22 Szymon Matuszek 92'
9 Michał Fidziukiewicz 95'
29 Michael Legua
Jan Mucha 82
90' Jakub Rzeźniczak 25
Inaki Astiz 15
Pance Kumbev 26
Marcin Komorowski 17
72' Miroslav Radović 32
Maciej Iwański 8
Guerreiro Roger 6
72' Piotr Giza 7
Maciej Rybus 31
Takesure Chinyama 19
Wojciech Skaba 1
Tomasz Kiełbowicz 11
72' Adrian Paluchowski 14
72' Piotr Rocki 22
Dickson Choto 4
Ariel Borysiuk 16
90' Tomasz Jarzębowski 78

Pechowy piątek trzynastego

Pierwszy raz w rundzie wiosennej piłkarze Legii musieli ruszyć po ligowe punkty poza rogatki Warszawy. Kierunek - Białystok. Niestety wyjazd do udanych nie należał, gdyż ekipa Jana Urbana odniosła pierwszą w tym roku porażkę. Co gorsza, jednym z katów stołecznej jedenastki okazał się nikt inny, jak tylko wypożyczony do Jagiellonii Kamil Grosicki.

Spotkanie rozkręcało się z minuty na minutę. Rozpoczął Kamil Grosicki, który już w 4. minucie popędził prawym skrzydłem, zwodem minął Pance Kumbeva i posłał piłkę w pole karne. Żaden z jego kolegów nie zamykał jednak akcji. Odpowiedzią graczy w biało-czarnych strojach były niecelne uderzenia z dystansu. Najpierw Takesure Chinyama o mały włos nie posłał futbolówki na aut. Później Roger Guerreiro zdecydował się na strzał po ziemi, który ostatecznie minął bramkę Rafała Gikiewicza. Drogę do siatki piłka znalazła w 22. minucie spotkania. Pierwszy rzut rożny w meczu wykonywał Maciej Rybus. Dośrodkowanie, zamieszanie w polu karnym, piłka jeszcze zatańczyła na poprzeczce, doskoczył do niej "Tejkszur" i wpakował głową do siatki! 1-0 dla Legii! Niestety radość z prowadzenia nie trwała długo. Gospodarze szybko się otrząsnęli po utracie bramki i ruszyli szarżą w kierunku Jana Muchy. Efektem był wywalczony rzut rożny. W narożniku znalazł się "Grosik", który mocno zagrał w pole karne. Co prawda podopieczni Jana Urbana zdołali wybić piłkę poza obręb szesnastki, ale wkrótce dopadł do niej Krzysztof Król. Gracz "Jagi" podciągnął kilka metrów lewym skrzydłem i wstrzelił dokładnie pod nogi Tomasza Frankowskiego. Ten, mimo krycia przez Inakiego Astiza, w ładny sposób pokonał bramkarza Legii i na tablicy wyników mieliśmy remis. Tym samym były reprezentant Polski po raz dziesiąty w karierze pokonał golkipera stołecznej jedenastki. Chwilę później za ciosem próbował pójść Bruno, ale swoim strzałem pokazał tylko, że do klasy "Franka" jeszcze mu trochę brakuje. Trzeba przyznać, że po doprowadzeniu do wyrównania optyczną przewagę zaczęli osiągać gracze Michała Probierza. Jednak po kilku minutach piłkarze z Łazienkowskiej wzięli się w garść i skutecznie odpierali szarże białostoczan szukając przy tym okazji do ponownego objęcia prowadzenia. Niestety zbyt lekkie uderzenie Piotra Gizy nie przyniosło spodziewanego efektu. Podobnie jak korner wykonywany przez legionistów już w doliczonym czasie gry. Tym samym do szatni obie ekipy schodziły przy stanie 1-1.

Taki stan rzeczy z pewnością nie zadowalał w pełni gospodarzy. Tym bardziej, iż pokazali w pierwszej odsłonie, iż potrafią narzucić swój styl gry i skutecznie napsuć krwi graczom z Warszawy. Dzięki temu po zmianie stron byliśmy świadkami wyśmienitych okazji obu drużyn. Najpierw nieprzeciętne umiejętności Jana Muchy sprawdził Tomasz Frankowski. Po chwili wykazać się musiał Rafał Gikiewicz, który przeniósł uderzenie Piotra Gizy z 15 metrów nad poprzeczką. Z upływem kolejnych minut byliśmy świadkami wyrównanego pojedynku. Obie strony szukały sposobności na zmianę rezultatu, ale skuteczny opór stawiali obrońcy zarówno "Jagi", jak i gości. Jednak już po kwadransie prawym skrzydłem kolejny raz popędził Kamil Grosicki. "Grosik" ponownie zostawił za swoimi plecami Pance Kumbeva, wpadł w pole karne i zagrał po ziemi do środka. Żaden z zawodników Legii nie przeciął zagrania i Dariuszowi Jareckiemu nie pozostało nic innego, jak tylko wpakować futbolówkę do pustej bramki. Szał radości na trybunach! 7 tysięcy widzów eksploduje! A po chwili miejscowi fani mogli wyskoczyć w górę po raz trzeci. Na szczęście nad wyraz aktywny Grosicki po podaniu Pawła Zawistowskiego posłał piłkę tuż obok dalszego słupka. Obserwując dominację "Jagi" na murawie oraz przede wszystkim wynik, trener warszawskiej jedenastki zdecydował się na wzmocnienie siły ofensywnej. I choć na plac gry weszli Adrian Paluchowski oraz Piotr Rocki, oblicze gry Legii nie uległo poprawie. Mało tego, im bliżej końca spotkania, tym więcej zagrożenia zaczynali stwarzać gospodarze. To Zawistowski, to Hermes byli blisko szczęścia, ale albo uderzali niecelnie, albo na przeszkodzie stanął Słowacki bramkarz. To co nie udało się białostoczanom, mogło się udać Adrianowi Paluchowskiemu. W 89. minucie podania między sobą wymienili Komorowski z Rybusem, po chwili obrońca Legii zagrał w pole karne, gdzie czekał już "Paluch". Niestety młody napastnik zamiast skierować piłkę między słupki z dwóch metrów... posłał ją nad poprzeczką! Po chwili arbiter doliczył jeszcze 4 minuty do regulaminowego czasu gry. Jednak w tym czasie rozpaczliwe rzuty rożne w wykonaniu legionistów nie przyniosły upragnionego efektu w postaci wyrównującego trafienia. Michał Probierz pozwolił jeszcze zejść z boiska Frankowskiemu przy burzy oklasków, a po chwili sędzia spotkania zagwizdał po raz ostatni. Komplet punktów zostaje w Białymstoku.

Szkoda, bo na papierze niżej notowany w tabeli rywal powinien zgubić punkty. Niestety stało się odwrotnie i zamiast cieszyć się z fotela lidera, musimy liczyć na potknięcie rywali. Teraz na legionistów czeka Stal Sanok w Pucharze Polski, a już w piątek na Łazienkowskiej nadarzy się pierwsza ligowa szansa na rehabilitację. Do Warszawy przyjedzie zabrzański Górnik.

W trzeciej ligowej wiosennej kolejce legioniści zagrają w Białymstoku z Jagiellonią. Legia jest faworytem tego spotkania, ale wynik pozostaje sprawą otwartą. Zapraszamy na naszą relację LIVE!
-----------------------------------------
19:45 - Witamy ze stadionu w Białymstoku i rozpoczynamy naszą transmisję od podania rezultatu z Konwiktorskiej... Polonia przegrała z ŁKS 1-3

1' - Rozpoczęła Jagiellonia
1' - Legioniści na biało-czarno, Jagiellonia tradycyjnie w żółto czerwonych strojach
2' - Iwański dośrodkowuje z rzutu wolnego... za słabo
5' - Dobra akcja gospodarzy, ale dośrodkowania w pole karne nikt nie przejął
6' - Faul na Radoviciu
6' - Rybus dośrodkowuje... obrońcy daleko wybijają
9' - Dobre przejęcie Rogera... Chinyama pod polem karnym i fatalna próba uderzenia - gwizdy na trybunach
12' - Astiz wybija głową dośrodkowanie z rzutu wolnego
12' - Kibice Jagiellonii szczelnie wypełnili stadion. Na trybunach też pond setka kibiców ze stolicy
13' - Od bramki Gikiewicz
14' - Cionek wybija na aut. Szybko rozegrana piłka przez legionsitó. Radović, Giza, Roger... uderzenie zza pola karnego tego ostatniego - bardzo niecelne
15' - Faul Kumbeva
17' - Kibie Jagiellonii prezentują efektownąoprawę z kilkudziesięciu rac i ogni rzymskich
18' - Rzeźniczak odgrywa głową piłkę do Muchy
19' - Radović podał do nikogo - chyba dym z rac zasłonił mu plac gry
19' - Żółta kartka: Kamil Grosicki (Jagiellonia)
22' - Iwański wykonuje rzut wolny z lewej strony... i teraz mamy korner.
22' - Dośrodkowanie Rybusa... GOL!
22' - GOL! Takesure Chinyama! (Legia)
23' - GOOOOOOOOOLLLLLLLLLL!!!!!!!!! Po dośrodkowaniu Rybusa i zamieszaniu podbramkowym Roger trafił w poprzeczkę a Chinyama dobił gółwką z metra!
25' - Faul na Gizie
26' - Kolejny rzut rożny dla Legii i ponownie dośrodkowuje Rybus
26' - Tym razem bramkarz wyłapał dośrodkowanie
26' - Od bramki rozpocznie Jan Mucha
28' - Giza z 22 metrów uderza obok bramki
29' - GOL! Tomasz Frankowski! (Jagiellonia)
29' - No i mamy wyrównanie. Po dośrodkowaniu z lewej strony w przepiękny sposób Frankowski uderzył nad Muchą
30' - Na spalonym Frankowski
31' - Norambuena potężnie uderza z 30 metrów tuż obok bramki Muchy! Legia musi się obudzić
32' - Świetne przejęcie piłki przez Radovicia pod polem karnym Legii
34' - Korner dla Jagi
34' - Norambuena uderza z ostrego kąta - bardzo niecelnie
36' - Chinyama sam na sam... przestrzelił, ale "na szczęście" i tak był na spalonym
38' - Żółta kartka: Maciej Rybus (Legia)
41' - Strzał Gizy, po ziemi i słaby. Gikiewicz broni
46' - Iwański zatrzymywany nieprzepisowo ale sędzia nie reaguje
46' - Rybus wywalczył rzut rożny
47' - Aut dla Legii na wysokości pola karnego
48' - Zamieszanie w polu karnym Jagi... i kolejny rzut rożny dla Legii
48' - Komorowski główkuje z trudnej pozycji - bez efektu
48' - Koniec pierwszej połowy

Pierwsza część meczu za nami. Na razie sprawiedliwy remis 1-1 po golach Chinyamy i Frankowskiego

47' - Legia rozpoczęła bez zmian
48' - Ależ szczęście miała Legia! Norambuena uderzał po rykoszecie i Mucha świetnie wyjął piłkę!!
49' - Chinyama na 16 metrze podaje do Gizy.. ten uderza i Gikiewicz wybija na rzut rożny!
51' - Iwański biegnie do narożnika - korner dla Legii
53' - Roger uderza z 25 metrów trochę samolubnie ale blisko okienka bramki Jagiellonii
58' - Próba wymuszenia rzutu karnego przez jednego z graczy Jagiellonii - nieudana
60' - Oglądamy dziś wywrównany i ciekawy mecz
60' - Strzał Zawistowskiego wysoko nad poprzeczką
62' - Faul Komorowskiego
63' - GOL dla Jagiellonii....
63' - GOL! Dariusz Jarecki! (Jagiellonia)
64' - Błąd KUmbeva, który dał się ograć z prawej strony Grosickiemu i ten podał wzdłuż bramki do wbiegającego Jareckiego a ten z najbliższej odległości wpakował piłkę do siatki
65' - I kolejna kontra gospodarzy... Grosicki uderza obok słupka!
66' - Faul Kumbeva przy linii bocznej
69' - Rybus ładnie ograł Norambuenę ale potem fatalnie dośrodkował
69' - Zmiana Jagiellonia: Dariusz Jarecki - Igor Lewczuk
71' - Do gry szykuje się Paluchowski
72' - Zmiana Legia: Miroslav Radović - Piotr Rocki
73' - Zmiana Legia: Piotr Giza - Adrian Paluchowski
73' - Jan Urban stawia wszystko na jedną kartę wzmacniając atak
78' - Od bramki Mucha
78' - Na spalonym Grosicki
81' - Rzeźniczak wycofuje piłkę do Muchy - Legia nie może przebić się przez szczelną obronę gospodarzy
81' - Na spalonym Grosicki
84' - Nieporadne ataki Legii przerywane nielicznymi kontrami Jagi
85' - Legia atakuje już nawet pięcioma zawodnikami, ale co z tego skoro oni nie potrafią nic sensownego rozegrać i tracą piłkę przed polem karnym
85' - A przed chwilą mogło i powinno być 3-1 dla Jagi, ale na szczęście piłkę na rzut rożny po strzale Zawistowskiego wybił Mucha
87' - Świetna piłka do Grosickiego ten wycofuje na 16 metr do Hermesa a ten uderza nad poprzeczką!
87' - Pokraczne uderzenie Chinyamy oczywiście niecelne
90' - Paluchowski marnuje sytuację z 2 metrów nad poprzeczką na pustą bramkę!!!
90' - Zmiana Legia: Jakub Rzeźniczak - Tomasz Jarzębowski
91' - Roger uderza... Gikiewicz odważnym wyjściem broni. ROżny dla Legii
92' - Sędzia dolicza 4 minuty
92' - I kolejny korner
93' - Ogromne zamiezanie pod bramką Gikiewicza ale żaden legionista nie skierował piłki do siatki a wyłapał ją bramkarz gospodarzy!
93' - Zmiana Jagiellonia: Kamil Grosicki - Szymon Matuszek
94' - Rozpaczliwe dośrodkowanie Kumbeva do nikogo
95' - Rybus uderza z głóki świetnie broni Gikiewicz! Rożny dla Legii...
95' - Legia non stop w ataku teraz Komorowski nie zdołął uderzyć... całą Jagiellonia się broni ale już chyba za mało czasu
96' - Zmiana Jagiellonia: Tomasz Frankowski - Michał Fidziukiewicz
96' - I jeszcze jeden rzut rożny! Mucha w polu karnym Jagi
96' - Koniec meczu!

Po dośrodkowaniu Mucha uderzał głow i dobijał Roger, ale wysoko nad poprzeczką. Sędzia od razu skończył mecz
Piłkarze Legii dziękują kibicom za doping, a gospodarze cieszą sięze zwycięstwa

Niegościnne Podlasie

Po raz ostatni kibice Legii gościli w Białymstoku w maju 2008. Wtedy na stadionie Jagiellonii pojawiliśmy się w 600 osób. Tym razem zainteresowanie bliskim wyjazdem również było spore. Warto dodać, że prawdopodobnie przez co najmniej rok legioniści nie wybiorą się do Białegostoku, bowiem w lutym PZPN wydał decyzję o zdegradowaniu białostockiej drużyny do niższej klasy rozgrywkowej.

Początkowo nic nie wskazywało na to, aby na stadionie Jagiellonii pojawiła się jakakolwiek reprezentacja fanów z Warszawy. Wszystko za sprawą trwającego na obiekcie przy ulicy Słonecznej remontu. Na szczęście dzięki uprzejmości fanów "Jagi", legioniści otrzymali sto biletów. Te rozeszły się w mgnieniu oka. Jako że chętnych na podróż na Podlasie było znacznie więcej, część warszawskich kibiców postanowiła załatwić wejściówki na własną rękę i w piątek udała się w stronę Białegostoku.
Podróżujący w kierunku wschodnim kibice mogli doznać swego rodzaju temperaturowego szoku. O ile w Warszawie wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazywały na to, iż lada moment rozpocznie się wiosna, o tyle już około 30 km od stolicy trudno było oprzeć się wrażeniu, że czas stanął w miejscu. Na widok mijanych po obu stronach trasy połaci śniegu, którego próżno szukać obecnie w Warszawie, wielu fanów szeroko otwierało oczy ze zdziwienia. Warunki atmosferyczne nie stanowiły jednak dla legionistów większego problemu i ostatecznie ok. 250 kibiców z Warszawy zasiadło na trybunach stadionu Jagiellonii. Nie obyło się jednak bez pewnych trudności. Okazało się bowiem, że grupę posiadającą bilety eskortowano bocznymi drogami, zamiast główną trasą, a pozostali przed dojazdem do stadionu, musieli do niej dołączyć. Ostatecznie wszyscy dotarli na miejsce i po pozostawieniu samochodów na wyznaczonym nieopodal obiektu parkingu, zwartą grupą udali się w kierunku obiektu Jagiellonii. Wejście na trybuny przebiegało stosunkowo sprawnie i po kilkunastu minutach w przeznaczonym dla nas skrajnym sektorze A1 zgromadziła się cała grupa.

Legioniści wywiesili reprezentacyjną flagę Legia oraz transparent skierowany do jednego z fanów "wojskowych": "Roman, nigdy nie będziesz szedł sam! Pozdrawiamy i czekamy!". Prowadzeniem dopingu tradycyjnie zajął się "Staruch". Już na samym początku meczu głośno zaznaczyliśmy swoją obecność, krzycząc "Jesteśmy zawsze tam, gdzie nasza Legia gra!". Chwilę później kibice "Jagi" zaproponowali, aby cały stadion śpiewał z nimi. I faktycznie, zagrzmiały wszystkie trybuny znanym w Warszawie hasłem, odnoszącym się do właścicieli klubu z Łazienkowskiej. Był to niestety jeden z niewielu momentów w pierwszej połowie (może poza chwilą euforii po zdobytym przez Chinyamę golu), kiedy nasz doping stał na przyzwoitym poziomie. Trudno zatem dziwić się zdenerwowaniu naszego gniazdowego, który robił, co mógł, by zachęcić fanów do śpiewu. Ci jednak nie kwapili się do zbyt wytężonego zdzierania gardeł. Być może pewien wpływ na taką sytuację miała ujemna temperatura.

Warty odnotowania jest tragiczny stan białostockich trybun. Nie wszystkie rzędy przymocowanych do metalowych prętów krzesełek wytrzymywały bowiem ciężar stojących na nich kibiców...

Trzeba przyznać, że kibice "Jagi" pokazali się z bardzo dobrej strony. W pierwszej połowie zaprezentowali oprawę, na której ukazane były wizerunki czterech postaci: delegata PZPN, policjanta, ultrasa oraz młodego piłkarza. Całość opatrzona została hasłem: "Delegat jest wściekły, policji posiłki, a to tylko nasz wkład w rozwój młodzieżowej piłki". Dlaczego akurat takie hasło? Pieniądze, które PZPN nakłada na kluby za odpalanie przez kibiców środków pirotechnicznych, przeznaczane są na rozwój młodych zawodników. Oprawę dopełniły więc race, stroboskopy i fajerwerki, które rozświetliły trybuny. Wszystko to wyglądało bardzo efektownie. Wielu naszych kibiców patrzyło na ten widok z lekkim rozrzewnieniem, zdając sobie sprawę, że prędko (jeśli w ogóle kiedykolwiek) czasy ultrasowskiej świetności nie powrócą na Łazienkowską. Za to pirotechnika w sektorze fanatyków Jagiellonii odpalana była podczas meczu jeszcze kilkukrotnie. Doping gospodarzy również stał na bardzo dobrym poziomie.

Natomiast doping w sektorze Legii, po słabszej pierwszej połowie, w drugiej znacznie się poprawił. Bardzo dobrze wychodziło nam śpiewanie "Dziś zgodnym rytmem...". Równie donośnie odśpiewaliśmy "Za nasze miasto i za te barwy...". Niestety, w przeciwieństwie do legionistów na trybunach, których forma zwyżkowała z każdą minutą, poczynania "wojskowych" na murawie nie napawały optymizmem. Legia zdawała się być wprawdzie aktywniejszą na boisku drużyną, ale to zespół Jagiellonii zdobył gola na wagę zwycięstwa. Paradoksalnie, w chwili utraty przez legionistów bramki, w naszym sektorze zaczęło się prawdziwe piekło. Kibice robili, co mogli, by zmotywować swych pupili do ambitniejszej walki. Ostatecznie ani "Do boju, Legio marsz!", ani "Legia gol!" nie pomogły naszym graczom w odrobieniu strat i po 90 minutach musieliśmy uznać wyższość białostockich zawodników.

Po meczu piłkarze podeszli pod nasz sektor i brawami podziękowali za doping. My z kolei zaintonowaliśmy dwie adekwatne do sytuacji piosenki: "Ch... z wynikami, hej Legio jesteśmy z wami!" oraz "Walczyć, trenować, Warszawa musi panować!"
W ten sposób zakończył się pierwszy ligowy wyjazd w rundzie wiosennej. Szkoda jedynie, że piątek trzynastego okazał się pechowy dla Legii.