29 Lindsay Rose
19 Carlitos
77 Jakub Jędrasik 88'
Rafał Leszczyński 12
79' Diogo Verdasca 2
Łukasz Bejger 4
John Yeboah 7
Erik Exposito 9
79' Nahuel 15
87' Petr Schwarz 17
Victor Garcia Marin 23
78' Piotr Samiec-Talar 24
Martin Konczkowski 27
65' Michał Rzuchowski 28
Michał Szromnik 1
Mariusz Pawelec 3
65' Patrick Olsen 8
79' Dennis Jastrzembski 11
78' Patryk Szwedzik 21
Marcel Zylla 25
Dawid Bałdyga 29
87' Adrian Łyszczarz 33
79' Konrad Poprawa 34

Huczne pożegnanie

Legia Warszawa pokonała w ostatnim meczu sezonu Śląsk Wrocław 3-1. Jako pierwsi na prowadzenie wyszli goście, którzy otworzyli wynik za sprawą Erika Exposito. Potem główne role odgrywali tylko i wyłącznie legioniści. Do remisu doprowadził Rafał Augustyniak, potem trafił Maciej Rosołek, a wynik tuż po przerwie ustalił, strzelając swojego drugiego gola, Augustyniak.

Od początku spotkania lepiej prezentował się Śląsk Wrocław, który musiał tego dnia wygrać, aby być pewnym utrzymania w Ekstraklasie. Z tego właśnie powodu podopieczni Jacka Magiery nie kalkulowali i od razy rzucili się do ataków. Na efekt ich starań nie trzeba było niestety długo czekać. Już w 6. minucie gry dobrym sprintem popisał się John Yeboah, który przed polem karnym wypatrzył niepilnowanego Erika Exposito. Napastnik kopnął piłkę bez przyjęcia i w ładny sposób pokonał nieco wysuniętego Kacpra Tobiasza. Goście dopięli swego, chociaż pewnym było, że teraz to Legia również będzie musiała się nieco otworzyć. Niebawem było o krok od podwyższenia prowadzenia przez wrocławian. W roli głównej wystąpił ponownie Yeboah, ale tym razem dwukrotnie z jego strzałami poradził sobie Tobiasz. Bramkarz Legii najpierw wygrał z rywalem pojedynek sam na sam, a za moment zdołał odbić uderzenie z zaledwie kilku metrów. To było kolejne poważne ostrzeżenie i tylko świetna dyspozycja Tobiasza uratowała gospodarzy przed utratą gola. Legioniści mieli spore problemy, aby nawiązać równorzędną walkę z przeciwnikiem. Dopiero w 21. minucie z dobrej strony pokazał się Josue. Portugalczyk mocno kopnął futbolówkę w kierunku Rafała Leszczyńskiego, jednak ofiarnie zdołali zablokować go defensorzy.

W 33. minucie znowu było niebezpiecznie. Tym razem z ostrego kąta strzelił Nahuel i do boku musiał zbijać piłkę Tobiasz. Kilka minut potem nadeszło upragnione wyrównanie! Rafał Augustyniak popędził z piłką środkiem pola i nagle zdecydował się na odważny strzał. Po drodze miał miejsce jeszcze rykoszet, wobec czego Leszczyński został kompletnie zmylony i musiał sięgnąć do siatki. Ewidentnie widać było, że Śląsk opadł z sił. Intensywny początek meczu mocno dał im się we znaki. Kilka chwil przed końcem pierwszej połowy zobaczyliśmy drugiego gola dla Legii. Po wrzutce z prawej strony najlepiej zachował się Maciej Rosołek, który z woleja pokonał bramkarza gości. Do przerwy mieliśmy więc wynik 2-1, chociaż trzeba przyznać, że początkowo Śląsk napędził legionistom nieco strachu.

WYNIKI SONDYOcena Legii za sezon 2022/23 to:
SUMA GŁOSÓW: 9110
START: 22.05.2023 / KONIEC: 07.06.2023

Zaraz po zmianie stron trzeci gol dla Legii! Dokładnie z rzutu rożnego dośrodkował Josue, a obrońcy Śląska totalnie odpuścili przed własną bramką dobrze grającego głową Augustyniaka. Środkowy obrońca Legii wyszedł w górę i głową zdobył swoją bramkę tego wieczoru! Przez kolejne minuty byliśmy świadkami obrazu gry podobnego do tego, który widzieliśmy w końcówce pierwszej odsłony. Śląsk nie miał siły na tak agresywny pressing, jak na początku spotkania, przez co stołeczny zespół ze spokojem mógł konstruować kolejne akcje w ofensywie. W drugiej połowie nie oglądaliśmy już tak atrakcyjnego meczu. Dopiero w 73. minucie po raz kolejny dobrze na linii zaprezentował się Tobiasz. Bramkarz Legii skutecznie odbił mocny strzał z daleka Patricka Olsena. Odpowiedź gospodarzy na to zagrożenie przyszła bardzo szybko. Już za kilkadziesiąt minut Igor Strzałek huknął prawą nogą w kierunku bliższego słupka, lecz wrocławian uratował Leszczyński wespół z własnym słupkiem.

Do końcowego gwizdka sędziego na boisku nie działo się zbyt wiele. Zdecydowanie efektowniej było na trybunach, gdzie kibice hucznie pożegnali mijający sezon 2022/23.

16:26 - Witamy z Łazienkowskiej 3! Przed nami ostatni mecz sezonu. Dla Legii szansa na zakończenie rozgrywek bez domowej porażki, dla Śląska z kolei walka o być albo nie być w Ekstraklasie.
16:29 - W pierwszym składzie Legii nastąpiło kilka zmian. W środku pola od pierwszej minuty zobaczymy Igora Strzałka, Bartosz Slisz wrócił na swoją nominalną pozycję, a na lewą obronę Yuri Riberio.
16:33 - Dziś przy Łazienkowskiej stawi się komplet publiczności - wszystkie bilety zostały sprzedane. Można więc spodziewać się ok. 28 tys. fanów.
17:00 - Zawodnicy obu ekip przeprowadzają rozgrzewkę
Dla gospodarzy sytuacja ligowa jest jasna, natomiast dla gości to mecz o "życie"
17:17 - Zawodnicy zbiegli do szatni, to znak, że początek meczu już blisko
17:23 - "Sen o Warszawie" ostatni raz brzmi w tym sezonie
17:28 - Ruszyli.
"Mistrzem Polski jest Legia"
"Tylko Legia ukochana Legiaaaaaaaa"
Rozpoczną goście

1' - Petr Schwarz i gramy!
2' - Pierwszy starzał na bramkę Tobiasz i rzut rożny dla Śląska
3' - Legioniści wybijają głową, goście próbują kolejnego ataku i spalony
5' - Goście w natarciu, wydawało się, że Augustyniak był faulowany. Sędzia puszcza grę i kolejny korner
6' - Strzał głową bez problemów broni Tobiasz
7' - Josue w polu karnym podaje do Rosołka i blokują obrońcy
7' - GOL! Śląsk Wrocław
8' - Strzelec gola: Erik Exposito (Śląsk)!
9' - Kontratak gości, Yeboah przed polem karnym, wykłada piłkę do Exposito, a ten technicznym strzałem pod poprzeczkę, nie dał szans na skuteczną interwencję golkiperowi Legii
12' - Zabawa defensywy gospodarzy kończy się stratą piłki, na szczęście strzał Leivy zdecydowanie mija cel
15' - Kolejne szansa przed gośćmi! Yeboah w ciągu kilkudziesięciu sekund dwa razy stanął sam na sam z Tobiaszem i dwa razy przegrał pojedynki
17' - Rzut wolny dla Legii, po brzydkim faulu na Josue
22' - Dobra akcja Legii, jednak strzał Josue z pola karnego został zablokowany, a poprawka Slisza z dystansu wysoko nad bramką
24' - Baku dośrodkowuje do Rosołka, który nie jest w stanie sięgnąć piłki i od bramki zacznie Leszczyński
27' - Bardzo niecelny strzał Nawrockiego z dystansu
30' - Josue z rożnego na głowę do Rosołka i Leszczyński pewnie łapie uderzenie napastnika
31' - Żółta kartka: Petr Schwarz (Śląsk)
32' - Schwarz za faul na kapitanie Legii został upomniany przez sędziego
34' - Josue wpada w pole karne, wydaje się, że jest faulowany, nawet słychać gwizdek arbitra. Niestety oznacza on zagranie ręką Portugalczyka w momencie przyjęcia piłki
35' - Kolejna znakomita interwencja Tobiasza w sytuacji z Yeboahem
38' - GOOOOOOLLLLLL!!!! Legia Warszawa!!!
38' - Strzelec gola: Rafał Augustyniak (Legia)!
40' - GGGOOOLLL! Znakomite uderzenie Augystyniaka z dystansu i piłka ląduje w prawym dolnym rogu bramki Śląska
41' - Goście szybko starają się ponownie objąć prowadzenie, ale tym razem Exposito trafił tylko w boczną siatkę
42' - Żółta kartka: Yuri Ribeiro (Legia)
43' - Ribeiro zatrzymał faulem atak gości na linii środkowej i został ukarany indywidualnie
44' - Schwarz znalazł się oko w oko z Tobiaszem, golkiper wybił piłkę na rzut rożny. Po chwili jednak asystent podniósł chorogiewkę, spalony
45' - GOOOOOOLLLLLL!!!! Legia Warszawa!!!
45' - Strzelec gola: Maciej Rosołek (Legia)!
46' - Wszołek zagrywa do Rosołka, który tym razem pewnie pokonuje Leszczyńskiego!
47' - Koniec pierwszej połowy

Skuteczność okazała się decydująca w pierwszej odsłonie meczu.
Goście mieli kilka znakomitych okazji, ale wykorzystali tylko jedną. W pozostałych górą był Tobiasz.
Gospodarze natomiast skutecznie wyprowadzili dwa ciosy w końcówce i objęli prowadzenie.

44' - Zmiana Legia: Maik Nawrocki Artur Jędrzejczyk
46' - Rosołek i gramy ostatnie 45 minut tego sezonu
47' - W przerwie nastąpiła jedna roszada w ekipie gospodarzy. Goście wyszli tą samą jedenastką
49' - Składna akcja Legii, Rosołek do Josue, ten wypuszcza Wszołka i mamy rzut rożny
49' - GOOOOOOLLLLLL!!!! Legia Warszawa!!!
49' - Strzelec gola: Rafał Augustyniak (Legia)!
51' - GGGGGGOOOOOOLLLLLL! Josue dośrodkowuje w punkt na głowę Augustyniaka i piłka ląduje pod poprzeczką w siatce Leszczyńskiego.
55' - Paweł Wszołek ośmieszył w narożniku boiska Garcie, zakładając mu "kanał", jednak dośrodkowanie nie trafiło tam gdzie powinno
55' - Żółta kartka: Artur Jędrzejczyk (Legia)
56' - Taktyczny faul Jędrzejczyka musiał się zakończyć upomnieniem defensora żółtą kartką
61' - Yeboah na pozycji spalonej
63' - Przerwa w grze. Na murawie leży Rzuchowski
63' - Wszyscy to wykorzystują i uzupełniają płyny
64' - Gra wznowiona
65' - Dobra dwójkowa akcja Josue-Wszołek, niestety, żądne z legionistów nie dostawił dobrze nogi w polu bramkowym i wybili goście
66' - Ponownie Rzuchowski leży na murawie, będzie pewnie zmiana
66' - Zmiana Śląsk: Michał Rzuchowski Patrick Olsen
66' - Zmiana Legia: Ernest Muci Blaz Kramer
67' - Zmiana Legia: Bartosz Slisz Patryk Sokołowski
68' - "Żyleta" zadymiła plac gry, mamy przerwę, w której nastąpiły boiskowe roszady
69' - Gra wznowiona
73' - Olsen oddaje bardo dobry strzał z 23 metrów, Tobiasz odbija przed siebie, po czym Augustyniak będąc już w parterze zagrywa piłkę głową do Tobiasza. Sytuacja wyjaśniona
75' - Kramer pędzi prawą strona, wycofuje piłkę przed pole karne do nadbiegającego Baku, którego strzał blokują obrońcy.
76' - Znakomite uderzenie Strzałka jeszcze fantastyczniej broni Leszczyński, rzut rożny.
77' - Kontratak gości, Yeboah z prawej strony wpada w pole karne, zwodzi obrońców, po czym z 11 metrów oddaje strzał po ziemi prosto w ręce Tobiasza
77' - Żółta kartka: Josue (Legia)
78' - Rzut wolny dla Śląska po faulu na Leivie
79' - Zmiana Śląsk: Nahuel Dennis Jastrzembski
79' - Zmiana Śląsk: Piotr Samiec-Talar Patryk Szwedzik
79' - Zmiana Śląsk: Diogo Verdasca Konrad Poprawa
81' - Garcia płasko w pole karne i pewnie łapie Tobiasz
84' - Przerwa w grze. Legioniści odpalili piro w barwach
87' - Gramy dalej
87' - Josue zacznie od rzutu wolnego
87' - GOOOOOOLLLLLL!!!! Legia Warszawa!!!
88' - Zmiana Śląsk: Petr Schwarz Adrian Łyszczarz
88' - Zmiana Legia: Maciej Rosołek Jakub Jędrasik
88' - GOL ANULOWANY!
89' - Pozycja spalona legionisty
90' - Tymczasem mamy ekstraklasowy debiut.Na murawie zameldował się Jakub Jędrasik
90' - "Zyleta" nie odpuszcza i bawi się do końca. Kolejna przerwa. Fajerwerki i race poszły w ruch
94' - Sędzia dolicza 5 minut
95' - Tymczasem Yeboah zmarnował kolejną sytuację sam na sam
96' - fot. Mishka / Legionisci.com fot. Mishka / Legionisci.com
97' - Gospodarze bawią się piłką czekajac na koniec
97' - Koniec meczu!

Pewna wygrana Legii. Jedynie początek spotkania należał do Śląska.
Josue przy mikrofonie!
Dziękuje za sezon i walkę.
Jednocześnie ogłaszając, że to nie jest jego koniec i zostaje na kolejny sezon!
Za chwilę nastąpi wręczenie medali za wicemistrzostwo dla zawodników i całego sztabu
Dekoracja w toku
Kończymy na tym nasze relacje w sezonie 2022/2023.
Zawodnicy robią jeszcze rundę wokół boiska, dziękując za miniony sezon.
Dziękujemy i zapraszamy po więcej na Legionisci.com

Legia Warszawa to nasza duma i sława!

Sezon 2022/23 zakończyliśmy meczem ze Śląskiem - kolejnym, na który wyprzedane zostały wszystkie wejściówki. Szkoda, że cześć osób posiadających karnety a niewybierających się na mecz, nie udostępniła swoich miejsc... Dla Śląska mecz ten był niezwykle istotny, bowiem mógł decydować o spadku z Ekstraklasy.

Właśnie dzięki temu wrocławianom udało się zapisać sporą, jak na obecne możliwości WKS-u, grupę fanów. Tym bardziej, że kiedy rozpoczynali zapisy, ich zespół okupował miejsce spadkowe i wyjazd na Łazienkowską wydawał się tym pożegnalnym z najwyższą klasą rozgrywkową. Ostatecznie Śląsk przyjechał do stolicy w 1050 osób pociągiem specjalnym. Z Wrocławia wyruszyli o 9:10, czyli ponad 8 godzin przed rozpoczęciem meczu. Jak relacjonują przyjezdni, służby mundurowe, które "przywitały" ich w Warszawie były mocno wyszczekane i agresywne. 45 osób zostało zatrzymanych, głównie za posiadanie pirotechniki. Goście w sektorze wywiesili następujące flagi: WKS Śląsk Wrocław, Śląsk Wrocław, Furiaci, AS, Jawor, Oława on tour, Na walki frontach, Ferencvaros.

Gwarancję utrzymania Śląsk miał tylko w przypadku wygranej przy Ł3. Każdy inny wynik oznaczał, że muszą sprawdzać wyniki z pozostałych stadionów, szczególnie z Krakowa, gdzie Cracovia mierzyła się z Wisłą Płock. Już po meczu w Gdańsku przekazaliśmy zawodnikom, że nie ma możliwości na żadne ulgowe traktowanie WKS-u - dla nas liczy się tylko zwycięstwo. Przed meczem, kiedy już przyjezdni zajęli swoje miejsca na stadionie, skandowaliśmy w ich kierunku: "Wypier...ć z ekstraklasy hej, hej!" oraz "Hej k..., śmiecie, dziś z ekstraklasy spadniecie". Oczywiście nie mogło zabraknąć również najbardziej charakterystycznego okrzyku - "Cała Polska j... Śląska". Dla odmiany w trakcie meczu odpuściliśmy bluzgi pod adresem gości (nie licząc "Jazda z k..."), koncentrując się na dopingu dla Legii.

Mniej więcej na kwadrans przed rozpoczęciem spotkania cała Żyleta pozdrowiła prawdziwego legionistę, który obecnie pełni obowiązki trenera Śląska. Z trybun niosło się głośne "Jaceeeeeek Magieraaaaa", a popularny "Magic" podszedł pod naszą trybunę, dziękując za pamięć. Z odpowiedzi usłyszał bardzo kulturalne - "Panie Jacku, przepraszamy - dziś ze Śląskiem wygrywamy".

Z okazji Dnia Weterana przy Łazienkowskiej pojawili się żołnierze, a za trybuną Deyny "stacjonowały" pojazdy wojskowe. Nie zapominając o wojskowych korzeniach stołecznego klubu, skandowaliśmy "Centralny Wojskowy Kochany Sportowy...".

Niestety w ostatnich dniach dotarła do nas bardzo smutna wiadomość - w wypadku zginął jeden z nas - chłopak z Woli, "Beny". Spotkanie ze Śląskiem poprzedziła minuta ciszy ku Jego pamięci, a na Żylecie odpalone zostały race tworzące krzyż. Na gnieździe zawisło płótno "Ś.P. Beny", a obok flagi "UZL", "Wola" i "Żyleta jest zawsze z Wami". "Nie zapomnimy, hej Beny nie zapomnimy" - skandowali fani z Żylety.

Kierujący dopingiem "Staruch" apelował do wszystkich, by nie schodzili poniżej wysokiego poziomu, jaki prezentujemy w tym sezonie. Sam mecz rozpoczął się nie tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Już w szóstej minucie na prowadzenie wyszli goście, którzy w pierwszym kwadransie mieli jeszcze dwie doskonałe okazje do podwyższenia wyniku. Staraliśmy się nie przejmować wydarzeniami boiskowymi i robić swoje. Przyniosło to efekt pół godziny później - wówczas do wyrównania doprowadził Augustyniak. Po dialogu nt. strzelca bramki i aktualnego wyniku, zarzuciliśmy "Nie poddawaj się, ukochana ma...", co jeszcze przed przerwą przyniosło drugiego gola dla Legii i kolejny wybuch radości na stadionie. Przyjezdni zaś mogli zacząć nerwowo odświeżać wyniki z innych stadionów.

W przerwie meczu miał miejsce na Żylecie miły happening, z okazji 60-tych urodziny "Kelnera". Doskonale znany fanatyk otrzymał tort śmietankowy z odpowiednim hasłem, które swego czasu odbiło się na twarzy Leszka Mik_asa, a także usłyszał gromkie "Sto lat".

Po zmianie stron legioniści szybko strzelili trzeciego gola, choć parę tysięcy osób nie miało okazji jej zobaczyć - wszak w tym czasie byli pod rozciągniętą sektorówką. "Hej Legio, dobij tę ku...ę" oraz "Wypier...ć z ekstraklasy hej, hej!" - skandowano z trybun.

Kilka minut później zaprezentowaliśmy oprawę, która wyszła perfekcyjnie i potwierdza zdecydowaną supremację legionistów w aspekcie ultras w naszym kraju. Najpierw na dole Żylety rozciągnięty został parometrowy foliowy transparent "Duma i Sława". Chwilę później z dachu zjechała sektorówka z trójwymiarowym herbem Legii. Na górnej i dolnej kondygnacji Żylety podniesione zostały folie aluminiowe w barwach, a na samej górze zapłonęły ognie wrocławskie. W czasie tej prezentacji skandowaliśmy hasło, które zna każde dziecko w naszym mieście - "Legia Warszawa to nasza duma i sława!".

Śląsk pokazał również jeden akcent ultras, choć zaprezentowane przez nich hasło "Niezależnie od wyników, Ekstraklasa Fanatyków" było dość słabo wyeksponowane. Ponad nim zaprezentowali flagi na kijach oraz trochę stroboskopów. O ich dopingu niewiele można powiedzieć z naszej perspektywy. Na pewno próbowali "błysnąć" przerabiając pieśń "Gdybym jeszcze raz...".

Niedługo po pierwszej prezentacji na Żylecie wywieszony został czerwono-biało-zielony transparent, nad którym - po odliczaniu - odpalone zostały (pierwszy raz na Ł3) granaty dymne w barwach. To jednak nie koniec pokazu pirotechnicznego - kiedy dym nieco opadł, po ponownym odliczaniu odpalone zostały dziesiątki rac, wyrzutnie, a także kolejne granaty dymne + świece dymne w barwach. A wszystko to przy akompaniamencie pieśni "Legia, Legia, Legia, Legia goool" oraz powiewających kilkudziesięciu flag na kijach.

Pod koniec meczu legioniści głośno zaśpiewali "Gdybym jeszcze raz...", a po meczu podziękowali zawodnikom za wygraną i generalnie udany sezon. Była dekoracja graczy - ci otrzymali srebrne medale, a później długo dziękowali licznie zgromadzonej publiczności za niesamowite wsparcie w trakcie całego sezonu. Na dole trybuny wschodniej klub wywiesił płótno "Legioniści dziękujemy za wasz doping i wsparcie w sezonie 2022/23". Na koniec na telebimach pokazany został film z Josue w roli głównej. I kiedy wydawało się, że to film pożegnalny lidera Legii, okazało się, że Portugalczyk zostaje z nami na kolejny sezon. Bezpośrednio po meczu część osób udała się podstawionym autobusem na Bemowo na czwarte półfinałowe spotkanie koszykarzy Legii, którzy niestety przegrali ze Śląskiem i teraz zamiast finału walczyć będą o brązowe medale.

Fani Śląska pomimo porażki mieli powody do zadowolenia - wobec porażki Wisły Płock utrzymali się w lidze. Przyjezdni pozdrowili Mariusza Pawelca oraz Jacka Magierę, a pozostałym kazano wypier...ć.

Dzień później na naszym stadionie miał miejsce piknik rodzinny. Święto Łazienkowskiej zgromadziło olbrzymie ilości całych rodzin z dziećmi. W przyszłą sobotę zapraszamy na legijny piknik na Muranów. Zresztą 3 czerwca to bardzo intensywny dzień, choć już tydzień po sezonie piłkarskim. Tego dnia o 20:00 koszykarska Legia zagra mecz o brąz ze Stalą Ostrów Wielkopolski, a później będziemy wspierać Arka Wrzoska podczas gali KSW na stadionie Narodowym.

Na piłkarskie emocje przyjdzie nam czekać dwa miesiące - do drugiej połowy lipca. Najpierw 21 czerwca poznamy rywala w 2. rundzie kwalifikacji do Ligi Konferencji, a miesiąc później Legia rozegra pierwszy mecz ligowy. Cały czas nie wiadomo, czy tydzień przed startem ligi rozegrany zostanie mecz o Superpuchar (w Częstochowie z Rakowem), czy też termin tego spotkania zostanie przełożony.

Frekwencja: 24 874