89' Michał Żyro 33
Ivica Vrdoljak 21
Tomasz Jodłowiec 3
86' Ondrej Duda 8
66' Michał Kucharczyk 18
Miroslav Radović 32
Konrad Jałocha 91
89' Łukasz Broź 28
86' Daniel Łukasik 35
Helio Pinto 23
66' Henrik Ojamaa 7

Wymęczone zwycięstwo... Krok od tytułu!

W jednym z ciekawiej zapowiadających się meczów 34. kolejki ekstraklasy Legia Warszawa wygrała na wyjeździe z Górnikiem Zabrze 3-2. Bramki dla stołecznego zespołu zdobyli Tomasz Jodłowiec, Michał Żyro oraz Michał Kucharczyk. Dla gospodarzy dwukrotnie trafił odchodzący po sezonie z zespołu Paweł Olkowski. Legioniści uczynili tym samym wielki krok w kierunku obrony mistrzostwa Polski.

Trzy minuty po rozpoczęciu gry piłkę z rzutu rożnego dośrodkował Tomasz Brzyski, ale uderzenie z powietrza Jakuba Rzeźniczaka było zbyt słabe, żeby zaskoczyć dobre ustawionego Pavelsa Steinborsa. Potem na boisku toczyły się bardzo wyrównane boje. Obydwie drużyny starały się zdominować środek pola i przedostać w szesnastkę przeciwnika. W 21. minucie znakomicie z dystansu przymierzył Łukasz Madej i niewiele zabrakło mu do tego, aby umieścić futbolówkę tuż po poprzeczką bramki Dusana Kuciaka. Chwilę potem Górnik dopiął swego i zasłużenie objął prowadzenie. Paweł Olkowski poprowadził akcję prawym skrzydłem i efektownym strzałem umieścił piłkę w dolnym rogu bramki Legii Warszawa. Po stracie gola gracze Henninga Berga nie potrafili zagrozić Pavelsowi Steinborsowi. Ich ataki były z łatwością rozbijane przez obronę oponenta, a długie podania do Miroslava Radovicia oraz Ondreja Dudy były niecelne.
Dopiero w 38. minucie zagotowało się w zabrzańskiej szesnastce. Najpierw po błędzie jednego z obrońców gospodarzy z najbliższej odległości główką w poprzeczkę trafił Michał Kucharczyk. Chwilę potem po indywidualnej akcji Tomasza Jodłowca i uderzeniu Miroslava Radovicia piłkę z linii wybili górnicy. Kiedy wydawało się, że legioniści wyczerpali tego dnia limit pecha z kilku metrów do pustej bramki nie trafił Kucharczyk. Nieatakowany pomocnik mistrzów Polski strzelił wprost w poprzeczkę. W 41. minucie napór Legii przyniósł wreszcie pożądane efekty. Po wrzutce z rzutu rożnego Tomasza Brzyskiego najwyżej wyskoczył Tomasz Jodłowiec i pięknym uderzeniem głową doprowadził do remisu. Tuż przed przerwą po raz kolejny podopiecznych Roberta Warzychy uratowała poprzeczka. Tym razem szczęścia z daleka spróbował Tomasz Brzyski.

Chwilę po zmianie stron szansy z rzutu wolnego nie wykorzystał Tomasz Brzyski. Obrońca "Wojskowych" miał ustawioną piłkę nieznacznie przed polem karnym, jednak jego strzał z najwyższym trudem obronił Pavels Steinbors. Na odpowiedź Górnika nie trzeba było jednak długo czekać. Najpierw Kuciak obronił sytuację sam na sam z Mateuszem Zacharą, a za moment znakomicie odbił dobitkę jednego z rywali. Po godzinie gry legioniści po raz pierwszy w drugiej odsłonie po ładnej akcji przedarli się pod pole karne zabrzan i od razu zakończyło się to golem. Michał Żyro dostał podanie od Tomasza Jodłowca i kapitalnym uderzeniem z dystansu nie dał najmniejszych szans Steinborsowi. Kilkadziesiąt sekund potem gracze Henninga Berga trafili po raz kolejny. Raz jeszcze znakomicie pokazał się Michał Żyro, dośrodkował do Michała Kucharczyka, a ten z najbliższej odległości skierował piłkę do siatki.
Grający bardziej ofensywnie Górnik zaczął narażać się na coraz groźniejsze kontry. Po jednej z nich okazję miał Ondrej Duda, kiedy kopnięta przez niego futbolówka niemal otarła się o lewy słupek bramki golkipera miejscowych. Kwadrans przed końcem Bartosz Bereszyński wpadł na pełnej szybkości w szesnastkę gospodarzy i kompletnie niepotrzebnie chciał podawać do Miroslava Radovicia zamiast strzelać na bramkę. Ta niewykorzystana szansa zemściła się na przyjezdnych w 77. minucie. Wówczas Paweł Olkowski dopadł do piłki wybitej z pola karnego i huknął prawą nogą, pokonując Dusana Kuciaka. Sześć minut przed końcem Maciej Małkowski z najbliższej odległości uderzył lecącą piłkę głową i z najwyższym trudem na rzut rożny odbił ją bramkarz Legii. Tuż przed końcem regulaminowego czasu gry główkował Mateusz Zachara i raz jeszcze swój zespół musiał ratować słowacki bramkarz.

Autor: Wiśnia

17:15 - Witamy z Zabrza!
17:23 - W składzie Legii jedna zmiana w porównaniu ze spotkaniem z Wisłą. Kontuzjowanego Dossę Juniora zastąpi Inaki Astiz
17:36 - Spadkowiczów chyba właśnie poznaliśmy: Zagłębie i Widzew. 3 mecze i 7 pkt straty do bezpiecznej pozycji, chyba nie do odrobienia. Czy analogiczna sytuacja na górze tabeli? Przekonamy się za nieco ponad 2 godziny!:)
17:52 - Spotkanie na żywo oglądają właściciele Legii Bogusław Leśnodorski i Dariusz Mioduski
Piłkarze wychodzą na murawę. Legioniści na zielono-czarno. Górnik na biało
Rozpoczną gospodarze

1' - Jodłowiec wygrał pojedynek główkowy z Nakoulmą
2' - Żyro prostopadle podawał do Kucharczyka, ale obrońca wślizgiem przejął piłkę
2' - Duda niedokładnie do Brzyskiego - z autu Górnik
3' - Akcja Legii... Duda lewą stroną podaje w pole karne do Radovicia, a tam obrońca wybija na rzut rożny
3' - Mocne dośrodkowanie Brzyskiego i piłkę po koźle uderzał Rzeźniczak, ale za lekko by zaskoczyć bramkarza
3' - Na spalonym Żyro
5' - Dobry odbiór Bereszyńskiego. Żyro wypuścił piłkę do Kucharczyka, ale ten był na spalonym
7' - Groźnie pod bramką Legii. Jodłowiec ograny przez Gwaze, z prawej strony piłka na 11 metr ale tam świetnie Astiz wybija. Nadal Górnik przy piłce i kolejna dobra interwencja Astiza zażegnała niebezpieczeństwo
9' - Na spalonym Kucharczyk
10' - Bereszyński popychany. Faul
10' - Na spalonym Radobić
11' - Drewniak fauluje Vrdoljaka od tyłu
11' - Żółta kartka: Szymon Drewniak (Górnik Z.)
12' - Strata Jodłowca na środku pola... prostopadła piłka w pole karne i znowu świetnie Astiz
13' - Akcja Legii prawą stroną, ale Żyro wybrał fatalne rozwiązanie - słaby strzał obok bramki
13' - Dośrodkowanie Kucharczyka... Steinbors łapie piłkę
14' - Przy linii bocznej łatwo piłkę stracił Kucharczyk
15' - Astiz wycofuje do Kuciaka
16' - Dośrodkowanie z rzutu wolnego w pole karne Legii, ale piłka przeleciała wszystkich. Od bramki Kuciak
18' - Radović naciska bramkarza i ten piąstkuje poza pole karne
20' - Posiadanie piłki: Górnik 40%-60% Legia
21' - Żyro ograny przez Małkowskiego... potężne uderzenie Madeja przeleciało metr nad poprzeczką!
22' - Bereszyński zagrywa w poprzek prosto pod nogi rywali, na szczęście bez konsekwencji
24' - Niezła akcja Legii.. Radović przejął piłkę, odwrócił się i przerzucił na drugą stronę do Żyry, który z dziwnej pozycji uderzał ale niecelnie
25' - GOL! Paweł Olkowski! (Górnik Z.)
25' - No i... bramka. Ładne uderzenie po ziemi zza pola karnego po długim rogu i 1-0 dla Górnika.
27' - Aut dla Górnika na wysokości pola karnego Legii
27' - Bardzo ładnie w obronie Żyro. Przejął piłkę i ograł trzech rywali
29' - Brzyski z lewej strony dośrodkowuje w pole karne, ale za mocno by mógł ją sięgnąć Radović
31' - Jodłowiec przebiegł kilkanaście metrów, ale nie za bardzo miał do kogo zagrać na lewe skrzydło i wywalczył jedynie aut
32' - Faul Dudy na środku boiska
33' - Nakoulma uderza głową wysoko nad poprzeczką
34' - Nieudana akcja Legii prawą stroną w wykonaniu Żyry
35' - Na środku boiska leży Vrdoljak, ale już wszystko ok. Gramy dalej
37' - Astiz wycofuje do Kuciaka, a ten daleko wybija piłkę
37' - Aut dla Legii na wysokości pola karnego wykonuje Bereszyński
38' - Długi wrzut... Poprzeczka!
38' - Z kilku metrów Kucharczyk trafił w poprzeczkę.
39' - Teraz kocioł pod bramką Górnika... obrońcy wybijają piłkę z linii! Kolejny rzut rożny
39' - Żółta kartka: Miroslav Radović (Legia)
40' - Kucharczyk przewraca się w polu karnym i domaga się karnego, ale sędzia nie reaguje
41' - I znowu poprzeczka!!! Szok! Piękne podanie Radovicia i z 5 metrów do pustej bramki nie trafia Kucharczyk!
41' - GOOOOOOOOLLLLLLLLLLL!!!!!!!!!!!!!!!!!
41' - GOL! Tomasz Jodłowiec! (Legia)
42' - Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Jodłowiec wpakował głową piłkę do siatki
46' - i znowu poprzeczka!!!! Przepiękny strzał Brzyskiego i znowu niefart!
46' - Koniec pierwszej połowy

46' - Padło światło na stadionie w Zabrzu, dobrze że mecz odbywa się tak wcześnie i możemy grać
46' - Rzut wolny dla Legii, z daleka będzie uderzał Brzyski
47' - Ładne uderzenie Brzyskiego palcami wybija nad poprzeczkę Steinbors
48' - Radović na spalonym po dośrodkowaniu
48' - Faulowany Nakoulma
49' - Zachara ograł Astiza, ale dobrze interweniował Kuciak. Za chwilę Słowak jeszcze raz dobrze obronił!
49' - Rożny dla Górnika
50' - Piąstkuje wychodzący z bramki Kuciak
51' - Kuciak przypadkowo znokautował Vrdoljaka podczas interwencji. Kolano bramkarza wylądowało w plecach Chorwata, który jest opatrywany
52' - Dośrodkowanie Dudy, lecz było za mocne i Kucharczyk nie sięgnął piłki mimo wślizgu
52' - Fauluje Michał Żyro
54' - Fatalnie "zgrał" teraz głową piłkę Nakoulmie Brzyski, ale udanie wrócił Inaki Astiz, który rozgrywa dobre spotkanie
54' - Brzyski nieco objeżdżany na skrzydle...
56' - Piłkę wybija głową z pola karnego Astiz, trafia ona do Olkowskiego, lecz ten uderza... wzdłuż boiska
57' - Dośrodkowanie Olkowskiego i znów dobrze Astiz
57' - Rado kiepsko przyjął sobie piłkę ;)
58' - GOL! Michał Żyro! (Legia)
59' - Jodłowiec wypuścił się w indywidualną akcję, zrobił kółeczko, podał na prawo do Żyry, a ten zdążył przełożyć piłkę na lewą nogę i uderzył! GOOOOOOOOOL:)
60' -
61' - Rzut rożny dla Górnika
62' - GOL! Michał Kucharczyk! (Legia)
62' - Poradziła sobie obrona Legii, kontra
63' - Duda ze środka do Żyry, ten podciągnął pod linię i elegancko wrzucił piłkę tuż pod bramkę do Kucharczyka
64' -
65' - Dośrodkowanie, odpuścił Bereszyński i wiedział co robił, bo napastnik Górnika nie miał szans dojść do tej piłki
66' - Słupek!!! Duda polował na swoją bramkę, ale nie tym razem. A piłkę podawał mu Jodłowiec, który wchodzi w obronę Górnika jak w masło
66' - Teraz Duda prawie przejął piłkę po złym wyprowadzeniu jej przez bramkarza
66' - Zmiana Legia:

Michał Kucharczyk -
Henrik Ojamaa
67' - Ojamaa zastępuje Kucharczyka, który narzekał na ból uda
68' - Nakoulma w dobrej sytuacji, ale uznał, że lepiej kopnąć w aut
71' - Aut dla nas
71' - Faulowany Radović
72' - Radzą sobie z dośrodkowaniem obrońcy Górnika
72' - Żółta kartka: Adam Danch (Górnik Z.)
74' - Oziębała przed szansą na zdobycie gola. Pędzi skrzydłem, Rzeźniczak jest spóźniony, ale uderza bardzo źle i Kuciak bez problemu łapie piłkę
75' - Przejmuje piłkę Bereszyński
75' - Świetną okazję miał Bereszyński! Jak on to zmarnował? Dał się uprzedzić bramkarzowi...
75' - Rożny dla Legii
76' - Krótko rozegrany korner, ale nic z tej akcji nie ma
76' - GOL! Paweł Olkowski! (Górnik Z.)
77' - Żółta kartka: Dusan Kuciak (Legia)
79' - Zmiana Górnik Z.:
Szymon Drewniak -
Robert Jeż
80' - Po zamieszaniu w polu karnym piłka trafia pod nogi Olkowskiego a ten znów strzela po długim rogu
81' - Gra się teraz nieco wyrównała
83' - Świetna okazja dla Górnika.. Kuciak broni na rzut rożny!
83' - Radović zaryzykował starcie z bramkarzem. Po starciu leży na murawie i zwija się z bólu
85' - Faul, Górnik będzie miał dobrą sytuację
85' - Po rzucie wolnym jeden z legionistów wybija piłkę z pola karnego
86' - Zmiana Legia:
Ondrej Duda -
Daniel Łukasik
86' - Strzał z daleka mija bramkę Kuciaka
87' - Rzeźniczak wybija piłkę na aut, coraz groźniej pod bramką Legii...
87' - Żyro biegł, biegł i... upadł. Chyba skurcze;)
88' - Przypadkowo uderzona piłka narobiła Kuciakowi kłopotów. Zbił ją jednak do boku i będzie tylko rożny dla Górnika
89' - Trochę "na aferę" wybijają legioniści piłkę. Powinni to uspokoić...
89' - Zmiana Legia:
Michał Żyro -
Łukasz Broź
90' - Sędzia dolicza 6 minuty
90' - Składa się do strzału Zachara, ale jest na posterunku Kuciak
91' - Górnik dąży do wyrównania, rzuca na szalę wszystkie siły
91' - Astiz wybija piłkę głową z pola karnego
92' - Znów zamieszanie w polu karnym. Pada na murawie Broź. Faul na legioniście
93' - Zmiana Górnik Z.:
Maciej Małkowski -
Antoni Łukasiewicz
93' - Łukasik traci piłkę i leży na murawie, ale sędzia nakazuje grać dalej
94' - Zmiana Górnik Z.:
96' - Ostra szarpanina w narożniku, wydaje się, że Ojamaa powinien zostać ukarany
96' - Broź na spalonym