46' Lindsay Rose 29
Mateusz Wieteska 4
Maik Nawrocki 17
Filip Mladenović 25
46' Kacper Skibicki 22
Andre Martins 8
46' Rafael Lopes 21
Luquinhas 82
Mahir Emreli 11
Cezary Miszta 31
Kacper Tobiasz 59
46' Mateusz Hołownia 3
Tomas Pekhart 9
Ernest Muci 20
Joel Abu Hanna 23
46' Josue 27
Kacper Kostorz 30
46' Maciej Rosołek 39

W Pradze brak rozstrzygnięcia

W pierwszym meczu 4. rundy eliminacyjnej Ligi Europy Legia zremisowała na wyjeździe 2-2 ze Slavią Praga. Wojskowi dwukrotnie obejmowali prowadzenie, ale gospodarze dwa razy doprowadzali do remisu.

Przed pierwszym meczem z mistrzem Czech w drużynie Legii nie brakowało problemów. Najpierw ze składu za żółte kartki wypadł kapitan Artur Jędrzejczyk, dzień przed meczem kontuzji kolana doznał Bartosz Slisz, a na przedmeczowej rozgrzewce urazu nabawił się Tomas Pekhart, który miał wyjść w podstawowym składzie. Czecha na szybko zastąpił Mahir Emreli, a w miejsce Slisza zagrał Kacper Skibicki. "Skiba" został ustawiony na wahadle, a do środka trener przesunął Josipa Juranovicia.

Pierwsza połowa meczu w Pradze stała na niezłym poziomie. Przewagę posiadali gracze Slavii, ale to legioniści w 20. minucie objęli prowadzenie. Maik Nawrocki popisał się pięknym długim podaniem z głębi pola do Mahira Emreliego. Ten uprzedził przed polem karnym bramkarza Ondreja Kolara i sprytnym lobem posłał piłkę wprost do bramki! Zaskoczeni obrotem spraw Czesi ruszyli do ataku, ale obrona Legii radziła sobie całkiem nieźle. Niestety tylko do 33. minuty. Wówczas legioniści zostali zaskoczeni z rzutu rożnego przez Lucasa Masopusta, który wypatrzył na 16 metrze Alexandra Baha, który popisał się pięknym uderzeniem pod poprzeczkę i zrobiło się 1-1. Gdy wydawało się, że gracze Slavii nakręcą się na lepszą grę... ich zapały skutecznie ostudził Josip Juranović. Chorwat ruszył sam z piłką na bramkę i popisał się fenomenalnym uderzeniem w okienko! Zrobiło się 2-1 dla Legii. Niestety gdy czekaliśmy na gwizdek kończący pierwszą połowę, gospodarzom udało się doprowadzić do wyrównania. Na prawej stronie ograny został Lindsay Rose i piłkę na 6 metrze od Traore otrzymał Lucas Masopust i nie zmarnował takiej okazji.

W przerwie trener Czesław Michniewicz zdecydował się dwie zmiany. Lindsaya Rose zastąpił Mateusz Hołownia, a Rafaela Lopesa Josue. Tuż po wznowieniu gry boisko z powodu urazu łokcia musiał opuścić Kacper Skibicki, a jego miejsce zajął Maciej Rosołek. Pierwszy kwadrans drugiej połowy w wykonaniu legionistów wyglądał dość optymistycznie. Legioniści odważniej radzili sobie z piłką w środku pola, ale cały czas musieli być uważni na groźne ataki Slavii. Dobrze do składu wszedł Mateusz Hołownia. Slavia starała złamać linię obrony Legii, raz błąd popełnił Josue, który stracił piłkę tuż przed własnym polem karnym, ale na szczęście ją odzyskał. W ostatnich minutach przewaga gospodarzy była zdecydowana, ale nie potrafili tego udokumentować bramkami i ostatecznie mecz zakończył się remisem 2-2.

Rewanż odbędzie się za tydzień o godzinie 21:00 w Warszawie.

18:05 - Witamy z Pragi!
18:06 - W składzie Legii doszło do jednej nieplanowanej zmiany. Kontuzjowanego Bartosza Slisza zastąpił Kacper Skibicki. Legioniści mają wybiec na murawę w ustawieniu 5-4-1.
18:12 - Legia zagra dziś w zielonych koszulkach.
18:48 - Nieoczekiwana zmiana w składzie Legii w ostatniej chwili. Tomasa Pekharta zastąpi Mahir Emreli.
18:57 - Piłkarze obu drużyn wychodzą na murawę.

1' - Rozpoczęli legioniści!
2' - Nawrocki wybija wślizgiem piłkę na rzut rożny.
3' - Nieudane rozegranie stałego fragmentu gry przez gospodarzy. Od bramki Artur Boruc.
6' - Josip Juranović dobrze przerwał atak Slavii podając piłkę z główki do Boruca.
6' - Faul na Luquinhasie
7' - Za mocne dogranie Wieteski na skrzydło do Juranovicia.
8' - Dobry odbiór Luquinhasa na połowie rywala.
10' - Znakomita sytuacja dla Slavii. Legioniści nie potrafili wybić piłki sprzed własnego pola karnego i z 7 metrów uderzał Jakub Hromada, ale nad poprzeczką!
11' - Kolejna szansa dla Slavii. Dośrodkowanie Ivana Schranza na głowę Abdallaha Simy, ale ten fatalnie przestrzelił nad poprzeczką!
13' - Żółta kartka: Luquinhas (Legia)
15' - Slavia w ataku. Bah przy linii końcowej... ładnie zablokowany przez Mladenovicia. Rożny dla gospodarzy.
15' - Lindsay Rose faulowany we własnym w polu karnym.
16' - Strata Emreliego przy wyprowadzeniu piłki.
17' - Na spalonym Sima.
20' - GOOOOOOLLLLLL!!!! Legia Warszawa!!!
20' - Strzelec gola: Mahir Emreli (Legia)!
21' - GOOOOOOOOOOOL!!!!!!!!!!! Tak! Niespodziewanie długa piłka do przodu i lobem Mahir Emreli pokonuje bramkarza Slavii!
22' - Trzeci rzut rożny dla Slavii.
27' - Żółta kartka: Oscar Dorley (Slavia)
27' - Gracz Slavii ukarany za kopnięcie Kacpra Skibickiego, który jest teraz opatrywany przez lekarzy.
30' - Dobra interwencja Nawrockiego w polu karnym!
33' - Ns spalonym Masopust.
34' - GOL! Slavia Praga
35' - Strzelec gola: Alexander Bah (Slavia)!
35' - Niestety... legioniści zostali całkowicie zaskoczeni po rzucie rożnym. Bah był niepilnowany i z 15 metrów posłał piłkę pod poprzeczkę - nie do obrony...
36' - Żółta kartka: Lindsay Rose (Legia)
38' - GOOOOOOLLLLLL!!!! Legia Warszawa!!!
38' - Strzelec gola: Josip Juranović (Legia)!
38' - ALEŻ KAPITALNA BRAMKA!!! GOLLL! FENOMENALNE UDERZENIE JURANOVICIA ZZA POLA KARNEGO!!
45' - Artur Boruc spokojnie wyłapuje strzał gracza Slavii.
46' - Ładny rajd Skibickiego. Młody pomocnik wpadł w pole karne i zagrał do Emreliego, ale nie porozumiał się z napastnikiem. Tylko rzut rożny.
48' - Znakomita okazja dla Stanciu, ale przestrzelił. Linię spalonego w Legii złamał Filip Mladenović w tej sytuacji.
48' - Teraz Wieteska bardzo dobrze zablokował napastnika Slavii!
49' - GOL! Slavia Praga
49' - Niestety... całkowicie wymanewrowana obrona Legii tuż przed przerwą.
49' - Strzelec gola: Lukáš Masopust (Slavia)!
49' - Z 6 metrów do pustej bramki. Szkoda...
50' - Koniec pierwszej połowy

47' - Zmiana Legia: Lindsay Rose Mateusz Hołownia
47' - Zmiana Legia: Rafael Lopes Josue
47' - Zmiana Legia: Kacper Skibicki Maciej Rosołek
48' - Zmiana Slavia: Jakub Hromada Jan Kuchta
52' - Indywidualna akcja Luquinhasa, ale zakończone podaniem, z którego nie skorzystał Rosołek.
52' - Boruc zmuszony do wybicia piłki na aut.
53' - Rzut rożny dla Slavii.
54' - Żółta kartka: Ibrahim Traoré (Slavia)
54' - Gracz Slavii ukarany za kwestionowanie decyzji sędziego.
56' - fot. Mishka / Legionisci.com fot. Mishka / Legionisci.com
57' - Za głębokie dośrodkowanie Josue w pole karne.
61' - Wieteska faulowany przed swoim polem karnym.
62' - Zmiana Slavia: Abdallah Sima Ubong Ekpai
62' - Zmiana Slavia: Ivan Schranz Ondřej Lingr
68' - Boisko opuszcza kontuzjowany kapitan Slavii.
68' - Zmiana Slavia: Lukáš Masopust Daniel Samek
70' - Wieteska fauluje przed polem karnym Legii. Będzie szansa dla Slavii na uderzenie.
71' - Stanciu uderzył prosto w mur, a dobitkę Samka spokojnie obronił Boruc.
73' - Slavia atakuje sporą liczbą zawodników, ale Legia dobrze w obronie.
75' - Emreli ruszył sam w stronę bramki Slavii i został sfaulowany.
75' - Luquinhas faulowany przez Baha.
76' - Dośrodkowanie Mladenovicia... nieco za mocne i nie sięgnął piłki Wieteska.
79' - Lingr przed szansą na gola... piłka odbita od nogi obrońcy i rzut rożny!
79' - Teraz próba kontry Legii. Luquinhas jednak za mocno do Mladenovicia...
81' - Andre Martins faulowany na środku boiska.
83' - Zmiana Slavia: Nicolae Stanciu Stanislav Tecl
84' - Legioniści bronią się skutecznie! Teraz dwa strzały na bramkę Boruca zostały zablokowane
89' - Akcja Legii prawą stroną. Luquinhas do Mladenovicia, który dośrodkował do Emereliego, ale napastnik był osamotniony.
90' - Slavia raz po raz wchodzi w pole karne Legii, ale nie potrafi oddać strzału. Teraz spokojnie piłkę wyłapał Boruc.
92' - Sędzia doliczył 4 minuty.
96' - Ostatnie sekundy...
96' - Koniec meczu!

Biorąc pod uwagę przebieg meczu i przewagę jaką przez większość czasu posiadali gospodarze, wynik końcowy można uznać za dobry. O tym kto awansuje d fazy grupowej Ligi Europy zadecyduje mecz w Warszawie!
Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy na legionisci.com na materiały pomeczowe!

Relacja z wyjazdu do Pragi: UEFA nas nie powstrzyma

Rywalizacja o europejskie puchary weszła w decydującą fazę. Wprawdzie po dwumeczu z Dinamem Zagrzeb „Wojskowi” musieli pożegnać się z marzeniami o występach w legendarnej Champions League, lecz nadal pozostali w grze, której stawkę stanowi uczestnictwo w fazie grupowej Ligi Europy. Wystarczy jedynie pokonać praską Slavią – zespół, który – przynajmniej teoretycznie – wydaje się mocniejszy od poprzedniego rywala Legii.

W dobie covidowych zakazów i – delikatnie mówiąc – niechęci UEFA do naszego środowiska nie mogliśmy wspierać legionistów w stolicy Chorwacji. Mieliśmy jednak nadzieję, że z meczem w Pradze będzie inaczej, zwłaszcza że jej fani żyją w dość dobrych stosunkach z kibicami zaprzyjaźnionego z nami Zagłębia Sosnowiec. Faktycznie, początkowo wydawało się, że w ramach dżentelmeńskiej umowy skromnej delegacji naszych fanów uda się obejrzeć czwartkowe spotkanie na żywo. Niestety, im bliżej było do rywalizacji, tym otrzymywaliśmy coraz bardziej pesymistyczne wiadomości. Szanse na wejście na obiekt Sinobo zmalały praktycznie do zera, jako że przedstawiciele UEFA postraszyli włodarzy Slavii, że jeśli ci wpuszczą nas na stadion, nałożą na czeski klub drakońskie kary. Prawdę mówiąc, należało się jednak tego spodziewać, jako że nyońska organizacja niejednokrotnie dobitnie pokazywała, że zrobi wszystko, aby uprzykrzyć nam – warszawskim fanom – życie, tak abyśmy się nigdzie po Europie nie przemieszczali. Nie z nami te numery!

Zaczęliśmy na różne sposoby kombinować, co zrobić, aby mimo wszystko na stadion „Zszytych” wejść i pokazać, co sądzimy o zakazach. Część osób wybrała transport powietrzny, inni kolejowy lub autobusowy, jednak najwięcej było tych, którzy podróżowali furami. To właśnie ci ostatni mieli najwięcej problemów z dotarciem na miejsce. Mundurowi próbowali bowiem co poniektórym pokrzyżować szyki, uskuteczniając uciążliwe kontrole na trasach, żądając paszportów covidowych, itp. Na szczęście większości naszej niezorganizowanej grupy udało się dotrzeć do stolicy Czech na czas. Ba, tego czasu starczyło także na szybkie zwiedzanie miasta. Hradczany, staromiejski rynek ze słynnym Orlojem (zegarem astronomicznym), Wyszehrad czy mosty Karola i – co się rozumie samo przez się – Legií – to tylko niektóre z miejsc, które staraliśmy się „okołomeczowo” zobaczyć. Trzeba przyznać, że architektonicznie Praga to istna perełka europejskiego dziedzictwa i trudno się dziwić, że odwiedzają ją miliony turystów rocznie.

Zwiedzanie zwiedzaniem, ale czekał nas jeszcze mecz. Aby wejść na praski obiekt, należało dysponować paszportem covidowym lub negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa oraz imienną wejściówką. Procedurę biletową dało się częściowo załatwić elektronicznie ale pojawiły się problemy, gdyż następnie odmawiano nam ich aktywacji, jako że... byliśmy Polakami. Miejscowi, że na obiekt wejdzie każdy obcokrajowiec, o ile nie pochodzi z kraju nad Wisłą i że nawet jeśli aktywowaliby wejściówki, to zostaniemy cofnięci na bramkach. Jawna dyskryminacja i pogwałcenie prawa!
Jako kibice Legii nie zamierzaliśmy się jednak poddawać. Początkowo chcieliśmy się zebrać przed stadionem Slavii, aby wspólnie dopingować naszą ukochaną drużynę. Nie ustawaliśmy jednak w poszukiwaniu najrozmaitszych sposobów, aby mimo wszystko dostać się na trybuny praskiego obiektu. Dzięki uporowi, pomysłowości i sprytowi kilkudziesięciu osobom udało się wejść na Stadion Sinobo. Niestety, ponad dwieście osób nie miało tyle szczęścia. Jako że żadne bariery nie oddzielały poszczególnych sektorów, po około dwudziestu minutach wszyscy zgromadziliśmy się w jednym miejscu – naprzeciwko trybuny najzagorzalszych fanów Slavii – i rozpoczęliśmy głośny oraz żywiołowy doping. Niesamowite zdziwienie na minach zarówno przedstawicieli UEFA, jak i włodarzach czeskiego klubu, którzy starali się zrobić wszystko, aby uniemożliwić nam przekroczenie bram stadionu, musiało wywołać nasze głośne „Jesteśmy zawsze tam!”. Prawdopodobnie dlatego bardzo szybko wyrósł przed nami szpaler ochroniarzy.

Atmosfera na stadionie była żywiołowa, a gospodarze przygotowali na rywalizację z „Wojskowymi” dwie oprawy: pierwszą stanowiła sektorówka z napisem „SLAVIA” oraz herbem praskiego klubu wraz z koroną pośrodku niej; druga zaś składała się z sektorówki z dwiema postaciami przyodzianymi w barwy „Czerwono-Białych”, którą dopełniał transparent: „Jestli se rozzlobime, budeme zli” („Jeśli się zdenerwujemy, będziemy źli”). Jednocześnie trzeba podkreślić, że tak dobrego dopingu w wykonaniu miejscowych kibiców już dawno nie słyszeliśmy. „Zszyci” śpiewali głośno, równo i rytmicznie przez całe spotkanie.

Z racji tego, że niestety znaleźliśmy się na trybunach w znikomej liczbie, początkowo staraliśmy się dawać o sobie znać w momentach ciszy. Później jednak śpiewaliśmy już na całego mimo przeważającej liczby fanów gospodarzy. Najczęściej zaznaczalismy swoją obecność poprzez przyśpiewki „Jesteśmy zawsze tam!” oraz „F… UEFA!”. Zdziwienie miejscowych z sektora, w którym staliśmy, było spore, choć trzeba przyznać, że przyjęli nas raczej pozytywnie. Warto dodać, że na trybunach wspólnie z nami obecna była również skromna delegacja z Sosnowca.

Sam mecz dostarczył nam niesamowitych emocji. Po trafieniach zarówno Emreliego, jak i Juranovicia, który zresztą kończył tym pojedynkiem swoją przygodę z Łazienkowską, ogarniał nas trudny do opisania szał radości – darliśmy się bez hamulców. Szkoda jedynie bramki do szatni, jaką zaserwował nam Masopust. Gdyby nie ona, legioniści wracaliby do Warszawy z jednobramkową przewagą. W drugiej połowie żadne bramki już nie padły. Niemniej, nie mieliśmy powodów do narzekań, bo remis 2-2 i perspektywa rewanżu ze Slavią na Estadio WP stawiają Legię – miejmy nadzieję – w lepszej sytuacji.

Po ostatnim gwizdku ochrona chciała nas od razu usunąć ze stadionu, ale oczywiście nie było na to szans – musieliśmy bowiem podziękować piłkarzom za świetną postawę na boisku. Naszą euforię chciał lokalny grubas, który próbował nas wygwizdywać i wyzywać, lecz bardzo szybko zabrała go ochrona. Gdy futboliści skierowali się do szatni, zaczęliśmy opuszczać obiekt Sinobo. Część z nas udała się od razu w długą podróż powrotną do stolicy, inni zaś zostali jeszcze w Pradze, by raczyć się: lokalną atmosferą, knedlikami, smażonym serem i naturalnie złocistym trunkiem. ;)

Z racji czwartkowego rewanżu z praską drużyną niedzielna rywalizacja przeciwko Termalice została przełożona na inny termin. Każdy z nas ma obowiązek stawić się 26 sierpnia o godzinie 21:00 przy Łazienkowskiej, aby wspierać nasz klub. Faza grupowa Ligi Europy jest już na wyciągnięcie ręki i tylko od nas zależy, czy pomożemy naszym piłkarzom w realizacji tego planu.