Dobrivoj Rusov 31
Tomasz Mokwa 22
Kornel Osyra 28
Csaba Horvath 3
60' Paweł Moskwik 11
Sasa Żivec 12
77' Radosław Murawski 9
Adrian Klepczyński 14
Silva Santos Hebert 33
85' Tomasz Podgórski 17
Kamil Wilczek 10
Jakub Szmatuła 1
Łukasz Hanzel 20
77' Gerard Badia 21
Wojciech Kędziora 24
85' Bartosz Szeliga 26
Ruben Jurado Fernandez 77
60' Konstantin Vassiljev 84

Spokojne święta

W ostatnim sobotnim meczu 26. kolejki ekstraklasy Legia Warszawa pokonała 2-0 na własnym stadionie Piasta Gliwice. Pierwszego gola dla mistrzów Polski zdobył w pierwszej połowie Michał Kucharczyk. Drugie trafienie po godzinie gry dołożył Orlando Sa, dla którego był to jedenasty gol w tym sezonie. Dzięki tej wygranej gracze Henninga Berga utrzymali trzy punkty przewagi w tabeli nad Lechem Poznań.

Już w 3. minucie gry groźnie było pod bramką Legii. Wówczas jeden z przyjezdnych dośrodkował piłkę w pole karne mistrzów Polski, ale w szesnastce nikt nie zdołał zamknąć akcji. Z biegiem czasu to jednak gospodarze zaczęli przeważać coraz bardziej. Niemal kwadrans po rozpoczęciu gry pięknym rajdem popisał się Ivica Vrdoljak, Chorwat odegrał futbolówkę do Michała Kucharcyzka, jednak Dobrijov Rusov nie dał się zaskoczyć. Chwilę potem z dystansu szczęścia spróbował Radosław Murawski. Piłkarz Piasta mocno kopnął piłkę z dystansu, lecz Dusan Kuciak świetnie się zachował.
W 20. minucie Ondrej Duda przeprowadził indywidualną akcję, okiwał trzech przeciwników, ale wszystko zakończyło się tylko rzutem rożnym. Sześć minut potem Michał Kucharczyk otworzył rezultat pojedynku. Pomocnik "Wojskowych" popędził z szybką kontrą z własnej połowy, podał do Orlando Sa, który za moment z powrotem odegrał do kolegi z drużyny. Kucharczyk, wpadając w pole karne, posłał piłkę pomiędzy nogami bramkarza Piasta i ta zatrzepotała w siatce. W 31. minucie Tomasz Podgórski chciał zmusić do kapitulacji Kuciaka, jednak Słowak znów był górą. Tuż przed przerwą swoją szansę miał jeszcze Guilherme. Brazylijczyk nie zdołał jednak wykorzystać błędu Rusova, który nie potrafił złapać wolno lecącej piłki.

Druga połowa także rozpoczęła się pod dyktando Legii. Podopieczni Henninga Berga chcieli skrzydłami przedzierać się pod pole karne oponenta - na skrzydłach straszyli szybcy Michał Kucharczyk oraz Guilherme. Po godzinie gry do interwencji został wreszcie zmuszony Rusov. Słowacki piłkarz pewnie złapał piłkę po strzale z linii pola karnego swojego rodaka - Ondrej Dudy. Trzy minuty potem Rusov znów wybronił swój klub, kiedy wygrał pojedynek z Michałem Kucharczykiem. Za moment po rzucie rożnym główkował Tomasz Jodłowiec i po raz kolejny golkiper Piasta spisał się bez zarzutu. W 64. minucie gliwicka obrona została wreszcie przełamana. Gospodarze wyszli z szybką kontrą z własnej połowy, Guilherme świetnie wypatrzył wybiegającego na czystą pozycję Orlando Sa, któremu podał piłkę pomiędzy dwójką obrońców. Portugalczyk znalazł się w sytuacji sam na sam z Dobrijovem Rusovem i bez najmniejszego problemu go pokonał.
W 72. fatalny błąd przed własną szesnastką popełnił Jakub Rzeźniczak. Po jego złym przyjęciu oko w oko z Kuciakiem stanął Sasa Zivec, ale Słowak znakomicie interweniował nogami. Piłkarz Piasta kolejną szansę na pokonanie golkipera mistrzów Polski miał osiem minut przed końcem meczu, kiedy wpadając w pole karne wysoko przestrzelił.

Autor: Wiśnia

20:05 - Witamy ze stadionu Legii! Póki co stadion niemal pusty...
20:11 Pada śnieg...
20:15 - Po rozgrzewce Jakub Rzeźniczak otrzyma od Jacka Mazurka i Michała Żewłakowa pamiątkową koszulkę za rozegranie 200 meczów ligowych

Piłkarze wychodzą na boisko! Legia na biało-czarno, Piast na czerwono-niebiesko
Rozpoczynają goście

2' - I już szaleje Kucharczyk. Przedzierał się środkiem boiska i został sfaulowany
3' - Za niskie dośrodkowanie Brzyskiego, jeszcze poprawka w kierunku Dudy, ale ten źle zgrał do Orlando
4' - Oj, groźnie pod bramką Legii. Dośrodkowanie w pole karne Legii, minęli się obrońcy, ale na szczęście napastnik źle przyjął piłkę
6' - Strata Jodłowca na środku boiska, ale szybko naprawił swój błąd legionista
6' - Michał Kucharczyk wywalczył rzut rożny
7' - Dośrodkowanie Brzyskiego wybite poza pole karne, akcję na nowo próbował rozpocząć Guilhereme ale został sfaulowany
7' - Znowu dośrodkowuje Brzyski i znowu sytuację wyjaśnili obrońcy gości
8' - Lewczuk głową wycofuje do Kuciaka
8' - Złe rozciągnięcie na drugą stronę Rzeźniczaka, ale świetnie wrócił Kucharczyk i odzyskał piłkę
8' - Orlando Sa na 20 metrze zgubił piłkę
9' - Od bramki Rusov
10' - Legia ciągle w ataku. Teraz aut na wysokości pola karnego Piasta
11' - Guilherme wpada w pole karne uderza z ostrego kąta ale piłka trafia w obrońcę. Jeszcze próba dobitki - zupełnie nieudana
12' - Orlando Sa wywalczył korner. Dośrodkowuje oczywiście Brzytwa, ale za nisko... jednak obrońca gości znów wybija za końcową linię
12' - Prób zgrania Rzeźniczaka z linii końcowej - prosto w ręce Rusova
13' - Kucharczyk ładnie odzyskał piłkę w narożniku boiska
14' - Piękny rajd Ivicy Vrdoljaka, wpadł w pole karne i odegrał na 15 metr do biegnących Dudy i Kucharczyka. Uderzał ten drugi, ale bramkarz nie dał się zaskoczyć
15' - Indywidualna akcja Sa. Wpadł w pole karne i jego strzał został zablokowany
15' - Nakładka Guilherme
18' - Jodłowiec dobrze przeciął podanie w pole karne Legii
19' - Pierwszy kwadranz zdecydowanie pod dyktando legionistów. Częste i szybkie ataki skrzydłami na razie nie przyniosły wymiernego efektu, ale to chyba kwestia czasu
19' - Murawski uderza zza pola karnego, ale dobrze piąstkuje Kuciak!
21' - Ależ indywidualnie zagrał Duda. Kiwnął 3 rywali, wpadł w pole karne ale skończyło się tylko na rzucie rożnym. W sumie nie za bardzo miał do kogo podać bo wszyscy statycznie
22' - Ostrzał trwa!! Rzeźniczak w obrońców, potem przejął Orlando i również zablokowany, potem Rzeźniczak po ziemi zablokowany...
22' - Ale to nie koniec - dośrodkowanie i ładna główka Orlando... broni bramkarz
25' - Lewczuk wyjaśnia sytuację blisko pola karnego gospodarzy
26' - GOL! Michał Kucharczyk! (Legia)
27' - GOOOOOOOOOOOOOL!!!!! Szybka kontra Legii, ładnie Orlando Sa podał do Kucharczyka, który strzałem pomiędzy nogami bramkarza wpakował piłkę do siatki za ostrego kąta!
28' - A minutę przed golem groźnie było w polu karnym Legii bo nie potrafiliśmy wybić piłki z 11 metra
31' - Piast nie za bardzo ma dziś ochotę do grania... ale właśnie się pomyliliśmy bo Podgórski próbował zaskoczyć Kuciaka - dobrze obronił Słowak!
32' - Dośrodkowanie Mokwy... główkuje Wilczek obok słupka!
33' - Guilherme faulowany na środku boiska
34' - Ivica szybko podaje na skrzydło do Dudy, a ten faulowany
39' - Kucharczyk w narożniku pola karnego mija obrońcę i uderza po krótki rogu. Golkiper Piasta wypuszcza ale Guilhereme nie zdołał umieścić piłki w siatce
42' - Ful na Kucharczyku
44' - Fatalnie teraz w obronie Czterech legionistów nie potrafiło wybić piłki na 13 metrze i dopuściło do strzału Wilczka. Na szczęście ten posłał piłkę w trybuny
45' - Faul Bereszyńskiego z prawej strony na wysokości pola karnego
46' - Dośrodkowuje Podgórski, ale za mocno i od bramki zacznie Kuciak
46' - Koniec pierwszej połowy

A jednak nie zaczął. Wracamy za kwadrans!

48' - Lewą stroną próbował przedrzec się Michał Kucharczyk.. jednak nieudanie
48' -
49' - Rzut wolny wykonywany przez Brzyskiego.. piłka wybita przed obrońców
49' - Faul Moskwika na Guilherme
51' - Duda odważnie i jest faul Horvatha
51' - Żółta kartka: Csaba Horvath (Piast)
52' - Brzyski miękko w pole karne do Lewczuka.. zagrożenie zneutralizowane przez gości
54' - Dwa dośrodkowania z lewej strony pod bramką Legii, które bez trudu zostały przechwycone przez obrońców
58' - Piast angażuje coraz więcej zawodników w akcje ofensywne. Efekt? Kolejna próba przedarcia się flanką i niedokładne dośrodkowanie
58' - Żółta kartka: Paweł Moskwik (Piast)
60' - Brzyski-Jodłowiec-Brzyski. Piłka zagrana w pole karne, lecz nie było komu zamknąć tej akcji
61' - Zmiana Piast:

Paweł Moskwik -
Konstantin Vassiljev
61' - Strzał Dudy z okolic pola karnego! Łapie piłkę Rusov
63' - Lewa stroną Piast.. jednak świetnie zareagował Gui wybijając Zivcowi piłkę spod nóg. Rzut rożny
66' - Świetna akcja Legii. Piłka od Rzeźniczaka do Orlanda, ten do Guilherme, ten z kolei do Kucharczyka. Michał przekłada piłkę na lewą nogę, ale trafia tylko w bramkarza
66' - GOL! Orlando Sa! (Legia)
68' - Chwilę wcześniej Gui uratował sytaucję pod bramką Legii. Teraz pięknie znalazł się w środku pola i dostrzegł wychodzącego do piłki Orlando Sa. Zimna krew snajpera z Portugalii i mamy już 2-0!!!! :)
68' - Zmiana Legia:
Ondrej Duda -
Michał Masłowski
72' - Zivec sam na sam... Ależ zrobił to Dusan Kuciak! Wspaniała interwencja nogami!
73' - Dośrodkowanie z lewej strony. Świetnie jednak ustawił się Klepczyński
75' - Legia nastawiona na kontrę. Piast próbuje przyśpieszyć grę, lecz bez większych efektów
75' -
77' -
77' - Vassiljev uderza spoza pola karnego. Piłka po rykoszecie niebezpiecznie zmierza koło lewego słupka bramki bronionej przez Kuciaka
78' - Zmiana Legia:
Costa Marques Guilherme -
Jakub Kosecki
78' - Zmiana Piast:
Radosław Murawski -
Gerard Badia
80' - Zasłużony odpoczynek dla Guilherme. Brazylijczyk był dzisiaj dosłownie wszędzie - harował wzdłuż i wszerz. Świetny występ
82' - Marazm na boisku - Piast nie ma żadnego pomysłu na grę pozwalającą jej zbliżyć choćby do 16metra
84' - To nie jest dzień Zivca. Kolejna dobra sytuacja do strzelenia kontaktowej bramki i znów nic z tego. Tym razem strzelał spoza pola karnego mając dosyć dużo miejsca. Piłka wysooko nad poprzeczką
85' -
86' - Zmiana Piast:
Tomasz Podgórski -
Bartosz Szeliga
87' - Na tą chwilę nic nie wskazuje na to, żeby coś w tym meczu mogło się zmienić
87' -
87' - Tymczasem niecelny strzał Jodłowca. Uderza ponad bramką
88' -
89' - Brzyski z rzutu rożnego na głowę Jodłowca. Od bramki wznawia Rusov.
92' - Druga połowa przedłużona o 3 minuty
93' - Żółta kartka: Dusan Kuciak (Legia)
93' - Zmiana Legia:
Orlando Sa -
Marek Saganowski
96' - Koniec meczu!

Dziękujemy za śledzenie naszej relacji! Gładkie zwycięstwo Legii 2-0. Wesołych Świąt i do następnego :))

Świąteczne wychlastanie Piasta

Mecze w Wielką Sobotę od lat wpisane są w kibicowski kalendarz. W tym roku przyszło nam grać przy Łazienkowskiej z Piastem. Niestety przedświąteczny wieczór tylko ponad 11 tysięcy osób zdecydowało się spędzić wspierając nasz zespół. Na trybunach było mimo wszystko głośno - jak widać, ci co przyszli, wiedzieli w jakim celu stawili się na stadionie.
Pewnie, można narzekać, że rywal nie taki, że termin nieodpowiedni, za późno, czy za zimno, ale jak wiadomo, my marudami nie jesteśmy i gdy Legia gra, wszystko inne schodzi na dalszy plan. Niższa frekwencja na sobotnim meczu była widoczna już podczas dojazdu na stadion - żadnych korków.

Odznaczenie dla "Rzeźnika"
Mecze z Piastem mają dość krótką historię, ale na stadion przychodzimy przecież dla meczu Legii, a nie dla rywala. Jeszcze 30 minut przed rozpoczęciem meczu słabo wyglądała nawet frekwencja na Żylecie. Na szczęście na 20:30 przynajmniej trybuna fanatyków zapełniła się w znacznym stopniu i na tle pozostałych zdecydowanie się wyróżniała. Przed meczem doszło do uroczystości, podczas której odznaczony za 300. mecz w Legii, a 200. w lidze, uhonorowany został Jakub Rzeźniczak. Kibice skandując nazwisko legionisty pokazali, że mają szacunek do gościa, który dobrych kilka lat był wierny naszym barwom i wiemy o tym dobrze, że Legia nie jest mu obojętna. Oby jak najwięcej takich osób w naszym klubie!

Oflagowanie
Tego dnia na płocie rozwieszonych zostało kilkadziesiąt flag - na dole wywieszone zostały flagi dzielnicowe, zaś na piętrze oprócz głównych legijnych flag, zawisły flagi naszych zgód. Płótno Powiśla na meczu przepasane zostało kirem z powodu śmierci ojca jednej z osób tej ekipy.

Klimat zawsze był przeciwko nam...
W ostatnich dniach pogoda nas nie rozpieszczała. Tuż przed meczem z nieba zaczął siąpić śnieg z deszczem, a temperatura była niewiele wyższa od zera. Dobrze, że w zapomnienie poszedł już apel klubu odnośnie siedzenia na trybunie Deyny. Praktycznie wszyscy na wschodniej stali. I o to chodzi! Jak można śpiewać na siedząco? :) Już na początku spotkania kibice skandowali hasło, które miało zwiastować trzy punkty dla naszego klubu - i jak się później okazało było prorocze - "Dziś Legia Piasta, po ryju ch... wychlasta". Po dwudziestu minutach fani na trybunach zaczęli domagać się bramek od naszych graczy, skandując "Hej Legio, my chcemy gola". Na szczęście na trafienie nie musieliśmy czekać zbyt długo i kilka minut później Kucharczyk wyprowadził nas na prowadzenie. Co było chwilę później wiadomo - nazwisko strzelca, "Ile goli ma Legia?" oraz "Ch..." - po tradycyjnym "Dziękuję".

Przyjezdni nie zachwycili
Kibice gości mobilizowali się przed wyjazdem do Warszawy między innymi tym, że Stowarzyszenie Kibiców miało dofinansować przejazd pierwszym dwustu osobom. W związku z frekwencją gliwiczan, na zniżkę mogli liczyć wszyscy chętni. Piast stawił się bowiem w słabej liczbie, a w sektorze gości wywiesił dwie flagi - biało-czerwoną "Polska Gliwice" oraz "Żulbanda". Wywiesili także jeden szal Legii. Prowadzili doping, ale słyszalni, mimo słabej frekwencji na stadionie, byli tylko w momentach tak zwanej "zmiany płyty".

Głośniej po przerwie
W drugiej połowie doping wychodził nam trochę lepiej. Konkretnie wychodziło nam "Za kibicowski trud", śpiewana na dwie strony "Warszawa", czy w końcu "Hej Legia gol". Mogliśmy też cieszyć się z drugiej bramki dla naszej drużyny, dzięki czemu końcówka nie była zbytnio nerwowa. Nie brakowało pozdrowień dla przyjezdnych z Górnego Śląska - a to nakarmiliśmy psa, czy też przypominaliśmy o "chlastaniu po ryju", aż w końcu poszła nowa przyśpiewka o "Piastunkach" - "Stare k... nie dziewice, to jest właśnie Piast Gliwice". Liczba "uprzejmości" musi się zgadzać.

Kibice w rytmie meczowym
Co bardziej zmarznięci od razu po końcowym gwizdku opuścili trybuny. Ponad połowa "Żylety" została jednak chwilę dłużej, by podziękować piłkarzom za przedświąteczne zwycięstwo.

Teraz czas na święta, a już w środę znowu widzimy się przy Łazienkowskiej na rewanżowym meczu półfinału Pucharu Polski z Podbeskidziem. Nie ma, że późno, że awans klepnięty, czy rywal "spodpiździa". Przychodzimy, dopingujemy, mecz Legii dniem świętym - gramy o finał! A już w sobotę czeka nas wyjazd do Gdańska.

Frekwencja: 11 382