Artur Jędrzejczyk 2
Inaki Astiz 15
Jakub Wawrzyniak 14
Miroslav Radović 32
89' Daniel Łukasik 35
Ivica Vrdoljak 21
Danijel Ljuboja 28
84' Jakub Kosecki 20
71' Marek Saganowski 9
Wojciech Skaba 84
Janusz Gol 5
Michał Żewłakow 6
71' Wladimer Dwaliszwili 13
84' Tomasz Brzyski 17
Michał Kucharczyk 18
89' Dominik Furman 37

Przełamanie z "Góralami"

W wieczornym piątkowym meczu 18. kolejki ekstraklasy Legia Warszawa nie bez problemów pokonała na wyjeździe Podbeskidzie Bielsko-Biała 2-1. Gole dla zwycięzców zdobyli Marek Saganowski oraz Jakub Wawrzyniak, a dla gospodarzy trafił Róbert Demjan. Był to pierwszy ligowy komplet punktów podopiecznych Jana Urbana od trzech meczów.

W 4. minucie gry piłkę na lewej stronie boiska otrzymał Jakub Kosecki, pomocnik "wojskowych" przebiegł z futbolówką przy nodze kilka metrów, ale jego próba strzału okazała się niecelna. Niebawem z dobrej strony pokazał się Bartosz Bereszyński, który dobrze dośrodkował ze skrzydła, a po zamieszaniu w szesnastce gospodarzy bliski pokonania Richarda Zajaca był Miroslav Radović. W 12. minucie Bereszyński ponownie popisał się dokładną centrą w pole karne Podbeskidzia, lecz główkujący Marek Saganowski nieczysto trafił w lecącą piłkę. Legioniści nie ustawali w atakach na bramkę gospodarzy i kilka minut potem nie wykorzystali dwóch kolejnych szans na otworzenie rezultatu. Najpierw po rzucie wolnym ekwilibrystyczny strzał Artura Jędrzejczyka z najwyższym trudem odbił Zajac, a zaraz potem po rzucie rożnym niedokładny był Ljuboja. W 21. minucie Jakub Kosecki w tempo wyszedł do prostopadłego podania z głębi pola, znalazł się sam na sam z golkiperem "Górali", lecz w tym pojedynku górą był ten drugi. Bielszczanie na akcje oponenta odpowiedzieli kilkadziesiąt sekund potem. Piotr Malinowski zagrał do biegnącego Damiana Chmiela, jednak jego uderzenie przeleciało obok lewego słupka bramki warszawskiego klubu.
Dwa kwadranse po pierwszym gwizdku arbitra Daniel Łukasik przedarł się środkiem pola, ale będąc już w dobrej sytuacji zbyt długo zwlekał z oddaniem strzału i niebezpieczeństwo zdołał zażegnać Dariusz Pietrasiak. Moment później z rzutu wolnego strzelał Danijel Ljuboja, lecz Zajac nie musiał nawet interweniować. Serb kolejną szansę miał w 38. minucie, gdy po podaniu od Radovicia fatalnie pomylił się uderzając z półwoleja. Tuż przed zakończeniem pierwszej połowy Podbeskidzie mogło wyjść na prowadzenie. Fabian Pawela przytomnie odnalazł się polu karnym rywala po wyrzucie piłki z aut przez Telichowskiego i jego płaski strzał z najwyższym trudem odbił Kuciak.

Chwilę po rozpoczęciu drugiej połowy fatalny błąd w defensywie przeciwnika mógł wykorzystać Marek Saganowski, ale sytuacyjnie kopiąc piłkę posłał ją obok celu. Doświadczony napastnik Legii zdołał już jednak wpisać się na listę strzelców 53. minucie. Z lewej strony boiska w szesnastkę bielszczan dośrodkował Radović, tam główka Koseckiego trafiła co prawda w poprzeczkę, ale dobitka Saganowskiego wyprowadziła już gości na prowadzenie. Po zdobyciu gola legioniści uspokoili trochę swoją grę. Od tego momentu gracze Jana Urbana mogli starać się grać z kontry, co przy szybkim Radoviciu i Koseckim miało prawo przynieść stołecznej ekipie kolejne bramki. W 63. minucie z rzutu wolnego silnie strzelał Ljuboja, jednak dobrą interwencją popisał się Richard Zajac. Kolejne minuty nie przyniosły zbyt wielu ciekawych okazji pod żadną z bramek. Legioniści nie zamierzali za bardzo się otwierać, aby nie narazić się na niepotrzebną kontrę, natomiast bielszczanie nie mogli znaleźć sposobu, żeby przedrzeć się przez zasieki obronne Legii.
Mimo to w 74. minucie Podbeskidzie niespodziewanie doprowadziło do wyrównania. Z prawej flanki przed bramkę Legii dośrodkował jeden z zawodników przyjezdnych, a niepokryty Róbert Demjan z bliska wpakował piłkę do siatki. Radość gospodarzy z remisu nie trwała jednak długo. Kilkadziesiąt sekund potem po dobrze egzekwowanym rzucie rożnym futbolówkę opanował Jakub Wawrzyniak i precyzyjnym uderzeniem zdobył dla "wojskowych" drugie trafienie. Cztery minuty przed końcowym gwizdkiem pierwszego ekstraklasowego gola dla Legii mógł zdobyć Wladmer Dwaliszwili. Gruziński snajper dostał podanie od Miroslava Radovicia, lecz będąc niepilnowanym w polu karnym nie potrafił umieścić piłki w siatce. W 90. minucie punkt dla swojego klubu mógł uratować Marko Ćetković, kiedy jego mocny strzał zza pola karnego w bardzo dobrym tylu obronił Kuciak.

Autor: Wiśnia

19:53 - Witamy z Bielska-Białej!
20:00 - Znamy już składy wyjściowe obu drużyn. W Legii zmiany w linii defensywnej. Na ławce usiadł Michał Żewłakow, do środka przesunięty został Artur Jędrzejczyk, a na prawej obronie zagra Bartosz Bereszyński
Dziś murawa wygląda dobrze, w przeciwieństwie do nawierzchni w Kielcach
Na trybunach powoli zbierają się fani TSP
Na meczu obecny jest selekcjoner reprezentacji Waldemar Fornalik
Piłkarze wychodzą na murawę

1' - Zaczęli gospodarze
2' - Dobre interwencje Jędrzejczyka i Bereszyńskiego
2' - Przed Kuciakiem znajduje się Pawela, ale bramkarz Legii jest na posterunku
3' - Radović podaje w pole karne do wbiegającego tam Saganowskiego. Ten przyjmuje głową, jednak jest na spalonym
3' -
3' - Jędrzejczyk lepszy w pojedynku z Pawelą pod linią
4' - Zapędził się skrzydłem Sokołowski, ale udany powrót zalicza Wawrzyniak, który odbiera mu piłkę
5' - Faul Saganowskiego na środku boiska
5' - Chmiel kopie piłkę wzdłuż pola karnego, nie było jednak piłkarza TSP, który miałby szansę sięgnąć tę piłkę
5' - W środku fauluje Radović
6' - Odbiór piłki w środku pola i dobre podanie na lewo do Koseckiego. Ten podbiegł kilkanaście metrów i oddał strzał. Niecelny i po ziemi, ale jednak
7' - Konieczny wskoczył Ljuboji na plecy i razem przewrócili się na ziemię
7' - Z wolnego dośrodkowuje Łukasik, ale słabo
8' - Pawela wyprowadza kontrę. Próbuje powstrzymać go Kosecki, ale bezskutecznie. Wrzutka w pole karne, skąd futbolówkę wybija Astiz
8' - Zupełnie nieudany strzał Telichowskiego
9' - Faulowany Bereszyński
10' - Zamieszanie w polu karnym Podbeskidzia. Nieporozumienie bramkarza z obrońcą próbuje wykorzystać Radović, nie zdołał jednak dojść do pozycji strzeleckiej
11' - Znów pod linią szaleje Sokołowski, z którym nie radzi sobie Kosecki. Legionista podejmuje ryzykowną próbę zatrzymania gracza gospodarzy od tyłu, na szczęście bez faulu
13' - Wrzutka Bereszyńskiego, który mocno dośrodkował na głowę Saganowskiego, ten jednak niecelny. Przy akcji aktywny był też Ljuboja, który popisał się dobrym podaniem do "Beresia".
15' - Żółta kartka: Ivica Vrdoljak (Legia)
15' - Legia próbuje ataków i dośrodkowań. W porównaniu z meczem z GKS rzuca się w oczy ruchliwość wojskowych na całym boisku
15' - Vrdoljak celowo sfaulował rywala i sędzia musiał ukarać go kartką
16' - Żółta kartka: Dariusz Łatka (Podbeskidzie)
16' - Saganowski wychodzi na czystą pozycję po podaniu od Ljuboji. Łatka musiał faulować, inaczej legionista popędziłby na bramkę
17' - Kontra Podbeskidzia, ale dobrze taktycznie ustawia się Wawrzyniak i sędzia odgwizdał faul na naszym obrońcy
17' - Złe zagranie Vrdoljaka przy samej linii, strata
18' - Złe podanie Łukasika ze środka pola. Chciał na lewo do Koseckiego, ale nie wyszło
18' - Żółta kartka: Anton Sloboda (Podbeskidzie)
18' - Brzydki faul na Łukasiku popełnia Sloboda. Kolejne "żółtko"
20' - Z wolnego Łukasik dośrodkowuje w pole karne, tam do przewrotki składa się Jędrzejczyk, jednak bramkarz paruje strzał na róg, a Jędza długo nie może zebrać się z murawy
20' - Po kornerze strzela z kolei Ljuboja, ale niecelnie
21' - Dobry powrót Ljuboji. Mamy aut
21' - Bramkarz niepewnie wybija piłkę pod nogi Radovicia, ten jednak trochę za długo myśli nad rozegraniem tej akcji i strata
22' - Świetne podanie Radovicia do Koseckiego, ale legionista nie do końca opanował piłkę. Musiał ją gonić i... nie dogonił,podobnie zresztą jak Zajac
22' - Faul na Koseckim
23' - Obrońcy Legii dość niefrasobliwie wpuszczają w pole karne Chmiela, ten natychmiast strzela po ziemi, jednak obok słupka
25' - Świetnie zachował się pod linią Bereszyński, który ograł dwóch rywali i podał do Radovicia. Ten przedryblował rywala w polu karnym i podał do Vrdoljak. Ivica jednak za mocno wypuścił sobie piłkę za mocno i wyszła za końcową linię nim jeszcze zdołał ją dośrodkować
25' - Faul na Łukasiku
25' - Żółta kartka: Błażej Telichowski (Podbeskidzie)
26' - Brzydki faul na Bereszyńskim. Kartka dla Telichowskiego
27' - Saganowski nie w tempo zagrał do Radovicia i aut dla Podbeskidzia
28' - Teraz fragment nieco wolniejszej gry
29' - W pole karne dośrodkowywał dobrze w pole karne, tam skakali legioniści, ale ostatecznie piłka dla gospodarzy
30' - W ostatniej chwili atak gospodarzy dobrze przerywa Astiz
31' - Puszczony sam Pawela w świetnej sytuacji, ale znów dobrze wraca Astiz i wybija piłkę na róg
31' - Ostra wrzutka, piąstkuje Kuciak, który podczas interwencji był dodatkowo faulowany
32' - Łukasik przejął piłkę i sam ruszył w pole karne. Zdecydował się na strzał, w ostatniej chwili piłkę wślizgiem wyłuskał obrońca
33' - Nadbiegający Kosecki jest powalony przez Pawelę. Będzie kartka
33' - Żółta kartka: Fabian Pawela (Podbeskidzie)
34' - Ljuboja szykuje się do wolnego
35' - Ładny i mocny podkręcony strzał Ljubo mija jednak nieznacznie bramkę
35' - Opatrywany Kosecki dopiero wrócił na boisko
36' - Uraz nosa Vrdoljaka
38' - Jędrzejczyk musi walczyć we własnym polu karnym z dwoma rywalami, którzy w końcu zabierają mu piłkę. Telichowski wchodzi w pole karne, lecz udany powrót zalicza Astiz, który powstrzymuje strzelca TSP
38' - Ljuboja i Kosecki znajdują się przed bramką. Pierwszy do piłki dopada Ljuboja, dobrze ją przyjmuje, ale oddaje kiepski strzał nad bramką
39' - Kuciak piąstkuje mocne dośrodkowanie, dobra interwencja Słowaka
39' - Legia wychodzi trójką, lecz piłkę traci przed 16-stką Ljubo
39' - Aut dla Podbeskidzia
40' - Kosecki faulowany tuż przy narożniku pola karnego
40' - Będzie dośrodkowywał Łukasik
41' - Wyskakiwał Saganowski w polu karnym do główki, lecz wrzutka Łukasika była za mocna
41' - Podbeskidzie dostaje piłkę na kontrę, Bereszyński nie bawi się, tylko bez ryzyka wybija piłkę na aut
42' - Kąśliwe uderzenie Paweli, Kuciak piąstkuje tym razem po ziemi. Na szczęście kolejny piłkarz Podbeskidzia jest spóźniony i nie zamyka akcji
43' - Wolny dla Podbeskidzia z 25 metra
44' - Pawela uderza prosto w mur, a dobijający Demjan prosto w Koseckiego
44' - Malinowski wywalczył aut dla Podbeskidzia
46' - Głęboka wrzutka z autu, na spółkę wyjaśnili sytuację Radović i Bereszyński
46' - Radović decyduje się na przekątne podanie na lewo do Koseckiego, ale niedokładne i głową do bramkarza zagrywa obrońca TSP
46' - Sędzia dolicza 1 minutę
47' - Kosecki z pierwszej piłki - niecelnie
47' - Koniec pierwszej połowy

Piłkarze wracają na murawę

46' - Grę wznowili legioniści
47' - Powinna być bramka dla Legii! Saganowski niespodziewanie znalazł się w polu karnym i strzelił na długi róg. Piłka minęła słupek nieznacznie, nie zdołał dobiec do niej Kosecki, który jeszcze mógł ją wcisnąć do siatki
48' - Ljuboja na spalonym
49' - Radović wywalczył rożny
50' - Źle rozegrany rzut rożny, ale dobrze wraca za piłką Radović. Wypatruje Koseckiego i posyła mu piłkę. Ten wbiega w pole karne niemal pod linię i dośrodkowuje ładnie po ziemi. Futbolówka przelatuje jednak między nogami wszystkich piłkarzy
53' - Po serii strat piłka trafia w pole karne do Chmiela, a ten, mijając się z piłką, spada jak kloc i przewraca się na ziemię. Sędzia oczywiście jedenastki nie gwiżdże
53' - GOL! Marek Saganowski! (Legia)
55' - Pod linią piłkę rozgrywa Bereszyński z Ljuboją, piłka trafia do Radovicia, ten do Koseckiego, który trafia w poprzeczkę!!! Dobitka Saganowskiego głową, obrońca jeszcze wybijał piłkę tuż zza linii, ale ewidentnie przekroczyła ona linię bramkową
55' - Oooo, uaktywnili się kibice Legii, którzy w kilkunastu w barwach siedzą między miejscowymi
56' - Kuciak trafił wprost w rywala, ale piłka poleciała za linię końcową, a nie do bramki. Uf
57' - Astiz blokuje strzał z 15 metrów
58' - Żółta kartka: Jakub Wawrzyniak (Legia)
58' - Wawrzyniak sfaulował rywala z boku boiska, tuż przy linii pola karnego. Będzie też kartka dla "Wawrzyna"
59' - Telichowski niecelnie, nad poprzeczką
60' - Wolny dla TSP, będzie dośrodkowanie
61' - Odważne wyjście Kuciaka, który wyszedł poza piąty metr
61' - Jeden z piłkarzy Podbeskidzia leży w polu karnym
62' - Strata Legii podczas konstruowania akcji
62' - Faulowany Ljuboja przed polem karnym
63' - Żółta kartka: Richard Zajac (Podbeskidzie)
63' - Będzie uderzał właśnie Ljuboja
63' - Zmiana Podbeskidzie:

Błażej Telichowski -
Adam Deja
64' - Mocny strzał Ljuboji, ale intuicyjnie broni Zajac
65' - Atak pozycyjny konstruuje TSP
65' - Saganowski sfaulował Koniecznego
67' - Łukasik bez ładu i składu próbuje interweniować w polu karnym i tylko pogarsza sprawę. Ale Kuciak ostatecznie wybija piłeczkę
67' - Udany powrót i interwencja Bereszyńskiego
68' - Zakręcił się z piłką Ljuboja, a szkoda, bo Legia wychodziła w przewadze
69' - Wcześniej ledwo, ledwo z interwencją zdążył Wawrzyniak
70' - Niepewne wybicie Kuciaka, który żeby wybić piłkę wyszedł poza pole karne, a potem "machnął się" i piłka poleciała na aut
71' - Dobrze Radović do Koseckiego, ten zwodem mija rywala, wpada w pole karne. Wywalczył róg
71' - Zmiana Legia:
Marek Saganowski -
Wladimer Dwaliszwili
72' - Ljuboja na spalonym
72' - Faul Łukasika
73' - Wrzutka Sokołowskiego, fatalna
74' - Znów dobrze Kosecki, ten wypuszcza Dwaliszwiliego, który w polu karnym decyduje się na strzał, łapie Zajac
74' - GOL! Robert Demjan! (Podbeskidzie)
75' - Legia dopuszcza rywali do dośrodkowania. Demjan mierzy w samo okno. Piękny gol dla Podbeskidzia
75' - Wolny dla Legii
76' - Kosecki za długo kiwa się w polu karnym, ale jeszcze będzie rożny
76' - Odważnie piąstkuje Zajac. Jeszcze jeden korner dla Legii
76' - GOL! Jakub Wawrzyniak! (Legia)
77' - Pięknie przywalił Wawrzyniak. Supermocny strzał legionisty! Po rogu Łatka główkuje, ale piłka spada pod nogi "Wawrzyna"
77' - Sam na sam z napastnikiem TSP Kuciak, panuje nad sytuacją
78' - Rożny dla Legii
78' - Zmiana Podbeskidzie:
Damian Chmiel -
Mateusz Janeczko
78' - Faulowany podczas interwencji Zajac
79' - Strata Lado
79' - Odzyskał piłkę Łukasik, minął dwóch rywali,a na koniec... podał do Sokołowskiego
79' - Strzelał Kosecki, po rykoszecie róg dla Legii
80' - Warzyniak główkuje wprost na bramkę, Zajac odbija piłkę na kolejny korner
80' - Konieczny faulowany w polu karnym, zacznie Zajac
81' - Dobrze odebrał piłkę Łukasik, ale stracił ją Ljuboja
82' - Zamieszanie w polu karnym, ale Kuciak dobrze łapie piłkę
82' - Złe dośrodkowanie Bereszyńskiego, za głębokie, piłka opuszcza boisko
82' - Dwaliszwili do końca naciska na Zajaca, ten jednak łapie piłkę
83' - Legioniści ratują się teraz, wybijając piłkę na rzut rożny
83' - Zmiana Podbeskidzie:
Anton Sloboda -
Marko Cetković
84' - Dwaliszwili w pole karne do Ljuboji, ten zalicza klasycznie spalonego ;)
84' - Znów bronić musi Kuciak, w niegroźnej zdawałoby się sytuacji...
84' - Zmiana Legia:
Jakub Kosecki -
Tomasz Brzyski
87' - Ljuboja przez chwilę mógł się czuć dziwnie, bo gdy Vrdoljak podał mu piłkę na czyste pole, to musiał walczyć z... ośmioma rywalami!
88' - Dośrodkowanie Brzyskiego, piłka odbija się jeszcze od Sokołowskiego, trafia przed pole karne do Lado, a ten decyduje się na strzał po ziemi, niestety strzela tuż obok słupka
89' - Aut dla Legii na wysokości pola karnego, z prawej strony w narożniku Bartosz Bereszyński wywalczył rzut rożny
89' - Krótko rozegrany rzut rożny, Brzyski strąca piłkę w kierunku szesnastki, gdzie walczy trzech wojskowych, ale najskuteczniejszy jest Zajac
90' - Zmiana Legia:
Daniel Łukasik -
Dominik Furman
90' - Radović dostał świetną piłkę na 16 metr, powinien strzelać po ziemi, ale chciał lobować i zrobił to bardzo źle
91' - Walka w środku pola i tracimy piłkę
91' - Błąd Wawrzyniaka, Janeczko uderza i tylko fantastycznej postawie Kuciaka zawdzięczamy, że piłka jest tylko na rogu
91' - Sędzia dolicza 3 minuty
92' - Jeszcze aut dla gospodarzy, którzy w tych ostatnich trzech minutach szukają szansy na wyrównanie
92' - Faulowany pod linią Ljuboja
93' - Poszedł sam Bereszyński. Zablokowany upadł, ale zdołał się jeszcze podnieść i podać do Brzyskiego. Ten z trudnej pozycji spróbował strzału - uderzył jednak bardzo niecelnie
94' - Ljuboja tańczy z piłką w narożniku, zacznie Zajac
94' - Jeszcze ostatnia akcja TSP
94' - Koniec meczu!

W końcu mamy wiosenną wygraną w lidze. Oby był to początek zmian na lepsze. Legia miała obowiązek tu wygrać, gdzie jak nie tu...