Mateusz Matras 4
Łukasz Hanzel 20
70' Matej Izvolt 18
Ruben Jurado Fernandez 22
58' Tiago Rabiola 11
Jakub Szumski 29
70' Mariusz Zganiacz 6
Patrick Dytko 7
58' Kamil Wilczek 10
Adrian Klepczyński 14
70' Tomasz Podgórski 17

Szast-prast ograny Piast

Legia Warszawa pewnie 4-1 pokonała w ostatnim niedzielnym spotkaniu 12. kolejki ekstraklasy Piast Gliwice. Gospodarzy na prowadzenie wyprowadził w 32. minucie Wladimer Dwaliszwili, natomiast do remisu doprowadził tuż poz zmianie stron Łukasz Hanzel. Potem bramki zdobywali już tylko gracze Jana Urbana. Najpierw Trelę pokonał Helio Pinto, a potem to samo uczynili Dwaliszwili oraz Jakub Rzeźniczak.

Kilka chwil po rozpoczęciu gry przed dobrą szansą stanął Piast. Po wyrzucie piłki z autu, niepewnie interweniował Dossa Junior, lecz niebezpieczeństwo w ostatnim momencie zdołał zażegnać Jakub Rzeźniczak. Legioniści pierwszą okazję do sprawdzenia Dariusza Treli mieli w 6. minucie. Wówczas Dominik Furman ładnie przymierzył z rzutu wolnego, jednak piłka poszybowała ponad poprzeczką. Kilkadziesiąt sekund potem gospodarze powinni prowadzić. Wladimer Dwaliszwili znakomicie przepuścił podanie do Tomasza Brzyskiego, który wpadł w pole karne Piasta. Lewonożny piłkarz oddał płaskie uderzenie i tym razem golkipera z Gliwic uratował słupek, a z kolei dobitka Pinto z najbliższej odległości była niecelna. Kwadrans po rozpoczęciu gry po dobrze egzekwowanym rzucie rożnym źle główkował Dwaliszwili i Trela zmuszony był rozpocząć grę od własnej bramki. Chwilę potem ponownie skrzydłem ruszył Brzyski, dograł do czekającego w polu karnym Dominika Furmana, którego strzał do boku sparował bramkarz gliwiczan. Za moment z dystansu próbował jeszcze Helio Pinto, lecz piłka trafiła jedynie w boczną siatkę.
Kolejną składną akcję Piast przeprowadził w 30. minucie. Ruben Jurado dostał podanie tuż przed polem karnym legionistów i ładnie przymierzył w lewe okienko bramki Wojciecha Skaby, jednak ten popisał się skuteczną interwencją. Powiedzenie o niewykorzystanych szansach sprawdziło się na Łazienkowskiej po raz kolejny. Zaraz potem Pinto zagrał fenomenalną piłkę do Ojamy, a ten rozegrał ją do Jakuba Wawrzyniaka. Lewy defensor Legii dobrze zacentrował przed bramkę Dariusza Treli, gdzie skuteczną główką popisał się Wladimer Dwaliszwili.

Tuż po zmianie stron Piast doprowadził do wyrównania. Po oskrzydlającej akcji w pole karne Legii wpadł jeden z zawodników przyjezdnych i mocno wstrzelił piłkę wzdłuż bramki "wojskowych". Tam po serii błędów defensywy gospodarzy ekwilibrystycznym uderzeniem popisał się Łukasz Hanzel i zmusił Skabę do kapitulacji. Chwilę potem, będący przed szesnastką przyjezdnych, Helio Pinto dopadł do odbitej futbolówki i w ostatnim momencie jego próbę zblokowali rywale. W 55. minucie wprowadzony chwilę wcześniej Michał Żyro dostał otwierające podanie od Dominika Furmana, jednak pojedynek z nim wygrał Dariusz Trela.
Kilkadziesiąt sekund później mocno piłkę kopnął Tomasz Brzyski i pewnie obronił golkiper gości. Po godzinie gry Wojciecha Skabę starał się zaskoczyć Matej Izvolt, jednak legionista był na posterunku. Za moment Legia raz jeszcze wyszła na prowadzenie. Ivica Vrdoljak doskonale dograł do Wladimera Dwaliszwilego, jego strzał trafił wprawdzie w słupek, ale dobijający z najbliższej odległości Helio Pinto nie miał kłopotów ze skierowaniem piłki do siatki. W 63. minucie gracze Jana Urbana zadali kolejny cios. Pinto znakomitym dograniem uruchomił Dominika Furmana, który zacentrował wprost na głowę Dwaliszwilego, a Gruzin ponownie pokonał Trelę. Piast nie zdołał się jeszcze otrząsnąć z dwóch szybkich ciosów warszawskiego klubu, a znów musiał rozpoczynać grę od środka. Michał Żyro dośrodkował wprost do Jakuba Rzeźniczaka i golkipera gliwiczan ponownie został pokonany.
Dwadzieścia minut przed końcem zawodów w szesnastkę Piasta wpadł Żyro i jego strzał o pół metra minął lewy słupek. Niebawem uderzenia z ostrego kąta spróbował Żyro i na raty interweniował Trela. W 83. minucie dobrą okazję z rzutu wolnego miał Tomasz Podgórski, ale pomocnik gości trafił w stojącego w murze Ivicę Vrdoljaka.

Autor: Wiśnia
Znalazłeś błąd? Napisz

Dzień dobry, dobry wieczór. 17:30 na zegarze. Stadion przy Łazienkowskiej. Legia Warszawa i Piast Gliwice już na murawie. Za pół godziny mecz o kolejne ligowe trzy punkty
Trochę odpoczęliśmy od ligowych zmagań na rzecz spotkań reprezentacji Polski. Jak te dwa tygodnie przepracowały obie ekipy?
W obecnym sezonie gliwiczanie grają na wyjazdach bezkompromisowo. Ich bilans to dwa zwycięstwa i trzy porażki
Na trybunach nie ma szału. Sektor gości prezentuje się dość skromnie. Mało ludzi, jedno płótno. Na Żylecie tłumów nie uświadczysz

Wyjściowe jedenastki to jedno, ale to co cieszy, to nazwiska m.in. Bereszyńskiego i Koseckiego na ławce rezerwowych. Widać, że chłopaki wracają po urazach i będą do dyspozycji Jana Urbana
"Mam tak samo jak Ty, miasto moje a w nim..." niesie się po stadionie
Wychodzą... "Mistrzem Polski jest Legia!"
Legia na biało-czarno. Goście na czerwono-niebiesko

2' - Rozpoczęli goście, którzy nie patyczkują się i już ruszyli do ataku. Akcja lewą stroną boiska, ale czujny Ojamaa przerywa atak Piasta
3' - Legia ostatnio ma problemy z graniem na zero z tyłu. Czy dziś Wojtek Skaba będzie musiał wyjmować piłkę z siatki po uderzeniach Jurado i spółki? Oby nie
3' - Brzyski , przechwyt w środku boiska. Akcja środkiem boiska. Furman do boku, ale za lekko
4' - Rzeźniczak, Skaba, Junior, bez pośpiechu legioniści
4' - Zbozień z autu... Mógł wrócić na Łazienkowskiej, ale wybrał dla siebie najlepiej jak mógł tj. pewny plac w Piaście
5' - Groźnie pod bramką Legii. Piłka z autu, podbitka głową i Rzeźniczak nie zwleka z podjęciem decyzji, głową na róg
5' - Dośrodkowanie w narożnika boiska, ale Skaba wyciąga się jak struna i przejmuje futbolówkę
6' - Wawrzyniak... Ma sporo miejsca, wchodzi środkiem boiska, faulowany na 25 metrze od celu! Rzut wolny
6' - Szansa dla Furmana... Strzał nad murem i... nad poprzeczką
7' - Myli się teraz Horvath... Bezpańska piłka, ale najszybciej dopada do niej Dwaliszwili. Zagranie do Brzyskiego, który chciał zrobić zwód w polu karnym Piasta, ale futbolówka mu odskoczyła
8' - Zbozień naciska na Brzyskiego i to gliwczanie mogą się teraz cieszyć z posiadania piłki
8' - Krótka to radość, bo uż Brzyski sunie lewym skrzydłem. Pinto, próba podbitki, minięcia Polaka, ale piłka spadła już w szesnastce, gdzie czekał spokojnie Trela
15' - Na tablicy wyników wciąż 0-0, choć w 11. minucie przed wyborną szansą stanął Tomasz Brzyski. Wpadł w pole karne, tylko Trela do pokoniana, strzał w kierunku dalszego słupka i... słupek! Wbiegał jeszcze Pinto, ale kompletnie nieprzygotowany nie mógł wpakować futbolówki do siatki
16' - Kwadrans gry za nami i obraz gry nie jest zbyt urozmaicony. To Legia jest stroną przeważającą, która szybko chce objąć prowadzenie. Na razie bezskutecznie
17' - Ojamaa rozpędzał się prawym skrzydłem, ale podanie Pinto przeciął defensor Piasta
19' - Ajjjj! Furman mógł zmienić wynik meczu... Brzyski popędził lewym skrzydłem, patrzy komu dograć.. Jest Dwaliszwili, jest Furman. Podanie do niepilnowanego "Furmiego", który z kilku metrów strzela, ale... broni Trela! Jeszcze poprawka ze strony Pinto, ale piłka jedynie się ociera o siatkę... Oj! Mogło być już 2-0, a tak.. nadal bez bramek przy Łazienkowskiej
21' - Jurado.. zwija się z bólu zawodnik w czerwonej koszulce. Jednak nic poważnego. Gramy dalej
21' - Junior, Jodłowiec, Rzeźniczak... Niepowiodła się akcja legionistów prawym skrzydłem
22' - Furman faulowany w środkowej części boiska
23' - Pinto dobrze wypatrzył Brzyskiego na lewej stronie, który czekał na podanie.. Niestety, sędzia dopatrzył się pozycji spalonej
24' - Jurado starł się z Juniorem. Sprokurowało to akcję Piasta. Na szczęście całość zakończona niecelnym strzałem nad poprzeczką
25' - "Niepokonane miasto, niepokonany klub!" niesie się z wypełnionej po brzegi Żylety
25' - Furman.. dobrze przytrzymał piłkę w środku, odegrał do Wawrzyniaka.. Teraz powalczył nieco Ojamaa i był bliski wyłuskania futbolówki
26' - Żółta kartka: Dossa Junior (Legia)
26' - Faul ze strony Juniora. Do celu daleko, więc można się spodziewać wrzutki ze strony rywali
27' - Izvolt na szesnasty metr, ale wybijają gospodarze. Jeszcze atak ze strony przyjezdnych, ale wrzutki i próby zaskoczenia Skaby nie przynoszą powodzenia
31' - Rzut rożny dla Piasta, który delikatnie, bo delikatnie, ale stara się dojść do głosu i pokazać, że może tu zagrozić mistrzom Polski
32' - Kibice drużyny gliwickiej, choć nieliczni, to starają się wspierać swą ekipę
32' - GOL! Wladimer Dwaliszwili! (Legia)
33' - Pięknie! Ojamaa zagrał subtelnie do Wawrzyniaka, który niemal z linii boiska dośrodkował w pole karne.. Futbolówka poszybowała w kierunku dalszego słupka, gdzie najwyżej wyskoczył Dwaliszwili i wpakował piłkę między słupki! Legia 1. Piast 0!
33' - Można powiedzieć, że ta bramka dla Legii wisiała w powietrzu.. Do trzech razy sztuka i się udało. Legia na prowadzeniu
34' - Próba dośrodkowań ze strony legionistów, którzy siedzą na połowie Piasta. Mało! Chcemy więcej...
35' - Tymczasem nieprzepisowo powstrzymany Ojamaa. Jest okazja do dośrodkowania w pole karne
35' - Brzyski w szesnastkę.. Za głęboko
36' - Jurado nie ma dziś łatwego życia. Kolejny raz leżał na murawie. Tym razem po wejściu Wawrzyniaka
41' - Vrdoljak do boku... Próba rozegranie Brzyski - Furman, ale raz, że podanie Dominika było za mocne, a dwa, że w tym czasie Tomek leżał po walce z rywalem. Także z akcji nici
44' - Można się pokusić o stwierdzenie, że Legia nieco się bawi. Pozwala sobie na nieco nonszalancji, ale takiej kontrolowanej, z umiarem.. Po prostu zespół Jana Urbana dominuje na boisku
45' - Pinto, Dwaliszwili już podanie w kierunku Ojamy, ale Polak wplątał się w akcje i skutecznie wybił futbolówkę na aut. Mimo to, legioniści wciąż na połowie rywala
46' - Sędzia dolicza 1 minutę
46' - Ojamaa w narożniku boiska.. Dośrodkowanie i... próbował skoczyć Jodłowiec, piłka odbija się od Juniora, jeszcze próba strzału Ivicy, który wygięty w pół uderzył nad poprzeczką
47' - Koniec pierwszej połowy

Przerwa. Skromne, choć zasłużone prowadzenie legionistów

45' - Początek drugiej połowy
47' - GOL! Łukasz Hanzel! (Piast)
49' - Żółta kartka: Krzysztof Król (Piast)
55' - Zmiana Legia:

Henrik Ojamaa -
Jakub Kosecki
56' - Zmiana Legia:
Jakub Wawrzyniak -
Michał Żyro
59' - Zmiana Piast:
Tiago Rabiola -
Kamil Wilczek
60' - GOL! Helio Pinto! (Legia)
63' - GOL! Wladimer Dwaliszwili! (Legia)
66' - GOL! Jakub Rzeźniczak! (Legia)
66' - Zmiana Legia:
Dominik Furman -
Daniel Łukasik
67' - Dzieje się. Ponad 20 minut walki z dostępem do sieci i na tablicy zrobiło się od 1-0 do 4-1. Legia dała sobie wbić bramkę tuż po zmianie stron, ale na reakcję gospodarzy nie trzeba było długo czekać. Pinto, Dwaliszwili i Rzeźniczak dopełnili dzieła
70' - Zmiana Piast:
Jan Polak -
Mariusz Zganiacz
70' - Żółta kartka: Matej Izvolt (Piast)
Matej Izvolt -
Tomasz Podgórski
71' - Trzeba przyznać, że legioniści byli bezlitośni. 5 minut, trzy bramki, do widzenia! Szczególnie brawa za akcję na 4-1. Żyro na lewej stronie, wbiega mu Rzeźniczak pokazując, żeby zagrał.. To proszę bardzo. Wrzutka, pyk i gol!
74' - Leży na murawie Ivica Vrdoljak. Przy pomocy lekarza zejdzie na chwilę poza plac gry
82' - Żółta kartka: Jakub Rzeźniczak (Legia)
85' - Żółta kartka: Mateusz Matras (Piast)
94' - Koniec meczu!

Jak z Petrochemią w 98 r.

Ostatni mecz na Łazienkowskiej z udziałem kibiców odbył się ponad 3 tygodnie temu, a mimo to frekwencja na trybunach nie była zadowalająca i sprawiła, że planowana przez NS-ów oprawa została przełożona na spotkanie z Zagłębiem. Ci, którzy wybrali się na stadion, z pewnością tego nie żałowali - w drugiej połowie doping był kapitalny, a nasz śpiew poniósł piłkarzy do zwycięstwa.

Dość powolna sprzedaż biletów na jedyny mecz na naszym stadionie w tym miesiącu mogła dziwić. Chyba wpływu na ten fakt nie miały ostatnie dwie porażki piłkarzy? W okolicach stadionu tym razem zamiast smutnych panów w mundurach pojawiły się policjantki.

Goście na swoim poziomie
Fani Piasta na wyjazd do Warszawy mobilizowali się od dłuższego czasu. Stworzyli nawet z tej okazji trzy filmy zachęcające do wyjazdu, wieszali plakaty, a klub ufundował wszystkim, którzy pojechali na Legię, darmowe bilety na mecz u siebie z Lechią. Jak na taką promocję. liczba gliwiczan była przeciętna. W sektorze gości zasiedli na piętrze, gdzie wywiesili jedną flagę i w asyście bębna prowadzili doping. Ten słyszalny mógł być tylko na najbliższych sektorach - do Żylety w trakcie meczu tylko raz przez całe 90 minut dotarły brzdęknięcia gliwickiego bębna. Piast rozochocił się na pół godziny przed meczem, kiedy zaznaczył swoją obecność... bluzgami na nasz klub. W odpowiedzi usłyszeli "Dziś Legia Piasta po ryju ch... wychlasta". Cięta riposta sprawiła, że w sektorze gości skupili się na oglądaniu rozgrzewki ;).

Zbiórka na oprawy
Przy wejściu na stadion Nieznani Sprawcy prowadzili zbiórkę pieniędzy na oprawy meczowe, które pokazane zostaną w tym roku. Czekają nas jeszcze dwa mecze w Lidze Europy, więc trzeba się konkretnie pokazać. Planowana początkowo oprawa na meczu z Piastem zostanie zaprezentowana na ligowym spotkaniu z Zagłębiem Lubin, który odbędzie się 2 listopada. Z tego miejsca apel - nie czekajcie z kupowaniem biletów do ostatniej chwili.

Hit z Piasta... jak na Petrochemii
W pierwszej połowie doping stał na dobrym, a w drugiej na bardzo dobrym poziomie. Szybko stracona po zmianie stron bramka nie podcięła skrzydeł fanom Legii. "Właśnie w takich momentach możecie pokazać, że jesteście z nimi" - mówił gniazdowy. "Jedziemy wszyscy głośno i na pewno przy tej pieśni strzelą bramkę" - dodał po chwili, zarzucając "Hit z Wiednia". Ponoć jeden z hazardzistów w naszej drużynie chciał nawet przybić zakład ;). Poziom decybeli pozytywnie zaskoczył chyba wszystkich. Z minuty na minutę rozkręcaliśmy się i chyba nie było - przynajmniej na Żylecie - nikogo, kto nie wydzierałby się na maksimum swoich możliwości. To faktycznie była ta pieśń, która poniosła Legię do wygranej. Po 13 minutach od straconego gola Legia wyszła na prowadzenie, co wywołało olbrzymią radość na trybunach. "Chcecie trzeciej bramki? To dalej jedziemy to samo!!!" - krzyknął "Staruch"... i kilkanaście sekund później było już 3-1. Prorok czy co? :). Żeby nie było, że 3-1 nas zadowala, "Hit z Wiednia" ciągnęliśmy dalej i po minucie z hakiem świętowaliśmy po raz kolejny. Wojtek Hadaj nie nadążał z pytaniami do kibiców - "Ile goli ma Legia?", więc po czwartej bramce była mała "kumulacja" i publiczność podawała nazwiska strzelców ostatnich bramek.

"Hit z Wiednia" z drugiej połowy, kiedy Legia strzeliła trzy bramki, mocno kojarzy mi się z pewnym meczem z Petrochemią z lat 90., gdy trybuna Kryta przy akompaniamencie orkiestry poderwała cały stadion do wspólnych śpiewów pieśnią "Hej Legia gol" (jeszcze w starej aranżacji), a w efekcie Legia zdobyła trzy bramki i wygrała 3-0.

Odpowiadało tylko echo
Drugi moment, który sprawił, że ten mecz zostanie zapamiętany na dłużej to głośne "Ceeeee", które jechaliśmy dobrych kilkanaście razy. "Jak goście odpowiedzą, to krzyczymy równo Hanior" - taka wersja miała obowiązywać, po czym dopiero po kilku razach okazało się, że Piast siedzi cichutko, a nam odpowiadało jedynie echo. Zaangażowanie kibiców w doping w drugiej połowie mogło się podobać. Inna sprawa, że na tle "Ceee" czy "Hitu z Wiednia" "Niepokonane miasto" nie wyszło już tak okazale, ale poziom wciąż był niezły. Po meczu mogliśmy zaś świętować z piłkarzami zdobyte trzy punkty, a także zapytać Piasta - "Powiedz czy boli jak Legia w d... pi...?". Gwoli ścisłości - nie odpowiedzieli, a brak odpowiedzi można uznać za przytaknięcie.