sektor gości. Na pewno wielu kibiców pamięta jeszcze wyjazdy na sektor gości, który mieścił się za bramką (dziś znajduje się tam trybuna rodzinna), na którym potrafiliśmy wcisnąć się w 2500 osób. No i pamiętny finał Pucharu Polski z Wisłą z roku 2008, na którym siedzieliśmy na trybunie B (jeszcze bez dachu), gdzie teraz młyn wystawia Raków.

Raków od początku sezonu, tj. od momentu wywalczenia awansu do ekstraklasy, swoje mecze grać musi w oddalonym o 75 kilometrów mieście. Każde spotkanie ma więc dla nich charakter wyjazdowy. Klub pomaga w organizacji autokarów przewożących kibiców, ale nie da się ukryć, że ma to wpływ na frekwencję na meczach "u siebie". Na spotkanie z Legią fani Rakowa za miejsce na trybunie za bramką oraz przejazd na mecz zapłacili 33 złote. I przy okazji przyjazdu Legii do Bełchatowa, ustanowili nowy rekord frekwencji na swoich meczach w tym mieście, a mianowicie 4153 osób.

Fani Legii w rundzie wiosennej poprzedniego sezonu udali się na wyjazdowy mecz Pucharu Polski z Rakowem w Częstochowie, na który ostatecznie nie zostali wpuszczeni ze względu na dwukrotnie większą liczbę legionistów, którzy przyjechali do "świętego miasta". Tym razem, kiedy okazało się, że na stadion w Bełchatowie będziemy mogli wejść, mocno ograniczona liczba wejściówek rozeszła się na pniu. W kierunku Bełchatowa wyruszyliśmy furami na 3,5 godziny przed rozpoczęciem meczu. Stosunkowo krótka trasa przebiegała bardzo sprawnie i na godzinę przed rozpoczęciem spotkania. Zaparkowaliśmy na parkingu zlokalizowanym za trybuną za bramką, przy samym wejściu na sektor gości, czyli w zupełnie innych warunkach niż dotychczas, kiedy samochody parkowaliśmy w innej części miasta, a następnie czekał nas przemarsz na ulicę Sportową.

Wchodzenie na sektor gości było bardzo sprawne, pomimo tylko jednej bramki i jednego czytnika dowodów osobistych. Dzięki temu równo z wyjściem piłkarzy na murawę ruszyliśmy z dopingiem. W naszym sektorze wywieszone zostały trzy flagi - "Legia Warszawa", "1916" i "Jesteśmy waszą Stolicą" oraz transparent "Szyna, Dziki PDW".

Fani Rakowa do tej pory nie oprawiali meczów w Bełchatowie, ale inaczej było na meczu z Legią. W pierwszej połowie rozpoczęli prezentację, na którą składały się transparenty "Z tęsknoty za domem, moje serce płonie" z tabliczką adresową "Ul. Limanowskiego 83". Na dole zawisł transparent "Duma świętego miasta", a pomiędzy nimi rozciągnięta została sektorówka "Raków" w barwach. Po około dziesięciu minutach w miejscu sektorówki zaczęły powiewać chorągiewki w barwach, a na górze zapłonęło 30 rac, zaś następnie trochę czerwonych i niebieskich świec dymnych. Dopiero po tej prezentacji częstochowianie wywiesili oflagowanie oraz transparenty z pozdrowieniami do więzienia. Na trybunie B wywieszony został również transparent "Płk. Kazimierz Klimczak, w dniu Twoich urodzin, dziękujemy za walkę" z symbolem Polski Walczącej.

Przez blisko 50 minut spotkania spotkanie toczyło się bez wzajemnych uprzejmości. Kiedy jednak Raków zarzucił pierwsze bluzgi... zaczęło się obrzucanie inwektywami. "Hej Legio, jazda z k...i!" - poleciało z sektora gości, a niedługo później włączyliśmy się do dialogu dwóch przeciwległych trybun gospodarzy. "Był, będzie, jest..." - intonował młyn, po czym druga strona odpowiadała "Raków RKS". Nie trzeba było długo czekać, by po tej drugiej kwestii, najgłośniej niosło się "Starą k... jest!" - intonowane z klatki dla przyjezdnych. Generalnie nasz doping można ocenić na przyzwoity. Gospodarze dopingowali przez cały mecz, ale w naszym sektorze byli praktycznie niesłyszalni.

Jako, że sytuacja na boisku zmieniała się w tym meczu parę razy, zmieniał się również nasz repertuar. Gol, po którym nasz zespół wyszedł na prowadzenie, uradował nas trochę później - widoczność z sektora gości jest taka, a nie inna, i z kilkusekundowym poślizgiem, dostrzegliśmy piłkę w bramce rywali. Później jednak z rzutu karnego wyrównali gracze Rakowa. I przez ostatnich kilkanaście minut śpiewaliśmy "Nie poddawaj się, ukochana ma...", a następnie skandowaliśmy "Legia walcząca, Legia walcząca do końca".

Niestety nasze prośby nie spełniły się i musieliśmy zadowolić się jednym punktem zdobytym w Bełchatowie. Kiedy piłkarze podeszli pod nasz sektor, skandowaliśmy w ich kierunku "Walczyć, trenować, Warszawa musi panować" oraz "My kibice z Łazienkowskiej nie poddamy się, będziemy z Tobą zawsze i na dobre i na złe...". Dosłownie pięć minut później mogliśmy opuścić sektor i udać się do naszych samochodów. Na wyjazd z Bełchatowa również przyszło nam czekać niewiele ponad kwadrans. W Warszawie zameldowaliśmy się kilkanaście minut po północy.

Przed nami dwa mecze przy Łazienkowskiej, choć cały czas nie mamy pewności, że spotkanie z Jagiellonią będą mogli obejrzeć wszyscy chętni. Legia odwołała się do NKO PZPN ws. kary nałożonej przez Komisję Ligi Ekstraklasy SA, zgodnie z którą, osoby które na meczu z ŁKS-em były na Żylecie, nie będą mogły wejść na stadion na żadną trybunę przy okazji meczu z białostoczanami. Oby ligowi działacze poszli po rozum do pustych głów, bo w przeciwnym razie będziemy oglądali... puste trybuny. A nowy kontrakt od sponsora tytularnego rozgrywek z pewnością nie będzie tak lukratywny.