33 Artur Pikk
70 Maciej Śliwa 65'
77 Mateusz Zatwarnicki
Wojciech Muzyk 19
75' Marko Vesović 29
Igor Lewczuk 5
Mateusz Wieteska 4
Michał Karbownik 14
Paweł Wszołek 22
Bartosz Slisz 99
Domagoj Antolić 7
78' Walerian Gwilia 8
83' Mateusz Cholewiak 17
Jose Kante 20
Mateusz Kochalski 12
83' William Remy 44
Piotr Pyrdoł 31
78' Luquinhas 82
Mateusz Praszelik 77
Ariel Mosór 15
75' Artur Jędrzejczyk 55

Awans z nutą dramaturgii

Legia Warszawa po golach Gwilii i Cholewiaka pokonała Miedź Legnica 2-1 i awansowała do półfinału Pucharu Polski. Warszawski zespół kończył spotkanie w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Igora Lewczuka w 80. minucie gry. Pierwszoligowcy walczyli do końca i w samej końcówce udało im się zdobyć kontaktową bramkę za sprawą Zielińskiego. Było to pierwsze spotkanie Legii po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa.

Od początku spotkania częściej przy piłce utrzymywali się piłkarze Legii. Zawodnicy gospodarzy podeszli do stołecznej drużyny z dużym respektem i dlatego starali się przede wszystkim skupić na szczelnej obronie. Po raz pierwszy większe zagrożenie pod bramką przeciwnika sprawili jednak pierwszoligowcy. Patryk Makuch urwał się obrońcom i zdecydował się na zaskakujący strzał z ostrego kąta, lecz piłka otarła się jedynie o poprzeczkę. Tym samym debiutujący tego dnia między słupkami Wojciech Muzyk nie został zmuszony do interwencji. Nieco ponad kwadrans po pierwszym gwizdku legionistów uratował tym razem słupek! Jakub Łukowski odważnie uderzył z rzutu wolnego i gdyby był nieco bardziej precyzyjny, to wyciągnięty jak struna bramkarz "Wojskowych" nie miałby nic do powiedzenia.

Te niewykorzystane okazje zemściły się na Miedzi kilka minut potem. Prosty błąd przed własną szesnastką popełnił Josip Soljić, który stracił piłkę. Po chwili Kante dograł do niepilnowanego Waleriana Gwilii, a ten bez zastanowienia huknął z dystansu. Nieco wysunięty przed linię bramkową Łukasz Załuska jedynie odprowadził wzrokiem zmierzającą do siatki piłkę. Pomimo objęcia prowadzenia drużyna Aleksandara Vukovicia starała się nie zwalniać tempa. Pomimo przewagi w 30. minucie legniczanie ponownie zagrozili po stałym fragmencie gry. Raz jeszcze z rzutu wolnego przymierzył Łukowski, ale tym razem piłka przeleciała obok prawego słupka bramki Muzyka. Potem gra nieco straciła na atrakcyjności. Dopiero tuż przed przerwą ponownie przebudzili się legioniści, kiedy prowadzenie powinien podwyższyć Gwilia. Gruzin miał przed sobą niemal pustą bramkę i zamiast spokojnie skierować futbolówkę do siatki, to spróbował wariantu siłowego, co zakończyło się obiciem słupka.

Niewiele po zmianie stron zobaczyliśmy drugiego gola. Wszystko rozpoczęło się od bardzo dobrego dośrodkowania lewą nogą Marko Vesovicia, który wypatrzył przed bramką Jose Kante. Napastnik "Wojskowych" wygrał pojedynek główkowy, jednak trafił jedynie w słupek. Wydawało się, że już nic z tej akcji nie będzie, jednak w dużym zamieszaniu najlepiej odnalazł się Mateusz Cholewiak, który płaskim strzałem pokonał Załuskę. Niebawem mogło być już 3-0. Gwilia, będąc w szesnastce, huknął lewą nogą, lecz Gruzinowi w tej sytuacji zabrakło przede wszystkim zimnej krwi - ponownie skupił się na sile zamiast na precyzji. Goście byli stroną bardziej aktywną, jednak po strzelonym drugim golu nieco spuścili z tonu.

W 80. minucie sędzia wyrzucił z boiska Igora Lewczuka. Środkowy obrońca Legii był zdecydowanie spóźniony i nadepnął w okolicach kostki biegnącego Omara Santanę. Zdarzenie wyglądało bardzo groźnie i powtórki pokazały, że arbiter miał pełne prawo pokazać czerwoną kartkę. Siedem minut potem bliski szczęścia był Bartosz Slisz. Pomocnik gości mocno kopnął piłkę zza szesnastki, ale Załuska popisał się skuteczną interwencją. Kiedy wydawało się, że spotkanie zakończy się pewnym zwycięstwem, legniczanie niespodziewanie zdobyli kontaktowego gola. Do dośrodkowania z prawej strony świetnie wyszedł Paweł Zieliński i wykorzystując niezdecydowanie Muzyka głową wpakował piłkę do siatki.

Oferta na mecz Miedź - Legia
18:20 - Nareszcie! Wraca piłka nożna, a na początek gra Legia! O godzinie 20:10 rozpocznie walkę o półfinał Pucharu Polski w Legnicy.
18:21 - Niestety sytuacja zdrowotna w drużynie nie jest idealna. - W tym momencie na pewno nie będziemy mogli skorzystać ani z Cierzniaka ani z Majeckiego. Po drobnym urazie wraca Luis Rocha, ale zarówno on jak i Arvydas Novikovas oraz Maciej Rosołek nie będą brani pod uwagę na ten mecz. Urazy Novikovasa i Rosołka wyłączają ich z gry na 3-4 tygodnie - powiedział Aleksandar Vuković w poniedziałek.
18:22 - W bramce Legii wystąpi Wojciech Muzyk i będzie to dla niego debiut w oficjalnym meczu pierwszej drużyny.
18:57 - Przed tym spotkaniem jest więcej pytań niż gotowych odpowiedzi. Jak zaprezentuje się Legia po ponad dwumiesięcznej przerwie? Jaką formą popiszą się podopieczni Aleksandara Vukovicia? W jakim stopniu izolacja domowa, brak reżimu treningu wpłynie na legionistów? I oczywiście, czy będzie mocno odczuwalny brak kibiców na trybunach?
18:58 - Niemniej jednak wypada się cieszyć, że stołeczny zespół przed powrotem na ligowe boiska i decydujące starcia o mistrzostwo, najpierw zaliczy przetarcie w krajowym pucharze. Oby z pomyślnym skutkiem.
19:16 - Trener Vuković zdecydował się na kilka roszad, które z pewnością spowodowane są nadchodzącym meczem z Lechem. Od pierwszej minuty szansę otrzyma Bartosz Slisz i Mateusz Cholewiak. Na ławce usiedli m.in. Andre Martins, Artur Jędrzejczyk i Luquinhas.
19:24 - Patrząc na skład gospodarzy, na pewno zwraca uwagę nazwisko Łukasza Załuski. Bramkarz Miedzi reprezentował barwy Legii kilkanaście lat temu. Sztab szkoleniowy uczulał z pewnością na Marquitosa oraz Jakuba Łukowskiego. Najlepsi strzelcy legniczan zdobyli po 6 bramek na I-ligowych boiskach w tym sezonie.
20:04 - Gotowi?
20:05 - Ruszyli! "Mistrzem Polski jest Legia...". Stołeczny zespół wyszedł na murawę jako pierwszy. Tuż za nimi gospodarze.
20:08 - Legia cała na biało. Miedź w czerwonym komplecie.

1' - Bartosz Frankowski dał znać do rozpoczęcia meczu. Gramy!
2' - Legioniści przy piłce, próba przedarcia się lewą stroną boiska. Rozciągnięcie do Vesovicia, włączył się Wszołek. Strzał z prawej strony pola karnego! Broni Załuska, rzut rożny.
3' - Dośrodkowanie z narożnika boiska... Zagrożenie oddalone od bramki gospodarzy.
4' - Vesović, Wszołek... Legia kolejny raz pomyślnie prawą flanką. Zgranie do środka w kierunku Gwilii, ale Gruzin nie zdołał oddać precyzyjnego strzału.
5' - Gwilia... Prostopadłe podanie do przodu, ale gospodarze czujni w defensywie.
6' - Stołeczny zespół na połowie rywala. Antolić w stronę Karbownika... Za mocno.
7' - Miedź schowana na własnej połowie. Gospodarze czekają na ruch legionistów.
7' - Slisz faulowany w środkowej strefie boiska. Na szczęście bez przykrych konsekwencji w postaci urazu.
8' - Slisz rozciąga do lewej strony. Był tam Karbownik, który pomagał sobie ręką przy opanowaniu futbolówki.
9' - Roman lewą stroną, ale schodzi do środka. Miedź wypchnięta na 30 metr. Jeszcze Soljić złożył się do strzału... Zablokowany!
9' - W odpowiedzi legioniści. Wszołek chciał zagrać w stronę kolegów, ale Chrzanowski stanął na przeszkodzie.
10' - Legia z prawej strony, przez Wieteskę do Karbownika. Lewy obrońca szukał podaniem kolegów w polu karnym, ale to legniczanie zdołali przechwycić futbolówkę.
11' - Pierwsze minuty gry za nami. To Legia jest stroną przeważającą. Stołeczny zespół częściej jest przy piłce, szuka rozwiązań, stara się zagrozić bramce rywala.
12' - Makuch dostał podanie z głębi pola. Był przy nim Wieteska, ale zawodnik Miedzi oddał strzał i... futbolówka przetarła się tylko po poprzeczce.
15' - Gwilia w narożniku boiska. Dośrodkowanie. Jest Wszołek, ale piłka wysoko podbita i Załuska może wznowić od bramki.
16' - Rzut wolny dla Miedzi... Łukowski strzela i...! Muzyk uratowany!
16' - Piłka uderzyła niemal w spojenie poprzeczki ze słupkiem!!! Sporo szczęścia mieli teraz legioniści.
17' - GOOOOOOLLLLLL!!!! Legia Warszawa!!!
17' - Strzelec gola: Walerian Gwilia (Legia)!
18' - GOOOOOL !!! Kante wyłuskał piłkę, wykorzystał błąd rywali! Jose zagrał do Waleriana, a ten uderzył zza pola karnego! Miedź 0. Legia 1!
21' - Trzeba przyznać, że ta bramka była poniekąd wypadkową konsekwentnej gry. To musiało wpaść w końcu.
23' - Legia nie ma zamiaru zwalniać tempa. Trzeba robić nadal swoje. Starać się.
24' - Z faulem Kante na Marquitosie.
25' - Teraz Miedź przesiaduje na połowie legionistów, ale nic z tego nie wynika.
25' - Kante... świetnie przechwycił piłkę tuż przy linii autowej w środkowej strefie boiska. Popędził w kierunku bramki gospodarzy, ale został wybity z rytmu w decydującym momencie.
26' - Chrzanowski, Mijusković... piłka krąży między obrońcami Miedzi.
27' - Załuska... i znowu Mijusković, Chrzanowski.
28' - Legioniści nacisków na legniczan. Miedź wymienia podania, ale kompletnie nic z tego nie wynika.
28' - Zieliński... lewa flanka, podanie do przodu, ale przy Romanie był Vesović.
31' - Rzut wolny dla gospodarzy. Dwóch legionistów w murze. Znowu Łukowski przed szansą. Bezpośredni strzał, i choć Muzyk wyciągnął się jak struna, to piłka poszybowała obok celu.
32' - Vesović przyjął piłkę na prawej stronie, zgrał do środka, ale w polu karnym przewaga graczy w czerwonych koszulkach.
34' - Muzyk ponownie z dobrą interwencją. Uderzenie zza pola karnego nie było zbyt groźne.
35' - W odpowiedzi Legia, był Cholewiak... Był też gwizdek arbitra. Akcja przerwana.
35' - fot. Piotr Kucza / FotoPyK fot. Piotr Kucza / FotoPyK
36' - Podanie do Kante, ale napastnik Legii sfaulował Chrzanowskiego robiąc sobie miejsce...
37' - Soljić. Podanie do Makucha. Chwilowo legioniści na własnej połowie.
37' - Vesović.. naciskany przez Romana, ale bez nerwów. Legioniści wciąż przy piłce.
38' - Antolić do Karbownika, ale piłka z lewej strony zagrana niedokładnie.
41' - Karbownik z lewej strony... Podanie szukające Jose Kante i cóż, niewiele brakowało, żeby zawodnik Legii sięgnął futbolówki. A tak, od bramki Załuska.
42' - Lewczuk, Vesović... Slisz na prawej stronie, ale Zieliński udanie wrócił i zdołał zablokować wrzutkę z prawej strony. Efekt? Rzut rożny.
43' - Piłka z narożnika... bez zagrożenia. Jeszcze nie koniec akcji. Antolić z prawej strony w pole karne, ale Załuska wyjaśnił sytuację.
44' - Legioniści przy piłce. Seria krótkich podań po ziemi. Goście próbują, to z lewej, to z prawej strony. Cierpliwie.
46' - Gwilia! To powinno być 2-0 dla Legii! Z tak bliskiej odległości, huknął z całej siły w słupek, zamiast skupić się na precyzji.
46' - Koniec pierwszej połowy

Przerwa. Legia prowadzi zasłużenie 1-0 po bramce Gwilii.
Strzały celne: 1-2
Strzały niecelne: 4-4
Rzuty rożne: 0-3
Faule: 3-6
Piłkarze wracają na murawę.

48' - Wszołek wchodzi w środek boiska, ale pada na murawę i gubi piłkę. W odpowiedzi Kante z przewinieniem na Marquitosie.
49' - Santana środkiem. Próba wymiany podań z kolegami z zespołu, ale szybko skończyło się to stratą piłki.
49' - Legia pognała pod pole karne Załuski i po chwili Vesović wrzucał z autu.
50' - GOOOOOOLLLLLL!!!! Legia Warszawa!!!
50' - Strzelec gola: Mateusz Cholewiak (Legia)!
51' - GOOOL !!! Legia kręciła się w okolicach szesnastki. To Wieteska, to Vesović. "Veso" wrzucił w pole karne, gdzie Kante sięgnął głową i trafił w słupek! Jednak Cholewiak zachował się przytomnie i z zimną krwią wpakował piłkę do siatki. Miedź 0. Legia 2!
52' - Gwilia! Znowu powinien trafić do siatki!
53' - Wszołek pognał prawą stroną, zgrał do środka, gdzie był Kante. Jose osaczony przez trzech rywali, ale jeszcze Walerian czekał w polu karnym i uderzył instynktownie obok celu!
54' - fot. Piotr Kucza / FotoPyK fot. Piotr Kucza / FotoPyK
54' - Teraz Wieteska dobrze w destrukcji. Przytomnie kapitan Legii.
55' - Vesović za polem karnym. Wydawało się, że pokusi się o strzał, ale zamiast tego wybrał podanie do partnera... Przecięte.
57' - Ajajajaj! Karbownik popisał się świetnym przyjęciem. Zgubił Pietrowskiego, obsłużył Cholewiaka, podłączył się jeszcze Wszołek. Wszołek! Niestety, zamiast czysto uderzonej piłki, tylko otarcie po nogach rywala i róg.
58' - Dośrodkowanie z narożnika na głowę Wieteski, ale ten strzela obok celu.
59' - Zmiana Miedź: Joan Angel Roman Wojciech Łobodziński
60' - Trener Nowak sięga po jokerów z ławki. Na murawie pojawił się Wojciech Łobodziński. "Łobo" choć jest weteranem polskich boisk, to nie strzelił jeszcze bramki naszej drużynie.
63' - Żółta kartka: Marquitos (Miedź)
63' - Antolić nieprzepisowo powstrzymywany przez Marquitosa.
64' - Cholewiak ucieka do boku. Podłącza się Gwilia. Antolić patrzy czy nie strzelać, ale...
64' - fot. Piotr Kucza / FotoPyK
66' - Zmiana Miedź: Patryk Makuch Maciej Śliwa
66' - Druga roszada w szeregach gospodarzy.
67' - Załuska instruuje partnerów, bo jest rzut wolny dla Legii z prawej strony. Mocna wrzutka, ale piłka ląduje poza obrębem szesnastki Miedzi.
68' - Wieteska, Karbownik.. Strzela Kante z 18 metrów, ale wcześniej na murawę padł Karbownik po zderzeniu z Soljiciem.
71' - "Karbo" opatrywany przez sztab medyczny.
71' - Wrzutka w pole karne, ale nie do końca zorientowali się w sytuacji gospodarze.
71' - Tymczasem Karbownik po chwili spędzonej z lekarzami, powrócił na plac gry.
73' - Lewczuk przerwał faulem akcję gospodarzy.
73' - Śliwa poszukał szansy uderzeniem z dystansu. Jednak to było słabe uderzenie i nie sprawiło większych problemów Muzykowi.
75' - Ulalalala... Kante kropnął zza pola karnego. Daleko w trybuny.
75' - Zmiana Legia: Marko Vesović Artur Jędrzejczyk
76' - Kwadrans do końca. Wszystko wskazuje na to, że Legia wróci do Warszawy z wygraną i awansem do półfinału.
77' - Antolić, Slisz. Prawa strona boiska. Podłączył się Wieteska i już uruchomiony Karbownik. Jeszcze Cholewiak, ale piłka ląduje poza placem gry.
78' - Zmiana Legia: Walerian Gwilia Luquinhas
78' - Drugiej roszady doznał Aleksandar Vuković.
80' - Luquinhas pędzi z piłką, podaje do Kante, ale odegranie do partnera okazało się niedokładne.
80' - Czerwona kartka: Igor Lewczuk (Legia)
81' - Santana nieprzepisowo potraktowany przez Lewczuka. Sędzia nie miał wątpliwości.
83' - Santana potrzebuje wsparcia medyków, żeby opuścić boisko.
83' - Zmiana Miedź: Omar Santana Dawid Kort
83' - Zmiana Legia: Mateusz Cholewiak William Remy
85' - Łobodziński starał się zaskoczyć Muzyka strzałem z dystansu. Nic z tego.
86' - Kante z dystansu! Jednak mamy rzut rożn.
86' - Antolić w pole karne. Legioniści powalczyli, próbowali zaskoczyć rywali, oddać celny strzał, ale bez powodzenia.
87' - Marquitos dojechał do końcowej linii, zagrał z prawej strony w pole karne, ale Muzyk był na posterunku.
88' - Slisz! Mógł ładnie zaakcentować swój występ! Uderzył z pierwszej piłki zza pola karnego, a Załuska nieco zaskoczony musiał piąstkować.
88' - GOL! Miedź Legnica
88' - Strzelec gola: Paweł Zieliński (Miedź)!
89' - A jenak! Śliwa w pole karne, gdzie był Zieliński. Muzyk, Jędrzejczyk, ale chyba nie zrozumieli się legioniści. Efekt? Zieliński pakuje piłkę do siatki. Zatem Miedź 1. Legia 2.
90' - Żółta kartka: Josip Soljić (Miedź)
90' - Luquinhas nieprzepisowo powstrzymywany.
91' - Miedź nie ruszyła do szaleńczych ataków. Nie szuka swej szansy.
91' - Tymczasem sędzia doliczył jeszcze... 7 minut.
92' - Antolić czyściutko w destrukcji. Luquinhas patrzy komu zagrać. Jest trochę tych górnych piłek. Trochę niepotrzebnie.
94' - Muzyk przechwycił, przytulił piłkę, ale wybicie pozostawiło trochę do życzenia. Piłka padła łupem rywali.
95' - Marquitos, ale piłka odbija się od zawodnika gości i jest rzut rożny dla Miedzi.
96' - Wrzutka z narożnika, piąstkuje Muzyk. Piłka ląduje u stóp Łukowskiego, który kropnął z pierwszej piłki, ale futbolówka poszybowała daleko od celu.
97' - Łobodziński protestuje, domaga się rzutu wolnego po faulu Luquinhasa. Skutecznie.
97' - Kort i Marquitos... miękkie, techniczne zagranie w pole karne, ale bez zagrożenia pod bramką Muzyka.
98' - Antolić do Wszołka...
98' - Koniec meczu!

Koniec. Legia choć kończyła w osłabieniu, to dowiozła prowadzenie i awansowała do półfinału. Pierwsze przetarcie przed ligowym zmaganiem przed nami. Trzeba przyznać, że były momenty, które dały nieco optymizmu przed sobotnim pojedynkiem w Poznaniu.
Dziękujemy za powrót przed ekrany. Dziękujemy, że byliście z nami i zapraszam na więcej z meczu na stronę główną Legionisci.com.