Jakub Wawrzyniak 14
Miroslav Radović 32
Daniel Łukasik 35
Ivica Vrdoljak 21
81' Tomasz Brzyski 17
87' Danijel Ljuboja 28
Wladimer Dwaliszwili 13
Wojciech Skaba 84
Tomasz Jodłowiec 3
Janusz Gol 5
87' Marek Saganowski 9
81' Michał Kucharczyk 18

Zimny gliwicki prysznic

W sobotnim spotkaniu 24. kolejki ekstraklasy Legia Warszawa zaledwie bezbramkowo zremisowała na stadionie w Gliwach z Piastem. Przewaga legionistów nad drugim w tabeli Lechem zmalała już tylko dwóch punktów.

W 5. minucie gry z prawej flanki dośrodkował Danijel Ljuboja, ale będącego w polu karnym Tomasza Brzyskiego uprzedził Dariusz Trela. Zaraz potem serbski napastnik ponownie popisał się dobrym podaniem. Tym razem snajper legionistów rozegrał dwójkową akcję z Radoviciem, lecz ten został uprzedzony przez wychodzącego z bramki golkipera Piasta. Pierwsze kilkanaście minut odbywało się pod dyktando przyjezdnych. W 13. minucie gliwiczanie mogli przeprowadzić zabójczą kontrę, jednak podania Marcina Robaka nie zdołał zamknąć żaden z jego partnerów. Za chwilę gospodarze raz jeszcze stworzyli poważnie zagrożenie pod bramką Legii. Ze skrzydła w szesnastkę warszawskiego zespołu dośrodkował jeden z graczy w czerwonym stroju, a zaskakujący strzał z woleja Pawła Oleksego w świetnym stylu obronił Kuciak.
W 23. minucie Piast stworzył zagrożenie po akcji prawym skrzydłem. Tam z dobrej strony pokazał się Marcin Robak, który dokładnie dośrodkował do Tomasza Podgórskiego, jednak ten nieczysto trafił w lecącą futbolówkę. Trzy minuty potem obydwaj zamienili się rolami. Podgórski podał z rzutu rożnego do byłego napastnika Widzewa, ale jego uderzenie głową instynktownie odbił przed siebie bramkarz Legii. Trzeba przyznać, że po pierwszych minutach, w których nieznaczną przewagę mieli podopieczni Jana Urbana, to z biegiem czasu to Piast zaczął być drużyną dominującą na placu gry. Dobrze zorganizowany w obronie gliwicki klub pierwszy błąd w ustawieniu popełnił dopiero w 36. minucie. Wówczas w dogodnej sytuacji strzeleckiej znalazł się Wladimer Dwaliszwili, lecz pomimo tego, że miał sporo miejsca, strzelił zbyt lekko, aby zaskoczyć Trelę. Tuż przed przerwą bramkarz gospodarzy ponownie został zmuszony do interwencji. Po dobrym dośrodkowaniu Bartosza Bereszyńskiego główkował Dwaliszwili i nie pierwszy raz na wysokości zadania stanął golkiper z Gliwic.

Druga odsłona zaczęła się od ataków z jednej i z drugiej strony. Mecz stał się bardziej otwarty i była szansa, że tym razem legioniści stworzą sobie szansę, którą uda im się zamienić na gola. Pierwszy kwadrans drugiej połowy należał jednak do Piasta. Gospodarze mogli otworzyć rezultat meczu w 53. minucie, kiedy z dystansu strzelał Marcin Robak. Kopnięta przez niego futbolówka poszybowała jednak wysoko ponad celem. Po godzinie gry Legia wreszcie stworzyła zagrożenie pod bramką Dariusza Treli. Miroslav Radović ładnie wbiegł w pole karne po ograniu jednego z obrońców, a jego mocne uderzenie z najwyższym trudem na słupek sparował bramkarz rywali. Z biegiem czasu Legia wyraźnie osiągnęła przewagę i była coraz częstym gościem na połowie oponenta. W 70. minucie z dalszej odległości niebezpiecznie strzelił Tomasz Brzyski, jednak Trela na raty wyłapał piłkę.
Kwadrans przed zakończeniem pojedynku Radović miękko wrzucił piłkę w pole karne, jednak tam decydującą walkę o główkę przegrał Dwaliszwili. Chwilę potem na boisku mieliśmy niecodzienną sytuację. Ljuboja wyłuskał futbolówkę Treli, który przygotowywał się do wykopu, i skierował ją do siatki, lecz zdaniem arbitra Serb sfaulował swojego przeciwnika. W 80. minucie gry "Ljuboja" spróbował szczęścia z rzutu wolnego, ale bramkarz instynktownie wybił piłkę na rzut rożny. W doliczonym czasie gry dynamiczną akcją popisał się Michał Kucharczyk, jednak jego podania nikt nie zdołał zamknąć.

Autor: Wiśnia

17:07 - Witamy ze stadionu Piasta Gliwice!
17:52 - Drużyny już zakończyły rozgrzewkę. Na stadionie nie ma kompletu fanów
17:53 - Sektor gości też nie jest szczelnie wypełniony. Legioniści wywiesili dwie flagi: Legia Warszawa i Jesteśmy waszą stolicą
17:58 - Piłkarze wychodzą na murawę. Legia na biało-czarno. Piast na czerwono-niebiesko

2' - Rozpoczęli gospodarze
2' - Ljuboja piętką zagrywa w kierunku Radovicia, ale ten nie przejął piłki
3' - Długa piłka na prawą stronę w kierunku Klepczyńskiego, ale wyszła na aut
4' - Bereszyński do Ljuboji, ale ten na spalonym
5' - Rzut wolny dla Legii po faulu na Ljuboji. Brzyski będzie dośrodkowywał z boku pola karnego
5' - Piłka jednak posłana za nisko i obrońcy wybili głową
6' - Ljuboja dośrodkowuje w pole karne, Trela wypiąstkowuje piłkę
7' - Bereszyński stracił piłkę, ale natychmiast odzyskał ją Łukasik
8' - Jędrzejczyk za mocno do Bereszyńskiego. Z autu Piast
8' - Faul Vrdoljaka na środku boiska
8' - A teraz Vrdoljak faulowany w tym samym sektorze boiska
10' - Dobra akcja Legii. Radović z Ljuboją wymienili podania. Radović wpadł w pole karne, ale Trela zablokował uderzenie Rado
11' - Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego piłka spadła na środek pola karnego Legii, ale Jędrzejczyk przytomnie ją wybił
12' - Wawrzyniak posyła długą piłkę w kiernunku Ljuboji, ale stoper Piasta uprzedził legionistę
12' - Przez chwilę na murawie leżał Łukasik. Gospodarze wybili na aut, a Bereszyński oddał im potem piłkę. Łukasik już wrócił do gry
13' - Faul na Brzyskim, który chwilę wcześniej odebrał piłkę rywalom
14' - Kontra Piasta, płaskie podanie z prawej strony w pole karne, ale nikt nie sięgnął piłki
16' - Radović dobrze walczy w ofensywie. Odzyskał piłkę, ale z akcji Ljuboji i tak nic nie wyszło
17' - Piękna parada Dusana Kuciaka po zaskakującym uderzeniu Pawła Oleksego
18' - Ljuboja drybluje przy linii bocznej, dobrze mu to wychodziło, ale dośrodkował fatalnie
19' - Legia szybko odzyskała piłkę i Bereszyński wywalczył rzut rożny
19' - Dośrodkowanie Brzyskiego wybili obrońcy. Przejął ją Łukasik, ale został sfaulowany
21' - Mido wślizgiem odbiera piłkę Ljuboji. Aut dla Legii
22' - Brzyski faulowany z lewej strony boiska. Będzie dośrodkowanie w pole karne
24' - Akcja Piasta, dośrodkowanie piłki na 11 metr, ale Podgórski nie trafił czysto w piłkę
25' - Dobra interwencja Astiza, który bez zastanowienia wybił piłkę zmierzającą w okolice pola karnego Legii
26' - Wawrzyniak dał się minąć, ale w ostatniej chwili wstawił nogę i tylko rzut rożny dla Piasta
27' - Dośrodkowanie z rożnego, prosto na głowę zawodnika Piasta ale Kuciak fantastycznie odbija piłkę! Jeszcze zamieszanie... Vrdoljak wyjaśnia sytuację!
28' - Sporo strat po stronie legionistów
30' - Rzut wolny z boku boiska dla Piasta. Dośrodkowanie Podgórskiego jeden z legioinstów wybija na róg
31' - Ponownie Vrdoljak wybija piłkę z pola karnego Legii. Próba kontry - faulowany Radović
32' - Legia pod bramką gospodarzy. Bereszyński, Radović i Dwaliszwili - aut dla Legii na wysokości pola karnego
32' - Ljuboja ładnie przedarł się przy linii końcowej, ale dośrodkował prosto w ręce Treli
36' - W środku pola dobrze Vrdoljak, podanie na prawą stronę do Radovicia, ten przepuścił do Bereszyńskiego, ale obrońca Legii mimo szybkiego rajdu minimalnie przegrał go z zawodnikiem gospodarzy
37' - O ile nas słuch nie myli, to kibice Piasta "pozdrawiali" pana Błędowskiego
37' - Dobre podanie Radovicia do Dwaliszwiliego, ten miał przed sobą jednego obrońcę, zrobił zwód i oddał... bardzo słaby strzał.
39' - Radović sprytnie dośrodkował w pole karne, ale piłkę złapał Trela
39' - Vrdoljak środkiem, podaje na lewą do Dwaliszwiliego, ale jego dośrodkowanie zostało zablokowane. Rożny dla Legii
43' - Rzut rożny dla Legii
44' - Ljuboja wywalczył kolejny rzut rożny
44' - Dośrodkowuje Daniel Łukasik
45' - Ładny drybling Dwaliszwiliego przy linii końcowej, odegranie do Wawrzyniaka, który za lekko dośrodkował. Jeszcze Brzyski próbował uderzenia z dystansu - niecelnie
47' - Brzyski ładnie dośrodkowuje do Ljuboji, ten odgrywa do Bereszyńskiego, który z pierwszej piłki dośrodkował na głowę Dwaliszwiliego, ale na raty obronił Trela
47' - Koniec pierwszej połowy

Piast już ponownie na boisku
Musimy uczciwie przyznać, że dziś młyn Piasta repezentowany w dużej mierze przez grupy U15, U16 ;) strasznie się spina na Legię. Kibice z Warszawy mają na dzieciaczyny "wywalone"
Hubert Siejewicz czeka na piłkarzy Legii, ci długo nie wychodzą z szatni
Jest i Legia

47' - Zmiana Piast:

Ruben Fernandez -
Pavol Cicman
47' - Zaczęła Legia, ale przy piłce Piast
47' - Izvolt nieupilnowany dośrodkowuje wzdłuż linii końcowej. Robak uderza z trudnej pozycji w boczną siatkę
48' - Robak decyduje się na uderzenie z daleka. Niecelne
49' - Dośrodkowanie Dwaliszwiliego, ale piłka mija zawodników Legii w polu karnym
49' - Piłka trafia do Wawrzyniaka. Ten jest w świetnej sytuacji strzeleckiej, wydaje się, że będzie uderzał, ale zmienia zdanie i podaje w pole karne do Lado. Tam dobrze interweniuje obrona Piasta, która przerywa to podanie
50' - Wolny dla Piasta, ale główką interweniuje Łukasik
50' - Piłka trafia do Ljuboji. Ten zastawia się, odwraca i wrzuca piłkę w stronę Lado, jednak niecelne jest to podanie
51' - Oleksy wyjeżdża z piłką poza linię końcową
51' - Beznadziejnie podaje piłkę Astiz, strata
52' - Aut dla Piasta
52' - Jędrzejczyk czubkiem buta wybija piłkę z pola karnego. Akcję próbuje rozpocząć Vrdoljak, jednak rywal nastąpił mu na nogę
53' - Niecelne podanie Vrdoljaka, strata i kontra Piasta
54' - Akcja Piasta kończy się bardzo niecelnym strzałem Robaka nad bramką
56' - Robak ma dużo miejsca podczas prowadzenia piłki, ale na szczęście nie ma pomysłu co z tym zrobić. Ostatecznie akcję gliwiczan przerywa przed 16-stką Wawrzyniak
56' - Faulowany Łukasik
57' - Akcja Legii, trochę zamieszania w polu karnym, ale nikt skutecznie nie wyskoczył do górnej piłki
57' - Żółta kartka: Radosław Murawski (Piast)
58' - Będzie wolny dla Legii za faul Murawskiego na Radoviciu
58' - Brzyski za mocno z wolnego. Zacznie bramkarz
60' - Walka w środku pola.
60' - Złe podanie z jednej strony boiska na drugie. Tracimy piłkę
61' - Znów faul ze strony Piasta
61' - Ljuboja dobrze podaje do Dwaliszwiliego. Ten w swoim stylu przedziera się wzdłuż linii bramkowej, podaje do Brzyskiego, ale dostawia nogę obrońca!
62' - Potężne uderzenie Radovicia z bardzo ostrego kąta Trela sparował na słupek
62' - Teraz idealna piłka wzdłuż linii końcowej, ale nie było komu dostawić nogi!!!
63' - Legia wyraźnie przycisnęła - oby to się skończyło bramką
63' - Rożny dla Legii
64' - Zmiana Piast:
Radosław Murawski -
Artis Lazdins
64' - Dośrodkowanie Brzyskiego z kornera sprytnie chciał wykorzystać Vrdoljak. Piłkę łapie jednak Trela
65' - Radović środkiem, jednak traci piłkę
66' - Walka w powietrzu
67' - Piast wychodzi trójką, ale za długo namyślają się gliwiczanie jak rozegrać piłkę i defensywa Legii już się ustawiła
68' - Ograny przy linii bocznej Ljuboja traci piłkę
68' - Radović na spalonym po zagraniu Łukasika
70' - Vrdoljak już nieco zdesperowany idzie z kontrą środkiem, podaje dobrze do Brzyskiego, ten oddaje strzał i Trela ma problem podczas łapania strzału
72' - Astiz gra blisko Robaka, po piłkę tymczasem wyskakuje Kuciak
73' - Strata Radovicia w środku pola. Idzie kontra! Na szczęście piłka... trafiła w głowę Astiza
75' - Rożny dla Legii
75' - I jeszcze jeden... ale Piast odzyskał piłkę
76' - Faulowany Brzyski
77' - Głębokie dośrodkowanie z wolnego Brzyskiego łapie Trela
77' - Powinien być gol dla Legii...
78' - No chyba, że zmienili nagle przepisy gry w piłkę nożną :>
78' - Bramkarz zrobił sobie kozioł przed wykopem, a Ljuboja, nie dotykając go, po prostu zabrał piłkę. Siejewicz wyraźnie nie zauważył chyba o co chodzi i nie uznał bramki
79' - Na pewno z ręki Ljuboja piłki Treli nie wybił
80' - Ljuboja zrobił całą gamę min, ale to nie pomogło. Sędziowie nie ogarnęli
80' - Powalony Dwaliszwili, będzie wolny
81' - Ljuboja z wolnego, potężnie! Trela na róg
81' - Po kornerze zderzenie w polu karnym. Leży Astiz
81' - A, wstał już Astiz
82' - Zmiana Legia:
Tomasz Brzyski -
Michał Kucharczyk
83' - Świetna akcja Piasta, wychodzi sam na sam z bramkarzem Cicman, ale bardzo dobrze grający dziś Bereszyński wraca i wybija mu piłkę spod nóg
84' - Rożny dla Legii
85' - Od bramkarza zagra Piast
86' - Strata Kucharczyka
86' - Bereszyński nieco bezsilny uznał, że jak sam nie zrobi akcji, to nikt jej za niego nie zrobi i przebiegł pół boiska po czym wywalczył rzut rożny
87' - Kucharczyk sam, minął rywala i uderzył, ale niestety za słabo
87' - Zmiana Legia:
Danijel Ljuboja -
Marek Saganowski
88' - Błąd Wawrzyniaka w defensywie naprawia dobrym powrotem Astiz
88' - Zmiana Piast:
Tomasz Podgórski -
Tomas Docekal
90' - Źle Dwaliszwili, bez sensu podanie do nikogo
91' - Sędzia dolicza cztery minuty
91' - Faul Łukasika
91' - Żółta kartka: Daniel Łukasik (Legia)
92' - Saganowski krwawi i końcówkę gramy na razie bez niego
92' - Faulowany Bereszyński
92' - Żółta kartka: Mateusz Matras (Piast)
93' - Szybkie podanie "Beresia" w pole karne do Lado, ale ten jest dobrze pilnowany
93' - Strata Dwaliszwiliego
93' - Żółta kartka: Wladimer Dwaliszwili (Legia)
94' - Prawdopodobnie ostatnia akcja Legii
95' - Wpadł w pole karne Bereszyński, podał płasko, ale udanie interweniowali obrońcy
95' - Aut dla nas
95' - Koniec meczu!

Koniec. Legia traci punkty w Gliwicach
Bezbarwny mecz w wykonaniu "wojskowych". Na plus chyba tylko Bereszyński i momentami Vrdoljak
Dziękujemy za śledzenie naszej relacji.

Leniwe Gliwice

Po raz ostatni na stadionie przy ulicy Okrzei w Gliwicach zameldowaliśmy się w październiku 2009 r. - później zespół Piasta spadł z ekstraklasy. Wówczas w sektorze gości zasiadło trzystu fanów naszego klubu, a pozostali musieli zadowolić się widokiem murawy z pobliskiego tarasu widokowego.

Wszystko to działo się jeszcze na starym obiekcie śląskiego klubu, w miejsce którego powstał nowy stadion, oddany do użytku pod koniec 2011 roku. Mieliśmy więc wyśmienitą okazję do tego, aby po raz pierwszy na żywo zobaczyć obiekt Piasta.
Po porannej zbiórce wspólnie udaliśmy się w kierunku Gliwic. Podróż na Górny Śląsk przebiegła sprawnie i bez większych zakłóceń. Warto wspomnieć, że po drodze minęliśmy eskortowaną ekipę bełchatowskiej GieKSy, która jechała do Warszawy na mecz z Polonią.

Dla kibiców przyjezdnych przygotowano miejsce, gdzie spokojnie można było zostawić samochód. Po przyjeździe do Gliwic okazało się, że do rozpoczęcia spotkania jest jeszcze bardzo dużo czasu, więc po raz pierwszy od dawna nie było powodu do obaw, że nie zdążymy wejść na sektor o czasie. Do tego wreszcie dopisywała pogoda. Telewizyjne "pogodynki" nie kłamały, twierdząc, że na południu Polski będzie stosunkowo wysoka temperatura. Było tak ciepło, że śmiało można było paradować bez koszulek.

Wejście na obiekt Piasta odbywało się w iście ekspresowym tempie. Trzeba było jedynie otworzyć bramkę specjalną kartą magnetyczną, którą każdy z kibiców dostał wraz z biletem. Poza tym nie sprawdzano żadnych dokumentów. Co do stadionu, to wygląda on dość specyficznie. Niektórzy z nas przyrównywali go do hipermarketu "Tesco"... Co ciekawe, wszystko wskazuje na to, że w Gliwicach nie istnieje coś takiego jak sektor buforowy, ponieważ od kibiców Piasta dzielił nas jedynie niezbyt wysoki płot.

Gdy nasi piłkarze wybiegli na rozgrzewkę, przywitaliśmy ich brawami i zaintonowaliśmy tradycyjne "Jesteśmy zawsze tam". Początek meczu to oczywiście "Mistrzem Polski jest Legia", później zaśpiewaliśmy m.in. "Legia, Legia Warszawa" i "Ja kocham Legię". Trzeba jednak uczciwie przyznać, że wiele osób na naszym sektorze było zainteresowanych wszystkim innym, tylko nie dopingowaniem. Pod tym względem prezentowaliśmy się przyzwoicie, ale mimo usilnych starań "Starucha" i "Bobicza", daleko było od ideału.
Podczas meczu na Górnym Śląsku nie mogło zabraknąć pozdrowień dla naszych braci z Sosnowca, a także BKS-u Bielsko-Biała, którego przedstawiciele również wspierali nas w sobotę na trybunach. Przez długi czas śpiewaliśmy "Tylko Legia, ukochana Legia" i trzeba przyznać, że wychodziło nam całkiem przyzwoicie.
Niestety, jak na złość, nasi piłkarze tego dnia nie zachwycali. Trudno im było przeprowadzić składne akcje i choćby częściowo zagrozić bramce strzeżonej przez Trelę. Wielu z nas odniosło wrażenie, że "wojskowi" zlekceważyli Ślązaków, myśląc, że zwycięstwo mają w kieszeni...
Próbowaliśmy zmobilizować ich do walki m.in. hitem z Krakowa – z setek gardeł niosło się po stadionie "Niepokonane miasto, niepokonany klub". Odtańczyliśmy również legijnego walczyka, a potem zaśpiewaliśmy "Hej Legia gol!".

Na początku drugiej połowy ponownie zaśpiewaliśmy nasz hymn, po którym przez stosunkowo długi czas ćwiczyliśmy jedną z nowych pieśni - "Od kołyski aż po grób". Później przez kilkanaście minut śpiewaliśmy hit z Wiednia, który wychodził naprawdę nieźle. Właściwie robiliśmy wszystko, co mogliśmy, by przekonać naszych zawodników, że wygrana jest jeszcze możliwa. "Legia gol", "Jesteśmy z Wami" czy "Tylko zwycięstwo" to tylko niektóre z przyśpiewek, którymi staraliśmy się mobilizować naszych piłkarzy do ataków i strzelenia bramki. Niestety w sobotę nie było nam dane cieszyć się z trzech punktów.

Po meczu piłkarze podeszli pod nasz sektor i podziękowali nam za wsparcie. Kolejny raz przypomnieliśmy im, że muszą "walczyć i trenować", bo "Warszawa musi panować". Po ok. 30 minutach mogliśmy wyjść z sektora i całą grupą ruszyć w dalszą drogę.

Warto wspomnieć, że niewielki stadion Piasta wypełnił się niemal w całości. Miejscowi utworzyli spory młyn, dobrze oflagowali swoją trybunę i prowadzili przyzwoity doping przez całe spotkanie. Nie obyło się bez wymiany "uprzejmości" z Legią, ale żadna z ekip nie poświęcała zbyt wiele czasu przeciwnikowi.

Kolejny mecz już w czwartek. 2000 kibiców Legii będzie mogło oglądać na żywo pierwszy mecz finału Pucharu Polski we Wrocławiu. W przeciwieństwie do meczu z Piastem, o naszą frekwencję nie trzeba się martwić ;).