28 Marcin Smoliński 46'
78 Tomasz Jarzębowski 82'
Andrzej Bledzewski 1
Michał Marcjanik 29
62' Konrad Korczyński 16
Michał Płotka 20
Lubomir Lubenow 10
86' Tadas Labukas 11
Mateusz Siebert 17
Bartosz Ława 20
Maciej Szmatiuk 23
Marcin Budziński 27
74' Wojciech Wilczyński 37
Norbert Witkowski 33
Tomasz Sokołowski II 6
Dariusz Ulanowski 7
62' Stojko Sakaljew 15
86' Filip Burkhardt 87
74' Paweł Czoska 31

Mroźne 3 punkty

W ostatnim meczu w tym roku Legia pokonała Arkę Gdynia 1-0. Spotkanie na Łazienkowskiej w mroźne grudniowe popołudnie obejrzało około 2 tysięcy kibiców. Jedyna bramka padła pięć minut po rozpoczęciu drugiej połowy. Rzut karny skutecznie wykonał Maciej Iwański. Piłkarze ze stolicy udali się więc na urlopy będąc na pozycji wicelidera, ze stratą 5 punktów do krakowskiej Wisły.

W piątek i sobotę wszystkie drużyny z czołówki wywalczyły komplet punktów, więc drużyna Jana Urbana musiała pokonać Arkę, by nie powiększyć straty do Wisły i zachować trzypunktową przewagę nad Lechem i Ruchem. Warszawski szkoleniowiec nie mógł skorzystać z kontuzjowanych Miroslava Radovicia i Takesure Chinyamy oraz pauzującego za żółte kartki Dicksona Choto. W podstawowym składzie zabrakło także miejsca dla Ariela Borysiuka. Dobrym ruchem okazało się natomiast wystawienie na pozycji stopera Pance Kumbeva, który razem z Inakim Astizem grali bez zarzutu. W ataku wystąpiła dwójka Mięciel - Grzelak. Od początku spotkania legioniści narzucili swój styl i starali się szybko strzelić bramkę. Skoro jednak marnuje się takie sytuacje jak ta z 35. minuty, kiedy to Piotr Giza znalazł się sam na sam z Andrzejem Bledzewskim i mimo iż nikt mu nie przeszkadzał trafił prosto w ręce golkipera gości, nic dziwnego że do przerwy było 0-0.

Na drugą połowę nie wybiegł Maciej Rybus, któremu ewidentnie tego dnia nie szło. Jego miejsce zajął Marcin Smoliński i była to dobra decyzja trenera. W 49. minucie w polu karnym sfaulowany został Marcin Mięciel. Arbiter główny miał jednak wątpliwości, czy przewinienie arkowca miało miejsce w obrębie szesnastki. Tej wątpliwości nie mieli kibice, piłkarze i sędzia boczny, z którym Mirosław Górecki skonsultował się i zarządził "wapno". Do piłki podszedł Maciej Iwański i pewnie pokonał Bledzewskiego. W 57. minucie legioniści rozegrali znakomitą klepkę. Do ataku włączył się Astiz i po kilku podaniach sam na sam znalazł się Szałachowski, ale nie skierował piłki do siatki. Hiszpan jeszcze w 78. minucie zapędził się pod bramkę przeciwnika i zdołał nawet z bardzo trudnej pozycji oddać strzał. Dwóch dogodnych sytuacji nie wykorzystał natomiast Bartłomiej Grzelak, na dodatek aż 6 razy był łapany na pozycji spalonej.

Nie ważny styl, ważne trzy punkty, które pozwalają zachować nadzieję na walkę o tytuł mistrzowski już wiosną.

Woytek

14:27 Za nieco ponad kwadrans rozpocznie się ostatni ligowy mecz Legii w 2009 r. Na trybunach zimno i pustki
14:30 W składzie Legii bez większych niespodzianek. W ataku duet Mięciel - Grzelak
14:40 Przed rozpoczęciem spotkania Jan Mucha odbierze nagrodę dla najlepszego gracza ekstraklasy w listopadzie
Piłkarze wychodzą na murawę
Jan Mucha odbiera nagrodę od Ekstraklasy SA i Canal+

1' - Fauluje Giza
2' - Pierwszy nieporadny atak Arki, przechwyt Kumbeva
2' - Ale i Legia szybko straciła piłkę
3' - Szmery jak na jakimś targu - skomentował dziennikarz 90minut.pl atmosferę na dzisiejszym meczu
3' - Rybus do Kiełbowicza, ten wrzuca piłkę z lewej strony do Mięciela, ale obrona gości wyjaśnia szybko sytuację
4' - Wciąż Legia przy piłce - piłki rozdziela w środku Szałachowski, który wrócił po kontuzji
4' - Legia w ataku pozycyjnym
5' - Szałachowski wrzuca w pole karne, walczy tam Grzelak i bramkarz Arki łapie piłkę
5' - Strata Rzeźniczaka, Arka przejmuje piłkę
6' - Wybija piłkę z pola karnego Kumbev
6' - Zła wrzutka Grzelaka
6' - Jeszcze Grzelak naciera, ale bramkarz jest szybszy
8' - Rożny dla Legii i pierwsze nieśmiałe Legia Legia na trybunach
9' - Wrzucał mocną piłkę Iwański, skakał do niej Mięciel, który jednak przegrał starcie w powietrzu z obrońcą Arki
9' - Strata Grzelaka w środku boiska
10' - Dwóch arkowców z trudem zostało powstrzymanych przez 3 naszych obrońców
14' - Mięciel na spalonym
14' - Wilczyński fauluje Kiebowicza
15' - Zażarta walka w środku boiska
15' - Faul Astiza
15' - Goście z autu na wysokości pola karnego
16' - Groźnie pod bramką Legii, ale sędzia odgwizduje faula Płotki na Astizie
18' - Goście zaczynają sobie coraz śmielej atakować
18' - Rybus uprzedzony i rzut rożny dla Legii
19' - Próba dugiego zagrania goście i pilka w rękach Muchy
20' - Mięciel pomga sobie ręką w przyjęciu i rzut wolny dla gości
22' - Ława faulowany przez Astiza
23' - Siebert ostro atakuje Grzelaka i piłka dla Legii
25' - Aut dla Legii
26' - Strzał Szałachowskiego z 16 metrów zablokowany
27' - Fatalne uderzenie Iwańskiego
29' - Bardzo dobra akcja Legii. Iwański wypuścił Szałachowskiego, a ten zamiast szukać lepiej ustawionych Grzelaka i Mięciela strzela prosto w Bledzewskiego
30' - Grzelak na minimalnym spalonym
30' - Kowalski fauluje Rybusa
32' - Wilczyński ucierpiał w starciu z Kumbevem
33' - Szarża Mięciela i rzut rożny
34' - Grzelak na kolejnym spalonym
35' - Kumbev fauluje Labukasa
36' - Ława... i spokojnie wybiecie
37' - Znakomita kontra Legii. Iwański poda do Gizy a ten w sytuacji sam na sam strzelił najgorzej jak mógł. prosto w ręce Bledzewskiego.
38' - Teraz Arka zmarnowała. Labukas wprawdzie zrobi to co trzeba, bo minął Muchę, ale trafił w boczną siatkę
39' - Uderzenie z dystansu Rzeźniczaka przechodzi nad poprzeczką
40' - Rzut rożny dla gospodarzy po akcji Rzeźniczaka
41' - Ponownie bez efektu
42' - Strzał Labukasa z dystansu obok bramki
44' - Strata Gizy przy wyprowadzaniu piłki, ale Astiz naprawia błąd kolegi
45' - Zamieszanie w polu karnym Legii, zakończone faulem Labukasa
46' - Gruby błąd arbitra liniowego. Mięciel nie był na spalonym a znalazł się w dogodnej sytuacji
47' - Sędzia dolicza 1 minutę
47' - Koniec pierwszej połowy

Marne widowisko w pierwszej odsłonie. Schodzących do szatni piłkarzy pożegnały gwizdy skromnej publiczności
Legia posiada przewagę, z której jednak nic nie wynika
Zawodnicy już na murawie
Jedna zmiana w Legii

46' - Zmiana Legia:

Maciej Rybus -
Marcin Smoliński
47' - Już Legia w ataku
48' - Błąd sędziego. Powinien być rzut rożny dla Legii
50' - Karny dla Legii, faulowany Mięciel
50' - Iwański...
50' - Żółta kartka: Adrian Mrowiec (Arka)
51' - GOL! Maciej Iwański z karnego! (Legia)
53' - Na trybunach wybuchła petarda
54' - Kiełbowicz wybija piłkę byle dalej od naszej bramki
57' - Ależ to była setka Szałacha! piłka mija jednak słupek. A Astiz miałby piękną asystę...
57' - Rzeźniczak napiera prawym skrzydłem, ale potknął się i piłka mija linię końcową
58' - Groźny strzał Gizy, ale niecelny
61' - Ciekawe podanie Smolińskiego, ale napastnicy nie zdołali przejąć piłki
61' - Grzelak na spalonym
62' - Płotka mocno zza pola karnego, ale Mucha spokojnie łapie tę piłkę
62' - Giza na lewo do Smolińskiego, sędzia odgwizdał spalonego
63' - Zmiana Arka:
Adrian Mrowiec -
Stojko Sakaljew
63' - I znów spalony - tym razem faktycznie był
64' - Grzelak bardzo aktywny, naciska na obronców Arki
65' - Mięciel dostaje piłkę, natychmiast odgrywa do Smolińskiego, ten wpada w pole karne i wydaje się, że obrońca nieprzepisowo wybił piłkę (ręka?)
65' - Powtórki C+ pokazują jednak, że ręki nie było
67' - Szałachowski przejmuje piłkę, wypuszcza prawą stroną Grzelaka, ten dośrodkowuje, ale piłkę głową wybija Kowalski
67' - Kolejny spalony wg. sędziego
68' - Giza zepsuł doskonale zapowiadającą się akcję
68' - Na szczęście kontra Arki szybko zostaje przerwana przez legionistów
69' - Płotka szarpie za koszulkę interweniującego Rzeźniczaka
69' - Fauluje Kumbev - wolny dla Arki
69' - Ale spokojnie... z daleka
70' - Legioniści trochę na aferę wybijają piłkę z pola karnego
70' - Akcja przenosi się pod pole karne gości
70' - Z autu Kiełbowicz
70' - Piłka szła do Mięciela, ten w walce o nią faulował rywala
71' - Znów wolny dla gdynian
71' - I znów z daleka
71' - Wrzutka w pole karne, walczy o piłkę Astiz, a upada Sakaliev, ale symuluje
72' - Giza prawym skrzydłem, podaje lekko wzdłuż linii pola karnego, nikogo tam nie ma
72' - Arka na spalonym
72' - Smoliński - na wiwat
72' - Szykuje się zmiana w Arce
73' - Szałach próbuje rozegrać ładną dwójkową akcję z Mięcielem - niedokładnie
73' - Ława do nikogo. Piłkę przejmuje Kumbev i trochę niebezpiecznie zagrywa do tyłu do Muchy
74' - Giza traci piłkę w środku boiska
74' - Mucha odważnie łapie długą piłkę ze środka pola
75' - Nadbiegał Smoliński i niewiele zabrakło, w ostatniej chwili piłkę wyczyścił mu spod nogi obrońca
75' - Zmiana Arka:
Wojciech Wilczyński -
Paweł Czoska
76' - Faulowany Mięciel, wolny dla Legii niemal z linii środkowej
76' - Sakaljev pędził sam na sam i elegancko "skasował" go Kumbev
77' - Lekka "szydera" z Gizy na trybunach, dość nieporadnie gra dziś nasz pomocnik
77' - Zmiana Legia:
Piotr Giza -
Ariel Borysiuk
77' - Arka na spalonym
77' - Kibice nieładnie żegnają Gizę gwizdami - za niego wchodzi Borysiuk
78' - Grzelak drybluje w polu karnym i traci piłkę
79' - WOW - ależ atak ASTIZA :)
79' - szkoda, że nie wpadło :) ale i tak zebrał zasłużone brawa
80' - Grzelak bawił się kilkadziesiąt sekund w polu karnym piłką, w końcu ją stracił
82' - Budziński bez pomysłu strzela na bramkę Muchy
82' - Fauluje Kumbev
83' - Zmiana Legia:
Sebastian Szałachowski -
Tomasz Jarzębowski
83' - Lyubenov niecelnie
84' - Jarzębowski wybija piłkę poza pole karne Legii
84' - Ta zabawa w polu karnym może się źle skończyć...
85' - Teraz Kumbev blokue strzał prosto po ziemi
85' - Grzelak upada pod linią koncową, ale sędzia nakazał grać od bramkarza
86' - Zmiana Arka:
Tadas Labukas -
Filip Burkhardt
86' - Wg. powtorek C+ Grzelak byl faulowany
87' - Znów dziwny spalony
88' - Dwa strzały legionistów - najpierw próbuje Iwański, jest blokowany, pilka wraca do niego, Iwan podaje do Grzelaka, a ten wali nad bramką
88' - Aut dla Arki
90' - Iwański napiera na Szmatiuka, ale arkowiec wyjaśnia sytuację, oddając piłkę bramkarzowi
90' - Około 2 tys. ludzi ogląda dziś spotkanie przy Łazienkowskiej
91' - Budziński w pole karne, ale udanie nasza defensywa
91' - Mięciel walczy w górze o piłkę
91' - Jeszcze 3 minuty potrwa to spotkanie
91' - Żółta kartka: Pance Kumbev (Legia)
93' - Gra toczy się w środku pola. Nuda
93' - Jeszcze Budziński na spalonym
93' - Zaczyna Mucha...
94' - Walka w górze w środku boiska
94' - Wolny z daleka dla Legii
94' - Jeszcze Mięciel przed szansą... Nie ma
95' - Mucha na wiwat
95' - Jeszcze Grzelak naciera
95' - I koniec :P
95' - Koniec meczu!

Kibice przyjęli ostatni gwizdek sędziego z ulgą - widowisko było marniutkie. Byle do wiosny
Żegnamy się z wami - do usłyszenia :)

Nic o nas bez nas? Nie na Legii

Około 100 sprzedanych biletów i 2000 osób na trybunach, to nie wina niskiej temperatury, ale braku jakiejkolwiek atmosfery na naszym stadionie. Ostatnia frekwencja na stadionie pokazuje, że właściciel Legii może mieć niemały problem z zapełnieniem wielokrotnie bardziej pojemnego stadionu, który będzie gotowy już za 25 tygodni. Na trybunach na meczu z Arką nie działo się nic ciekawego. O wiele lepsza atmosfera była po drugiej stronie ulicy...

...gdzie hokejowa Legia grała z Sielcem Sosnowiec. Fani żałowali, że na Torwarze II jest ograniczenie liczby widzów, bo gdyby nie ono, frekwencja i atmosfera byłyby jeszcze lepsze.

Na wysokości wejścia na stadion przed meczem pojawiła się przenośna reklama "Legionu Pils", czyli nowego browaru kibiców Legii. Wszystkim przeciwnikom nowego napoju warto wyjaśnić, że ten sam producent piwa najpierw zachęcał do współpracy klub z Łazienkowskiej. Jak widać, bez skutku.

Przy wejściu na stadion na dzisiejszy mecz niektórzy kibice dowiedzieli się o bezterminowych zakazach klubowych za spotkanie z Ruchem. Poskutkowały natomiast niedawne publikacje jednego z dzienników odnośnie słabej organizacji wejść... dla prasy. Na ostatnie spotkanie w 2009 roku klubu z Łazienkowskiej zmianie uległa organizacja bramek wejściowych dla prasy. Jak widać, niektórzy potrafią dbać o swoje. Warto odnotować pojawienie się paru stewardów przed wejściem na stadion.

Tym razem na szczęście nikt nie nakazywał kibicom zdejmowania czapek przed kamerą. Kilka osób, którym nie podobała się organizacja wejścia na obiekt i zachowanie ochroniarzy, zostało jednak odesłanych na badanie alkomatem.

Fani Legii wnieśli na stadion transparent - taki jakie wywieszone zostały na większości stadionów ekstraklasy, czyli "Nic o nas bez nas. Kibice pozdrawiają Canal+. www.ozsk.pl". Zgodę na pojawienie się takiego płótna wyraził delegat PZPN. I gdy transparent miał być wieszany na płocie, veto postawił dyrektor ds. bezpieczeństwa na stadionie Legii. Ten nakazał wyniesienie transparentu poza teren stadionu. Gdy ochrona wróciła na swoje miejsca i odpaliła ręczne kamery, w końcu można było czuć się bezpiecznie. Nad wszystkim czuwał gospodarz domu, a jak dobrze wiadomo, nie da on krzywdy zrobić nikomu.

W czasie meczu było cicho. Tylko dwa razy kibice skandowali nazwisko Muchy, pobudzając do pracy orkiestrę, a właściwie ponownie osamotnionego bębniarza. Fani poza wyszydzającym "Piotreeeek Gizaaaa", powstrzymywali się od okrzyków. No, nie licząc może "Jeszcze jeden" po bramce dla Legii. Niektórzy jednak zapobiegawczo nie skandują tego hasła, zachęcającego piłkarzy do strzelenia kolejnej bramki, w obawie że zostało ono wpisane do listy haseł zabronionych na zawsze.

Jedyną nowością na meczu z Arką była formuła konkursu w przerwie. W trybuny poleciały cztery piłki i ci, którzy je złapali (nie były to piłki warte 400 zł, dodajmy), w przerwie wzięli udział w konkursie na płycie głównej. No, nareszcie ktoś pomyślał o urozmaiceniu kibicom 15 minut przerwy. Ci musieli minąć z piłką cztery rozstawione butelki, a później trafić do bramki. Sztuka udała się tylko jednej osobie. Co ciekawe, identyczne nagrody otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu. "Jak w komunie" - skomentował głośno, choć żartobliwie, jeden ze starszych kibiców.

W drugiej połowie emocje były tylko po bramce Iwańskiego i w momencie, gdy Urban zdecydował się zdjąć z boiska Gizę. Tego żegnały gwizdy. Część osób nie czekała na ostatni gwizdek sędziego i wcześniej zaczęła opuszczać trybuny. Pozostali zakończenie spotkania przyjęli z ulgą, zarówno ze względu na niską temperaturę, jak i "wspaniałe" widowisko.

Warto wspomnieć, że na trybunie Przed Krytą pojawiło się czterech kibiców Arki Gdynia, którzy ujawnili się pod koniec spotkania.

Przed nami 2,5 miesiąca przerwy w meczach piłkarzy. My natomiast zachęcamy wszystkich fanatyków do wspierania zimą legijnych sekcji - tam na każdym meczu jest gorąca atmosfera, a kibic traktowany jest jak należy. Czyli nie jak potencjalny bandyta. Już dziś zapraszamy na przyszły weekend, na mecz koszykarzy na Bemowie.