91' Henrik Ojamaa 7
83' Ondrej Duda 8
Miroslav Radović 32
Konrad Jałocha 91
91' Tomasz Jodłowiec 3
83' Marek Saganowski 9
Wladimer Dwaliszwili 13
Inaki Astiz 15
62' Michał Kucharczyk 18

Koniec gdańskiej klątwy

Legia Warszawa z problemami pokonała w spotkaniu 32. kolejki ekstraklasy Lechię Gdańsk 1-0. Można śmiało powiedzieć, że legioniści nie byli w tym pojedynku stroną przeważającą, lecz ostatecznie udało im się zdobyć cenne trzy punkty. Gola na wagę ważnego zwycięstwa zdobył w 72. minucie Ondrej Duda, który wykorzystał podanie od Tomasza Brzyskiego. Była to pierwsza wygrana "Wojskowych" na tym stadionie od 2012 roku.

Mecz rozpoczął się od zdecydowanych ataków gospodarzy, którzy szybko wywalczyli sobie dwa rzuty rożne, po których dobrymi interwencjami popisał się Dusan Kuciak. W 10. minucie gry po raz pierwszy ładną akcję przeprowadziła Legia Warszawa. Ondrej Duda dostał podanie od Henrika Ojamy, ale zamiast podawać do dobrze ustawionego Miroslava Radovicia w łatwy sposób stracił piłkę. Z biegiem czasu nieprzyjemny gdański teren dawał się legionistom we znaki coraz mocniej. Gracze Henninga Berga wyglądali na murawie bardzo nieporadnie i nie potrafili w żaden sposób przedostać się w szesnastkę Lechii. Z kolei piłkarze z nad morza coraz szybciej się rozpędzali i chcieli jeszcze przed przerwą wyjść na prowadzenie. W 30. minucie gry do wysiłku został zmuszony bramkarz z Warszawy. Na uderzenie z dystansu zdecydował się Stojan Vranjes, lecz Dusan Kuciak zdołał wypiąstkować futbolówkę poza linię. Chwilę potem po wrzutce z prawej strony boiska w doskonałej sytuacji znalazł się Rafał Janicki, kiedy bez krycia wbiegł w pole karne rywala, jednak fatalnie skiksował. Pięć minut przed końcem pierwszej połowy Maciej Makuszewski przymierzył zza linii pola karnego, ale piłka przeleciała obok słupka.

Na nieszczęście dla legionistów druga odsłona gry rozpoczęła się podobnie do pierwszej. Lechia prowadziła grę i nie pozwalała przeciwnikowi na zbyt wiele. W 55. minucie gospodarze stanęli przed dobrą okazją, gdy główkował Rafał Janicki, ale defensor z Gdańska nie trafił nawet w światło bramki. Po godzinie gry futbolówkę z lewego skrzydła zacentrował jeden z gospodarzy i do okazji strzeleckiej doszedł Zuar Sadajew, lecz Rosjanin chybił. Dopiero osiemnaście minut przed końcem pojedynku Legia oddała pierwsze celne uderzenie, z którym bez najmniejszych problemów poradził sobie Mateusz Bąk. W 72. minucie prawą stroną przedarł się Bartosz Bereszyński, płasko dośrodkował do Henrika Ojamy, którego próba trafiła zaledwie w słupek. Chwilę potem szczęście sprzyjało już przyjezdnym. Po wrzutce od Tomasza Brzyskiego kapitalnym strzałem głową popisał się Ondrej Duda, wyprowadzając Legię na prowadzenie. Sześć minut potem niepewnie poza własnym pole karnym zachował się Mateusz Bąk, który podał piłkę wprost do Miroslava Radovicia. Odważne uderzenie Serba z daleka nie przyniosło jednak efektu w postaci drugiego gola. W doliczonym czasie gry fenomenalną interwencją popisał się Dusan Kuciak. Słowak świetnie obronił mocny strzał z dystansu Stojana Vranjesa.

Autor: Wiśnia

17:10 - Witamy ze stadionu Lechii w Gdańsku. Za niecałą godzinę początek spotkania
17:15 - Znamy już wyjściową jedenastkę Legii. Szansę od pierwszych minut otrzymali Pinto i Łukasik
17:23 - Legioniści wybiegli na rozgrzewkę
Wypożyczony z Legii do Lechii Aleksander Jagiełło nie załapał się do meczowej osiemnastki
17:55 - Wszyscy czekają już na rozpoczęcie meczu. Na trybunach tak na oko ok. 13 tys. kibiców
17:57 - Piłkarze wychodzą na murawę. Legioniści na zielono-czarno. Lechia na biało
Hymn Polski odśpiewany przez cały stadion i zaraz zaczynamy
Rozpoczną legioniści

2' - Łukasik wymienił piłkę z Ojamą, ale ten niedokładnie i przejęli ją gospodarze
3' - Dośrodkowanie w pole karne Legii, interwencja Dossy i lechiści domagają się karnego za zagranie ręką, ale sędzia nie reaguje
4' - Dossa na środek do Pinto, akcja lewą stroną, wycofanie za pole karne i potężne uderzenie Vrdoljaka - bardzo niecelne
5' - Leković dośrodkowuje w pole karne i Brzyski niedokładnie trafia w piłkę - na szczęście tylko rzut rożny
5' - Kolejna piłka na 11 metrze... Kuciak najszybszy!
6' - Helio Pinto występuje dziś na prawym skrzydle i od początku widać, że nie trzyma pozycji. Zbiega mocno do środka i już go Henning Berg upomniał
7' - Kolejny rożny dla Lechii, Kuciak piąstkuje poza pole karne
7' - Duda faulowany na wprost bramki, ale do niej ok 30 metrów
8' - Miękkie dośrodkowanie Brzyskiego w pole karne, a tam przewracany Junior - gramy dalej
9' - Rzut wolny dla Legii. Brzyski dośrodkowuje na głowę Rzeźniczaka, który tyłem do bramki uderzył niecelnie
10' - Radović przedarł się środkiem, potem Ojama do Dudy, ten w polu karnym mimo że był co chwilę blokowany to utrzymywał się przy piłce... ale w ostatniej chwili został zablokowany
12' - Faul Dudy przy linii bocznej
13' - Groźna akcja Lechii. Po ziemi uderzył Grzelczak, ale bardzo niecelnie
13' - Spięcie Rzeźniczaka z Tuszyńskim. Legionista był faulowany
14' - Grzelczak nie opanował piłki w narożniku boiska. Od bramki Kuciak
16' - Za mocne podanie Rzeźniczaka do Ojamy
18' - Faulowany Łukasik. Rzut wolny wykonuje Brzyski
19' - Za mocne dośrodkowanie w kierunku Juniora. Od bramki Bąk
21' - Strata Bereszyńskiego przy linii bocznej, na szczęście zmarnowali to gdańszczanie
22' - Pierwsze 20 minut słabe w wykonaniu legionistów. Helio Pinto W OGÓLE nie trzyma się swojej pozycji przez co na prawym skrzydle jest osamotniony Bereszyński
23' - Dobry odbiór Brzyskiego
24' - Miroslav Radović faulowany. Krótko rozegrany stały fragmenty gry przez legionistów
24' - Aj... teraz Duda mógł świetnie wypuścić Bereszyńskiego, ale uczynił to za mocno.
26' - Sadajew wyłożył piłkę Vranjesowi, a ten fatalnie przestrzelił z 16 metrów
26' - Posiadanie piłki: Lechia 46%-54% Legia
27' - Pinto prostopadle do Radovicia, ale ten nie sięgnął piłki
28' - W polu karnym pada Makuszewski... i dostaje upomnienie
28' - Żółta kartka: Maciej Makuszewski (Lechia)
31' - Vranjes uderza.. Kuciak piąstkuje na rzut rożny
32' - Rzut wolny dla Lechii z prawej strony. Będzie dośrodkowanie w pole karne, ale dobrze wybił Vrdoljak, który jest chyba dziś najlepszym legionistą na placu
33' - Pinto ze środka prostopadła piłka w kierunku Radovicia, ale Serb był na minimalnym spalonym
34' - Coraz groźniej pod bramką Legii... Janicki niecelnie.
35' - Teraz dwaj obrońcy Lechii się pogubili i na moment piłkę wyłuskał Ojamaa, ale zaraz został zablokowany, a niewiele brakowało by wyszedł sam na sam
36' - Radović prawą stroną, ale okiwał sam siebie po tym jak wbiegł w pole karne. Szkoda
37' - Legia z autu na wysokości pola karnego rywali
38' - Przebojowy Vrdoljak faulowany
39' - Pinto wywalczył aut
41' - Makuszewski z 18 metrów obok słupka!
43' - Kuciak wybiega poza pole karne i główkuje!
44' - Przewinienie Brzyskiego na środku boiska
45' - Legia w ataku, ale bardzo to ślamazarnie wygląda. Radović rozglądał się na boki i nie znalazł nikogo by dograć
45' - Kontra Lechii
46' - Sadajew zbiegł do środka i uderzył nad poprzeczką z 20 metrów
46' - Przewrotka Sadajewa z 17 metrów. Spokojnie piłkę złapał Kuciak
47' - Sędzia dolicza 1 minutę
48' - Pinto do Vrdoljaka dośrodkowanie... broni Bąk
48' - Koniec pierwszej połowy

"W pierwszej polowie to chyba zaskoczylismy siebie...." - skomentował na Twitterze postawę legionistów w pierwszej połowie Bogusław Leśnodorski
Piłkarze Legii wracają na murawę

47' - Łukasik i Bereszyński zatrzymują na spółkę Vranjesa
49' - Makuszewski mija Vrdoljaka i decyduje się na strzał. Piłkę dla formalności wybija na róg Brzyski
50' - Zupełnie nieudany strzał Lechii z dystansu
51' - Aut dla Legii
52' - Duda odbiera piłkę Makuszewskiemu
52' - Pietrowski fauluje Vrdoljaka
53' - Beznadziejne dośrodkowanie Brzyskiego. Piłkę wybija obrońca Lechii
53' -
54' - Vrdoljak dobrze wraca za pędzącym skrzydłem Makuszewskim i uniemożliwia mu dośrodkowanie. Rożny
55' - Groźnie po wrzutce Lechii. Podbita przez jednego z lechistów piłka trafia na głowę Janickiego, ten jednak uderza obok bramki
56' - Leży na murawie Dossa Jr. Potrzebna jest pomoc lekarska
57' - Dwie wrzutki Lechii w pole karne, ale niebezpieczeństwo zażegnane...
58' - Osamotniony na prawej stronie Bereszyński w nieco desperackim rajdzie. Próbuje odegrać do Radovicia, ale jest dobrze kryty przez dwóch rywali i traci piłkę
60' - Dośrodkowanie i łapie piłkę Duszan Kuciak
60' - Gotowy do zmiany Michał Kucharczyk. Kogo zmieni?
61' - Rzeźniczak walczy pod linią końcową, lecz rożny dla Lechii
62' - Sadajew uderza, ale jest w trudnej sytuacji i nie jest to groźny strzał
63' - Zmiana Legia:

Helio Pinto -
Michał Kucharczyk
63' - Wolny dla Lechii
63' - Vranjes prosto w dwuosobowy mur
64' - Pierwsza szybka akcja Kucharczyka. Mamy rożny
65' - Krótko rozegrany rożny, dośrodkowanie, ale Vrdoljak jest blokowany
66' - Wychodzi skrzydłem Radović, jednak legionista jest na spalonym
67' - Aut dla Lechii, blisko szesnastki
67' - Makuszewski przyjmuje piłkę, stojąc tyłem do bramki, próbuje odegrać, ale robi to niedokładnie
68' -
70' - Radović dobrze odnajduje się w polu karnym, ale ciężko mu oddać strzał, bo kryje go aż trzech obrońców. Ostatecznie piłka pada łupem bramkarza
71' - Radović na spalonym
72' - Nieudana akcja Vranjesa
73' - Kucharczyk dostaje piłkę na skrzydle, odgrywa do Radovicia, a ten natychmiast do Dudy. Słowak oddaje strzał po ziemi, ale zbyt lekki
73' - GOL! Ondrej Duda! (Legia)
73' - Ojamaa... słupek!
73' - GOOOOOOL!
74' - Radović przejmuje piłkę, rozgrywa, wycofuje piłkę do Brzyskiego, ten wrzuca piłkę w pole karne i strzela Duda!
76' - Żółta kartka: Tomasz Brzyski (Legia)
76' - Sadajew w polu karnym, ale szybszy jest Kuciak
79' - Błąd popełnia bramkarz Lechii, który wychodzi z bramki. Próbuje to wykorzystać Radović, ale nie daje rady przelobować rywala
81' - Żółta kartka: Rafał Janicki (Lechia)
81' - Zmiana Lechia:
Patryk Tuszyński -
Przemysław Frankowski
83' - Wejdzie na boisko Marek Saganowski
83' - Zmiana Legia:
Ondrej Duda -
Marek Saganowski
85' - Awantura na boisku! Złapał się Ojamaa z Deleu
85' - Popędzili koledzy na ratunek Heniowi
85' - Żółta kartka: Henrik Ojamaa (Legia)
85' - Żółta kartka: Luiz Santos Deleu (Lechia)
85' - Zmiana Lechia:
Piotr Grzelczak -
Piotr Wiśniewski
86' - Żółta kartka: Zaur Sadajew (Lechia)
87' - Henrik Ojamaa biegnie środkiem i decyduje się na indywidualną akcję (nowość!). Strzela jednak po ziemi, słabiutko
88' - Jeszcze jeden rajd Ojamyy, zatrzymany w polu karnym legionista
89' - Dossa wybija piłkę z obrębu pola karnego
90' - Pod naszymi miejscami na sektorze prasowym słyszymy śpiewy o Legii. To chyba prezes z ekipą ;)
90' - Zmiana Lechia:
Luiz Santos Deleu -
Sebastian Madera
91' - Ależ huknął teraz Vranjes z daleka! Czujny Kuciak zbił piłkę nad poprzeczkę. Uf
91' - Rożny dla Lechii
91' - Sędzia dolicza 3 minuty
91' - Trzy minuty dolicza sędzia do drugiej połowy
92' - Zmiana Legia:
Henrik Ojamaa -
Tomasz Jodłowiec
92' - Dobrze wybija piłkę z szesnastki Rzeźniczak
93' - Lechia jeszcze próbuje wyrównać, ale warszawska defensywa jest czujna
93' - Posiadanie piłki: Lechia 47%-53% Legia
94' - Makuszewski, Sadajew... Aut!
95' - Chyba ostatnia już akcja Lechii, wzmaga się doping na stadionie