15 Jacek Dąbrowski
0 Stefan Potocki 46'
28 Zdzisław Leszczyński 46'
Wojciech Skaba 1
83' Piotr Bronowicki 23
Wojciech Szala 3
Dickson Choto 4
Przemysław Wysocki 17
90' Miroslav Radović 32
Marcin Burkhardt 9
Martins Ekwueme 30
Marcin Smoliński 28
Maciej Korzym 13
65' Bartłomiej Grzelak 18
Jan Mucha 82
Błażej Augustyn 5
Takesure Chinyama 19
90' Piotr Giza 7
Przemysław Rawa 15
65' Adrian Paluchowski 29
83' Wojciech Wocial 21

Zimno i zwycięsko

W przejmującym chłodzie i przy bardzo skromnej liczbie widzów Legia zwyciężyła w Łodzi ŁKS w drugiej kolejce rozgrywek o Puchar Ekstraklasy. Jedyną bramkę w 22. minucie zdobył Przemysław Wysocki i tym samym zapewnił Wojskowym wygraną. Mecz stał na niskim poziomie, a duża zasługa w tym graczy gospodarzy, którzy wyglądali jakby ktoś kazał im w niedzielny wieczór grać za karę. Z lepszej strony zaprezentowali się legioniści i zasłużenie wygrali.

Ponieważ rozgrywki o Puchar Ekstraklasy nie należą do zbyt prestiżowych, trener Jan Urban wykorzystał mecz z ŁKS-em jako pożyteczny sprawdzian. Przetestował grę z dwoma napastnikami. Z przodu zagrał więc Bartłomiej Grzelak i Maciej Korzym. W pomocy kolejną szansę na udowodnienie swojej wartości dostał Marcin Burkhardt, Marcin Smoliński i Martins Ekwueme. Wreszcie do linii defensywnej powrócili kontuzjowani Choto i Bronowicki. Swoją szansę dostałe także Przemysław Wysocki i Wojciech Skaba.

Co do meczu, to najprościej byłoby stwierdzić, że się odbył i na tym zakończyć relację. Pierwsze 20 minut gry nie mogło bowiem zaciekawić nielicznej grupki zmarzniętych fanów. Ciekawiej zrobiło się, gdy Legia wzięła się do roboty na poważnie. W 20. minucie Miroslav Radović wypatrzył przed polem karnym Burkhardta. Ten zdecydował się na błyskawiczne uderzenie. Tym razem ełkaesiakom udało się uchronić przed stratą gola. Ale nie da długo. Po rzucie rożnym przytomnie pod bramką zachował się Wysocki. Ładnie przyjął piłkę i nie dał najmniejszych szans Witoldowi Sabeli.

Gorąco pod bramką gospodarzy było jeszcze siedem minut później. Znów dobrym dośrodkowaniem popisał się „Rado”. Najwyżej w polu karnym wyskoczył niemiłosiernie wyklinany przez łódzkich fanów, Bartłomiej Grzelak. Po jego strzale głową piłka nie znalazła jednak drogi do bramki. Dziesięć minut później „Grzelu” znów pokazał się z dobrej strony. Przyjął piłkę przed polem karnym. Nie pozwolił jej spaść na ziemię i zdecydował się na zaskakujący strzał. Niestety znów uderzał niecelnie. Trzecią okazję Grzelak zmarnował na kilka sekund przed końcem pierwszych trzech kwadransów. Tym razem bardzo dobre uderzenie głową instynktownie odbił Sabela.

Pod koniec pierwszej połowy do głosu doszli wreszcie gospodarze. W 41. minucie strzał zza pola karnego sparował Skaba. Dobitkę łodzian zablokował zaś Wojciech Szala. I to była jedyna groźna akcja ełkaesiaków przed przerwą. Pozostałe akcje już w zarodku tłumili legioniści.

Druga połowa była nieco ciekawsza, ale tylko w wykonaniu legionistów. Gospodarze robili wszystko by obrzydzić kibicom mecz. Zamiast do przodu grali do tyłu lub w poprze boiska. „Zobaczcie tam jest bramka! W tamtą stronę mamy atakować!” - krzyczał do swoich zawodników trener łodzian, Mirosław Jabłoński. Ale jego gracze byli dziś niereformowalni.

Ciekawiej wygląda gra w wykonaniu piłkarzy Legii. Ambitnie grał Grzelak, który chciał uciszyć łódzkich zawistników. Sztuka ta jednak mu się nie udało. Dodatkowo w 65. minucie „Grzelu” opuścił murawę z urazem nogi. Zastąpił go Adrian Paluchowski, który już osiem minut po pojawieniu się na murawie mógł wpisać się na listę strzelców. Uruchomiony dobrym podaniem, młody napastnik poradził sobie z obrońcą. Naciskany strzelił jednak wprost w Sabelę i zamiast drugiej bramki, był tylko rzut rożny. I na tym skończyły się emocje.

Mecz w Łodzi był wartościowym sprawdzianem dla graczy, którzy zazwyczaj siedzą na ławce lub nie mieszczą się nawet w meczowej osiemnastce. I tylko tyle dobrego można napisać o niedzielnym meczu. Pozostałe argumenty każą po raz kolejny postawić pytanie o sens rozgrywek Pucharu Ekstraklasy.

Autor: Tomek Janus

O godzinie 18:30 początek spotkania Pucharu Ekstraklasy. Legioniści zmierzą się w Łodzi z ŁKS-em. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji LIVE!
---------------------------------------------

3' - Witamy ze stadionu ŁKSu. Za chwilę podamy składy drużyn
10' - Na razie na murawie nie dzieje się nic ciekawego
10' - Dośrodkowanie smolińskiego zablokowane przez obrońcę
12' - Na trybunach dosłownie garstka kibiców. Nie ma żadnych flag, a doping łodzianie ograniczają do ubliżania napastnikowi Legii Bartkowi Grzelakowi
15' - Strzał Ekwueme z 25 metrów bardzo niecelny
17' - Marcin Burkhadt chyba się rozgrzał bo zdjął rękawiczki;)
19' - Faul na Ekwueme
20' - Indywidualna akcja Grzelaka, stracił piłkę napastnik Legii
21' - Bardzo ładne uderzenie Burkhardta wybija na rzut rożny Sabela
22' - Dośrodkowanie z rzutu rożnego, zamieszanie w polu karnym ŁKS-u - wyjaśnione przez bramkarza
22' - Kolejny korner dla Legii. W narożniku Radović
22' - GOL! Przemysław Wysocki! (Legia)
23' - I mamy pierwszą bramkę! Po dośrodkowaniu Radovicia piłkę do bramki skierował Przemek Wysocki!
24' - Od początku przewaga Legii. Teraz dośrodkowywał Wysocki - mamy rzut rożny
25' - Kontra ŁKS-u. Zatrzymana przez Bronowickiego faulem na środku boiska
26' - Od bramki rozpoczyna Skaba
28' - Rzut wolny dla Legii z prawej strony pola karnego
29' - DOśrodowanie Radovicia... Grzelak wyskakuje do piłki ale źle uderza z główki
29' - Żółta kartka: Maciej Korzym (Legia)
31' - Złe podanie Wysockiego do Smolińskiego. Z autu ŁKS
32' - Aut dla Legii na wysokości pola karnego
33' - Ekwueme powstrzymany przez obrońców
33' - Klatt prostopadle podaje w pole karne, ale tam jest Wojtek Szala
36' - Brzydki faul na Smolińskim
38' - Legioniści grają spokojnie i zdecydowanie przeważają
39' - Smoliński główką odgrywa do Grzelaka, ten przyjmuje i z powietrza uderza metr obok słiupka
42' - Ekwueme fauluje na środku boiska
43' - Doskonała okazja dla ŁKS. Strzał zza pola karneo odbił Skaba, do piłki gonił Klatt z Szalą, obrońca Legii zdołał zablokować dobitkę!
44' - Strzał Smolińskiego zablokowany - rzut rożny
45' - Dośrodkowanie Smolińskiego...
45' - Wybili ełkaesiacy
46' - Skaba wyłapuje dośrodkowanie
46' - Wysocki płasko w pole karne... i kolejny korner
47' - A arbiter dolicza 1 minutę
47' - Smoliński wywalcza kolejny rzut rożny
47' - Radović prosto na głowę Grzelaka... będzie gol? nie - kolejny róg!
48' - Koniec pierwszej połowy

Pierwsza część meczu za nami. Zasłużone prowadzenie Legii, która przeważa i udokumentowała to strzeleniem jednej bramki
Piłkarze wracają na murawę
Legioniści bez zmian
Dwie zmiany w drużynie ŁKS-u

46' - Zmiana ŁKS: Robert Szczot - Stefan Potocki
46' - Zmiana ŁKS: Andreson Ribas - Zdzisław Leszczyński
50' - Akcja ŁKS-u lewą stroną. Madej dośrodkowuje - Choto wybija piłkę
50' - Korzym uderza płasko i niecelnie
51' - Na spalonym Bronowicki
51' - Faul Burego
52' - Korner dla gospodarzy
52' - Choto daleko daleko wybija piłkę
54' - Znowu z narożnika boiska zaczynają ełkaesiacy, a legioniści ponownie wybijają piłkę
55' - Faul na Radoviciu ok 35 metrów do bramki ŁKS
57' - Faul na Grzelaku w okolicach pola karnego
58' - Żółta kartka: Adrian Woźniczka (ŁKS)
58' - Radović płasko wykłada piłkę na 16 metr... i oczywiście mamy rzut rożny
59' - Madej nie sięgnął piłki. Z autu Bronowicki
60' - Grzelak do Radovicia... na spalonym legionista
61' - Grzelak opatrywany przez lekarza przy linii bocznej
62' - KIbice ŁKS wróżą Grzelakowi koniec kariery...
63' - tak źle chyba nie będzie, ale Grzelak nie będzie kontynuował gry
63' - Zmiana ŁKS: Łukasz Madej - Miroslav Opsenica
65' - Faul Woźniczki na Korzymie
65' - Zmiana Legia: Bartłomiej Grzelak - Adrian Paluchowski
66' - Przerwa w grze, Korzym oparywany przez doktora Machowskiego
67' - Indywidualna akcja Opsenicy zakończona niecelnym strzałem
69' - Zagranie ręką przez Bronowickiego
74' - "Gdyby kózka nie skakała to by nóżki nie złamała" - próbują rozgrzewać się fani gospodarzy
74' - Bardzo dobra okazja dla Legii, ale Radović nie zdołał wyprzedzić Sabeli
76' - Zmiana ŁKS: Robert Łakomy - Łukasz Trałka
80' - Rzut wolny dla ŁKS z lewej strony pola karnego
82' - Do wejścia przygotowany Wojtek Wocial
82' - Dośrodkowanie Leszczyńskiego wyłapuje bez problemów Skaba
83' - Zmiana Legia: Piotr Bronowicki - Wojciech Wocial
88' - Zmiana Legia: Miroslav Radović - Piotr Giza
91' - Sędzia dolicza 2 minuty
93' - Koniec meczu!

Bojkot PE

Spotkania Pucharu Ekstraklasy traktowane są przez kibiców jako mecze towarzyskie. Taka również towarzyszy im atmosfera. Spotkanie w Łodzi przyciągnęło na trybuny zaledwie kilkuset widzów. Legioniści oficjalnie nie pojawili się przy Alei Unii - przyłączając się do ekip bojkotujących rozgrywki PE. Na stadionie w Łodzi dało się jednak zobaczyć ok. 20 fanów "wojskowych" na wszystkich trybunach stadionu.