Jakub Rzeźniczak 25
Inaki Astiz 15
Jakub Wawrzyniak 14
Tomasz Jodłowiec 3
64' Dominik Furman 37
Michał Kucharczyk 18
Henrik Ojamaa 7
Miroslav Radović 32
58' Wladimer Dwaliszwili 13
Wojciech Skaba 84
Łukasz Broź 28
Dossa Junior 2
64' Raphael Augusto 77
58' Helio Pinto 23

Legia nie obroni pucharu

Legia Warszawa bo bardzo słabym meczu odpadła z Pucharu Polski. Gospodarze strzelili drużynie Jana Urbana trzy bramki, a legioniści odpowiedzieli jedynie ładnym trafieniem z rzutu wolnego Helio Pinto.

Pierwsza połowa zaczęła się od dynamicznych ataków zabrzan, w efekcie których Legia szybko została zepchnięta do obrony. Już w 5 minucie starania gospodarzy przyniosły efekt. Na bramkę strzelał Krzysztof Mączyński, Dusan Kuciak odbił piłkę na słupek, ale wobec dobitki Mateusza Zachary był bezradny.

W odpowiedzi Dominik Furman huknął z 30 metrów tuż nad poprzeczką, ale górnicy nie spuszczali z tonu i to oni tworzyli kolejne okazje. W 9 minucie zerwał się Prejuce Nakoulma, którego sfaulował Jakub Wawrzyniak i zarobił żółtą kartkę, ale uderzenie z wolnego Mączyńskiego trafiło w mur. Parę minut później Zachara łatwo ograł w polu karnym Bartosza Bereszyńskiego i Jakuba Rzeźniczaka, ale w sytuacji sam na sam świetnie spisał się Kuciak. Po chwili Nakoulma wpadł w „szesnastkę” i uderzał mocno z ostrego kąta. Słowak ponownie był na posterunku.

Potem gra się uspokoiła i toczyła się głównie w środku pola. Wolni i niedokładni legioniści próbowali konstruować ataki, jak w 22 minucie, gdy Furman ładnie zagrał do Bereszyńskiego, ten wymienił podania z Kucharczykiem i uderzył w boczną siatkę. W 27 minucie środkiem popędził Tomasz Jodłowiec, skrzydłowi ściągnęli piłkarzy z Zabrza dzięki czemu „Jodła” miał sporo miejsca. Zagrał do Miroslava Radovicia, ale ten uderzył bardzo niedokładnie.

Górnicy szybko przechodzili do ataku, bardzo aktywny był Paweł Olkowski, ale przez kilkanaście minut nie działo się nic godnego uwagi. Wreszcie w 40 minucie Jodłowiec stracił piłkę w środku pola i mieliśmy atak 3 gospodarzy na dwóch warszawskich obrońców. Nakoulma jednak niemal podał piłkę Kuciakowi. Chwilę później odgryzła się Legia, „Wawrzyn” dobrze popędził lewą stroną, odegrał w pole karne do Furmana, ale ten fatalnie przestrzelił.

Nim sędzia zakończył I połowę, to jeszcze raz strata „Jodły” naraziła zespół na groźną kontrę.

Po zmianie stron obraz meczu nie uległ zmianie. Legia nadal była nieporadna, przewidywalna, wolna i niedokładna. Górnik zaś napierał. W 54 minucie „Bereś” stracił futbolówkę na 30 metrze i podopieczni Ryszarda Wieczorka wyszli znów w przewadze trzech na dwóch. Niebezpieczeństwo pod bramką zażegnał jednak przytomnie Jodłowiec. Nie minęła minuta, a zabrzanie powinni byli strzelić drugiego gola po świetnej akcji Nakoulmy.

W 60 minucie dopięli w końcu swego. Najpierw groźnie zaatakowali lewą flanką, dośrodkowanie wybił jednak „Jodła”, ale na tyle niefortunnie, że piłka trafiła pod nogi Wojciecha Łuczaka. Ten uderzył w środek bramki z 18 metrów, a do tego niezbyt mocno. Kuciak jednak nie poradził sobie z tym strzałem i było już 2-0.

Przez kolejne 10 minut nic się nie działo, ale po ich upływie sytuacja uległa diametralnej zmianie. Najpierw górnicy powinni prowadzić już 3-0, gdy w zamieszaniu podbramkowym piłka zdawała się zmierzać do warszawskiej bramki. Kuciak wznowił grę, Wawrzyniak został sfaulowany nieco na lewo od środka boiska w odległości 21 metrów od bramki, a Helio Pinto, który pojawił się paręnaście minut wcześniej za niewidocznego Wladimera Dwaliszwiliego, pięknym strzałem dał Legii gola kontaktowego.

W ciągu kolejnych kilku minut „wojskowi” stworzyli sobie parokrotnie więcej okazji niż przez całe spotkanie. W 73 minucie ładnie rozegrali atak z udziałem Rafaela Augusto, zmiennika słabiutkiego Furmana, ale ostatnie podanie „Beresia” do Ojamyy było za mocne. 120 sekund później zakotłowało się w polu karnym gospodarzy, ale całość zakończył przyblokowany strzał Brazylijczyka. W 76 minucie znów groźnie zaatakowali obrońcy Pucharu. Radović wymienił podania z Kucharczykiem, a następnie wrzucił piłkę w pole karne do Augusto, po którego strzale głową futbolówka minęła bramkę. Ani się obejrzeliśmy, a prawą stroną świetnie pognał „Kuchy”, pięknie ograł dwóch rywali, zagrał na środek pola karnego, ale tam nie było nikogo, kto wykończyłby akcję bowiem Ojamaa źle się ustawił.

Legia atakowała z pasją, grała z zaangażowaniem i trener Wieczorek dokonał zmian. Na boisku pojawił się stoper Oleksandr Szeweluchin i pomocnik Przemysław Oziębała. W 90 minucie po dośrodkowaniu Inaki Astiz łatwo przegrał pojedynek główkowy z tym pierwszym, drugiego nie upilnował źle asekurujący Hiszpana „Rzeźnik” i było po meczu.

Sędzia doliczył 3 minuty, ale wynik 3-1 nie uległ już zmianie. Legia odpadła z Pucharu Polski, który zdobywała przez trzy ostatnie sezony.

18:44 - Witamy z mroźnego Zabrza. Na termometrach -1 stopień Celsjusza.
18:59 - Piłkarze wychodzą na murawę. Legia na zielono-czarno. Górnik na biało
Rozpocznie Górnik Zabrze

3' - Na razie walka w środku pola. Faulowany Radović
4' - Dobrze lewą stroną przedarł się Wawrzyniak, dośrodkował w kierunku Kucharczyka, ale ten został uprzedzony przez obrońcę
4' - Wawrzyniak dobrze radzi sobie z Nakoulmą
5' - Kuciak wyłapał dośrodkowanie Olkowskiego
5' - GOL! Mateusz Zachara! (Górnik Z.)
6' - Akcja górnika, Kuciak końcówkami palców odbił uderzenie Olkowskiego, ale piłka odbiła się od słupka i trafiła prosto pod nogi Mateusza Zachary, który skierował ją do pustej bramki
7' - Przepiękne uderzenie Furmana z 30 metrów tuż nad poprzeczką
8' - Strata Ojamy, który źle przyjął piłkę. Z autu Górnik
8' - Żółta kartka: Jakub Wawrzyniak (Legia)
9' - Kompletne nieporozumienie w szeregach legionistów. Prostopadła piłka do Nakoulmy, którego fauluje Wawrzyniak
9' - Rzut wolny z 25 metrów trafia prosto w mur
10' - I znowu legioniści pozwolili przyjąć zabrzanom piłkę na 20 metrze. Uderzał Sobolewski, ale na szczęście tuż obok słupka
10' - Dobry odbiór Astiza
11' - Bereszyński szukał w polu karnym Dwaliszwiliego, ale piłkę przecięli obrońcy
11' - Radović na moment zgubił piłkę, ale wypuścił sam na sam Kucharczyka... spalony
12' - Oglądamy powtórkę - pozycji spalonej nie było...
13' - Czytelne podanie Jodłowca do Ojamy pada łupem gospodarzy
14' - Wawrzyniak znowu fauluje Nakoulmę - tym razem w środku pola
16' - Nakoulma mija legionistów jak tyczki. Następnie piłkę przejął Zachara i też biegnie sobie wzdłuż stojących rywali... wychodzi sam na sam ale Kuciak broni!
16' - Nakoulma z ostrego kąta uderza... broni Kuciak!
17' - Żółta kartka: Michał Kucharczyk (Legia)
18' - Taktyczny faul Kucharczyka na Madeju. Po prostu legionista został wyprzedzony przez wyprowadzającego kontrę rywala
19' - Głębokie dośrodkowanie w pole karne Legii... za głębokie. Od bramki Kuciak
20' - Górnik gra i biega, a Legia patrzy i stoi
23' - Bereszyński z 17 metrów... tylko w boczną siatkę!
24' - Wawrzyniak wypuścił skrzydłem Ojamę, ale ten nie zdołał kiwnąć dwóch rywali
25' - Na spalonym Zachara
26' - Kucharczyk dośrodkowuje z linii końcowej, ale żadnego z kolegów nie było na 11 metrze w polu karnym...
28' - Dobra akcja Legii. Jodłowiec podał piłkę do Radovicia, a ten zdecydował się na strzał z 17 metrów... bardzo niecelny
28' - Kontra zabrzan zakończona zbyt mocnym podaniem do Nakoulmy
30' - Dwaliszwili wywalczył rzut rożny
31' - Aut dla Legii na wysokości pola karnego
31' - Radović fauluje w ataku
35' - "Grajcie na Wawrzyniaka, on jest cienki". A Kuciak dobrze wyłapuje dośrodkowanie z rzutu rożnego
37' - Sobolewski z kontuzją opuszcza plac gry... a trenerzy Górnika zapomnieli przygotować zmianę :)
37' - Zmiana Górnik Z.:

Radosław Sobolewski -
Wojciech Łuczak
39' - Legia gra dziś słabiutko.
40' - Furman ośmieszony przez Naokoulmę...
41' - Nakoulma sam na sam... prosto w Kuciaka! A chwilę wcześniej na stojąco ograny został Jodłowiec, który dziś po prostu STOI
41' - Akcja Wawrzyniaka lewą stroną, podanie do Furmana, a ten klasycznie 10 metrów nad poprzeczką.
42' - Mocne uderzenie z pierwszej piłki Mączyńskiego obok bramki
45' - Z 20 metrów mocno uderzył Zachara, ale obok bramki
45' - Ojamaa dyskutuje z arbitrem - obyło się bez upomnienia
46' - Sędzia dolicza 1 minutę
47' - Koniec pierwszej połowy

Beznadziejna postawa Legii w pierwszej połowie i zasłużone (ale za niskie) prowadzenie Górnika
Piłkarze wrócili na murawę
Legia bez zmian

47' - Aut dla nas
48' - Ojamaa próbuje wbiec z piłką w pole karne, ale jest blokowany
49' - Rożny dla Legii
49' - Astiz główkuje obok bramki
50' - Fauluje Jodłowiec, wolny dla gospodarzy, krótko rozegrany
51' - Piłka trafia w polu karnym pod nogi Madeja, lecz dobrze interweniuje Rzeźniczak
51' - Nieudana akcja Legii, którą wyprowadzał Jodłowiec
52' - Na spalonym Dwaliszwili
52' - Faul Ojamy przy lini bocznej na wysokości szesnastki
53' - Wolny i płaska wrzutka w pole karne, ale piłkę wybija Jodłowiec
54' - Wawrzyniak mija jednego rywala, wpada w pole karne, ale radzi sobie z nim obrońca
55' - Zabrzanie domagają się odgwizdania faulu Bereszyńskiego, ale sędzia puszcza akcję
55' - Łuczak znajduje się niekryty w polu karnym. Za długo zwleka ze strzałem i piłkę wybija Jodłowiec
56' - Wycofanie piłki do Pandży, ten jednak strzela na wiwat
56' - Olkowski próbuje strzału z narożnika szesnastki - strzela jednak obok słupka
57' - Spalony Górnika
58' - Zmiana Legia:
Wladimer Dwaliszwili -
Helio Pinto
59' - Przed zejściem Lado w dobrej okazji Łuczak, źle jednak podaje
59' - Łuczak wywalczył rożny dla Górnika
60' - GOL! Wojciech Łuczak! (Górnik Z.)
61' - Kontra Górnika. Łuczak uderzył zza pola karnego.... i Kuciak chyba źle obliczył tor lotu piłki a ta wpadła po jego rękach w samo okienko...
62' - Aut dla nas
63' - A przed akcją bramkową "z głodu padł" Radović i tak Górnicy zyskali piłkę
63' - Prostopadła piłka Jodłowca do Furmana, ale ten jej nie sięgnął, a szkoda bo byłby w sytuacji sam na sam
64' - Zmiana Legia:
Dominik Furman -
Raphael Augusto
65' - Na spalonym "Prezes"
66' - Żółta kartka: Prejuce Nakoulma (Górnik Z.)
67' - Aut dla Górnika
68' - Rzut rożny dla Legii
68' - Dośrodkowanie, wyskakuje Inaki Astiz, ale przegrywa walkę o piłkę
70' - Strata Jodłowca, piłka trafia do Zachary, ale blokuje go Astiz. Jeszcze rożny
70' - Powinien być gol dla Górnika, mamy szczęście...
71' - Wolny dla Legii po faulu na Wawrzyniaku
71' - GOL! Helio Pinto! (Legia)
72' - Prześliczne uderzenie Pinto z rzutu wolnego! Jest gol kontaktowy
72' - A piłka odchodząca na długi słupek i spadająca zaskoczyła bramkarza
73' - Zatrzymany przez Rzeźniczaka Łuczak
73' - Dośrodkowanie "Beresia", nie ma jednak komu zamknąć tej akcji
74' - Długa piłka w pole karne. Za mocne jest to podanie i Ojamaa nie ma tyle pary, aby ją dogonić
74' - Aut dla nas
74' - A jednak rożny
75' - Mączyński wybija piłkę głową, ale nie jest to jeszcze koniec akcji. Legioniści walczą o futbolówkę w polu karnym, ta jednak ostatecznie pada łupem bramkarza
76' - Po wrzutce głową uderza Augusto, jednak obok bramki
78' - Kucharczyk przejmuje piłkę na własnej połowie, zapędza się w pole karne, kiwa obrońcę, potem drugiego i podaje pod bramkę. Tam jednak brakuje reakcji zaskoczonego Ojamy
78' - Prawym skrzydłem biegnie Radović i dośrodkowuje spod linii, ale za głęboko i łapie bramkarz
80' - Augusto podaje do Pinto, ten mu odgrywa, a Brazylijczyk próbuje strzału. Kilka metrów obok słupka
80' - Aut dla nas
80' - Bereszyński schodzi do środka, podanie przecina jednak obrońca
81' - Festiwal strat w środku pola. Akcja za akcję
82' - Zmiana Górnik Z.:
Łukasz Madej -
Oleksandr Szeweluchin
83' - Dobre przejęcie Kucharczyka i wymiana piłki Pinto z Ojamą. Będzie róg dla Legii
84' - Po rożnym Górnik wyprowadza superkontratak. Wydaje się, że Bereszyński zastopuje Nakoulmę, ale Prezes go mija! W ostatniej chwili ofiarny powrót we własną szesnastkę zalicza Ojamaa
85' - Druga już marna strata Augusto w środku pola. To grozi kontrami.
85' - Aut dla Górnika
86' - Astiz poradził sobie w narożniku z Prezesem. Od bramki Kuciak. 5 minut do końca... Od gola Legia zaczęła grać
87' - Radović do Kucharczyka przed pole karne. Ten uderza głową. Piłka w rękach bramkarza, ale i tak był spalony
87' - Kucharczyk zatrzymany przez obrońców
87' - Jodłowiec zatrzymuje atak rywala
87' - Zmiana Górnik Z.:
Prejuce Nakoulma -
Przemysław Oziębała
88' - Aut dla nas
89' - Ojamaa fauluje rywala, ale musiał to zrobić by przeciąć akcję
89' - Legia dobita
90' - GOL! Przemysław Oziębała! (Górnik Z.)
90' - Oziębała znajduje się sam przed Kuciakiem i podbija nad nim piłkę...
91' - Błąd popełnił Rzeźniczak, który dopuścił, by gracz Górnika wcisnął się przed niego. Brak czujności obrońcy przypłacamy golem
92' - Kuciak jeszcze próbował odbijać piłkę ręką, ale nie dał rady
92' - Sędzia dolicza 3 minuty
92' - Mogło być 4:1, ale tym razem Rzeźniczak wybił piłkę do boku
93' - Legła Warszawa śpiewają miejscowi kibice
93' - Kibice Górnika cieszą się z awansu bluzgając na Legię
94' - "Dwie minuty i szychta" - skomentował dziennikarz miejscowego radia
94' - Koniec meczu!

Górnik Zabrze w ćwierćfinale Pucharu Polski. Legia nie obroni trofeum, w którego posiadaniu była przez 3 lata