Tomasz Jodłowiec 3
Ivica Vrdoljak 21
Guilherme 6
92' Henrik Ojamaa 7
90' Miroslav Radović 32
75' Orlando Sa 70
Wojciech Skaba 841
92' Michał Efir 11
Michał Kucharczyk 18
90' Helio Pinto 23
Jakub Rzeźniczak 25
Daniel Łukasik 35
75' Raphael Augusto 77

Wojskowi wypunktowali Górnika

W drugim sobotnim meczu 23. kolejki ekstraklasy Legia Warszawa pokonała na wyjeździe Górnika Zabrze 3-0. Pierwszego gola dla mistrzów Polski zdobył w pierwszej połowie Inaki Astiz, a w drugiej odsłonie gospodarzy pogrążyły dwa trafienia Miroslava Radovicia. Różnica w tabeli między tymi zespołami powiększyła się już do 11 punktów.

Kilkadziesiąt sekund po pierwszym gwizdku arbitra lewą stroną urwał się Henrik Ojamaa, ale będąc w dobrej pozycji fatalnie dośrodkował i zaprzepaścił szansę przyjezdnych. W 9. minucie gry po raz pierwszy Legii zagroził Górnik. Na strzał zza pola karnego zdecydował się Szymon Drewniak, lecz zawodnik zabrzańskiego zespołu wyraźnie chybił. Trzy minuty potem niecodzienną bramkę mógł zdobyć Rafał Kosznik. Piłkarz gospodarzy chciał dośrodkował futbolówkę ze skrzydła i omal nie wrzucił jej za kołnierz Dusana Kuciaka. Kwadrans po rozpoczęciu gry po dobrej wrzutce z rzutu rożnego główkował Ivica Vrdoljak. Tylko fenomenalna parada Pavelsa Steinborsa pozwoliła zachować na Roosvelta bezbramkowy remis. Kolejną okazję Legia stworzyła sobie chwilę później. Z rzutu wolnego przymierzył Tomasz Brzyski, jednak piłka musnęła tylko górną siatkę Steinborsa.
W 24. minucie próbkę swoich umiejętności pokazał Orlando Sa. Portugalczyk w pięknym stylu poradził sobie z obrońcami Górnika, ale jego strzał z półwoleja nieznacznie minął słupek bramki Steinborsa. W 30. minucie do główki po dośrodkowaniu Tomasza Brzyskiego doszedł Dossa Junior. Uderzenie obrońcy Legii było zdecydowanie zbyt słabe i bez problemów interweniował golkiper gospodarzy. Przez kolejne momenty na placu gry oglądaliśmy wyrównane zawody. Oskrzydlające akcje Legii przeplatały się z uderzeniami Górnika, które w żaden sposób nie mogły jednak zagrozić Dusanowi Kuciakowi. Tuż przed przerwą konsekwentna gra mistrzów Polski przyniosła wreszcie efekt. Po centrze z rzutu wolnego Tomasza Brzyskiego futbolówkę głową do Inakiego Astiza niefortunnie zgrał Boris Pandża, a Hiszpan z najbliższej odległości mocnym strzałem zmusił Steinborsa do kapitulacji. W doliczonym czasie pierwszej połowy szansę miał jeszcze Henrik Ojamaa. Estoński pomocnik nie popisał się, kiedy próbował z powietrza pokonać bramkarza rywali.

W drugie 45 minut odważnie weszli podopieczni Ryszarda Wieczorka. Zaraz po zmianie stron akcję ku osi boiska złamał Łukasz Madej, pomocnik gospodarzy mocno przymierzył w kierunku bramki Dusana Kuciaka, ale ten nie musiał interweniować. Z biegiem czasu na boisku nie działo się zbyt wiele. Dopiero po godzinie gry błąd przy wyjściu do dośrodkowania popełnił bramkarz gości, jednak na jego szczęście żaden z rywali nie zdołał wykorzystać jego pomyłki. W 65. minucie we własnym polu karnym nieszczęśliwie zderzyli się Pavels Steinbors oraz Antoni Łukasiewicz. W wyniku kontuzji Łotysz musiał opuścić plac gry, a jego miejsce między słupkami zajął Grzegorz Kasprzik.
Już chwilę potem nowego golkipera Górnika starał się zaskoczyć Tomasz Brzyski, lecz ten zanotował pierwszą dobrą interwencję. Dwadzieścia minut przed końcem meczu do remisu mógł doprowadzić Łukasz Madej. Pomocnik gospodarzy popędził z kontrą po rzucie rożnym Legii i mistrzów Polski zdołał uratować Kuciak, notując dobrą obronę. W 78. minucie drugiego gola zdobyli "wojskowi". Raphael Augusto posłał znakomite prostopadłe podanie do wychodzącego Miroslava Radovicia, ten będąc sam na sam z Grzegorzem Kasprzikiem spokojnie położył go na murawie i skierował futbolówkę do siatki. Cztery minuty potem głową uderzał Tomasz Jodłowiec i piłka poszybowała obok celu. W 84. minucie swój dobry występ, zdobyciem drugiego gola, udokumentował Miroslav Radović. Serb dopadł do piłki odbitej po nieudanej próbie Henrika Ojamy i mocnym strzałem zmusił Kasprzika do sięgnięcia do siatki. W doliczonym czasie gry uderzenie Guilherme pewnie wyłapał bramkarz Górnika.

Autor: Wiśnia
Znalazłeś błąd? Napisz

Dzień dobry. Witamy z Zabrza i zapraszamy na klasyk polskiej ligi. Górnik - Legia.
W wyjściowym składzie mistrzów Polski zagra dziś Orlando Sa. Portugalczyk zadebiutuje z nr 70 na plecach.
Gospodarze zaś straszą duetem Nakoulma - Zachara. Co na to panowie Radović i Sa?
I wychodzą na boisko. Legioniści na zielono pod wodzą Ivicy Vrdoljaka, Górnik na biało, a ich kapitanem jest Radosław Sobolewski.
Jeszcze pamiątkowa focia i za chwilę zaczynamy.

2' - Rozpoczęli górnicy.
2' - I pierwszy atak pozycyjny zabrzan, ale radzą sobie legioniści.
3' - Radović faulowany przez Jeża.
3' - Grę wznawia Kuciak.
3' - Dalekie zagranie w kierunku Sa pod pole karne, ale tam niedokładnie przyjmuje Guilherme.
4' - Szansa Legii!!! Lewym skrzydłem popędził Ojamaa, ale bardzo niedokładnie zagrał.
5' - W rewanżu atak zabrzan. Broź powstrzymał Madeja.
5' - Jest róg dla śląskiej ekipy, piąstkuje Kuciak, a Nakoulma odbija piłkę poza linię końcową.
6' - W środku pola Drewniak fauluje "Jodłę".
6' - Górnik atakuje pressingiem, ale legioniści utrzymują się przy piłce.
6' - W końcu futbolówkę traci Radović.
8' - Na razie jednak chaos. Brakuje składnych akcji. "Wojskowi" często długimi podaniami z linii obrony szukają Sa, ale ten na razie nie powąchał piłki.
8' - Pięknie teraz w obronie powalczył Guilherme i wybił piłkę na aut.
9' - Groźna strata Vrdoljaka, kontra Górnika...
9' - Uderzenie zza pola karnego Drewniaka, ale wysoko nad poprzeczką!
10' - Przechwyt Jodłowca, Legia wychodzi trzech na trzech!
10' - Radović!!! Aj... Fatalnie podał w kierunku Sa...
11' - Ładnie teraz w środku przedarł się Ojamaa.
11' - Radović rozrzuca piłkę do prawej strony do Guilherme.
12' - Mistrzowie Polski świetnie krótkimi podaniami przeszli na bok pola karnego, aż wreszcie niedokładnie dośrodkował Vrdoljak.
12' - Jeszcze za mocne zagranie Brzyskiego w pole karne...
13' - "Żabole" w natarciu. Kosznik jednak dośrodkował za głęboko i piłka spadła na siatkę bramki Kuciaka.
14' - Ooo! Teraz pięknie Brzyski wypatrzył Ojamęę na lewej stronie. Ten pognał ile sił, ale nie miał komu zagrać i wywalczył rzut rożny.
14' - Z rogu Brzyski...
14' - VRDOLJAK!!!
15' - NIEBYWAŁE! Świetne uderzenie Chorwata głową broni Steinbors.
15' - I znów rzut różny, ale tym razem wrzutka nie została zakończona strzałem.
16' - Ładnie teraz Broź wymienił piłkę z Guilherme i w efekcie faul na Broziu.
16' - Dobra okazja dla "Brzytwy"... Jest z prawej strony piłka...
16' - Brzyski......
16' - Niestety nad poprzeczką.
17' - Źle ustawiony Brzyski, może być groźnie, ale na szczęście nasz lewy obrońca naprawia szybko swój błąd.
18' - Świetny przerzut Guilherme na lewą stronę boiska do Brzyskiego, ale ten wrzuca "zawiesinę" w pole karne i pewnie łapie bramkarz.
18' - Legioniści pressingiem, ale bardzo nieporadnie i łatwo gospodarze spod niego wyszli.
18' - Dobrze teraz Broź powstrzymuje Nakoulmę.
20' - Dossa fauluje w środku pola Zacharę i mamy mini awanturę.
20' - Ale już sędzia Psit przywraca ład i porządek.
21' - Dośrodkowawnie Jeża w pole karne, ale tam w walce powietrznej faulowany Dossa.
21' - Jak na razie kompletnie niewidoczny jest Sa, ale ... Nie zapeszajmy. Ma jeszcze dużo czasu.
22' - Mądrze Ojamaa z Brzyskim wymienia podania...
22' - Wrzutka w pole karne, futbolówka spada na 17 metr, a tam Vrdoljak akcję kończy strzałem.
23' - fot. Mishka / Legionisci.com
24' - Za głębokie dośrodkowanie w nasze pole karne i Kuciak łapie bez trudu.
24' - Jeż pędzi sam na sam z Kuciakiem!
24' - Ale na szczęście sędzia dopatrzył się spalonego!
24' - Akcja przerwana.
25' - No i Sa przywitał się teraz z kibicami!
25' - Pięknie przyjął piłkę w polu karnym przy asyście czterech obrońców, obrócił się i uderzył na bramkę!
25' - Niestety niecelnie.
25' - Ale to była najgroźniejsza akcja Legii.
26' - Łooo! Guilherme świetnie znów w obronie!
27' - Mecz dość spokojny, trwa mocowanie w środku pola.
27' - Guilherme zszedł do środka, zrobił miejsce Broziowi, ale sam źle zagrał w kierunku Ojamyy.
28' - Jak na razie "wojskowi" pewnie w obronie. Nie pozwalają właściwie na nic Górnikowi.
29' - Żółta kartka: Boris Pandza (Górnik Z.)
30' - Pięknie zerwał się Ojamaa, ale bezpardonowo powstrzymał go Pandża.
30' - Brzyski dośrodkował z rzutu wolnego.
31' - I znów jakby troszkę spokojniej na boisku.
31' - Legia często gra długimi podaniami, a to nie kończy się dobrze.
32' - fot. Mishka / Legionisci.com
32' - Ojamaa był na spalonym, ale Radović nie i ruszył do piłki, ale tam obrońca powstrzymał go wślizgiem. Mamy róg.
33' - Znów niezłe wrzucenie piłki przez Brzyskiego, ale do piłki nie sięgają Dossa i Vrdoljak. Akcję kończy strzałem sprzed pola karnego Guilherme. Niestety, uderza prawą nogą... A ta jest znacznie słabsza od lewej...
33' - Na spalonym Sa.
34' - Górnik próbuje budować atak pozycyjny, ale w środku pola powstrzymuje ich Vrdoljak.
36' - fot. Mishka / Legionisci.com
36' - Parę minut nudy...
37' - Faul Vrdoljaka przy linii bocznej.
37' - Oj mocno za mocno dośrodkował Jeż.
38' - "Rado" za długo woził się z piłką, ale na szczęście w atak wmieszał się Jodłowiec, wpadł w pole karne, a jego podanie zostało zablokowane. Znów mamy róg.
39' - fot. Mishka / Legionisci.com
39' - LOL! A co teraz zrobił Zachara? Złapał piłkę w ręce zanim ta wyszła na aut?!
40' - Fajna akcja Sa z Ojamąą, Estończyk dośrodkował w pole karne, ale tam był tylko niewysoki Guilherme.
40' - Strzał z dystansu Madeja łatwo broni Kuciak.
42' - Groźnie Legia, coraz groźniejsi jesteśmy. Świetną okazję miał Jodłowiec.
43' - GOL! Inaki Astiz! (Legia)
43' - GOOOOOOOOOL!!! AAAAASTIZ!!!!!!
44' - Brzyski zagrał z rzutu wolnego w pole karne, tam któryś z obrońców zbił piłkę, a ona trafiła pod nogi Astiza, który bez wahania kropnął do siatki!
44' - Mamy 1-0 dla Legii!
44' - Ojamaa faulował na 29 metrze...
45' - Z wolnego Jeż...
45' - Jeż krótko z kolegą, jego strzał zablokowany i Legia idzie z kontrą.
45' - Kluczowe tu było "idzie", szybko powstrzymani nasi.
45' - Zbyt długo z futbolówką woził się "Rado".
46' - Koniec pierwszej połowy

I połowa zakończona piękną akcją Guilherme.
Do przerwy zasłużone prowadzenie Legii po bramce Inakiego Astiza.

46' - Legia zaczyna drugą połowę
48' - Początek dla Górnika ale bez zagrożenia pod bramką Kuciaka
49' - W ten sposób Inaki strzelił na 1-0: fot. Mishka / Legionisci.com
49' - Madej strzela zza pola karnego ale obok bramki.
51' - Mało emocji na początku drugiej połowy - gra głównie w środku pola
52' - Ojamaa faulowany w czasie rajdu lewą stroną.
53' - Brzyski dośrodkował z rzutu wolnego ale piłka minęła wszystkich.
55' - "Wojskowi" teraz mądrze trzymają daleko górników.
55' - Oczywiście daleko od naszej bramki.
56' - Fantastyczny drybling Ojamyy w środku boiska, ale podanie już niedokładne.
56' - Zmiana Górnik Z.:

Maciej Mańka -
Maciej Małkowski
57' - Pchają się gospodarze, pchają do przodu, ale są albo niedokładni, albo zbyt przewidywalni.
57' - Niedługo chyba zejdzie Zachara. Zgłosił uraz.
58' - Zmiana Górnik Z.:
Mateusz Zachara -
Wojciech Łuczak
59' - W ataku zabrzanie, ale aut dla Legii.
60' - Górnik na razie bez pomysłu, a Legia wydaje się kontrolować mecz.
60' - Broź pod linią boczną fauluje Nakoulmę.
61' - fot. Mishka / Legionisci.com
61' - Rzut wolny... Jeż...
61' - Wychodzi daleko Kuciak, nie łapie piłki, ale na szczęście zabrzanie nie wykorzystali tej pomyłki naszego bramkarza.
62' - Dobrze teraz w obronie Vrdoljak, świetnie asekuruje Brzyskiego.
63' - Ładnie teraz Radović mija balansem Jeża i jest faulowany. Może być dobra okazja dla Legii z rzutu wolnego...
63' - Uuu, ale horror na boisku. Steinbors nokautuje Łukasiewicza, a Psikt ... odgwizduje rzut wolny dla Górnika
64' - Kabaret...
64' - Obaj zabrzanie nie podnoszą się z murawy.
65' - W Górniku będzie zmiana bramkarza. Wieczorek wykorzysta więc limit zmian.
65' - Ciekawe co z Łukasiewiczem...
66' - Steinborsa znoszą z boiska noszowi.
66' - Zmiana Górnik Z.:
Pavels Steinbors -
Grzegorz Kasprzik
66' - fot. Mishka / Legionisci.com
67' - Górnicy oddali piłkę Legii. Grę wznowił Kuciak.
67' - Znów mamy rzut wolny... Brzyski...
68' - AJ! Potężne uderzenie "Brzytwy", rykoszet i Kasprzik broni z dużym trudem!
68' - Jak wiadomo, pierwsze interwencja bramkarza jest niezwykle ważna.
68' - W kontrze Górnik, ale Legia opanowała sytuację.
68' - Ojamaa wywalczył aut.
69' - Znów stały fragment. Róg...
69' - Ale źle wykonany i groźna kontra Górnika!
70' - Madej mocno uderza i broni Kuciak!!!
70' - Najlepsza szansa zabrzan w tym roku.
72' - Oj znowu niebezpieczna akcja Górnika. Strzał Nakoulmy zablokowany, jest rzut rożny, ale po dośrodkowaniu uderzenie Madeja idzie daleko od bramki.
73' - Znów szarpie Nakoulma, powstrzymuje go Jodłowiec, ale fauluje.
74' - Dośrodkowanie, piąstkuje Kuciak, a potem Madej łatwo ogrywa Guilherme. Na szczęście źle dogrywa do kolegów.
75' - Zmiana Legia:
Orlando Sa -
Raphael Augusto
76' - Schodzi Sa, który nie zaliczy tego meczu do udanych. Ojamaa przesunięty do ataku.
76' - Strata Dossy!
76' - FANTASTYCZNY powrót i odbiór Vrdoljaka!
77' - Za mocne podanie Radovicia. A może to Serb jest za wolny?
78' - Ładnie Ojamaa przedryblował rywali, odegrał do Radovicia, a ten niedokładnie zgrał do Estończyka.
78' - GOL! Miroslav Radović! (Legia)
78' - ALE KONTRA LEGII!!!
79' - Przejęcie piłki w środku pola, futbolówka trafia do Augusto, ten pięknie prostopadle wypuszcza w bój Radovicia, Serb popędził sam na sam z Kasprzikiem, świetnie go minął i posłał piłkę do pustej bramki.
81' - Ha! 2-0 dla nas! Puchar za ligę!
82' - "Rado" nie jest za wolny!
82' - Szansa! Jodłowiec głową tuż obok bramki!
83' - Kontra Legii!
83' - GOL! Miroslav Radović! (Legia)
84' - fot. Mishka / Legionisci.com
85' - Ale numer! Zgrabny kontratak Legii, Radović odgrywa do Ojamyy, ten na siłę szuka strzału, piłka zostaje zblokowana i trafia pod nogi "Rado" i ten z ostrego kąta pięknym strzałem trafia do siatki!
85' - No to mamy trzy punkty. A nad Górnikiem już 11 przewagi.
86' - Ponownie świetnie Vrdoljak w odbiorze.
86' - Ojamaa znów robi wiatrak z obrońców zabrzan i jest faulowany przez Pandżę.
86' - Rzut wolny z narożnika pola karnego. Brzyski...
87' - Dośrodkowanie ciut za wysokie dla Dossy...
88' - No to teraz już na luzaku możemy czekać na koniec spotkania.
89' - "Teraz pan ma relaks".
89' - Nakoulma tymczasem fauluje Dossę.
90' - Faul na Vrdoljaku w środku pola.
90' - Zmiana Legia:
Miroslav Radović -
Helio Pinto
91' - Schodzi serbski bohater, a wchodzi Pinto.
92' - Zmiana Legia:
Henrik Ojamaa -
Michał Efir
93' - Trochę zamieszania przed polem karnym Górnika i Dossa w efekcie wywalczył róg.
93' - Ładny strzał Guilherme.
93' - Żółta kartka: Prejuce Nakoulma (Górnik Z.)
94' - A "Rado" ma już 8 bramek w Ekstraklasie w tym sezonie.
95' - Legia spokojnie kontroluje mecz.
95' - A raczej jego końcówkę. Jeszcze 30 sekund.
96' - Koniec meczu!

Legia pewnie wygrywa w Zabrzu z Górnikiem 3-0 po bramkach Astiza i dwóch Radovicia.
To pierwsze zwycięstwo "wojskowych" w lidze w Zabrzu od 6 lat.
Legia umacnia się w naszym ulubionym fotelu lidera.
Dziękujemy za śledzenie naszej relacji LIVE! Wkrótce materiały pomeczowe na naszej stronie. Zachęcamy do oglądania i czytania. Za tydzień zaś w Warszawie podejmiemy Jagiellonię.