Artur Jędrzejczyk 55
57' Luis Rocha 16
Luquinhas 82
Bartosz Slisz 99
75' Domagoj Antolić 7
57' Walerian Gwilia 8
Maciej Rosołek 39
87' Tomas Pekhart 9
Radosław Cierzniak 33
Mateusz Hołownia 3
46' Mateusz Wieteska 4
Paweł Stolarski 41
57' Filip Mladenović 25
87' Andre Martins 24
75' Bartosz Kapustka 67
Szymon Włodarczyk 28
57' Jose Kante 20

Do Czech razy sztuka

Dzięki dwóm trafieniom Tomasa Pekharta Legia wygrała z Rakowem Częstochowa w swoim pierwszym ligowym meczu. Czech wpisał się na listę strzelców w 17. i 84. minucie gry, wykorzystując dobre podania ze skrzydeł. Dla napastnika były to pierwsze gole w trzecim rozegranym meczu w tym sezonie.

Początek spotkania był spokojny z obydwu stron. Pierwsze niecelne uderzenie zobaczyliśmy w 5. minucie gry, kiedy nad poprzeczką główkował Igor Lewczuk. Kilka chwil później okazję miał Luis Rocha. Portugalczyk uderzał z rzutu wolnego niewiele sprzed pola karnego, lecz futbolówka w dużej odległości przeleciała nad bramką. Goście byli zdecydowanie bardziej aktywni, co udokumentowali w 16. minucie spotkania. Wówczas piłkę na lewej stronie dostał Artur Jędrzejczyk, który mocno dośrodkował ją wprost na głowę Tomasa Pekharta, a ten nie miał kłopotów z umieszczeniem jej w siatce. Tym samym Czech został autorem pierwszego ligowego gola dla Legii w sezonie 2020/21. Ta bramka podziałała na Raków mobilizująco. Częstochowianie ruszyli do odrabiania strat, a w 23. minucie omal nie dopięli swego. Wówczas Vladislavs Gutkovskis mocno wstrzelił piłkę z prawego skrzydła, ale na jego nieszczęście nieco spóźniony z zamknięciem akcji był Marcin Cebula.

Pomimo przewagi Legii przez pierwszy kwadrans, to z biegiem czasu gra się wyrównała. Raków zaczął być coraz częstszym gościem na połowie Legii i trochę wyglądało to tak, jakby "Wojskowi" zadowolili się jednobramkowym prowadzeniem. Kilka minut przed przerwą częstochowianie mieli dwie bardzo dobre okazje. Najpierw niemal sam na sam z Borucem znalazł się Gutkovskis, ale Łotysz posłał piłkę po ziemi obok słupka. Za moment Marcin Cebula doszedł do podania z prawej strony, uderzył zza Lewczuka i jemu również zabrakło precyzji.

Na drugą połowę Lewczuk już nie wyszedł. Niewiele przed przerwą obrońca zderzył się głową z Gutkovskisem i uraz okazał się poważniejszy niż się początkowo wydawało. W jego miejsce pojawił się Wieteska. W 50. minucie meczu Raków doprowadził do remisu. W szesnastkę mistrzów Polski wpadł Patryk Kun, który w sytuacji sam na sam przytomnie podciął piłkę nad Borucem, a interweniujący Jędrzejczyk wybił piłkę, która przekroczyła już linię bramkową, co potwierdziła analiza VAR. Kapitanowi Legii zabrakło centymetrów, aby uratować swój zespół przed utratą bramki.

Po godzinie gry na odważną próbę z dystansu zdecydował się Domagoj Antolić. Chorwat pomylił się jednak o dobry metr. Pięć minut potem świetną interwencją popisał się Jakub Szumski. Bramkarz Rakowa w ekwilibrystyczny sposób sparował na słupek techniczny strzał Jose Kante, który wcześniej zmienił Waleriana Gwilię. Mimo wszystko druga połowa nie była zbyt dobra w wykonaniu gości. Zupełnie nie widać było tego, że to mistrz kraju gra w przewadze jednego zawodnika.

W 80. minucie gry podanie od Bartosza Kapustki zamknął Filip Mladenović, który z półwoleja zgrywał do Tomasa Pekharta. Gdyby nie przytomna postawa jego rodaka z linii obrony Rakowa - Tomasa Petraska, to napastnik Legii z bliska zdobyłby swojego drugiego gola. Jednak co się odwlecze, to nie uciecze, ponieważ już w 85. minucie Pekhart po raz drugi wpisał się na listę strzelców. Rosły snajper z najbliższej odległości wykorzystał dośrodkowanie Luquinhasa oraz bardzo sprytne zgranie piątą piłki przez Macieja Rosołka. Dwie minuty przed końcem regulaminowego czasu gry z dystansu mocno strzelił Andre Martins. Szumski nie musiał jednak interweniować.

W doliczonym czasie gry okazję miał jeszcze Rosołek, lecz świetnie na linii spisał się Szumski.

18:30 - Dzień dobry! Za 1,5 godziny pierwszy ligowy mecz Legii w sezonie 2020/21.
18:31 - Dziś z Łazienkowskiej dobiegły informacje o kolejnym zakażonym zawodniku, ale Ekstraklasa potwierdziła, że mecz nie jest zagrożony - o szczegółach piszemy na stronie głównej.
19:01 - W meczowej dwudziestce zabrakło Pawła Wszołka - to on jest najprawdopodobniej drugim zakażonym zawodnikiem.
Mecz z Rakowem będzie 250. występem Artura Jędrzejczyka w Legii!
Omonia Nikozja zremisowała ligowy mecz z Pafos 2-2, a Henning Berg dokonał ośmiu zmian w wyjściowym składzie w porównaniu do meczu pucharowego. Szczegóły
19:58 - Piłkarze już na murawie. Legia zagra na biało, a Raków na czerwono-niebiesko.
19:59 - Rozpoczną gospodarze.

1' - Raków sprzedał wszystkie bilety na to spotkanie - dobrze, że znów można poczuć kibicowski klimat, choć brakuje jeszcze fanów gości.
4' - Legia w ataku na wysokości pola karnego. Gwilia nie zdecydował się na strzał i piłka trafiła na prawe skrzydło do Karbownika, który jednak nie zagrał dokładnie.
4' - Rosołek za mocno wypuścił sobie piłkę w polu karnym i od bramki rozpocznie Szumski.
6' - Dośrodkowanie Antolicia z rzutu wolnego. Lewczuk uderzał z główki, ale nad poprzeczką.
7' - Dobry drybling Luquinhasa i faul tuż przed linią pola karnego!
7' - Żółta kartka: Maciej Wilusz (Raków)
8' - Luis Rocha ustawia piłkę... strzał nad poprzeczką.
12' - Raków spokojnie buduje atak. Długie podanie od Petraska do wychodzącego na czystą pozycję jednego z kolegów, ale w porę niebezpieczeństwo zażegnali legioniści
14' - Faul Lewczuka na Gutkovskisie.
16' - Luquinhas faulowany w ataku przez Kuna.
17' - Dośrodkowanie Antolicia na dalszy słupek... Pekhart niedokładnie głową i nie zdołał dobić.
17' - GOOOOOOLLLLLL!!!! Legia Warszawa!!!
17' - Strzelec gola: Tomas Pekhart (Legia)!
18' - GOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLL!!! Długa akcja Legii, kilka dośrodkowań i ostatecznie Tomas Pekhart wpakował głową piłkę do siatki z bliskiej odległości.
19' - Rzut rożny dla Rakowa wywalczył Cebula.
19' - Dośrodkowanie Schwarza, ale dobrze Rosołek głową wybił piłkę.
20' - Kolejne dośrodkowanie w pole karne Legii i Boruc nie sięgnął dobrze piłki, na szczęście bez konsekwencji.
21' - Legioniści pogubili się w obronie. Jędrzejczyk nabił piłkę i przejęli ją rywale, ale tylko na moment.
21' - Brzydki faul na Bartoszu Sliszu.
21' - Żółta kartka: Vladislavs Gutkovskis (Raków)
23' - Kolejny korner dla gospodarzy i znów dośrodkowuje Schwarz.
23' - Petrasek z główki uderzał nad poprzeczką.
24' - Strzał Gutkovskisa z ostrego kąta obok dalszego słupka bramki Boruca.
27' - Dośrodkowanie w pole karne Legii, ale dobrze zachował się Jędrzejczyk
28' - Cebula zatrzymany przy linii końcowej i ku jego zdziwieniu Raków nie otrzymał nawet rzutu rożnego Od bramki zacznie Artur Boruc
29' - Raków ponownie przedarł się w szesnastkę Legii. Tym razem jeden z przeciwników zdołał nawet oddać strzał, jednak spokojna interwencja Boruca
30' - Faul Domagoja Anolicia w środku pola.
30' - Szybka kontra gospodarzy nieudana. Piłkę przejął Antolić.
31' - Antolić niedokładnie do Rosołka, ale szybko naprawił swój błąd i odebrał piłkę.
32' - Faul Antolicia na połowie rywali.
32' - Luquinhas biegnie prawą stroną i próbował zagrać prostopadle w pole karne do Gwilii, ale trafił w obrońcę.
36' - Faul Pekaharta w ataku przy linii bocznej.
37' - Legii ciężko jest podejść pod pole karne Rakowa. Spotkanie jest dość wyrównane.
38' - Gwilia prostopadle w pole karne do Luquinhasa, Brazylijczyk zagrał w poprzek pola karnego, ale nikt nie sięgnął piłki.
39' - Zderzenie głowami Gutkovskisa z Lewczukiem na środku boiska. Obaj zawodnicy leżą.
40' - Przerwa w grze.
41' - Wykorzystując przerwę Aleksandar Vuković przekazuje uwagi zawodnikom.
42' - Lewczuk ma opatrunek na głowie, ale będzie gotowy do gry.
43' - I znowu było groźnie pod bramką Legii. Znów Gutkovskis uderzył z podobnej pozycji co wcześniej i znów metr obok słupka.
46' - Błąd Lewczuka na własnej połowie... strzał Cebuli w kierunku zasłoniętego Boruca, na szczęście obok słupka - Boruc tylko wzrokiem odprowadził piłkę.
46' - Sędzia doliczył 4 minuty.
47' - Żółta kartka: Luis Rocha (Legia)
48' - Luquinhas poślizgnął się i Luis Rocha musiał przerywać kontrę Rakowa.
49' - Wilusz znów faulował groźnie i druga kartka!
49' - Druga żółta kartka, a w konsekwencji czerwona: Maciej Wilusz (Raków)
49' - Drugą połowę Raków będzie grał w dziesiątkę.
50' - Koniec pierwszej połowy

Początek meczu w wykonaniu Legii był dobry, ale z minuty na minutę wyglądało to coraz gorzej. Legioniści mają jednak dużo szczęścia, bo nie dość, że zdołali zdobyć gola, to będą grali w przewadze jednego zawodnika.

47' - Wracamy do gry
47' - Zmiana Legia: Igor Lewczuk Mateusz Wieteska
47' - Kontuzja Lewczuka okazała się na tyle poważna, że obrońca nie wyszedł już na drugą połowę. W jego miejsce pojawił się Wieteska
48' - Dośrodkowanie Rochy zablokowane. Będzie aut
49' - Faul w ofensywie Karbownika
51' - Cebula minął Wieteskę, wpadł w pole karne i podał do Kuna... ten przelobował Boruca a piłkę z linii bramkowej wybił Jędrzejczyk. Czy piłka wpadła do bramki?
51' - Będzie pewnie VAR
52' - Trwa przerwa - powtórki telewizyjne sugerują, że piłka mogła przekroczyć linię całym obwodem...
52' - GOL! Raków Częstochowa
52' - Strzelec gola: Patryk Kun (Raków)!
53' - No i niestety pozytywna weryfikacja dla gospodarzy i mamy remis.
53' - Żółta kartka: Igor Sapała (Raków)
54' - Rzut rożny dla Legii wykona Antolić.
55' - Głową uderzał Jędrzejczyk, ale niecelnie.
55' - Do wejścia szykuje się Jose Kante.
56' - Na boisku pojawi się także Filip Mladenović.
57' - Luquinhas próbował indywidualnie przedrzeć się w pole karne - bez skutku.
58' - Dobry strzał Antolicia z 24 metrów, ale metr obok słupka.
58' - Zmiana Legia: Luis Rocha Filip Mladenović
58' - Zmiana Legia: Walerian Gwilia Jose Kante
60' - Luquinhas za mocno podał do Kante podczas wyprowadzenia kontry.
61' - Faul Rosołka w ataku.
63' - Raków w dziesiątkę, a w ogóle tak to nie wygląda. Pozycyjny atak gospodarzy zakończony wywalczeniem rzutu rożnego.
63' - Gutkovskis z główki nad poprzeczką.
65' - Mladenović sięgnął piłkę z linii końcowej, podał na środek pola karnego, piłka wróciła do boku do Rosołka, który podał od Kante. Ten uderzał na raty uderzać i świetnej interwencji Szumskiego piłka spadła tylko na słupek!
67' - Zablokowany strzał Slisza.
67' - Żółta kartka: Tomas Pekhart (Legia)
67' - Czeski napastnik ukarany za faul taktyczny.
70' - Zablokowany strzał Rakowa i rzut rożny.
72' - Żółta kartka: Filip Mladenović (Legia)
73' - Strzał Kante z 16 metrów obok bramki.
73' - Do wejscia na boisko gotowy Bartosz Kapustka.
75' - Zmiana Legia: Domagoj Antolić Bartosz Kapustka
76' - Żółta kartka: Luquinhas (Legia)
77' - Brazylijczyk faulował przy linii końcowej przerywając kontrę rywali.
78' - Zmiana Raków: Vladislavs Gutkovskis Sebastian Musiolik
79' - Zmiana Raków: Marcin Cebula Andrzej Niewulis
79' - fot. Piotr Kucza / FotoPyK fot. Piotr Kucza / FotoPyK
80' - Raków broni się własnym polu karnym. Legia w ataku, teraz będzie rzut rożny po strzale Mladenovicia. Petrasek zdjął piłkę z głowy Pekhartowi.
81' - Mladenović tak głęboko dośrodkował z narożnika, że trafił w boczną siatkę...
82' - Teraz oglądamy mecz do jednej bramki. Czy uda się legionistom przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę?
83' - Raków wychodzi z kontrą. Podanie do Tijanicia i rzut rożny dla gospodarzy.
83' - Boruc bez problemów złapał strzał Petraska.
84' - GOOOOOOLLLLLL!!!! Legia Warszawa!!!
85' - Strzelec gola: Tomas Pekhart (Legia)!
86' - Tak!!! Luqionhas podał z prawej strony, Rosołek sprytnie przedłużył pięktką, a Pekhart wpakował piłkę do siatki!
86' - Zmiana Raków: David Tijanić Ioannis Papanikolaou
87' - Zmiana Legia: Tomas Pekhart Andre Martins
88' - Kante lewym skrzydłem, zablokowany przez obrońców.
88' - Rosołek wywalczył piłkę na połowie rywali, Andre Marins podał do Kante, ale ten źle ją opanował.
89' - Ależ potężne uderzenie Martinsa z dalszej odległości, ale piłka przeleciała obok słupka - niewiele brakowało a byłby gol kolejki.
91' - Sędzia dolicza 5 minut.
94' - Legioniści spokojnie rozgrywają i czekają na końcowy gwizdek.
94' - Szumski interweniuje głową poza polem karnym.
95' - Luquinhas do Kante, ten niedokładnie opanował piłkę i nie zdołał oddać strzału.
95' - Znowu Brayzlijczyk popędził prawym skrzydłem, wyłożył piłkę Rosołkowi, a ten uderzył technicznie, ale Szumski nie dał się zaskoczyć.
95' - Rożny dla Legii.
96' - Legioniści utrzymują piłkę w narożniku boiska.