Kirk Millar 12
Jamie Mulgrew 22
Stephen Fallon 20
79' Bastien Hery 21
76' Shayne Lavery 14
Alex Moore 40
76' Christy Manzinga 9
83' Navid Nasseri 15
Daniel Kearns 17
Kyle McClean 18
79' Conor Pepper 25

Wymęczony awans

Legioniści w pierwszej rundzie eliminacyjnej Ligi Mistrzów wygrali 1-0 z Linfield FC. Jedyną bramkę w tym spotkaniu zdobył Jose Kante. „Wojskowi” grali bez pomysłu i zdecydowanie zbyt wolno, jednak ostatecznie udało im się awansować do następnej rundy.

W 4. minucie groźnie w pole karne rywali dośrodkował Filip Mladenović, niestety akcji nie zdołał zamknąć Paweł Wszołek. Dziesięć minut później świetnie na jeden kontakt zagrali Luqunihas i „Vako”, po czym strzał oddał Domagoj Antolić. Niestety uderzenie Chorwata zostało zablokowane przez rywala. Przeciwnicy skutecznie zawężali pole gry w defensywie, przez co legioniści mieli problem, aby dochodzić do groźnych sytuacji. Dwa błędy w obronie popełnił Mateusz Wieteska, jednak zawodnicy Linfield FC nie mieli pomysłu na grę z przodu. W 31. minucie z dystansu uderzył Filip Mladenović, piłka otarła się o nogę rywala, jednak bez problemu wyłapał ją golkiper przyjezdnych. Dwie minuty później Paweł Wszołek wrzucił futbolówkę na pole karne, a głową w kierunku bramki skierował ją Tomas Pekhart. Uderzenie było dosyć lekkie i z łatwością piłkę wyłapał bramkarz Linfield. W 41. minucie do głosu doszli rywale, jednak główkę Marka Stafforda świetnie obronił Artur Boruc.

W 58. minucie Michał Karbownik fantastycznie urwał się na prawej flance, jednak jego dośrodkowanie wyłapał golkiper. Kilkadziesiąt sekund później Filip Mladenović wpadł w szesnastkę, niestety jego bardzo mocne uderzenie nad poprzeczkę przeniósł jeden z rywali. Kilka minut później głową uderzył Paweł Wszołek, jednak daleko było do celu. W 72. minucie futbolówka znalazła Macieja Rosołka, który strzelił w kierunku bramki. Piłkarz Linfield zablokował piłkę ręką, jednak sędzia nie dopatrzył się przewinienia. Trzy minuty później Kirk Millar bardzo brutalnie potraktował Luquinhasa. Arbiter ukarał piłkarza drugim żółtym kartonikiem w tym spotkaniu. Piłkę przed polem karnym ustawił Walerian Gwilia, jednak umieścił futbolówkę w koszyczku Chrisa Johnsa. W 82. minucie bardzo precyzyjnie po ziemi uderzył Jose Kante. Snajper popisał się fenomenalną decyzją i dał legionistom prowadzenie. Trzy minuty później przed stuprocentową szansą stanął Maciej Rosołek, który przelobował bramkarza, ale trafił tylko w słupek. Warto dodać, że „Rosiego” fenomenalnym zagraniem znalazł „Karbo”. Po stracie gola do ataku ruszyli goście. W końcówce Connor Pepper kąśliwie huknął, futbolówka skołowała, po czym odbiła się od poprzeczki. Dużo szczęścia miał mistrz Polski.

18:10 - Dzień dobry, cześć i czołem! Czas zacząć zmagania w europejskich pucharach. Okoliczności nie są wymarzone, to jasne. Jednak oczekiwania pozostają bez zmian. W I rundzie eliminacji do Ligi Mistrzów, z takim rywalem jak Linfield, nie bierzemy innej opcji pod uwagę, jak po prostu zwycięstwo. Dopełnijmy formalności!
18:10 - Lista wybrańców Aleksandara Vukovicia nie budzi większych wątpliwości. Artur Boruc wraca na Łazienkowską. Ponadto do składu wskoczył Walerian Gwilia w miejsce Macieja Rosołka. Z kolei Jose Kante będzie przyglądał się boiskowym wydarzeniom z wysokości ławki rezerwowych.
18:13 - Legioniści rozbudzili nadzieje kibiców po pucharowej potyczce na krajowym podwórku. 6-1 z GKS Bełchatów, co by nie mówić, ma swoją wymowę. O formie rywali nie można zbyt wiele powiedzieć. Mogli grać w poprzedniej fazie el. LM z Dritą Gnjilane, ale ostatecznie ogłoszono walkower z powodu wykrycia koronawirusa w ekipie z Kosowa.
18:17 - Patrząc na skład Linfield FC... Cóż, nie ma co ukrywać, że dla zdecydowanej większości kibiców nazwiska ekipy gości nic nie mówią. Niemniej jednak warto zerknąć, jak Shayne Lavery radzi sobie w ataku.
18:22 - "Bramkarze warszawskiej Legii - Artur Boruc, Radosław Cierzniak..." wybrzmiało z głośników przed chwilą. Ponadto na rozgrzewkę wyszli piłkarze zespołu z Irlandii Północnej.
18:24 - "Legia Warszawa!" i wybrańcy "Vuko" zameldowali się na murawie.
18:45 - Jeszcze seria strzałów na bramkę Artura Boruca i legioniści będą mogli udać się do szatni. Sesja rozgrzewkowa dobiega powoli końca.
18:51 - Trawa zroszona elegancko. Czas na prezentację składów.
18:57 - Trybuny puste, ale mimo wszystko... "Mam tak samo jak Ty..." z głośników. Tym razem na wyjście piłkarzy obu klubów.
18:58 - Legia Warszawa przystąpi do meczu w zielono-czarnym komplecie. Natomiast Linfield FC na niebiesko-biało.

2' - Nicolas Laforge dał sygnał, Lavery od środka do kolegów. Gramy!
3' - Jednak to legioniści są przy piłce. Wieteska, Jędrzejczyk rozciąga do Mladenovicia. Próba rozegrania z Luquinhasem, ale rywale asekurowali do końca i Johns mógł spokojnie wznowić od bramki.
4' - Slisz, Gwilia... Legia powalczyła w linii pomocy. Udało podejść pod pole karne, ale im bliżej bramki, tym mniej argumentów po stronie gospodarzy.
4' - Jędrzejczyk podszedł wysoko. Podał do Luquinhasa, ale ten był szczelnie kryty. Nie zrobił sobie miejsca do oddania strzału.
5' - Mladenović z Luquinhasem na lewej stronie... Zagranie w pole karne ze skrzydła, gdzie akcję mógł zamknąć Wszołek. Było blisko!
6' - Slisz podszedł z piłką kilka metrów, pokusił się o uderzenie z dystansu, ale prosto w rywala. Jednak nadal to Legia w posiadaniu.
6' - Pekhart walczy w szesnastce. Aż za bardzo, aż za mocno. Przekroczył przepisy. Faul. Zacznie Johns.
6' - "Tak jeeeeeest! Brawo "Jędza"" - poniosło się z ust Artura Boruca.
7' - Lavery potrzebuje pomocy sztabu medycznego. Przerwa w grze.
8' - Napastnik Linfiled trzyma się za głowę, opuszcza nie tylko boisko, ale schodzi do budynku klubowego.
8' - Opatrywany jest Jędrzejczyk, który będzie grać teraz z bandażem na głowie.
9' - W międzyczasie legioniści kręcili się pod bramką rywali, ale Johns i spółka byli na posterunku.
10' - Lavery i "Jędza" zbili piąstki. Obie ekipy już w pełnych składach.
11' - Millar trochę na oślep, ale do przodu. Jednak arbiter nie miał złudzeń - Lavery był na pozycji spalonej.
11' - Wieteska, Mladenović... Na razie obrońcy Legii nabijają sobie celne podania.
12' - Antolić do Mladenovicia. Ładny zwód, Gwilia w polu karnym i do niego adresowane jest podanie... Niestety, przerwana akcja ofensywna legionistów.
13' - "Piła, piła, piła!" - instruuje bramkarz Legii.
13' - Tymczasem Slisz, Antolić... Piłka do Luquinhasa, który został ostro potraktowany przez Boylea.
14' - Rzut wolny dla Legii. Mladenović. Przed nim trzyosobowy mur. Jednak piłka adresowana w pole karne... Niestety, goście byli dobrze ustawieni. Zagrożenie oddalone.
14' - Przedziera się Wszołek prawą stroną, ale jego zagranie w pole karne było idealne od ideału. Zamiast do Pekharta, piłka trafiła na lewą flankę.
15' - Linfield zamknięte na własnej połowie niczym galerie handlowe w niedziele.
16' - Antolić do Pekharta na 16. metr. Próba strzału lewą nogą, ale zablokowany! Jeszcze Luquinhas zgrywa do środka... Antolić próbuje, blisko jest Pekhart, ale nic z tego! Piłka niczym zaczarowana, nie chciała wpaść do siatki Johnsa. Rywale wychodzą obronną ręką z tej akcji!
17' - Antolić, Slisz, Wszołek w pole karne... Luquinhas w polu karnym, próbował złożyć się do strzału, ale Millar był blisko legionisty. Bez pardonu.
17' - Kwadrans gry za nami. Co tu dużo mówić. To Legia jest stroną dominującą i kwestią czasu jest, kiedy potwierdzi swoją jakość. Inna sprawa, że Johns nie uwijał się jeszcze jak w ukropie.
19' - Karbownik, Slisz, Wieteska... Pekhart próbował odegrać do boku i odegrał... do rywala.
20' - Antolić radzi sobie z Millarem. I już odzyskujemy inicjatywę. Wieteska, Gwilia, Mladenović, Luquinhas. Antolić próbował dograć z lewej strony. Jednak rywal odczytał dobrze intencje Chorwata.
21' - Kombinowali, próbowali, szukali sposobu, a gdy już zdołali zagrać, to zostali złapani na spalonym... Od bramki Johns.
22' - Jędrzejczyk z bandażem na głowie, ale nie boi się główkować.
22' - Akcja ofensywna legionistów. Wszołek złapany na spalonym.
24' - Wszołek z Karbownikiem na prawej flance... "Karbo" wypuścił za mocno sobie piłkę... A szkoda, bo ładnie ścinał w pole karne.
26' - Gwilia blisko pola karnego, ale stracił piłkę. Zdaniem arbitra - czysto.
27' - Linfield w posiadaniu. Zespół z Irlandii Północnej mógł sobie wymieniać podania, ale... tylko na własnej połowie.
28' - Lavery przy piłce. Trochę z przypadku, ale tak się stało. Podciągnął ze środka boiska, pokusił się o strzał z dystansu, ale to było mocno niecelne. Od bramki Boruc.
29' - Slisz na prawej flance. Naciskany przez rywala, ale wywalczył rzut z autu.
29' - Luquinhas zwiódł rywala. Elegancko to zrobił. Chciał odegrać do Mladenovicia i tu już zabrakło precyzji.
30' - Wieteska gasi akcję rywali w zarodku. Bez patyczkowania się, wyskakuje w powietrze i głową wybija na aut w środkowej strefie boiska.
31' - Luquinhas mija kapitalnie Boylea, ale już na 15. metrze stracił piłkę. Szkoda.
33' - Mladenović chciał wziąć sprawy w swoje ręce, a raczej nogi. Uderzył z dystansu, piłka jeszcze otarła się o przeciwnika, ale ostatecznie Johns zaliczył udaną interwencję.
33' - Mladenović uprzedzony przez Millara. Legia od autu na wysokości pola karnego Linfield.
35' - Wymiana podań, Wszołek w pole karne z prawej strony... Pekhart uderza głową z bliskiej odległości, ale Johns wyciąga się niczym struna. Broni! Wciąż 0-0 przy Łazienkowskiej.
37' - Pekhart pokiwał w obronie, utrzymał się. Jednak teraz to Wszołek i spółką chcą coś zdziałać konstruktywnego na prawej stronie.
38' - Nic z tego... Próba rozciągnięcia gry na lewe skrzydło zakończona stratą. Od autu przyjezdni.
39' - Tymczasem na rozgrzewce Jose Kante, Andre Martins i Maciej Rosołek.
40' - Millar z rzutu wolnego na połowie legionistów. Jego koledzy ustawieni w okolicach 20. metra.
41' - Millar w pole karne, ale pierwszy jest Antolić. Wybija głową. Jednak to nie koniec akcji. Hery próbuje mieszać na skrzydle...
41' - Jeszcze Pekhart z faulem. Jednak do bramki Boruca jest około 40 metrów. Zatem jest kolejna okazja do wrzutki.
42' - Millar... Zagranie na 10. metr, gdzie Stafford strzela głową, ale Boruca potwierdza swe umiejętności. Piłka zbita na róg!
43' - Quinn z narożnika boiska. Dośrodkowanie w pole karne. Jednak legioniści oddalają zagrożenie.
44' - Antolić do Karbownika, który lobem do Wszołka. Wszołek blisko pola karne, ale gracze w niebieskich koszulkach ratują się wybiciem na róg.
44' - Mladenović wykonawcą rzutu rożnego. Gęsto na linii bramkowej. Dośrodkowanie, ale rywale podbijają głową poza pole karne.
45' - Luquinhas faulowany na lewym skrzydle. Będzie okazja dla Antolicia na wrzucenie w pole karne.
45' - Żółta kartka: Bastien Hery (Linfield FC)
45' - Antolić w pole karne... Zbyt lekko. Piłka pada łupem przeciwnika.
46' - Slisz, Jędrzejczyk, Mladenović. Jeszcze cień szansy na bramkę do szatni.
46' - Sędzia dolicza jeszcze 1 minutę.
47' - Pekhart potraktowany ostro. Czech padł na murawę, ale nie ma mowy o rzucie karnym. Sędzia wskazał na korner.
48' - "Mlade" w pole karne i...
48' - Koniec pierwszej połowy

Przerwa. Jak na razie przy Łazienkowskiej bez bramek. Legia dominuje, jest w posiadaniu, ale nie potrafi skutecznie sforsować obrony rywala i realnie zagrozić Johnsowi.
Maciej Rosołek już w stroju meczowym. Wygląda na to, że szykuje się zmiana w przerwie spotkania.
Zawodnicy z Irlandii Północnej wrócili na murawę. Za chwilę dołączą do nich gospodarze.

46' - Zmiana Legia: Bartosz Slisz Maciej Rosołek
46' - Pekhart do Antolicia. Rozpoczynamy drugą połowę.
47' - Karbownik do Rosołka, ale ten traci na rzecz Mulgrewa.
47' - Gwilia, Antolić, Wszołek podchodzi bliżej środka pomocy. Jednak piłka wędruje do lewego boku.
48' - Karbownik, Wszołek, Rosołek... Trochę wolno. Rywale mają czas, żeby się ustawić i kontrolować poczynania legionistów.
48' - Antolić, Gwilia, Wszołek do Jędrzejczyka. Rozegranie z Mladenoviciem, który posłał nieco strachu w pole karne przeciwnika. Linfield ratuje się wybiciem na róg.
49' - Gwilia z rzutu rożnego. Mocne zagranie w pole karne. Jędrzejczyk wyskakuje w powietrze, ale tej akcji towarzyszył gwizdek sędziego. Faul.
50' - Wieteska, Wszołek, ale przy nim przyklejony Clarke. Mimo wszystko Legia wciąż na połowie przeciwnika.
51' - Pekhart głową! Obok bramki, ale i tak sędzia liniowy dopatrzył się spalonego.
52' - Jędrzejczyk się zawahał, nie poszedł do piłki. Trochę zgłupieli rywale. Quinn zagrał mocno z lewego skrzydła. Za mocno. Od bramki Artur Boruc.
53' - Karbownik do Wszołka. Skrzydłowy Legii próbował dośrodkować, ale Clarke go zablokował i mamy rzut rożny.
54' - Mladenović w pole karne... Johns sięgnął ręką, ale piłka nadal w boisku. Antolić na lewej stronie. Oglądamy ten sam obrazek. Linfield zamknięte na własnej połowie i gospodarze bijący głową w mur.
56' - Millar z rzutu wolnego w pole karne, a raczej przed pole karne... Piłka podbita, nieco niebezpiecznie, ale gospodarze orientują się w porę.
56' - Mladenović ostro potraktowany na lewej stronie. Sędzia już czeka z pokazaniem żółtej kartki.
56' - Żółta kartka: Kirk Millar (Linfield FC)
57' - Wieteska... Zszedł do prawej strony, zagrał mocno ze skrzydła i... piłka spokojnie opuściła boisko. Od bramki Johns.
58' - Jędrzejczyk z faulem na Millarze w środkowej części boiska. Po prostu na niego wpadł.
59' - Karbownik na prawej stronie. Przy nim Quinn, ale legionista utrzymał się na nogach. Zagrał sprytnie w pole karne, na 5. metr, ale Chris Johns wykazał się pewną interwencją.
60' - fot. Woytek / Legionisci.com fot. Woytek / Legionisci.com
60' - Antolić, Mladenović z pole karne... Za mocno, ale Rosołek to utrzymał. I od Karbownika do Mladenovicia... "Mlade" strzela, ale piłka odbija się od nogi przeciwnika i ląduje poza boiskiem. Rzut rożny!
61' - Mladenović w pole karne, ale Pekhart podbija piłkę głową. To nie był nawet strzał...
61' - Pół godziny do końca spotkania i... widmo dogrywki wisi w powietrzu.
62' - fot. Woytek / Legionisci.com fot. Woytek / Legionisci.com
63' - Ajajaj! Luquinhas zrobił kółeczko, oddał do Gwilii, a ten kropnął z dystansu. Kolejny raz rykoszet i kończy się na rzucie rożnym dla Legii.
63' - Stały fragment gry nie przyniósł zagrożenia.
63' - Teraz Karbownik w pole karne... Strzał głową, ale obok celu, prosto w bandy reklamowe!
65' - Gwilia z narożnika w pole karne, ale nim piłka doleciała w obręb szesnastki, arbiter przerwał akcję.
66' - Fallon! Strzelił z dystansu, nisko nad ziemią... Jednak Boruc nie miał problemów z tą próbą.
68' - Mladenović do Luquinhasa, włącza się Gwilia... Podanie w pole karne, gdzie Mladenović został ściągnięty do parteru. Sędzia nie pomyślał nawet, żeby wskazać na rzut karny.
69' - Jose Kante przywołany przez sztab trenerski. Czas na zmianę.
70' - "Bez faulu!" - poinstruował Boruc Wieteskę. Obrońca wybił na aut, byleby tylko uprzedzić Laveryego.
70' - Zmiana Legia: Tomas Pekhart Jose Kante
72' - Karbownik... nieudana próba przejścia do przodu. Lavery już chciał się zabrać w stronę bramki Legii, ale od czego są koledzy. Gospodarze wciąż przy piłce.
73' - Rosołek w polu karnym. Strzał! Piłka odbija się od rywala i ląduje w rękach Johnsa. Zawodnik Legii sygnalizował zagranie ręką, ale arbiter pozostał niewzruszony.
73' - Gwilia zza pola karnego... Strzał ląduje na nodze rywala.
74' - Żółta kartka: Shayne Lavery (Linfield FC)
75' - Antolić w pole karne, ale Boyle ratuje zespół wybiciem na róg.
76' - Mladenović w pole karne... Zbyt lekko.
76' - Druga żółta kartka, a w konsekwencji czerwona: Kirk Millar (Linfield FC)
76' - Luquihnas ostro potraktowany przez Millara i sędzia nie miał wątpliwości. To jest druga żółta kartka.
76' - Zmiana Linfield FC: Shayne Lavery Christy Manzinga
77' - Gwilia z rzutu wolnego. Bezpośredni strzał prosto w Johnsa, który nawet nie drgnął.
79' - Dobra, to mamy mniej więcej kwadrans razem z tym, co doliczy sędzia.
79' - Mladenović rozciąga do Wszołka. Kilka sekund, próba opanowania piłki i... to jest aut dla rywala.
80' - Zmiana Linfield FC: Bastien Hery Conor Pepper
80' - Kante na lewej stronie... Rywale wściekają się, bo ich zdaniem nie powinno być rzutu rożnego dla Legii.
81' - Antolić w pole karne. Wieteska uderza głową, ale gracz stający na dalszym słupku wybija poza szesnastkę.
82' - GOOOOOOLLLLLL!!!! Legia Warszawa!!!
82' - Strzelec gola: Jose Kante (Legia)!
83' - GOL !!! Gwilia, Karbownik, Gwilia... W końcu piłka trafia do Kante, który robi sobie miejsce, przekłada na lewą stronę i uderza zza pola karnego, po ziemi tuż obok słupka! Legia 1. Linfield 0!
84' - Zmiana Linfield FC: Niall Quinn Navid Nasseri
85' - Karbownik zszedł ze skrzydła do środka. Jest tam Gwilia i kumple. Wymiana podań między legionistami.
85' - Żółta kartka: Jose Kante (Legia)
86' - Johns z wolnego na 16. metr, ale tam Wieteska robi to, co do niego należy.
86' - I już Karbownik do Rosołka. Rosołek próbuje lobować rywala i... trafia w poprzeczkę! To mogło być 2-0!
87' - Rosołek... Kolejna próba, ale tym razem, widać było, że jest nieprzygotowany. Uderzył z 16. metra, ale obok celu.
88' - Linfield jeszcze szuka swojej szansy przez stały fragment gry.
88' - Johns w pole karne. Zgranie do środka, ale tam już byli tylko legioniści.
89' - Johns... No to długa, na pałę! Wybijają legioniści.
89' - To jeszcze raz bramkarz Johns. Dalekie zagranie. Tym razem w stronę Clarkea, ale był przy nim Karbownik.
89' - "O ja, pierd...!" rozległo się po stadionie. To słupek uratował Legię po strzale Manzingi!!!
90' - Żółta kartka: Conor Pepper (Linfield FC)
90' - Yellow Pepper.
91' - Rosołek z rzutu wolnego... Tuż nad poprzeczką!
91' - Gwilia spróbował szczęścia z dystansu... Prosto w Larkina!
92' - Tymczasem Manzinga wykorzystuje błąd Wieteski. Popędził pod pole karne Legii i wywalczył rzut wolny.
92' - Sędzia doliczył 3 minuty.
92' - Do celu około 18-19 metrów. Menzinga gotowy do strzału. Przed nim mur.
93' - I zawodnik gości prosto w ten mur właśnie. Jeszcze piłka ląduje w rękach Boruca.
93' - Gwilia przecina podanie rywali i otwiera się szansa dla Kante. Jose wpadł w pole karne, uderzył lewą nogą, ale nad bramką.
94' - Koniec meczu!

Koniec! AWANS!!! Legia wygrywa skromnie, bo skromnie, ale jakby nie patrzeć - zasłużenie.
Z pewnością nie było to świetne i porywające widowisko, ale najważniejsze, że cel w postaci awansu został osiągnięty. Teraz czas na udane otwarcie ligowych zmagań.
Dziękujemy za śledzenie naszej relacji na żywo ze stadionu i zapraszamy na więcej na stronę główną Legionisci.com