Jakub Rzeźniczak 25
Inaki Astiz 15
Dickson Choto 4
Tomasz Kiełbowicz 11
68' Miroslav Radović 32
Ivica Vrdoljak 21
Ariel Borysiuk 16
63' Alejandro Cabral 27
92' Maciej Rybus 31
Michał Kucharczyk 18
Wojciech Skaba 84
Artur Jędrzejczyk 2
Srdja Kneżević 23
63' Manu 9
92' Michał Żyro 33
Marcin Komorowski 17
68' Bruno Mezenga 80

Przełamanie?

Po serii wstydliwych porażek przyszedł czas na wykonanie pierwszego kroku ku rehabilitacji. Tym krokiem miał być pucharowy mecz z Pogonią Szczecin postrzegany poniekąd, jako próba generalna przed piątkowym starciem z Lechem Poznań. Tym samym nie mogło być mowy o eksperymentach personalnych i niezliczonych roszad w składzie. W porównaniu do potyczki z Zagłębiem Lubin Maciej Skorża dokonał zaledwie dwóch zmian w wyjściowej jedenastce.

Jednak wstawienie między słupki Marijana Antolovicia i danie szansy od pierwszej minuty Maciejowi Rybusowi nie przyniosły znaczącej różnicy. O pierwszej połowie można napisać, że... się odbyła. Legioniści owszem, częściej byli przy piłce, ale nic z tego nie wynikało. Najgroźniejsze akcje były po stałych fragmentach gry, które... nie były groźne. Poza akcją Miroslava Radovicia w 37. minucie, kiedy to pomocnik uderzył tuż obok słupka, z boiska wiało nudą. Tym bardziej, że do ataków nie kwapili się gospodarze. Dość powiedzieć, że nie oddali choćby jednego strzału. Dzięki temu kibice z Łazienkowskiej nie musieli drżeć zbytnio o postawę Antolovicia, który w poprzednich spotkaniach potrafił "popisać się" nieudanymi interwencjami.

Ożywienie nastąpiło dopiero po zmianie stron. Coraz śmielej zaczęli sobie poczynać przede wszystkim gracze Pogoni. A szczególnie akcja Bartosza Ławy, który po kwadransie od zmiany strony ruszył naprzeciw bramkarza Legii. Mimo goniących go defensorów z Warszawy, piłkarz naszych przyjaciół zdołał oddać strzał. Płaskie uderzenie po ziemi wędrowało w stronę Marijana, ale ostatecznie futbolówka ugrzęzła między nogami interweniującego bramkarza i kibice mogli odetchnąć z ulgą. Zachęciło to "Portowców" do śmielszych ataków. Jednak dobra postawa Inaki Astiza i Dicksona Choto zażegnały niebezpieczeństwo w szesnastce gości. Na odpowiedź podopiecznych Macieja Skorży nie trzeba było długo poczekać. Maciej Rybus do spółki z Michałem Kucharczykiem i Manu szukali w jednej z akcji szczęścia, ale ostatecznie piłka przeszła obok dalszego słupka. Po chwili na listę strzelców mógł się wpisać Jakub Rzeźniczak, ale po jego dośrodkowaniu Radosław Janukiewicz minął się z futbolówką, a ta uderzyła w słupek! Czas upływał nieubłaganie, a żadna z drużyn nie chciała spędzić na murawie dodatkowych 30 minut na dogrywce. Większą determinację wykazała Legia. Najpierw Bruno Mezenga próbował w ekwilibrystyczny sposób stać się bohaterem meczu. Po chwili z 16. metra z pierwszej piłki uderzył Maciej Rybus, ale... obok celu. Pogodził ich Michał Kucharczyk, który przez całe spotkanie wykazywał ambitną postawę. W 88. minucie Ivica Vrdoljak zagrał na dobieg Kucharczykowi, który z kilku metrów wpakował piłkę do siatki.

I choć arbiter doliczył jeszcze 4 minuty do regulaminowych 90, to rezultat nie uległ już zmianie. Legia wygrała w Szczecinie, ale mimo wszystko trudno być optymistą przed pojedynkiem z Lechem Poznań. Pozostaje wierzyć, iż spotkanie z naszymi przyjaciółmi było z kategorii "na przełamanie" i teraz będzie już tylko lepiej.

Autor: Fumen

18:40 - Po kilkuletniej przerwie witamy ze stadionu Pogoni Szczecin!
18:57 - Kibice obu drużyn już dopingują Legię i Pogoń. Dziś trudno oszacować grupę fanów ze stolicy bo siedzimy w młynie razem z gospodarzami
Sędziowie wyprowadzają piłkarzy na murawę
Legia w biało-czarnym zestawieniu. Pogoń na granatowo-bordowo
"Pogoń wita Legię" - niesie się z trybun
Rozpoczynają legioniści

1' - Vrdoljak do Kiełbowicza. Ten faulowany na środku boiska
2' - Vrdoljak niedokładnie do Radovicia
3' - Kucharczyk źle przyjmuje piłkę
3' - Faul Radovicia
6' - Dośrodkowanie Kiełbowicza z lewej strony i bardzo słabe uderzenie głową przez Cabrala z 10 metrów
8' - Radović stracił piłkę pod polem karnym rywali
9' - Rzut wolny dla Legii. Rybus dośrodkowuje w pole karne... to chyba za dużo powiedziane, piłka ledwo doleciała do 16 metra i przejęli ją gospodarzy
12' - Kibice Legii i Pogoni prezentują oprawę z małych flag w brawach klubowych. Na płocie transparent "Naszą siłą możemy wszystko"
17' - Rzut wolny dla Pogoni z 40 metrów
17' - Strzał na bramkę Antolovicia... broni bramkarz Legii
20' - Rzut wolny na wysokości pola karnego dla Legii
21' - Borysiuk posyła piłkę w pole karne, obrońcy Pogoni wybijają daleko poza pole karne
22' - Żółta kartka: Piotr Petasz (Pogoń)
22' - Astiz blokuje atak gospodarzy
23' - Faul na Cabralu w narożniku pola karnego
24' - Głębokie dośrodkowanie wyłapuje bez problemów Janukiewicz
24' - Legia w ataku. Kucharczyk posyła piłkę w pole karne, ale nikt do niej nie doszedł. Z drugiej strony ponowne dośrodkowanie Rybusa i niestety akcja bez efektu
25' - Kucharczyk prostopadle do Cabrala, ale ten nie opanował piłki na 20 metrze
26' - Faul Rybusa
27' - Legionista leży na murawie i potrzebna będzie pomoc lekarza - chwila przerwy w grze
29' - Vrdoljak faulowany na linii środkowej przy próbie wyprowadzenia ataku
31' - Rybus dośrodkowuje z rzutu rożnego... obrońcy ponownie wybili na korner
31' - Z drugiej strony dośrodkowywał Borysiuk, a Cabral niecelnie uderzał z główki
33' - Radović dośrodkowuje z linii końcowej prosto na głowę Cabrala, którego strzał odbija bramkarz Pogoni!
37' - Od bramki zaczyna Antolović. Dalekie wybicie na środek boiska
38' - Świetna sytuacja dla Legii. Miroslav Radović wpadł w pole karne i uderzył z 14 metrów tuż obok słupka!
42' - Dobrze zapowiadał się atak Legii. Vrdoljak minął rywala, podał prostopadle do Radovicia ale Serb nie sięgnął piłki
43' - Faul Astiza na środku boiska
44' - A teraz przewinienie Kucharczyka
44' - Na trybunach trwa dobra zabawa zaprzyjaźnionych kibiców. Na boisku nic szczególnie interesującego
46' - Dobre przejęcie Cabrala
47' - Borysiuk wypatrzył Cabrala z drugiej strony boiska i posłał długą piłkę w pole karne, ale Janukiewicz uprzedził Argentyńczyka
47' - Żółta kartka: Ariel Borysiuk (Legia)
47' - Sędzia doliczył minutę
47' - Koniec pierwszej połowy

Piłkarze wrócili na murawę

48' - Astiz leży na murawie i trzyma się za nogę, ale chyba wszystko będzie ok
50' - W ataku Pogoń... dośrodkowanie w pole karne Legii, zablokowane i rzut rożny dla szczecinian
52' - Kontra Pogoni, Vrdoljak przerywa faulem
52' - Żółta kartka: Ivica Vrdoljak (Legia)
53' - Rzut wolny dla gospodarzy z 35 metrów. Trzyosobowy mur Legii
54' - Fatalne wykonanie Piotra Petasza
54' - Rzeźniczak przerywa atak gospodarzy
55' - Faul na Rybusie
55' - Borysiuk dośrodkowuje w pole karne... za mocno i od bramki gospodarze
58' - Pierwsza zmiana w drużynie Pogoni
58' - Zmiana Pogoń:

Olgierd Moskalewicz -
Dariusz Zawadzki
59' - Zagranie ręką przez Vrdoljaka
62' - Znakomita okazja dla Pogoni. Bartosz Ława znalazł się sam na sam z Antoloviciem, ten wyszedł na 15 metr i mógł zostać przelobowany ale napastnik gospodarzy próbował pokonać go dołem i piłka trafiła w nogi bramkarza Legii
63' - Znowu groźnie pod bramką Legii. Na szczęście Astiz przeciął piłkę po podaniu Klatta
64' - Zmiana Legia:
Alejandro Cabral -
Manu
64' - Manu będzie grał na skrzydle, a Radović w środku boiska
65' - Zmiana Pogoń:
Piotr Petasz -
Robert Kolendowicz
66' - Znowu w ataku Pogoń. Znowu piłka posłana w pole karne Legii, ale tam dobrze ustawiony Choto wybił piłkę na rzut rożny
67' - Co wyprawiają teraz legioniści! Rybus do Kucharczyka, ten sam na sam wykonuje jeszcze zwód i jego strzał został zablokowany, ale jeszcze dwa razy próbował dobijać Manu - niecelnie!
68' - Zmiana Legia:
Miroslav Radović -
Bruno Mezenga
70' - Na spalonym napastnik Pogoni
71' - Manu wywalczył rzut rożny
72' - Rzeźniczak dośrodkowuje... bramkarz mija się z piłką i futbolówka trafiła w słupek! Ale nie wpadła do bramki i nikt jej nie potrafił dobić!
72' - Żółta kartka: Jakub Rzeźniczak (Legia)
73' - Zasłużona żółta kartka dla "Rzeźnika", który z premedytacją przerwał kontrę Pogoni
74' - Kucharczyk wyprowadza kontrę... Podanie do Mezengi, który wyjątkowo przyjął piłkę i odegrał do Manu. Portugalczyk jednak nie zdołał dośrodkować w pole karne - tylko rzut rożny
74' - Mecz rozkręcił się w drugiej połowie
76' - Meksykańska fala na trybunach
76' - Rybus stracił piłkę z lewej strony
78' - Teraz dobrze Rzeźniczak przerywa atak Pogoni
81' - Faul Vrdoljaka
82' - Tomasz Kiełbowicz dośrodkowuje z linii końcowej na środek pola karnego... i nic z tego nie wyszło
82' - Zmiana Pogoń:
Maksymilian Rogalski -
Marcin Bojarski
83' - Ale teraz okazja... Rybus wygarnia głową piłkę z linii końcowej prosto do Mezengi który przestrzelił z 5 metrów!
84' - Bardzo ostro gra dziś Vrdoljak - kolejny faul
85' - Kucharczyk wyprowadza akcję... pięknie wykłada Rybusowi na 16 metr, ten przymierzył... ale piłka poleciała obok słupka!
85' - Ambitnie gra Michał Kucharczyk, minął rywala, ale zatrzymał się na drugim
87' - Mezenga uderza z ostrego kąta z pola karnego, ale bez problemu broni Janukiewicz
89' - GOL! Michał Kucharczyk! (Legia)
89' - GOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLL!!!!!!!!!!!!!!! Rzutem na taśmę legioniści zdobywają bramkę! Vrdoljak wyłożył piłkę Kucharczykowi a ten wślizgiem posłał piłkę do siatki!
90' - Zasłużona bramka Michałam, który jest najjaśniejszym punktem drużyny
92' - Sędzia dolicza 4 minuty
92' - Zmiana Legia:
Maciej Rybus -
Michał Żyro
94' - Jeszcze w ataku Pogoń, ale Astiz daleko wybija piłkę
94' - Kucharczyk wrócił się do obrony i odzyskał piłkę
95' - Rzut wolny dla gospodarzy. Szybkie krótkie rozegranie
96' - Koniec meczu!

Legia była minimalnie lepsza od Pogoni i za sprawą Michała Kucharczyka awansowała do kolejnej rundy Pucharu Polski!
Piłkarze Legii i Pogoni podziękowali kibicom za doping "Hej MKS hej CWKS - nasza zgoda najlepsza w Polsce jest"
Dziękujemy za śledzenie naszej relacji LIVE! i zapraszamy do obejrzenia pierwszych zdjęć na stronie głównej

Niech przyjaźń trwa wiecznie!

Mecz Pogoni z Legią w Szczecinie w ramach 1/16 finału Pucharu Polski był pierwszym oficjalnym pojedynkiem pomiędzy oboma zespołami od prawie 3,5 roku. Jako że portowcy i legioniści od dawna są z sobą zaprzyjaźnieni, chętnych do zacieśniania zgodowych więzi nie brakowało. W stolicy województwa zachodniopomorskiego stawiło się około 400 kibiców z Warszawy.

Tak stosunkowo duża liczba sympatyków ze stolicy Polski, i to jeszcze w środku tygodnia, może świadczyć jedynie o tym, że gdyby mecz odbył się w weekend, portowe miasto z pewnością zostałoby odwiedzone przez znacznie większą rzeszę fanów wojskowych. Do Szczecina kibice docierali na kilka sposobów, przy czym dominującym środkiem transportu był pociąg.
W dniu meczu całe miasto mieniło się w granatowo-bordowych oraz czerwono-biało-zielonych barwach i rozbrzmiewało pieśniami sławiącymi Pogoń i Legię. Portowcy starali się ugościć swoich przyjaciół jak tylko potrafili najlepiej. Dało się to dostrzec zwłaszcza w przystadionowym barze "Kalinka", gdzie fani obu drużyn spożywali hektolitry lokalnego "Bosmana". Tego dnia na hasło "wyjazd na trzeźwo" warunkowo przymykano oko ;)

Wchodzenie na stadion odbywało się szybko i bez większych problemów. Jedyny przykry akcent stanowiło potraktowanie niepełnosprawnych kibiców Legii przez część ochroniarzy, którzy kazali im okrążyć cały stadion, żeby zakupić wejściówki na spotkanie.
Na obiekcie im. Floriana Krygiera zajęliśmy miejsca w sektorach 11 i 12, czyli tam, gdzie znajduje się obecnie młyn portowców. Trzeba przyznać, iż taka decyzja była jak najbardziej słuszna.

Doping podczas spotkania prowadziło dwóch głównych gniazdowych Pogoni i Legii – Lisek oraz Staruch. Starali się oni zachęcać zgromadzonych kibiców do jak najgłośniejszego śpiewania. Fanów nie trzeba było jednak szczególnie mobilizować. Głośne "Legia, Pogoń" rozbrzmiewało na całym obiekcie. W pierwszej połowie zaprezentowano zgodową oprawę – setki małych flag na kijach w barwach klubów z Warszawy i ze Szczecina, które wyglądały naprawdę efektownie. Na płocie stadionu zawisło kilka płócien, m.in. nowa flaga zgodowa "1948 – 1916", "Visitors", "A melanż trwa", "Pogoń Szczecin", "Lads from Szczecin" i inne.
Trzeba przyznać, że "Pogoń, Pogoń MKS" oraz "Legia, Legia Warszawa" śpiewane na dwie trybuny wychodziło naprawdę fenomenalnie. Trybuny dosłownie ryczały. Oprócz pieśni zgodowych, śpiewano również inne, sławiące obydwa kluby. Gniazdowy ze stolicy zachęcał, aby fani z całego serca, ze wszystkich swoich sił odśpiewali "Warszawę", co zostało przyjęte z ogromnym entuzjazmem, a samo wykonanie było naprawdę efektowne.

Upływały kolejne minuty, na boisku wynik nie ulegał zmianie – Pogoń remisowała z Legią 0-0, a widowisko zaczęło nabierać coraz wolniejszego tempa. W przeciwieństwie do trybun, na których fala zgodowych pieśni trwała w najlepsze. "Legia Warszawa, Pogoń szczecińska" dało się słyszeć przez dobrych kilka minut. Pod koniec pierwszej połowy doping nieznacznie osłabł, ale wszyscy mieli nadzieję, że po przerwie głośne śpiewy ponownie rozgrzeją stadion przy Twardowskiego.
Z każdą chwilą doping przybierał na sile. W drugiej połowie meczu dominowały pieśni Pogoni, m.in.. "Od Szczecina do Opola..." czy "O mój MKSie...”. Aby przypomnieć o konieczności pogłębiania przyjaźni, zaintonowano "A melanż trwa...". Nie zabrakło także kilku meksykańskich fal, a niektóre z nich tworzono praktycznie jedna za drugą.

Kilka minut przed końcem spotkania bramkę na wagę zwycięstwa warszawskiego zespołu zdobył Michał Kucharczyk. Po golu doping nieco osłabł. Gniazdowy Pogoni zasugerował wszystkim fanom, iż nieistotne, kto przejdzie do kolejnej rundy Pucharu Polski, bo i tak na kolejny wyjazd wszyscy udamy się razem i zarzucił "Puchar jest nasz!". Tuż przed końcem meczu jeden z kibiców odpalił racę.

Po ostatnim gwizdku piłkarze obu zespołów podziękowali kibicom brawami za doping. Gniazdowi podziękowali wszystkim za zdzieranie gardeł i zaintonowali hymn, który powinien na długo pozostać w głowach warszawskich i szczecińskich kibiców: "hej MKS, hej CWKS, nasza zgoda najlepsza w Polsce jest!".

Stadion szybko opustoszał, ale zabawa przeniosła się do domów i pubów. Ci, którzy nie musieli wracać do stolicy zaraz po meczu, zostawali w Szczecinie i umacniali zgodę, natomiast ci, którzy nazajutrz musieli stawić się w pracy, udali się bezpośrednio na dworzec kolejowy, skąd o północy ruszyli w podróż powrotną do Warszawy. I tak naprawdę szkoda jedynie, że takie mecze przyjaźni zdarzają się raz na kilka lat, bo okazji do wspólnego świętowania mogłoby być zdecydowanie więcej. Z tego względu nam – legionistom – nie pozostaje nic innego jak życzyć naszym przyjaciołom ze Szczecina jak najszybszego powrotu do ekstraklasy :)

PS. Pozdrowienia dla degustatorów oleju "Kujawski" ;)

Frekwencja: 10 000