24 Jakub Wawrzyniak
25 Jakub Rzeźniczak
31 Maciej Rybus 46'
16 Ariel Borysiuk 85'
60' Sebastian Przyrowski 33
Radek Mynar 2
79' Krzysztof Bąk 0
Vlade Lazarevski 4
Tomasz Jodłowiec 3
Marek Sokołowski 10
Błażej Telichowski 66
Jarosław Lato 13
58' Daniel Mąka 22
Radosław Majewski 86
Jacek Kosmalski 10
60' Pavel Vidanov 31
58' Piotr Piechniak 20
Filip Ivanovski 8
Mariusz Zasada 20
Łukasz Piątek 28
Szymon Kaźmierowski 16
79' Igor Kozioł 18

Tylko remis

Ostatni raz 8 lat temu Polonia nie przegrała na Łazienkowskiej, ta seria została przerwana w inauguracyjnej kolejce sezonu 2008/09. Mimo przewagi, piłkarzom Legii nie udało się zdobyć trzech punktów. Drużyna gości w większości złożona z piłkarzy Dyskobolii - tak jak to zwykle robili grodziszczanie - bezlitośnie wykorzystała błędy legionistów. Podopieczni Jana Urbana starali się do końca przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę, ale zabrakło szczęścia.

Warszawski szkoleniowiec narzekał przed tym meczem na problemy kadrowe. Do gry nie jest zdolny Takesure Chinyama, trzech sprowadzonych latem Hiszpanów również nie zdążyło z formą na początek ligi. W związku z tym jedynym napastnikiem w meczu z Polonią był Bartłomiej Grzelak i w swojej roli spisał się poprawnie. Już w 11. minucie "Grzelu" wykorzystał idealne dośrodkowanie z prawej strony Miroslava Radovicia i precyzyjnym uderzeniem posłał piłkę obok bezradnie patrzącego Przyrowskiego. Szybko zdobyta bramka dawała nadzieję, że legioniści pójdą za ciosem - niestety tak się nie stało. Wprawdzie optyczną przewagę posiadali legioniści, Roger kilka razy popisywał się sztuczkami technicznymi, a na skrzydle szalał Radović, ale nic z tego nie wynikało. Mecz powoli zbliżał się do przerwy, a tymczasem dwie akcje polonistów przyniosły im dwie bramki. Najpierw w 42. minucie dośrodkowanie Lazarevskiego wykorzystał Marek Sokołowski, a dwie minuty później strzelec pierwszej bramki dokładnie obsłużył Daniela Mąkę, który w sytuacji sam na sam nie dał szans Janowi Musze. W szeregach legionistów i na trybunach - szok.

W kiepskich nastrojach piłkarze udali się do szatni. Po przerwie na boisko nie powrócił Piotr Rocki, a jego miejsce zajął Maciej Rybus. Legia od początku ruszyła do odrabiania strat. W 48. minucie w pole karne wbiegł Sebastian Szałachowski i został podcięty przez golkipera Polonii. Sędzia Hubert Siejewicz bez wahania wskazał na "wapno". Do jedenastki podszedł Maciej Iwański i w identyczny sposób jak to miało miejsce w meczu z FK Homel pokonał bramkarza. Legioniści nie poprzestali na tym. Groźne akcje przeprowadzali Grzelak i Radović. Szczególnie ten drugi na pewno zapamięta okazję z 75. minuty, kiedy to znalazł się sam na sam z Michałem Gliwą, który kilka minut wcześniej zastąpił kontuzjowanego Przyrowskiego. Pomocnik Legii uderzył prosto w bramkarza Polonii, jeszcze próbował dobijać, ale uczynił to nieskutecznie. W 90. minucie Radović przewrócił się w polu karnym, kibice głośno domagali się podyktowania rzutu karnego, ale arbiter uznał, że Serb próbował wymusić faul i ukarał go żółtą kartką.

Inauguracja na Łazienkowskiej nie wypadła więc tak jak wypaść miała. Jedynym - choć bardzo marnym - usprawiedliwieniem może być fakt, że tak naprawdę "wojskowi" grali dziś z piłkarzami Dyskobolii, którzy w ostatnich latach często mieli patent na stołeczną jedenastkę.

Autor: Woytek

Rusza piłkarska ekstraklasa. Na początek Legia zmierzy się z Polonią Warszawa. Zapraszamy do śledzenia naszej tekstowej relacji LIVE! w piątek od godziny 20:00
-------------------------------------------
Witamy ze stadionu warszawskiej Legii, gdzie za godzinę podopieczni Jana Urbana podejmą Polonię Warszawa
Na trybunach zasiadła już grupa kibiców z Konwiktorskiej, która swą obecność zaznaczyła transparentem: Aaa! Nie spodziewaliście się nas tak wcześnie.
Oczywiście powoli swoje miejsca zajmują kibice Legii
Brawa witają bramkarzy Legii, którzy wyszli już na rozgrzewkę
"Witamy Groclin!" niesie się z Żylety. "Trzeba przyznać, że Dyskobolia w niezłej liczbie w końcu przyjechała na Łazienkowskiej" - słychać komentarze obserwatorów
Na rozgrzewkę wyszli zawodnicy drużyny przejezdnej
Na murawie pojawiają się piłkarze Legii. Brawa witają warszawski zespół
Już tylko pół godziny dzieli nas do pierwszego gwizdka sędziego. Na trybunach coraz więcej widzów
Wojciech Hadaj już przy mikrofonie, piłkarze schodzą do szatni, a na trybunach coraz ciaśniej. Za 10 minut zaczynamy ligę!
"Sen o Warszawie..." pierwszy raz przed meczem ligowym w tych rozgrywkach
Lekkie opóźnienie.. Cóż, wymogi telewizji
Wychodzą z tunelu. Legia na biało-czarno. Polonia na... czarno z czerwonymi wstawkami

1' - Rozpoczęli legioniści!
2' - Kibice pod zegarem pokazują białe P w kółku na czarnym tle. "Pajace!" niesie się z trybun
3' - A na boisku już pierwsze podania między legionistami. Zagranie do Grzelaka, łapie Przyrowski
3' - Sokołowski do Laty. Próba dośrodkowania, ale zablokował go Radović i pierwszy rzut rożny w tym meczu
4' - Wzdłuż linii ruszyłgracz przyjezdnych, strzał, ale wcześniej był gwizdek sędziego
5' - Walka w środkowej strefie boiska. Próbują ruszyć z atakiem goście
6' - Roger dojrzał Kiełbowicza na lewej stronie. Daleki przerzut, ale był przy nim Mąka
8' - "Jesteś z Grodziska, mówię ci.. Zawsze nią byłaś, skończ już wreszcie śnić. Nie jesteś z Warszawy, mówię ci. Jesteś z Grodziska..." śpiewa calusieński stadion
9' - Tymczasem Iwański z rzutu wolnego. Wybijają goście. Rusza Polonia z atakiem
9' - Roger w kierunku Szałachowskiego, ale ciut obok swego kolegi. Przyrowski od bramki
10' - Podanie do Kosmalskiego, Choto przy graczu Polonii. Jeszcze strzałz dystansu, ale pewnie łapie Mucha
11' - Radović z prawego skrzydła. Jest w środku Rocki, zwód, strzał z dystansu, ale mocno niecelnie
12' - GOL! Bartłomiej Grzelak! (Legia)
13' - GOOOOOOOOOOOOOOOL !!!!! Miroslav Radović z prawego skrzydła posłał piłkę w pole karne, a tam Bartłomiej Grzelak z kilku metrów wpakował piłkę obok bezradnie interweniującego Przyrowskiego. Legia 1. Polonia 0.
19' - Trzeba powiedzieć, że widowisko całkiem niezłe. Polonia stara się szybko odpowiedzieć golem. Na jednej bramce nie chcą poprzestać również legioniści
20' - Iwański do Grzelaka, ale napastnika Legii uprzedza Przyrowski
27' - Gra w środkowej strefie boiska
28' - Szałachowski kładzie rywala, Radović, Szałachowski... i wywalczył rzut rożny
29' - W narożniku Maciej Iwański... Choto wbiega w pole karne
30' - Sokołowski zza pola karnego.. Huknął jak z armaty aż piłka poleciała wysoko nad bramką
31' - Sokołowski kolejny raz daje o sobie znać. Ponownie strzela, i ponownie niecelnie. Aż operator kamery za bramką musiał się uchylić
32' - Leży na murawie Telichowski. Będzie potrzebna pomoc lekarzy
34' - Gra wznowiona. Ponad pół godziny gry za nami. Obie ekipy prowadzą dość wyrównany pojedynek na murawie, ale to Legia prowadzi 1-0
35' - Mocno prawą stroną polecieli legioniści. Jeszcze zgranie w pole karne. Będzie korner
38' - Kiełbowicz w narożniku...
40' - Lato z rzutu wolnego. Rzuca się Mucha, ale piłka przelatuje tuż obok bramki
41' - "Nie ma Legii, bez Żylety!" poniosło się z Krytej
42' - GOL! Marek Sokołowski! (Polonia)
43' - Marek Sokołowski dopiął swego. Nie udawało mu się z dystansu, to uderzył głową z bliskiej odległości i pokonał Muchę. Legia 1. Polonia 1.
43' - Legia w ataku. Siedzi na połowie rywala, ale w decydującym momencie traci piłkę
45' - GOL! Daniel Mąka! (Polonia)
45' - Niewiarygodne! Daniel Mąka nie kryty przez nikogo dostał piłkę i huknął z kilku metrów w długi słupek. Jan Mucha musiał drugi raz wyciągnąć piłkę z siatki. Legia 1. Polonia 2.
46' - Fatalny błąd warszawskiej obrony kosztował utratę bramki
47' - Jeszcze Szałachowski w polu karnym rywali. Wywalczył korner. Jest Iwański
48' - Koniec pierwszej połowy

Sędzia doliczył 1 minutę i zakończył pierwszą połowę. Legia przegrywa, choć mogła dowieźć korzystny rezultat do przerwy. Gdyby nie te błędy...
Można zaczynać. Piłkarze obu ekip już na murawie
Na murawie pojawi się Maciej Rybus w miejsce Piotra Rockiego

46' - Zmiana Legia: Piotr Rocki - Maciej Rybus
50' - GOL! Maciej Iwański z karnego! (Legia)
51' - Żółta kartka: Sebastian Przyrowski (Polonia)
52' - Przy rzucie karnym faulował Sebastian Przyrowski imiennika Szałachowskiego. Do piłki podszedł Iwański i zamienił jedenastkę na gola
55' - Żółta kartka: Tomasz Kiełbowicz (Legia)
59' - Zmiana Polonia: Daniel Mąka - Piotr Piechniak
59' - Gracze Polonii co chwila padają na ziemi. Cóż, nikt nie się nie oszczędza
60' - Zmiana Legia: Bartłomiej Grzelak - Piotr Giza
61' - Zmiana Polonia: Sebastian Przyrowski - Michał Gliwa
68' - Walka toczy się głównie w środkowej strefie boiska. Legia nie potrafi podejść pod szesnastkę rywali. Brakuje dokładności, tego jednego podania
76' - Żółta kartka: Wojciech Szala (Legia)
79' - Legia siedzi na połowie rywali. Ataki suną, jeden za drugim. Brak słów jak Radović, Giza i spółka marnują wyśmienite okazje. Tylko nogę dostawić!
80' - Zmiana Polonia: Krzysztof Bąk - Igor Kozioł
82' - Po chwilach naporu do głosu doszli rywale. Co wyniknie z rzutu wolnego?
82' - Majewski z wolnego...
84' - Strzał obok bramki. Jodłowiec był blisko. Mucha odprowadził piłkę wzrokiem
85' - Szykuje się ostatnia zmiana w Legii. Wchodzi Borysiuk
86' - Zmiana Legia: Guerreiro Roger - Ariel Borysiuk
89' - W Poznaniu 3-2 dla GKS Bełchatów. Czy w Warszawie będzie 3-2 dla Legii? Jeszcze niespełna 5 minut walki
91' - Żółta kartka: Miroslav Radović (Legia)
96' - Koniec meczu!

Pierwszy krok ku normalności?

Z dwutygodniowym poślizgiem rozpoczęły się rozgrywki ligowe. W pierwszej kolejce na Łazienkowską przyjechała drużyna Polonii, która bardziej jednak kojarzona jest z Grodziskiem Wielkopolskim. Fani Legii przez większość meczu wypominali przyjezdnym ich grodziskie korzenie. Tym razem nie było wulgarnych okrzyków pod adresem zarządu Legii. Czy będzie to pierwszy krok ku normalności? Przekonamy się niebawem, choć wiele osób sceptycznie podchodzi do ostatnich wypowiedzi prezesa klubu.

Kibice Polonii na Łazienkowską przyjechali paroma podstawionymi na Konwiktorską autobusami. Było ich naprawdę sporo biorąc pod uwagę możliwości KSP. Inna sprawa, że w sektorze gości zasiadło wielu kibiców zaprzyjaźnionych z Polonią drużyn (głównie Korony). Poloniści zaraz po wejściu na sektor wywiesili na płocie transparent "Aaa I nie spodziewaliście się nas tak wcześnie...". Faktycznie, jeśli brać pod uwagę aspekt piłkarski, na kibiców Polonii czekalibyśmy jeszcze parę lat.

Trybuny naszego stadionu wyglądały dość mizernie. O ile Kryta była w większości wypełniona, to na Żylecie było sporo pustych miejsc. Wpływ na to ma z pewnością atmosfera, a właściwie jej brak na meczach na naszym stadionie. Po paru listach otwartych, spotkaniu kibiców z piłkarzami i podjęciu się przez "Kowala" roli mediatora, wiele osób liczy, że sytuacja na trybunach może się niebawem zmienić. Należy podkreślić, że kibice wywiązali się z umowy - na meczu nie było okrzyków pod adresem właścicieli klubu, więc teraz ruch należy do prezesa. Czy dojdzie do rozmów i doczekamy się w końcu porozumienia? Oby, bo ciągła walka obu stron nikomu nie służy.

Jeśli chodzi o doping, to tego dnia mogli na niego liczyć jedynie piłkarze Dysko... znaczy Polonii. Inna sprawa, że "Czarne Koszule" nie pokazały się z najlepszej strony. Słabo słyszalny i szarpany doping, rzadko przebijał się przez okrzyki Żylety. A te głównie wytykały polonistom wykupienie miejsca w ekstraklasie. "Co wy śpiewacie, jak wy w Grodzisku mieszkacie?" - pytali legioniści kibiców siedzących w sektorze pod zegarem. Nie brakowało również okrzyków traktujących o konfidenctwie i stosowaniu sprzętu przez polonistów. Kilka okrzyków dotyczyło również zgód KSP - Korony, Arki i Cracovii oraz wymalowanego w legijne akcenty Muranowa.

W przerwie meczu największe poruszenie wywołał konkurs, w którym wziął udział najbardziej oddany Legii kibic - Janek "Malarz". Zarówno Żyleta, jak i Kryta dopingowały Janka, by trafił piłką w poprzeczkę. Tym razem się nie udało, ale i tak "nieobliczalny fanatyk" zebrał brawa od publiczności.

Na potrzeby tego spotkania legioniści przerobili jedną z popularniejszych piosenek disco-polo. I parokrotnie niosło się "Jesteś z Grodziska, mówię ci, zawsze stąd byłaś skończ już wreszcie śnić, nie jesteś z Warszawy mówię ci, jesteś z Grodziska..." śpiewane na melodię "Jesteś szalona". Później następowało skandowanie "Dysko-Polo" - tak ochrzczono nowy twór w ekstraklasie, który mimo posiadania siedziby w stolicy, przejął historię Dyskobolii. Poloniści w swoim sektorze, w którym przez całe spotkanie wisiały 6 flag (w tym jedna Korony), wywiesili jeszcze dwa transparenty. "Jak się wkurzymy, to was też kupimy" oraz "Wy honoru nigdy nie mieliście". Na początku meczu wyciągnęli również niewielką sektorówkę z literą P w kółeczku.

Na boisku nie wszystko układało się po naszej myśli. Choć początkowo wydawało się, że Legia pewnie pokona rywala, to po stracie dwóch bramek w końcówce pierwszej połowy zrobiło się nerwowo. Właściwie do końca liczyliśmy, że jednak uda się zwyciężyć... Niestety, po meczu remis fetowali tylko goście. Fani Legii swoich piłkarzy nagrodzili brawami, choć zdecydowana większość opuściła trybuny nie czekając na podejście zawodników w stronę trybun. Teraz przed nami spotkanie w Warszawie z FK Moskwa. Czy będzie na nim doping jak za starych, dobrych czasów? Wszystko wyjaśni się w najbliższych dniach.