Mateusz Żyro 5
Marcin Flis 6
Bożidar Czorbadżijski 4
Kamil Kościelny 14
46' Maciej Domański 7
89' Grzegorz Tomasiewicz 20
46' Robert Dadok 96
59' Andreja Prokić 9
74' Łukasz Zjawiński 99
Damian Primel 29
Łukasz Seweryn 3
59' Maciej Urbańczyk 8
46' Mateusz Mak 10
Przemysław Maj 16
46' Petteri Forsell 17
89' Mateusz Matras 21
Wojciech Lisowski 25
74' Damian Pawłowski 27

Karna przegrana

Legia Warszawa przegrała na własnym stadionie ze Stalą Mielec 2-3, tracąc wszystkie trzy gole po rzutach karnych. Dwa z nich sprokurował Artur Jędrzejczyk, a jednego Mateusz Wieteska. Tego dnia środkowi obrońcy zagrali jedne ze swoich najgorszych meczów w barwach "Wojskowych". Zakończenie roku w wykonaniu mistrzów Polski wypadło więc wyjątkowo blado.

Mecz świetnie zaczął się dla Stali Mielec, która szybko objęła prowadzenie. Fatalny błąd we własnym polu karnym popełnił Artur Jędrzejczyk, który sfaulował wyskakującego do piłki Łukasza Zjawińskiego. Arbiter bez wahania wskazał na jedenasty metr. Do piłki podszedł za moment Maciej Domański i pewnym uderzeniem pokonał zmylonego bramkarza gospodarzy. Szybki gol nie ostudził ani trochę zapałów ekipy beniaminka. Wkrótce strzałów z dystansu spróbowali kolejno Krystian Getinger i Robert Dadok, ale dwukrotnie na posterunku był Artur Boruc. W tym czasie legioniści zdołali odpowiedzieć jedynie główką Tomasa Pekharta po rzucie rożnym, lecz pewnie interweniował wówczas Michał Gliwa.

Nieco ponad kwadrans po pierwszym gwizdku sędziego nadeszło wreszcie wyrównanie. Podanie na prawym skrzydle dostał Josip Juranović, który dokładnie dośrodkował do niepokrytego Bartosza Slisza. Pomocnik Legii mocnym "szczupakiem" wpakował piłkę do siatki, chociaż wydawało się, że bramkarz Stali był o krok od skutecznej obrony. W 20. minucie zobaczyliśmy szybką odpowiedź przeciwników, którzy tego dnia nie przyjechali na Łazienkowską tylko i wyłącznie się bronić. Ponownie błąd w rozegraniu popełnił Jędrzejczyk, piłka trafiła do Zjawińskiego, a ten chciał mocnym strzałem pokonać Boruca. Ten jednak nie dał się zaskoczyć. Stal została jednak dosyć szybko postawiona do pionu. Mistrzowie Polski zaczęli grać coraz lepiej w ofensywie, a przestraszona obrona beniaminka gubiła się coraz częściej. W 25. minucie swój zespół na prowadzenie wyprowadził Pekhart. Czeski napastnik przytomnie odnalazł się w szesnastce po kolejnym rzucie rożnym i piętą pokonał Gliwę.

Przewaga gospodarzy rosła z minuty na minutę. Kwestią czasu wydawały się kolejne dobre bramkowe sytuacje. Na przekór jednak tym słowom, nadeszła 42. minuta, w której Stal dostała drugi tego wieczoru rzut karny. Tym razem w polu karnym przewinił Mateusz Wieteska, a sędzia do podjęcia decyzji potrzebował wideoweryfikacji VAR. Po analizie wskazał na punkt oddalony o jedenaście metrów od bramki, a do piłki ponownie podszedł Domański. Pomocnik po raz drugi pewnie pokonał Boruca i doprowadził do remisu.

Przez pierwsze kilkanaście minut drugiej połowy obraz gry dosyć znacząco się zmienił. Legia momentami zamykała rywala na ich połowie, ale nie miała problemy z przedarciem się przez szczelną obronę. Początkowo brakowało groźnych akcji i strzałów. W 60. minucie prawdziwa konsternacja na Łazienkowskiej, gdyż sędzia przyznał gościom trzeci tego dnia rzut karny! Ponownie katastrofalnie we własnym polu karnym zachował się Jędrzejczyk, chociaż powtórki pokazały, że ciągnął się za koszulki razem ze Zjawińskim. Tym razem pod nieobecność już Domańskiego do rzutu karnego podszedł Grzegorz Tomasiewicz i spokojnie pokonał Boruca.

Chwilę potem mieliśmy sporną sytuację pod drugą bramką. Piłka trafiła w rękę Marcina Flisa, jednak tym razem arbiter pozostał niewzruszony. Czas uciekał nieubłaganie, a Legia pomimo olbrzymiej dysproporcji w posiadaniu piłki dalej była jedną bramkę za Stalą. Do końca spotkania wynik nie uległ już zmianie. Stal w dosyć kuriozalnych okolicznościach wywalczyła na Łazienkowskiej trzy punkty.

20:00 - Dobry wieczór! Ostatnie ligowe spotkanie Legii w tym roku. Na Łazienkowską przyjeżdża Stal Mielec i cóż... W opinii kibiców, ekspertów, bukmacherów, to gospodarze powinni wygrać. Niestety, w corocznych ostatkach różnie już bywało. I można być pewnym, że Stal Mielec nie odpuści. Tak czy inaczej - po zwycięstwo Legio!
20:02 - Patrzymy na składy obu ekip. Im dalej od bramki, tym więcej roszad w Legii. Wskakuje Kacper Skibicki, jest również Bartosz Slisz. Wiadomo, jest to wypadkowa braku Michała Karbownika oraz Bartosza Kapustka. A Stal? Znajome nazwiska - Mateusz Żyro, Grzegorz Tomasiewicz, Łukasz Zjawiński oraz Wojciech Lisowski. Gracze z legijną przeszłością.
20:04 - I jak już jesteśmy przy zawodnikach, to na nich się skupimy póki co, gdyż obie drużyny przeprowadzają ostatnią rozgrzewkę.
20:10 - Jeszcze szybki rzut oka na tabelę. Dziewiąte? Niżej. Dwunaste? Niżej. Piętnaste. To miejsce Stali Mielec w ligowej klasyfikacji. Beniaminek zebrał 10 punktów w 13. meczach. To zaledwie jeden punkt mniej od Wisły Kraków, z którą męczyliśmy się przed tygodniem.
20:13 - Swoją drogą, mielczanie nie wygrali wyjazdowego spotkania w tym sezonie. Takim wyczynem może popisać się ostatnie w tabeli Podbeskidzie. Hm, czyżby nie jeśli nie dzisiaj, jeśli nie z Legią, to z kim? Takie marzenie przyświeca Leszkowi Ojrzyńskiemu i jego podopiecznym.
20:15 - Ciężko, żeby Stal wygrywała na wyjeździe, kiedy ich najlepszy strzelec, czyli Maciej Domański zapakował piłkę do siatki zaledwie trzykrotnie. Dość powiedzieć, że to niewiele lepszy wyczyn od Filipa Mladenovicia i Rafy Lopesa (po dwa trafienia).
20:19 - Obie ekipy schodzą już do szatni. Już tylko minuty dzielą nas od pierwszego gwizdka sędziego. Bartosz Frankowski będzie rozjemcą dzisiejszego widowiska.
20:22 - Prezentacja składów. Najpierw Stal.
20:23 - "Mam tak samo jak Ty, miasto moje a w nim..." do pustych trybun.
20:30 - Obie jedenastki już na murawie. Legia na biało. Stal w niebieskich koszulkach.

1' - Gramy! Rozpoczęli legioniści.
2' - Jędrzejczyk, Slisz, Wieteska. Legia spokojnie, bez pośpiechu. Na razie mamy 100 procent posiadania.
2' - Zagranie do Skibickiego po linii, ale ten pod naciskiem rywala nie opanował futbolówki. Jeszcze był faul legionisty.
3' - Stały fragment gry z prawej strony boiska. Zagranie w kierunku Dadoka, ale ten był skutecznie blokowany. Boruc wznowi grę od bramki.
3' - Boruc do Pekharta. Walka w powietrzu z Czorbadżijskim... aż Czech zgubił buta.
4' - Podopieczni Ojrzyńskiego nie przebierają w środkach. Od razu próbują zaskoczyć, od razu podchodzą blisko. Pressing.
4' - Zjawiński w polu karnym. Jest Jędrzejczyk, który dopuszcza się faulu i to jest ewidentny rzut karny.
5' - Domański przy piłce... Najlepszy strzelec Stali. Przed nim Artur Boruc. Najlepszy bramkarz Legii.
5' - GOL! Stal Mielec
5' - Strzelec gola: Maciej Domański (Stal)!
7' - No! To zaczęło się. Czyżby po tej bramce spotkanie miało nabrać rumieńców?
8' - Mladenović, Martins do prawej strony. Juranović w pole karne na Pekharta, ale ten miał za plecami obrońcę Stali.
9' - Żółta kartka: Grzegorz Tomasiewicz (Stal)
10' - Jędrzejczyk, Skibicki, Martins do Juranovicia. Josip odwdzięczył się podaniem i prawie zakończyłoby się to stratą.
10' - Tymczasem mamy rzut rożny... Mladenović z narożnika. Prosto na głowę Pekharta, który uderza głową w sam środek bramki. Gliwa czekał, żeby to złapać w ręce.
12' - Martins do Luquinhasa, który momentalnie wypuszcza Wszołka. Spóźniony skrzydłowy Legii.. Nie doszedł do zagrania. Gliwa.
13' - Juranović, Wieteska do Boruca... Jędrzejczyk przy Dadoku. Z faulem. I to jest okazja dla Stali, żeby zagrać miękko w szesnastkę...
13' - Getinger z wolnego... A jednak bezpośredni strzał. Bez problemu dla Boruca.
14' - Mladenović podszedł na środek... Zatrzymał go Prokić. Na szczęście Stal nie zrobiła użytku z tego prezentu.
14' - Luquinhas próbuje doprowadzić do remisu... Legionista przy piłce, wejście w pole karne, próba strzału. Bez powodzenia.
15' - Slisz, Jędrzejczyk... Legioniści wchodzą na połowę przeciwnika. Zagranie do Skibickiego, ale ten został wybity z rytmu przez Czorbadżijskiego.
16' - Wieteska z faulem na rywali. Gromkie "ŁEEEEEEE!" wybrzmiało z ust zawodników Stali. Rzut wolny.
17' - Domański krótko do Dadoka, który huknął z dystansu. Groźne uderzenie, ale Boruc stanął na wysokości zadania. Dobrze! Brawo Artur!
17' - Jędrzejczyk nie wiedział co zrobić z piłką, to cyk do Boruca. I zamiast składnej akcji mamy kopaniną w środku pola.
18' - GOOOOOOLLLLLL!!!! Legia Warszawa!!!
18' - Strzelec gola: Bartosz Slisz (Legia)!
18' - GOL!!! Składna akcja legionistów. Wszołek z prawej strony w pole karne, gdzie uderzeniem głową popisał się Slisz! Z bliskiej odległości wpakował piłkę do siatki. 1-1!
20' - Jędrzejczyk... Pole karne, ale to Zjawiński oddał strzał z prawej strony. Widać, że piłka raczej nie zmierzała do bramki, ale Boruc rzucił się i popisał ładną paradą.
21' - Szybka odpowiedź Legii. Kolejny raz akcja prawej strony boiska. Wślizg. Zagranie zablokowane i jest rzut rożny.
21' - Krótko rozegrany stały fragment gry. Stal chwilowo oddala zagrożenie. Jeszcze wymiana podań. Legia kończy strzałem na wiwat!
24' - Legia nie ustaje w atakach. Mladenović zrobił z piłką kilkanaście metrów, uderzył z dystansu, ale na Gliwie nie zrobiło to większego wrażenia.
24' - Kolejna akcja ofensywna w wykonaniu legionistów. I ponownie mamy rzut rożny.
25' - GOOOOOOLLLLLL!!!! Legia Warszawa!!!
25' - Strzelec gola: Tomas Pekhart (Legia)!
26' - GOL!!! Stały fragment gry. Dośrodkowanie z narożnika boiska. Nieudolne próby wybicia przez Stal skończyły się przytomnym zagraniem Pekharta. Czech nieco przypadkiem, ale czujnie zachował się w polu karnym i wpakował piłkę do siatki. Legia 2. Stal 1.
27' - Faulowany Pekhart przed polem karnym Stali. Będzie okazja do bezpośredniego strzału na bramkę Gliwy.
29' - Rzut wolny.. Piłka ugrzęzła w polu karnym. Jeszcze uderzenie z dystansu i goście ratują się wybiciem poza boisko. Rzut rożny.
29' - Mladenović w szesnastkę, ale piłka krąży już daleko od strefy zagrożenia.
30' - Flis, Żyro... Szukał podaniem Dadoka, ale Martins idealnie odczytał zamiary Mateusza. Odzyskujemy posiadanie.
32' - Luquinhas rozciągnął do Mladenovicia. Zagranie do środka przed pole karne, ale tam czekali już tylko gracze w niebieskich koszulkach.
33' - Wymiana kilku podań po ziemi, ale to Juranović rozciągnął na lewą stronę. Niestety, tam nie radzą sobie Skibicki z Mladenoviciem.
34' - Jędrzejczyk.. Najpierw poślizgnął się. Ratował się zagraniem do Boruca. Po chwili chciał wyjść spod opresji i zagrał do boku. Niedokładnie do Juranovicia.
35' - Żółta kartka wskazana osobie zasiadającej na ławce rezerwowych gości.
36' - Jędrzejczyk kolejny raz z faulem. Sędzia nie będzie dłużej tolerować takich zachowań.
36' - Getinger w pole karne... Wieteska wybija głową. Kontra Legii...
37' - Skibicki przy piłce.. Czekał na wsparcie. Zagrał do Juranovicia. Strzał! I to będzie rzut rożny dla gospodarzy.
37' - Dośrodkowanie w pole karne, ale Stal skutecznie ratuje się przed zagrożeniem ze strony legionistów. Wybicie byle dalej.
38' - fot. Woytek / Legionisci.com
38' - Wszołek faulowany przez Flisa. Rzut wolny blisko narożnika boiska.
39' - "Brawo Jura!". Boruc pochwalił kolegę za przecięcie akcji gości. Zjawiński już się rozpędzał prawą stroną...
40' - Jędrzejczyk przy Zjawińskim. Kolejne odcięcie od podania. Tym razem aut w wykonaniu Kościelnego.
41' - "Karny! Karny! KARNY!!!" Ojrzyński wyskoczył z ławki rezerwowych po tym jak Wieteska wyskoczył i głową próbował sięgnąć piłkę. Zjawiński ucierpiał, ale sędzia Frankowski nie gwizdnął karnego. Dopiero VAR... Czekamy.
43' - A jednak... Kolejny rzut karny dla Stali Mielec. Arbiter zmienił decyzję na podstawie analizy wideo.
43' - Domański ponownie przed szansą...
43' - GOL! Stal Mielec
43' - Strzelec gola: Maciej Domański (Stal) z karnego!
43' - I mamy 2-2. Domański w prawo. Boruc w lewo.
46' - Martins, Slisz do Juranovicia... Podanie. Strata.
46' - Sędzia doliczył 1 minutę.
47' - Mladenović na lewej stronie... Faulowany. Jeszcze rzut wolny.
47' - Mladenović w pole karne... Za lekko.
47' - Koniec pierwszej połowy

Przerwa. Dawno nie byliśmy świadkami czterech bramki przy Łazienkowskiej. Co tu dużo mówić, Legia była stroną przeważającą w tym meczu. Niestety, dwa faule w polu karnym sprawiły, że mamy remis.

46' - Zmiana Stal: Robert Dadok Mateusz Mak
46' - Zmiana Stal: Maciej Domański Petteri Forsell
47' - Ostatnie 45 minut w tym roku. Po zwycięstwo!
48' - Martins do Wieteska. Trochę niedokładnie. Na szczęście nie skończyło się stratą.
49' - Mladenović do Skibickiego... Żyro zagrywa ręką.
49' - Żółta kartka: Mateusz Żyro (Stal)
50' - Slisz... Bezpośrednie uderzenie z rzutu wolnego. Nad bramką.
50' - fot. Woytek / Legionisci.com fot. Woytek / Legionisci.com
51' - Martins do Luquinhasa... Legioniści rozpędzają się, ale podeszli tylko na 20. metr.
51' - Luquinhas faulowany przed polem karnym? Sędzia nie reaguje. Gramy dalej.
53' - Wieteska, Martins... Zagranie do Mladenovicia. Legia podkręca tempo. Juranović do Luquinhasa. Ponownie "Mlade".
54' - Wieteska, Juranović... Legioniści prawą stroną, ale tam Flis blokował skutecznie Wszołka.
55' - Pekhart faulowany przez Czoradżijskiego? Obrońca Stali podnosi ręce. Nic nie było. Gramy dalej.
56' - Hołownia, Rosołek i Valencia na rozgrzewce.
58' - Zjawiński przy piłce... Ale wyjechał na aut.
58' - Slisz do Mladenovicia. Próba zagrania w pole karne. Zbyt czytelne. Przerwana akcja przez gości.
59' - I znowu karny... Jędrzejczyk złapał rywala w pasie. Ponownie Zjawiński poszkodowany.
59' - Żółta kartka: Artur Jędrzejczyk (Legia)
60' - fot. Woytek / Legionisci.com
60' - Zmiana Stal: Andreja Prokić Maciej Urbańczyk
60' - GOL! Stal Mielec
61' - Strzelec gola: Grzegorz Tomasiewicz (Stal)!
61' - Zmiana Legia: Andre Martins Joel Valencia
61' - Zmiana Legia: Kacper Skibicki Mateusz Cholewiak
61' - Tomasiewicz strzelił w środek. Boruc rzucił się w swoją prawą stronę. I znowu Stal na prowadzeniu.. 3-2 dla mielczan.
63' - Zagranie z lewej strony w pole karne... Legia w ataku. Valencia głową do środka, ale trafia rywala w rękę. Sędzia nie reaguje.
64' - A jednak będzie VAR.
64' - A jednak nie ma rzutu karnego! Arbiter Frankowski uznał inaczej.
65' - Wrzutka z rzutu wolnego. Jeszcze zamknięcie Legii. Jeszcze utrzymanie piłki. Zgranie do środka, ale nie ma nikomu zamknąć akcji. Stal wychodzi obronną ręką z opresji.
67' - Valencia strzela... zablokowany! Jeszcze Luquinhas uderza zza pola karnego. Huknął jak z armaty, ale piłka poszybowała nad poprzeczką.
68' - Akcja legionistów... Dośrodkowanie z lewej strony. Gliwa sięgnął, strącił ręką na róg.
69' - Valencia w pole karne, gdzie Pekhart czaił się... Jednak defensywa Stali była na posterunku.
70' - Kolejna żółta kartka dla osoby zasiadającej na ławce rezerwowych Stali.
72' - Wieteska, Slisz do Valencii... Próbował prostopadle do Cholewiaka. Nie tym razem. Przecięte podanie.
73' - Legia próbuje atakować, podkręca tempo. Przed chwilą lewą stroną... Tymczasem Rosołek szykuje się do wejścia.
73' - Zmiana Legia: Paweł Wszołek Maciej Rosołek
74' - Mladenović z lewej strony... Podbita głową i to jest tylko rzut rożny dla legionistów.
75' - Rosołek w polu karny, Cholewiak... Slisz dostaje podanie. Posłał mocne uderzenie z 16. metrów. Niecelnie. Nad poprzeczką!
75' - Zmiana Stal: Łukasz Zjawiński Damian Pawłowski
76' - Może gdyby Slisz przymierzył dokładniej kosztem siły uderzenia.. A tak, nadal 2-3 przy Łazienkowskiej.
77' - Mladenović do Luquinhasa. Ten za mocno do partnerów... Cholewiak, Mladenović... Pogubili się legioniści.
80' - Mielczanie zamknięci na własnej połowie.
80' - Jednak ofiarne bronienie się przez ekipę Ojrzyńskiego może być kluczem do wygranej gości.
81' - fot. Woytek / Legionisci.com fot. Woytek / Legionisci.com
82' - Slisz nieudolnie do Cholewiaka na skrzydle.
83' - Boruc, Slisz do Valencii, ale ten nie opanował piłki. Nic nie wychodzi z akcji legionistów, bo szybko się okazało, że doszło do przewinienia.
84' - Mladenović rozpoczął akcję ofensywną Legii... Rosołek utrzymał piłkę w boisku. Przenosimy się na połowę przeciwnika.
84' - Żółta kartka: Luquinhas (Legia)
86' - Slisz do Rosołka. Juranović na prawej flance, ale nie wrzuca. Zbyt gęsto. Za dużo niebieskich koszulek w linii.
88' - Cholewiak w pole karne, ale reszta stoi na spalonym, więc żaden się nie ruszył. Gliwa od bramki.
89' - Slisz! Petarda, ale aż się złożył Czorabdżijski!
89' - Zmiana Stal: Grzegorz Tomasiewicz Mateusz Matras
90' - Obrońca Stali będzie kontynuować grę.
91' - Rzut wolny dla Legii. Lewa strona boiska. "To jest ten moment!" krzyczy trener Michniewicz.
91' - Nic z tego... Sędzia dolicza 5 minut.
93' - Juranović! Jeszcze wygarnął spod linii końcowej. Zgrał do środka, ale tam byli już tylko gracze gości.
94' - Jeszcze faul Wieteski na Matrasie na połowie legionistów.
94' - Żółta kartka: Mateusz Wieteska (Legia)
95' - Wieteska do Cholewiaka. Niedokładnie, zbyt czytelnie. Jednak nadal jesteśmy na połowie Stali.
96' - I jeszcze rzut wolny dla Stali na połowę Legii. Jesteśmy w okolicach pola karnego. To ostatnia akcja meczu.
97' - Jeszcze sędzia Frankowski pozwala grać.
97' - Ławka Stali chce świętować, ale jeszcze nie koniec zawodów...
97' - Żółta kartka: Damian Pawłowski (Stal)
97' - Koniec meczu!

Koniec! Ostatnia akcja meczu... Luquinhas podaje na prawo... na aut. Idealne podsumowanie sytuacji. Przegrywamy 2-3 tracąc wszystkie bramki po rzutach karnych. Niebywała sytuacja. Niemniej jednak Legia jest sama sobie winna.
Dla Stali Mielec była to pierwsza wyjazdowa wygrana w sezonie. Nieopisany taniec radości piłkarzy gości.
Dziękujemy za śledzenie naszej relacji z meczu. Dziękujemy, że byliście z nami w 2020 roku! Zapraszamy na więcej materiałów na stronę Legionisci.com