Tomasz Brzyski 17
79' Helio Pinto 23
Ivica Vrdoljak 21
Tomasz Jodłowiec 3
76' Jakub Kosecki 20
87' Orlando Sa 70
Marek Saganowski 9
Konrad Jałocha 91
Igor Lewczuk 4
79' Ondrej Duda 8
Inaki Astiz 15
76' Michał Kucharczyk 18
Krystian Bielik 31
87' Miroslav Radović 32

SAperzy rozbroili Wisłę!

Legia Warszawa wygrała w hitowym meczu 9. kolejki ekstraklasy z Wisłą Kraków aż 3-0. Pierwszego gola dla mistrzów Polski zdobył w drugiej połowie Orlando Sa, który wykorzystał dobre podanie od swojego rodaka - Helio Pinto. W doliczonym czasie gry dzieła zniszczenia dopełnili Ondrej Duda i Miroslav Radović. Dzięki zdobyciu trzech punktów podopieczni Henninga Berga zostali nowymi lidera tabeli.

Już w 3. minucie gry niemal stuprocentową okazję zmarnowała Wisła Kraków. Po wysokim podaniu od jednego z partnerów dobrze piłkę opanował Paweł Brożek, wyłożył ją do nadbiegającego Rafała Boguskiego, który z ostrego kąta dosyć znacznie chybił. Przez kolejne minuty walka pomiędzy obydwoma drużynami toczyła się głównie w środkowej strefie boiska, aż w końcu ponownie zagrozili gospodarze. Ładną wymianę podań w środku pola uderzeniem zakończył ponownie Rafał Boguski i tym razem na posterunku był już Dusan Kuciak. Legioniści od początku pojedynku byli nieco zagubieni. Pierwszy strzał w kierunku Michała Buchalika oddał dopiero w 17. minucie Helio Pinto, lecz jego dokładność pozostawiała wiele do życzenia.
Pięć minut potem w szesnastce wiślaków było już znacznie groźniej. Po dalekim dośrodkowaniu od Łukasza Brozia walkę o główkę wygrał Orlando Sa, jednak z jego próbą z najwyższym trudem poradził sobie Michał Buchalik. Sytuację na gola chciał jeszcze zamienić Pinto, ale po jego wstrzeleniu futbolówki wzdłuż bramki niebezpieczeństwo zdołał zażegnać Arkadiusz Głowacki. W 29. minucie z dobrej strony znów pokazał się Kuciak. Golkiper Legii najpierw sparował strzał z dystansu Rafała Boguskiego, a za chwilę skuteczny był przy przewrotce Semira Stilicia. Niebawem koronkową akcję swojego klubu wykańczał Maciej Jankowski, lecz jego próba została w ostatniej chwili zablokowana przez przeciwników.

W drugą połowę znakomicie weszła Legia Warszawa. Chwilę po zmianie stron Łukasz Broź mocno kopnął piłkę z narożnika pola karnego, ale nieznacznie chybił. Za kilkadziesiąt sekund Helio Pinto świetnie dograł piłkę w kierunku Orlando Sa, ten wyprzedził na kilku metrach obrońcę i szczęśliwym strzałem zaskoczył Michała Buchalika. Po objęciu prowadzenia Legia przejęła kontrolę nad spotkaniem. Wiślacy zaczęli się gubić w ofensywnie, a błędy w defensywie musieli naprawiać faulami. Po godzinie gry ponownie swój kunszt pokazał Sa. Portugalski snajper na kilku metrach zgubił pilnującego go obrońcę, jednak wpadając w szesnastkę w ostatnim momencie zablokował go Arkadiusz Głowacki. Przeważająca Legia w 68. minucie powinna prowadzić różnicą dwóch goli. Tomasz Jodłowiec znakomicie rozprowadził kontratak legionistów, dograł do niepokrytego Marka Saganowskiego, który kopiąc piłkę lewą nogą minimalnie chybił celu.
Blisko kwadrans przed końcem rywalizacji podopieczni Franciszka Smudy mogli wykorzystać jedną ze swoich nielicznych szans w drugiej odsłonie pojedynku. Po wrzutce Wilde-Donalda Guerriera z futbolówką minęli się wszyscy legioniści, ale zamykający akcję Emmanuel Sarki nie zdołał zaskoczyć Dusana Kuciaka. Zaraz potem z dystansu szczęścia spróbował Helio Pinto, lecz nie trafił nawet w światło bramki. W 89. minucie bardzo mocnym uderzeniem popisał się Dariusz Dudka. Na szczęście dla Legii piłka przez niego kopnięta przeleciała nieznacznie obok słupka. W doliczonym czasie gry dzieła zniszczenia Wisły dopełnili Ondrej Duda i Miroslav Radović. Najpierw ten pierwszy pięknie przymierzył w długi róg bramki, a za chwilę najlepszy strzelec "Wojskowych" wykorzystał sytuację sam na sam z Michałem Buchalikiem.

Autor: Wiśnia

17:09 - Witamy ze stadionu Wisły!
17:10 - Sektor z kibicami Legii wypełniony już całkiem szczelnie. Młyn gospodarzy również. Wiślacy zaplanowali na początek oprawę z kartoników

"Jesteśmy waszą stolicą" oraz "Mistrz Polski" wywieszone w sektorze kibiców Legii
17:20 - Legioniści wybiegli właśnie na rozgrzewkę.
17:28 - Dzisiejsze spotkanie obejrzy ponad 31 tysięcy widzów
"Wypluty knebel i zerwany łańcuch. Tu ubliża się jeńcom i opluwa posłańców" - taki transparent będzie towarzyszył oprawie przygotowanej przez kibiców Wisły

17:55 - Oczekujemy na wyjście drużyn na murawę. Stadion wypełniony niemal do ostatniego miejsca
Odwracana kartoniada wiślaków. z napisami ACAB i AJ
Legioniści dziś w zielonych koszulkach i czarnych spodenkach. Wisła na czerwono-biało
Rozpocznie Legia

3' - Pierwsza groźna okazja dla Wisły. Brożek przyjął piłkę na 20 metrze i wyłożył Boguskiemu, który jednak spudłował
4' -
4' - Dossa Junior wycofuje piłkę ze środkowej linii do Kuciaka
6' - Broź w pole karne do Orlando Sa, ale ten wypchnięty do narożnika... zdołał jednak wywalczyć rzut rożny
6' - Dośrodkowuje Brzyski... wiślacy daleko wybili piłkę
8' - Strata Jodłowca na 40 metrze i faul przy próbie odebrania piłki rywalowi
8' - Nieudana próba wyprowadzenia piłki przez Jodłowca
8' - Daleki przerzut Brozia w stronę Orlando Sa, ale za mocny
9' - Zapowiadała się niezła akcja Legii, ale Helio Pinto zdecydowanie za mocno prostopadle w kierunku Sa
12' - Broź dobrze blokuje Sadloka
13' - Mocne uderzenie Boguskiego broni Kuciak! Korner dla rywali
14' - Ambitnie teraz Kosecki. Biegł i wyprzedził rywala ale został przewrócony - sędzia nie zareagował. Duże pretensje zgłasza Henning Berg
14' - Faul na Koseckim
16' - Legioniści grają dziś zawodnika na prawym skrzydłe. Tę lukę stara się uzupełniać Marek Saganowski
16' - Wisła w ataku - wywalczyła kolejny rzut rożny. Krótkoie rozegranie... dośrodkowanie i Rzeźniczak wybija
18' - Rzeźniczak świetnie zablokował podanie do Brożka
19' - Piękne przejęcie Ivicy, zagranie do Brozia, który wywalczył rzut rożny
20' - Po rzucie rożnym sprytnie Pinto nad wszystkimi zagrał w pole karne do Rzeźniczaka, ale bramkarz Wisły uprzedził legionistę
21' - Przerzut do Brozia, z piłką minął się Sadlok i wydawało się że będzie groźna sytuacja, ale uderzenie legionisty zostało zablokowane
22' - Faul na Vrdoljaku
23' - AJjjjjjj!!!! Idealnie Broź zagrał do Sa, który pięknie uderzył głową i z trudem piłkę odbił Buchalik! Dopadł do niej Pinto, zagrał na 5 metr, ale nikt nie zdołał jej wbić do bramki
24' - Beznadziejny strzał w trybuny Dariusza Dudki
24' - Kosecki prostopadle do Saganowskiego... za mocno. Piłka w rękach Buchalika
25' - Niepewna interwencja Rzeźniczaka, a potem dał się minąć Stiliciovi jednak jego strzał przeleciał nad poprzeczką
26' - Orlando Sa ograny przez dwóch obrońców
27' - Dwie próby prostopadłych podań w pole karne Wisły i dwa razy piłka zablokowana
27' - Kosecki zakiwał się sam ze sobą... ale ostatecznie wywalczył chociaż aut
28' - Strzela Boguski, odbija Kuciak. Z przewrotki uderza Stilić i znowu Kuciak broni!
29' - Żółta kartka: Łukasz Broź (Legia)
29' - Faul Brozia na Sadloku przy linii bocznej
30' - Dośrodkowuje Garguła... w polu karnym faul któregoś z gospodarzy
31' - Kosecki posłał piłkę w poprzek pola karnego ale nikt jej nie sięgnął. Teraz nieudane zagranie Pinto - prosto na aut
32' - Kibice Legii non stop głośno dopingują i z perspektywy prasówki słychać ich cały czas
33' - Rzut rożny dla Legii
34' - Orlando przewraca się w polu karnym... domaga się karnego za przytrzymywanie za koszulkę ale nic z tego
35' - Zagranie Brzyskiego na 11 metr do Sa, ale Portugalczyk nie zdołał opanować piłki
36' - Wisła w polu karnym Legii... Jankowski na 14 metrze uderza... prosto w nogę Rzeźniczaka! Uf
37' - Jodłowiec faulowany przy narożniku pola karnego
38' - Dośrodkowanie Brzyskiego i z trudnej pozycji w światło bramki główkuje Dossa Junior, ale nie sprawiło to kłopotu Buchalikowi
39' - Jodłowiec indywidualnie przez kilkanaście sekund prowadził piłkę, ale nic z tej akcji nie wyszło, bo Kosecki podał za mocno w pole karne
41' - Tomasz Brzyski ponownie dośrodkowuje w pole karne ze stałego fragmentu gry, ale tym razem piłka ledwo doleciała na 16 metr i wybili ją wiślacy
42' - Saganowski faulowany na 40 metrze
44' - Brzyski fauluje na 33 metrze
44' - Nic z tego stałego fragmentu gry nie wyszło
45' - W końcówce do dopingu zerwali się wiślacy.
46' - Koniec pierwszej połowy

Piłkarze wrócili na murawę

47' - Żółta kartka: Michał Kucharczyk (Legia)
47' - W trakcie zejścia do szatni Kucharczyk miał pretensje do sędziego za co potrzymał kartkę
48' - Groźnie po długim rogu uderzył Broź, ale metr obok słupka
51' - GOL! Orlando Sa! (Legia)
51' - GOOOOOOOLL!!!! Piękne i sprytne zagranie Pinto i Orlando Sa sam na sam pokonuje Buchalika!!
52' - Na spalonym Sa
53' - Aj... Kosecki źle trafił w piłkę z 11 metrów... Jeszcze w ataku Legia i mocny bardzo niecelny strzał Vrdoljaka
54' - Legia znowu w ataku! Kolejny rzut rożny
55' - Po kornerze piłka wpadła... w ręce Dossy Jniora - przez przypadek :)
55' - Żółta kartka: Łukasz Burliga (Wisła K.)
56' - Bardzo dobrze tę część spotkania rozpoczęli legioniści.
56' - Żółta kartka: Łukasz Garguła (Wisła K.)
59' - Legia z autu na wysokości pola karnego rywali
60' -
61' - Potężne uderzenie wiślaka trafiło prosto w Rzeźniczaka
61' - Ładna indywidualna akcja Orlando, wpadł w pole karne z lewej strony i oddał strzał, który został zablokowany przez obrońcę - korner
62' - Zmiana Wisła K.:

Łukasz Garguła -
Wilde Donald Guerrier
63' - Orlando Sa zaatakował Buchalika, który ratował się wybiciem na aut
64' - Żółta kartka: Tomasz Jodłowiec (Legia)
65' - Jodłowiec fauluje rozpędzającego się Boguskiego
65' - Za mocne podanie do Guerrier i od bramki Kuciak
66' - Z autu Broź na wysokości pola karnego Wisły
66' - Strata Pinto
68' - W sektorze Legii racowisko i flagi
69' - Jodłowiec odebrał piłkę, podciągnął pod pole karne, zagrał do Saganowskiego ale ten minimalnie przestrzelił
70' - Przerwa w grze spowodowana zadymieniem boiska z oprawy legionistów
71' - Zmiana Wisła K.:
Maciej Jankowski -
Emmanuel Sarki
73' - Gramy, Legia w ataku, Pinto i z autu Broź
74' - Piękna akcja Jodłowca, strzał i blokują defensorzy
75' - Kosecki wstrzelił piłkę wzdłuż bramki, ale Saganowski nie zdąrzył zamknąć akcji
76' - Wzmógł się doping fanów obu drużyn
76' - Groźnie było pod bramką Kuciak, ostatecznie sytuację wyjaśnił Junior
77' - Zmiana Legia:
Jakub Kosecki -
Michał Kucharczyk
78' - Poobijanego i zmęczonego Kosę zmienił Kucharczyk
78' - Teraz graz przeniosła się pod pole karne Legii
79' - Odpowiedź przyjezdnych, Saganowski podaje do Pinto, ten uderza z dystansu... niecelnie, ale było blisko
80' - Zmiana Legia:
Helio Pinto -
Ondrej Duda
80' - I to było ostatnie zagranie Helio w meczu
81' - Brzyski z narożnika boiska, potworne zamieszanie, Dossa nie trafia w piłkę nożycami i łapie Buchalik
83' - Duda fauluje Guerrier na środku boiska
83' - Wcześniej po achillesach dostał Vrdoljak, ale sędzia pokazał tylko aut dla Legii
84' - Żółta kartka: Marek Saganowski (Legia)
84' - Sagan fauluje do tyłu Sadloka i ogląda kartkę
86' - Chciała Legia zaskoczyć Wisłę szybkim wybiciem rzutu wolnego, ale Kucharczyk na spalonym... szkoda
87' -
87' - Zmiana Wisła K.:
Rafał Boguski -
Mariusz Stępiński
87' - Zmiana Legia:
Orlando Sa -
Miroslav Radović
88' - Sarki z prawego skrzydła, Brzyski przyblokowuje podanie i spokojnie łapie Kuciak
89' - Fatalne podanie Radovicia do Ivicy i kontra gospodarzy
90' - Strzał Dudki po ziemi z 20 metrów mija bramkę legionistów
90' - Burliga źle wyrzuca aut i piłka dla Legii
91' - Sędzia dolicza aż 7 minut
92' - Duda fauluje Sadloka przy polu karnym Wisły
94' - Rzut wolny przy linii końcowej dla Legii po akcji Brozia
94' - Brzyski bezpośrednio i Buchalik na rzut rożny
96' - GOL! Ondrej Duda! (Legia)
98' - GGGGOOOOOOOOOLLLLLLLLLL!!!!!!! Duda do Kucharczyka, ten podciągnął, odegrał Ondreja a ten pięknym strzałem od poprzeczki nie dał najmnijszych szans Buchalikowi
98' - GOL! Miroslav Radović! (Legia)
99' - Dwójkowa akcja Saganowskiego z Radoviciem. Miro mija bramkarza bramkarza i strzela do pustej bramki
99' - Koniec meczu!

Piękny mecz w wykonaniu Legii.
Poza pierwszymi minutami goście w pełni kontrolowali mecz.
Dziękujemy za śledzenie naszej relacji Live! i zapraszamy na dużo więcej z meczu na stronę główną Legionisci.com

Efektowny powrót na wyjazdowy szlak

Za nami pierwszy od 10 miesięcy wyjazd ligowy. Po długim zakazie wyjazdowym, trwającym od meczu z Jagiellonią, w końcu mogliśmy pojechać do Krakowa, by wspierać nasz klub na meczu z Wisłą. Tym bardziej dziwne, że nie udało się nam wykorzystać 2-tysięcznej puli biletów. Jednak każdy kto do Krakowa pojechał, ma na swoim koncie bardzo udany wyjazd.

Dwa specjale
Do Krakowa legioniści pojechali dwoma pociągami specjalnymi, które ruszyły w niedzielny poranek z dworca Warszawa Wschodnia. Jedni wyruszyli w trasę około 7 rano, kolejna grupa ponad półtorej godziny później. Sam przejazd nie trwał przesadnie długo. Z dworca w Krakowie na stadion przy Remonta kibiców przewiozły podstawione autokary. Czasu było aż nadto - ekipa z pierwszego pociągu miała około pięciu godzin oczekiwania do spotkania.

Pożegnali się z Bednarzem
Wiślacy, którzy protest przeciwko Bednarzowi zakończyli wraz ze zwolnieniem łysego, wypełnili trybuny do ostatniego miejsca. Na Wiśle, jak wynika z danych prezentowanych na telebimie, zdecydowana większość osób, które kupiły bilety, pojawiła się na stadionie (ok. 340 nieobecnych na ponad 31 tysięcy osób). W Warszawie prognozy biletowe nigdy się nie sprawdzają, a różnicę liczymy w tysiącach.

Cztery kartoniady Wisły
Fani Legii już sporo przed meczem dali znać o swojej obecności. Nasz sektor, podzielony na pół przez pleksi, został szczelnie obwieszony flagami. W centralnym punkcie wisiały "Jesteśmy waszą Stolicą" i "Mistrz Polski", zaś na górze "Wielkie Księstwo Warszawskie". Na wyjście piłkarzy na boisko wiślacy zaprezentowali oprawę - malowany transparent "Wypluty knebel i zerwany łańcuch. Tu ubliża się jeńcom i opluwa posłańców" oraz kartoniady, przedstawiające kolejno "UW" na tle wiślackich barw, "ACAB", "WSH" z białą gwiazdą i na koniec "AJ" z przekreślonym herbem Cracovii. Najwidoczniej Wisła od naszej ostatniej wizyty miała plan by przebić potrójną kartoniadę zaprezentowaną przez nas w sektorze gości. Wiślacy pokazali, że w kwestii kartoniad radzą sobie naprawdę bardzo dobrze. Ciekawe, czy inne ekipy postanowią przyłączyć się do tego zapoczątkowanego przez Legię "wyścigu".

Wymiana uprzejmości
Doping gospodarzy od pierwszych minut meczu stał na wysokim poziomie. My nic sobie z tego nie robiąc, śpiewaliśmy swoje. Było kilka konkretnych momentów, kiedy byliśmy na pewno dobrze słyszalni, ale najlepsze miało dopiero nadejść. Pomiędzy ekipami nie brakowało wzajemnych uprzejmości. "Wiiiisłaaaaa" - śpiewała trybuna naprzeciwko nas, na co odpowiadało im przeciągłe "Kuuu.....aaaaa". "Twoja stara" - próbowali ripostować wiślacy po kolejnej naszej odpowiedzi. "Bednarz!" - zakończyliśmy dialog, bowiem gospodarze już nie mieli co odpowiedzieć. Nie mogło także zabraknąć docinek przy okazji okrzyku "Jazda, jazda, jazda", w którym również ochoczo uczestniczyliśmy odpowiadając "Porno gwiazda". Wisła próbowała po jakimś czasie pieśni "J..., j... stolicę", na co wytoczyliśmy szybką odpowiedź - "J..., byłą stolicę". Kibice Wisły z sektora rodzinnego, na którym znajduje się graffiti "Młoda Armia Białej Gwiazdy", zaprezentowali oprawę z kolejnym tego dnia skrótem "MABG" i co ciekawe, mieli swojego gniazdowego.

Racowisko
Oczywiście zdecydowaną większość z obu stron stanowiły pieśni sławiące kluby. W naszym sektorze cały czas powiewały cztery flagi na kiju. Po przerwie byliśmy zdecydowanie głośniejsi, a od momentu strzelenia przez nasz zespół pierwszej bramki, czyli już od 50. minuty, dawaliśmy z siebie maksimum. Doskonale wychodził nam "Hit z Wiednia", czy "Jesteśmy zawsze tam". Kilkanaście minut po bramce dla Legii w naszym sektorze rozpoczęło się odliczanie... i chyba wszyscy mogli spodziewać się, co będzie "grane". W górę poszły dziesiątki flag na kiju oraz odpalonych zostało kilkadziesiąt rac. "Legia, Legia Warszawa" - śpiewaliśmy naprawdę głośno, a miejscowi upamiętniali nasz pokaz na swoich telefonach i innych sprzętach. Gdy race już dogasły, cały dym przeniósł się nad boisko, przez co sędzia musiał na kilka minut przerwać spotkanie. Taki mamy klimat, że czasem w ciągu kilku minut mgła może spowić całe boisko.

Za kibicowski trud...
Może i perspektywa sektora gości nie jest najlepsza do oceny dopingu, ale jedno możemy powiedzieć z pewnością - od tego momentu gospodarze strasznie zamulali, co udało się wykorzystać. Byliśmy jak w transie, szczególnie przez ostatnich kilkanaście minut wykonując wciąż głośniej i głośniej "Za kibicowski trud, za święte barwy Twe...". W doliczonym czasie gry legioniści pogrążyli krakusów, a w naszym sektorze po drugiej i trzeciej bramce istne szaleństwo! Choć wydawało się to niemożliwe, ale jeszcze podkręciliśmy decybele i pieśń "Za kibicowski trud" niosła się po całym stadionie. Trybuny proste już po drugiej bramce zaczęły pustoszeć. My tymczasem skandowaliśmy "Trójka do zera, trafiła Legia frajera".

Wyp... na siatkówkę
Właśnie po golu numer trzy, tłok przy wyjściach był już konkretny, więc kolejny raz pozdrowiliśmy miejscowych okrzykiem - "Wypier... na siatkówkę". Tym, którzy zostali na swoich miejscach i śpiewali "Czy wygrywasz, czy nie...", zaśpiewaliśmy "Legii kibice pier... byłą stolicę" i przystąpiliśmy do świętowania wygranej z naszymi piłkarzami. Zaśpiewaliśmy z nimi "Warszawę" i "Bo Warszawa jest od tego, aby bawić się na całego". W doskonałych nastrojach opuściliśmy sektor gości, ale przy bramach dostaliśmy informację, że odjazd pociągów opóźni się ze względu na wypadek z ofiarami śmiertelnymi. W Warszawie zameldowaliśmy się późno w nocy, a niektórych docierających już do domów witał poranek. Ale czy nie było warto poświęcić tych kilkunastu godzin na tak wspaniały wyjazd? A kto nie był, niech żałuje.

Teraz przed nami już w środę mecz wyjazdowy z Miedzią w Pucharze Polski, a w sobotę mecz przy Łazienkowskiej z Lechem. Nie da się narzekać na nudę.

Frekwencja: 31289